ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
_________________________________________________________________________________________________________
УХВАЛА
"09" травня 2022 р. Справа №914/1535/13
Західний апеляційний господарський суд у складі:
головуючого - судді Желіка М.Б.
розглянувши матеріали апеляційної скарги ОСОБА_1 б/н від 26.04.2022 (вх.ЗАГС. №01-05/947/22 від 03.05.2022)
на постанову Господарського суду Львівської області від 21.11.2013 (суддя Морозюк А.Я.)
у справі № 914/1535/13
за заявою Публічного акціонерного товариства "ПІРЕУС БАНК МКБ", м. Київ
про банкрутство Дочірнього підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю "УРС" "Єврогурт" (79040, м. Львів, вул. Каховська, буд.34, ідентифікаційний код 20826400)
ВСТАНОВИВ:
Постановою Господарського суду Львівської області від 21.11.2013 у справі №914/1535/13 припинено процедуру розпорядження майном Дочірнього підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю "УРС" "Єврогурт" та повноваження розпорядника майна арбітражного керуючого Шутки Ярослава Степановича, Дочірнє підприємство Товариства з обмеженою відповідальністю "УРС" "Єврогурт" визнано банкрутом і відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором у справі призначено арбітражного керуючого Шутку Ярослава Степановича.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, ОСОБА_1 , як кредитор у справі, звернулась до Західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить постанову Господарського суду Львівської області від 21.11.2013 у справі №914/1535/13, якою Дочірнє підприємство Товариства з обмеженою відповідальністю "УРС" "Єврогурт" визнано банкрутом і відкрито ліквідаційну процедуру, скасувати та направити справу до Господарського суду Львівської області для продовження розгляду на стадію розпорядження майном.
Відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 03.05.2022 справу розподілено колегії суддів Західного апеляційного господарського суду у складі: Желік М.Б. - головуючий суддя, члени колегії - Орищин Г.В., Галушко Н.А.
Розглянувши матеріали апеляційної скарги суддя-доповідач дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без руху з огляду на наступне.
Вимоги до форми та змісту апеляційної скарги встановлено у ст.258 ГПК України.
Так, відповідно до п.3 ч.2 ст.258 ГПК України, в апеляційній скарзі мають бути зазначені повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб).
Як вбачається з тексту ухвали Господарського суду Львівської області від 26.04.2022 у справі №914/1535/13, розміщеного в Автоматизованій системі діловодства суду, станом на момент подання апеляційної скарги (на постанову від 21.11.2013), учасниками справи про банкрутство ДП ТзОВ "УРС" "Єврогурт" є наступні кредитори: ТзОВ "ФК "Українська фінансова об`єднана група", УВД ФСС України у Львівській області, ГУ ДФС у Львівській області, ГУ ПФУ у Львівській області, ПАТ "Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк", ПрАТ "Львівобленерго", АТ "Імексбанк", ТзОВ "ФК "Інтерес Груп", ТзОВ "Фінансова компанія "Профкапітал", ПАТ КБ "Хрещатик", ОСОБА_1 , ТзОВ "Фінансова компанія "Дата Фінанс", ТзОВ "Кредіт Інвестмент Груп", а також уповноважена особа засновника ДП ТзОВ "УРС" "Єврогурт" та ДПСУ в особі ГУ ДПС у Львівській області.
Проте, всупереч вимогам п.3 ч.2 ст.258 ГПК України у вихідних даних апеляційної скарги зазначено лише апелянта - ОСОБА_1, банкрута - ДП ТзОВ "УРС" "Єврогурт" та ліквідатора у справі - арбітражного керуючого Коваля В.В.
Відповідно до п.3 ч.3 ст.258 ГПК України до апеляційної скарги додаються докази надсилання копії скарги іншій стороні у справі, а відповідно до ст.259 ГПК України особа, яка подає апеляційну скаргу, надсилає іншим учасникам справи копію цієї скарги і доданих до неї документів, які у них відсутні, листом з описом вкладення.
Однак, всупереч вимогам п.3 ч.3 ст.258 ГПК України до апеляційної скарги не додано доказів надсилання апеляційної скарги іншим учасникам справи.
Окрім того, у відповідності до ч.3 ст.260 ГПК України апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 256 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції із заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.
Оскаржену постанову місцевий господарський суд прийняв 21.11.2013.
Слід зазначити, що станом на 21.11.2013 питання оскарження судових рішень у справах про банкрутство було врегульовано нормами Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (який втратив чинність 21.10.2019 із введенням в дію Кодексу України з процедур банкрутства) та Господарським процесуальним кодексом України в редакції №1798-ХІІ від 06.11.1991, чинній до 15.12.2017).
15.12.2017 набув чинності ГПК України в новій редакції відповідно до Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" №2147-19 від 03.10.2017.
Відповідно до п.п.13 п.1 Перехідних положень ГПК України, в редакції чинній з 15.12.2017 (в тому числі станом на момент подання апеляційної скарги), судові рішення, ухвалені судами першої інстанції до набрання чинності цією редакцією Кодексу, набирають законної сили та можуть бути оскаржені в апеляційному порядку протягом строків, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу).
Відповідно до ч.1 ст.93 ГПК України (в редакції, чинній до 15.12.2017) апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів, а на ухвалу місцевого господарського суду - протягом п`яти днів з дня їх оголошення місцевим господарським судом.
Варто зазначити, що ні положення Господарського кодексу України у старій та новій редакціях, ні положення Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" і Кодексу України з процедур банкрутства не містять визначених строків апеляційного оскарження постанови про визнання боржника банкрутом.
Відповідно до усталеної судової практики постанова про визнання боржника бакнрутом є судовим рішенням, яким закінчується судовий розгляд у справі (ч.5 ст.232 ГПК України), а саме кінцевим судовим рішенням певної процедури - розпорядження майном або санації боржника, тому в питанні забезпечення учасникам справи про банкрутство права апеляційного оскарження постанови зазвичай застосовується строк, передбачений процесуальними нормами для апеляційного оскарження рішення суду.
Водночас, відповідно до ч.2 ст.261 ГПК України незалежно від поважності причин пропуску строку на апеляційне оскарження суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження, якщо апеляційна скарга подана після спливу одного року з дня складення повного тексту судового рішення, крім випадків:
1) подання апеляційної скарги особою, не повідомленою про розгляд справи або не залученою до участі в ній, якщо суд ухвалив рішення про її права, інтереси та (або) обов`язки;
2) пропуску строку на апеляційне оскарження внаслідок виникнення обставин непереборної сили.
Оскільки оскаржена постанова про визнання боржника банкрутом датована 21.11.2013, а апеляційну скаргу датовано 26.04.2022, тобто, після спливу більш, ніж восьми років з дня складення тексту судового рішення, апеляційний суд дійшов висновку, що скаржником пропущено встановлений у ч.2 ст.261 ГПК України строк.
Відповідно до ч.1 ст.119 ГПК України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Разом з цим, в апеляційній скарзі на судове рішення, ухвалене у 2013 році, скаржниця не порушує питання про поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження та жодним чином не обґрунтовує подання апеляційної скарги після спливу більш, ніж восьми років з дня складення повного тексту постанови.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне надати скаржниці можливість усунути допущені недоліки при поданні апеляційної скарги.
Відповідно до ч.2 ст. 260 ГПК України, до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 258 цього Кодексу, застосовуються положення статті 174 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 174 ГПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвал про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст. 119, 174, 234, 256, 258, 260, 261 Господарського процесуального кодексу України, Західний апеляційний господарський суд, -
УХВАЛИВ:
1. Апеляційну скаргу ОСОБА_1 б/н від 26.04.2022 (вх.ЗАГС. №01-05/947/22 від 03.05.2022) - залишити без руху.
2. ОСОБА_1 протягом 10 днів з дня вручення ухвали про залишення апеляційної скарги без руху усунути встановлені при поданні апеляційної скарги недоліки, а саме:
- привести апеляційну скаргу у відповідність до вимог п.3 ч.2 ст. 258 ГПК України щодо зазначення повного найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб);
- надати суду докази надсилання копії апеляційної скарги іншим учасникам справи листом з описом вкладення;
- надати суду заяву (клопотання) про поновлення строку на апеляційне оскарження судового рішення, встановленого у ч.2 ст.261 ГПК України, із обґрунтуванням поважності причин пропуску такого строку.
3. У випадку невиконання вимог даної ухвали апеляційна скарга вважатиметься неподаною та підлягатиме поверненню апелянту.
4. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Веб-адреса сторінки суду https://wag.court.gov.ua/sud4870/ на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається.
Головуючий (суддя-доповідач) Желік М.Б.