ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ
АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
_____________________________________________________________________________________________
У Х В А Л А
про відкриття апеляційного провадження
04 травня 2020 року м. ОдесаСправа № 923/378/17Південно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Аленіна О.Ю.
суддів: Лавриненко Л.В., Філінюк І.Г.
розглянувши апеляційну скаргу арбітражного керуючого Акопяна Гаджика Гарагеновича
на ухвалу Господарського суду Херсонської області від 06.04.2020
по справі №923/378/17
за заявою ОСОБА_1
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "ВІК"
про визнання банкрутом
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Господарського суду Херсонської області від 06.04.2020 задоволено клопотання голови комітету кредиторів ОСОБА_2 про відсторонення від виконання повноважень ліквідатора ТОВ "Фірма "ВІК" арбітражного керуючого Акопяна Г.Г., відсторонено арбітражного керуючого Акопяна Г.Г. від виконання повноважень ліквідатора ТОВ "Фірма "ВІК" та призначено арбітражного керуючого Котенка Дмитра Сергійовича ліквідатором банкрута.
Не погодившись із даною ухвалою арбітражний керуючий Акопян Гаджик Гарагенович звернувся з апеляційною скаргою до Південно-західного господарського суду, яка надійшла до суду апеляційної інстанції 27.04.2020.
Відповідно до ст.262 ГПК України про відкриття апеляційного провадження у справі суд апеляційної інстанції постановляє ухвалу. До відкриття апеляційного провадження учасники справи мають право подати заперечення проти відкриття апеляційного провадження. Питання про відкриття апеляційного провадження у справі вирішується не пізніше п`яти днів з дня надходження апеляційної скарги або заяви про усунення недоліків, поданої у порядку, передбаченому статтею 260 цього Кодексу. В ухвалі про відкриття апеляційного провадження зазначається строк для подання учасниками справи відзиву на апеляційну скаргу та вирішується питання про витребування матеріалів справи. Якщо разом з апеляційною скаргою подано заяви чи клопотання, суд в ухвалі про відкриття апеляційного провадження встановлює строк, протягом якого учасники справи мають подати свої заперечення щодо поданих заяв чи клопотань, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо апеляційна скарга подана з пропуском визначеного цим Кодексом строку, суд у випадку поновлення строку на апеляційне оскарження зупиняє дію оскаржуваного рішення в ухвалі про відкриття апеляційного провадження.
У відповідності до ч.1 ст.270 ГПК України у суді апеляційної інстанції справи переглядаються за правилами розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, передбачених у цій главі.
Згідно з ч.1 ст.252 ГПК України розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Відповідно до ст.263 ГПК України учасники справи мають право подати до суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу в письмовій формі протягом строку, встановленого судом апеляційної інстанції в ухвалі про відкриття апеляційного провадження. Відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції. До відзиву додаються докази надсилання (надання) копій відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи.
Оскільки апеляційна скарга відповідає вимогам ст.ст.258, 259 ГПК України, колегія суддів вважає за необхідне відкрити апеляційне провадження за апеляційною скаргою арбітражного керуючого Акопяна Гаджика Гарагеновича на ухвалу Господарського суду Херсонської області від 06.04.2020.
Заперечень проти відкриття апеляційного провадження на час постановлення ухвали до суду не надійшло.
Колегія суддів також зазначає, що у провадженні Південно-західного апеляційного господарського суду перебуває апеляційна скарга ОСОБА_3 на ухвалу Господарського суду Херсонської області від 06.04.2020 у справі №923/378/17, розгляд якої призначено на 03.06.2020.
З огляду на що колегія суддів вважає за необхідне об`єднати апеляційні скарги арбітражного керуючого Акопяна Гаджика Гарагеновича та ОСОБА_3 на ухвалу Господарського суду Херсонської області від 06.04.2020 у справі №923/378/17 та призначити їх до сумісного розгляду на 03.06.2020.
Одночасно, скаржник в прохальній частині апеляційної скарги, та окремому клопотанні від 30.04.2020, просить зупинити виконання оскарженої ухвали.
З цього приводу колегія суддів зазначає наступне.
Зупинення виконання судового рішення передбачено ст. 332 ГПК України, якою визначено, що суд касаційної інстанції за заявою учасника справи або за своєю ініціативою може зупинити виконання оскарженого рішення суду або зупинити його дію (якщо рішення не передбачає примусового виконання) до закінчення його перегляду в касаційному порядку.
Отже, зупинення виконання судового рішення віднесено до компетенції суду касаційної інстанції.
Згідно з ст. 232 ГПК України судовими рішеннями є: 1) ухвали; 2) рішення; 3) постанови; 4) судові накази.
Статтею 235 ГПК України визначено, що ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом чи Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.ч.1, 2 ст. 241 ГПК України).
Відповідно до положень частини 5 статті 262 ГПК України якщо апеляційна скарга подана з пропуском визначеного цим Кодексом строку, суд у випадку поновлення строку на апеляційне оскарження зупиняє дію оскаржуваного рішення в ухвалі про відкриття апеляційного провадження.
Такий процесуальний механізм введено законодавцем для підтримання балансу прав та інтересів учасників судового процесу та задля уникнення можливості передчасного виконання рішення місцевого господарського суду, яке в силу приписів статті 241 ГПК України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано, а у разі ж подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
З урахуванням наведеного, приписи ч. 5 ст. 262 ГПК України передбачають зупинення дії саме рішення суду, а не судового рішення, як то визначено ст. 232 ГПК України.
Відтак, у суду апеляційної інстанції відсутні підстави для застосування приписів ч. 5 ст. 262 ГПК України та зупинення дії оскаржуваної ухвали.
Вищенаведене зумовлює залишення клопотання апелянта про зупинення виконання оскарженої ухвали, без розгляду.
Керуючись ст. 234, 262, 263 ГПК України, колегія суддів, -
ухвалила:
1. Відкрити апеляційне провадження у справі №923/378/17 за апеляційною скаргою арбітражного керуючого Акопяна Гаджика Гарагеновича та ОСОБА_3 на ухвалу Господарського суду Херсонської області від 06.04.2020.
2. Об`єднати апеляційні скарги арбітражного керуючого Акопяна Гаджика Гарагеновича та ОСОБА_3 на ухвалу Господарського суду Херсонської області від 06.04.2020 у справі №923/378/17 в одне апеляційне провадження.
3. Розгляд апеляційної скарги арбітражного керуючого Акопяна Гаджика Гарагеновича призначити до сумісного розгляду з апеляційною скаргою ОСОБА_3 на 03 червня 2020 о 12:00.
4. Засідання відбудеться у приміщенні Південно-західного апеляційного господарського суду за адресою: м. Одеса, пр. Шевченка, 29, зал судових засідань №8.
5. Встановити іншим учасникам справи строк для подання суду апеляційної інстанції відзиву на апеляційну скаргу до 20.05.2020 р. згідно з нормами ст.263 ГПК України з наданням з відзивом доказів його направлення іншим учасникам справи.
6. Роз`яснити іншим учасникам справи їх право в строк до 20.05.2020 р. подати до суду разом з відзивом на апеляційну скаргу або окремо будь-які заяви чи клопотання з процесуальних питань (призначення експертизи, витребування доказів, судових доручень щодо збирання доказів, залучення у справі спеціаліста, перекладача, вжиття заходів забезпечення позову, відводів, затвердження мирових угод тощо), оформлені відповідно до ст.170 ГПК України, разом з доказами направлення копій таких заяв чи клопотань іншим учасникам справи. Попередити учасників справи про наслідки подання письмових заяв чи клопотань без додержання вимог частини першої та другої вказаної вище статті, або не у строк, встановлений судом, у вигляді їх повернення чи залишення без розгляду.
7. Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та не підлягає оскарженню.
Головуючий суддя Аленін О.Ю.
Суддя Лавриненко Л.В.
Суддя Філінюк І.Г.