КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Шолуденка, буд. 1, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@kia.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про відкриття апеляційного провадження
"26" квітня 2018 р. Справа№ 911/414/18
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Тищенко О.В.
суддів: Тарасенко К.В.
Іоннікової І.А.
розглядаючи матеріали апеляційної скарги Першого заступника прокурора Київської області
на ухвалу господарського суду Київської області від 05.03.2018 про повернення позовної заяви
у справі №911/414/18 (суддя - Бабкіна В.М.)
за позовом Першого заступника прокурора Київської області в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України
до 1) Козинської селищної ради
2) товариства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЙДОМ"
треті особи на стороні відповідачів, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору:
1. ОСОБА_2
2. ОСОБА_3
3. ОСОБА_4
4. ОСОБА_5
5. приватне акціонерне товариство "Київська пересувна механізована колона-2"
про визнання недійсними рішень виконавчого комітету селищної ради та витребування земельної ділянки із чужого незаконного володіння
ВСТАНОВИВ:
Перший заступник прокурора Київської області в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України звернувся до господарського суду Київської області з позовом до Козинської селищної ради та товариства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЙДОМ" про визнання недійсними рішень виконавчого комітету селищної ради та витребування земельної ділянки із чужого незаконного володіння.
Ухвалою господарського суду Київської області від 05.03.2018 у справі №911/414/18 позовну заяву Першого заступника прокурора Київської області та додані до неї документи повернуто заявнику на підставі п. 2 ч. 5 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України.
Не погоджуючись з прийнятою ухвалою, Перший заступник прокурора Київської області звернувся до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу господарського суду Київської області від 05.03.2018 у справі №911/414/18, а справу направити до суду першої інстанції для вирішення питання про відкриття провадження.
Разом з апеляційною скаргою Першим заступником прокурора Київської області заявлено клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження ухвали господарського суду Київської області від 05.03.2018 у справі №911/414/18, яке мотивовано тим, що копія оскаржуваної ухвали надійшла на адресу Прокуратури Київської області 14.03.2018, що підтверджується штампом вхідної кореспонденції прокуратури області (копію ухвали додано до апеляційної скарги).
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 10.04.2018 апеляційну скаргу Першого заступника прокурора Київської області на ухвалу господарського суду Київської області від 05.03.2018 у справі у справі №911/414/18 залишено без руху та надано апелянту час для усунення недоліків апеляційної скарги.
На виконання вимог ухвали суду, скаржником надано докази усунення недоліків, а саме - про сплату судового збору в розмірі 1 762 грн. за подання апеляційної скарги за реквізитами Київського апеляційного господарського суду.
При цьому, розглянувши клопотання про поновлення процесуального строку на апеляційне оскарження ухвали господарського суду Київської області від 05.03.2018 у справі №911/414/18, суд вважає наявними підстави для поновлення строку, оскільки, причини, наведені скаржником, підтверджуються доданим до апеляційної скарги матеріалами та визнаються судом поважними з огляду на наступне.
Відповідно до п.1 ч.2 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Згідно зі ст. 129 Конституції України однією із основних засад судочинства є забезпечення апеляційного оскарження, частина 2 статті 124 Конституції України передбачає право особи на захист судом його прав.
Частиною 1 статті 119 ГПК України встановлено, що суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Господарський процесуальний кодекс України не пов'язує право суду поновити пропущений процесуальний строк лише з певним колом обставин, що спричинили пропуск строку. Поважними причинами пропуску процесуального строку визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, незалежними від волевиявлення сторони та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для вчинення процесуальної дії. Отже, у кожному випадку суд повинен з урахуванням конкретних обставин пропуску строку оцінити доводи, що наведені на обґрунтування клопотання про його відновлення та зробити мотивований висновок щодо поважності чи неповажності причин пропуску строку.
Крім того, згідно ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 №3477-IV "Суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права".
В п.37 рішення Європейського суду з прав людини у справі Міраґаль Есколано та інші проти Іспанії зазначено наступне - "Сторони повинні мати можливість скористатися правом на вчинення позову чи подання апеляції з того моменту, коли вони ознайомилися із судовими рішеннями, що покладають на них обов'язки або можуть порушувати їхні законні права чи інтереси. Інакше суди можуть значно скорочувати час для подання апеляції або навіть унеможливлювати подання апеляції, зволікаючи із врученням рішень. Як засіб спілкування між судовим органом та сторонами, вручення рішення створює можливість для сторін ознайомитися з рішенням та підставами для нього, таким чином надаючи їм змогу оскаржити його, якщо вони вважатимуть це за доцільне".
Отже, колегія суддів з метою забезпечення гарантованого ст. 129 Конституції України, права на оскарження судового рішення, визнає, що причини пропуску строку подання скарги, зазначені в клопотанні є поважними і строк для подання апеляційної скарги належить поновити.
При цьому, враховуючи те, що скаржник усунув недоліки апеляційної скарги, визначені ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 10.04.2018 у справі №911/414/18, колегія суддів Київського апеляційного господарського суду визнає подані матеріали достатніми для відкриття апеляційного провадження. Заперечень проти відкриття апеляційного провадження на час постановлення ухвали до суду не надійшло.
Керуючись ст.ст. 119, 256, 258, 262, 263, 267, 268 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд,
УХВАЛИВ:
1. Поновити Першому заступнику прокурора Київської області пропущений процесуальний строк на апеляційне оскарження ухвали господарського суду Київської області від 05.03.2018 у справі №911/414/18.
2.Відкрити апеляційне провадження за апеляційною скаргою Першого заступника прокурора Київської області на ухвалу господарського суду Київської області від 05.03.2018 у справі №911/414/18.
3. Розгляд справи №911/414/18 призначити на 24.05.2018 о 12:50 год. в приміщенні Київського апеляційного господарського суду за адресою: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 1, зал судових засідань №15, про що повідомити учасників справи.
4. Запропонувати учасникам справи завчасно, а саме - до 17.05.2018 подати через канцелярію суду письмові пояснення, заперечення, відзив на апеляційну скаргу та/або інші заяви/клопотання (з урахуванням вимог ст.ст. 167, 263 ГПК України).
5. Всі документи та письмові докази подаються виключно через управління автоматизованого документообігу суду та моніторингу виконання документів Київського апеляційного господарського суду (канцелярію суду) за адресою: м. Київ, вул. Шолуденка, 1.
6. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями Київського апеляційного господарського суду та не підлягає оскарженню.
Головуючий суддя О.В. Тищенко
Судді К.В. Тарасенко
І.А. Іоннікова