ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
14 грудня 2015 року Справа № Б8/065-12
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Ткаченко Н.Г. - головуючого, Катеринчук Л.Й., Куровського С.В. - доповідача,розглянувши у відкритому судовому засіданні
касаційну скаргу ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю
"Будівельна українська спілка" арбітражного керуючого
Горбача С.Ф.
на постанову Київського апеляційного господарського суду від 01.10.2015
та ухвалу господарського суду Київської області від 07.08.2015
(в частині визнання неправомірними дій ліквідатора)
у справі №Б8/065-12 господарського суду Київської області
за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Маєток-Сервіс"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна
українська спілка"
про визнання банкрутом,
в судовому засіданні взяли участь:
ліквідатор Горбач С.Ф.,
представники:
ПАТ "Укрексімбанк" - Гижко О.А., Земцов А.П.,
ТОВ "Універсальна товарна біржа" - Кравець М.А.,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Київської області від 07.08.2015 (суддя Лопатін А.В.) скаргу Публічного акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк" (далі ПАТ „Укрексімбанк") на дії ліквідатора ТОВ „Будівельна Українська спілка" Горбача С.Ф. задоволено частково. Визнано неправомірними дії ліквідатора банкрута Горбача С.Ф. під час проведення ним ліквідаційної процедури ТОВ „Будівельна Українська спілка". В іншій частині вимог скарги ПАТ „Укрексімбанк" на дії ліквідатора ТОВ Будівельна Українська спілка" Горбача С.Ф. відмовлено.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 01.10.2015 (колегія суддів у складі: О.М. Остапенко - головуючий, А.А. Верховець, С.В. Сотніков) ухвалу господарського суду Київської області від 07.08.2015 в частині визнання неправомірними дій ліквідатора банкрута Горбача С.Ф. під час проведення ним ліквідаційної процедури ТОВ „Будівельна Українська спілка" залишено без змін.
Не погодившись із вказаними судовими рішеннями, ліквідатор Горбач С.Ф. звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, якою просить ухвалу господарського суду Київської області від 07.08.2015 та постанову Київського апеляційного господарського суду від 01.10.2015 в частині визнання неправомірними дій ліквідатора банкрута Горбача С.Ф. під час проведення ним ліквідаційної процедури ТОВ „Будівельна Українська спілка" скасувати, прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні скарги ПАТ „Укрексімбанк" на дії ліквідатора ТОВ „Будівельна Українська спілка" Горбача С.Ф. в повному обсязі.
Касаційна скарга мотивована порушенням судами норм матеріального та процесуального права, зокрема, ст.ст. 42, 43, 44, 653, 66 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.66 ГПК України.
20.11.2015 до Вищого господарського суду України надійшло клопотання ПАТ „Укрексімбанк" про припинення касаційного провадження за касаційною скаргою ліквідатора Горбача С.Ф. на постанову Київського апеляційного господарського суду від 01.10.2015 та ухвалу господарського суду Київської області від 07.08.2015 у справі №Б8/065-12, оскільки ч. 3 ст. 8 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не передбачено можливості оскарження судових рішень про визнання неправомірними дій ліквідатора банкрута.
В порядку ст. 77 ГПК України в судовому засіданні було оголошено перерву на 14.12.2015.
Колегія суддів, заслухавши пояснення учасників судового засідання, розглянувши матеріали справи, касаційної скарги та клопотання про припинення провадження у справі в даному судовому засіданні, вважає за необхідне зазначити наступне.
Статтею 55 Конституції України кожному гарантується право на судовий захист, апеляційне та касаційне оскарження.
Пункт 8 ч. 3 ст. 129 Конституції України встановлює серед основних засад судочинства, зокрема, забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом.
Норми Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі Закон про банкрутство), визначають спеціальний порядок оскарження судових рішень місцевого господарського суду у справі про банкрутство в апеляційному та в касаційному порядку.
Згідно зі ст. 8 Закону про банкрутство, якою визначено особливості оскарження судових рішень у процедурі банкрутства, ухвали господарського суду, винесені у справі про банкрутство за наслідками розгляду господарським судом заяв, клопотань та скарг, а також постанова про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури можуть бути оскаржені в порядку, встановленому ГПК, з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.
Зазначена норма кореспондується з положеннями ст. 4-1 ГПК України, якою встановлено, що господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом про банкрутство.
Так, положеннями ч. 3 ст. 8 Закону про банкрутство врегульовані питання щодо касаційного оскарження судових рішень у справі про банкрутство. Відповідно до зазначених положень на відміну від апеляційного порядку, коли предметом оскарження можуть бути усі ухвали місцевого господарського суду, прийняті у справі про банкрутство (ч. 2 ст. 8 цього Закону), у касаційному порядку можуть бути оскаржені постанови апеляційного господарського суду, прийняті за результатами перегляду таких судових рішень: ухвали про порушення справи про банкрутство, ухвали про визнання недійсними правочинів (договорів) боржника, ухвали за результатами розгляду грошових вимог кредиторів, ухвали про звільнення (усунення, припинення повноважень) арбітражного керуючого, ухвали про перехід до наступної судової процедури, ухвали про затвердження плану санації, ухвали про припинення провадження у справі про банкрутство, а також постанови про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.
Отже, наведений перелік судових рішень, що підлягають оскарженню в касаційному порядку, є вичерпним.
У даному випадку предметом касаційного оскарження є постанова суду апеляційної інстанції, прийнята за наслідками перегляду ухвали суду першої інстанції в частині визнання неправомірними дій ліквідатора банкрута Горбача С.Ф. під час проведення ним ліквідаційної процедури ТОВ „Будівельна Українська спілка", можливість оскарження якої не передбачена ч. 3 ст. 8 Закону про банкрутство.
За таких обставин заявник касаційної скарги позбавлений права на касаційне оскарження вказаної постанови суду апеляційної інстанції.
Вказана правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 04.11.2015 у справі №916/2019/13, від 18.11.2015 у справі № 910/15007/14.
Відтак, колегія суддів дійшла висновку, що касаційне провадження за касаційною скаргою ліквідатора ТОВ "Будівельна українська спілка" арбітражного керуючого Горбача С.Ф. підлягає припиненню відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України, як безпідставно порушене.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 55, 129 Конституції України, ч. 3 ст.8 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.ст. 80, 85, 1115, 1117 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В:
Касаційне провадження за касаційною скаргою ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна українська спілка" арбітражного керуючого Горбача С.Ф. на постанову Київського апеляційного господарського суду від 01.10.2015 та ухвалу господарського суду Київської області від 07.08.2015 у справі №Б8/065-12 в частині визнання неправомірними дій ліквідатора припинити.
Головуючий Ткаченко Н.Г.
Судді Катеринчук Л.Й.
Куровський С.В.