ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.10.2011 року Справа № 29/5005/6381/2011
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Джихур О.В. (доповідач)
суддів: Виноградник О.М., Лисенко О.М.
при секретарі судового засідання: Ковзикові В.Ю.
за участю сторін:
від ініціюючого кредитора: ОСОБА_1, представник, довіреність №48 від 30.12.10;
від боржника: ОСОБА_2, представник, довіреність №б/н від 03.04.11;
арбітражний керуючий: Чеснова Н.В., ухвала від 16.08.11.
розглянувши матеріали апеляційної скарги Заступника прокурора Дніпропетровської області, м. Дніпропетровськ
на постанову господарського суду Дніпропетровської області від 02 червня 2011 року у справі № 29/5005/6381/2011
за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю “Ольга”, м. Дніпропетровськ
про визнання банкрутом,
ВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 02 червня 2011 року (суддя Полєв Д.М.) визнано банкрутом Товариство з обмеженою відповідальністю “Ольга”, м. Дніпропетровськ, відкрита ліквідаційна процедура у справі строком на 1 рік, до 02 червня 2012 року, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Малишеву Т.А., яку зобовязано здійснити певні дії, повязані з процедурою ліквідації.
Постанова вмотивована ст.ст.22-32, 51 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” (далі Закон про банкрутство).
Не погодившись з вказаною постановою, заступник прокурора Дніпропетровської області подав апеляційну скаргу оскільки вважає, що постанова господарського суду від 02 червня 2011 року перешкоджає Державній податковій інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська виконати вимоги п.78.1.7 ст.78, ст.77 Податкового кодексу України з приводу проведення перевірок. Заступник прокурора вважає, що боржником при подачі заяви не були зазначені обовязкові відомості відповідно до ч.2 ст.7 Закону про банкрутство, що стосуються розміру заборгованості із страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообовязкового державного соціального страхування, по податках і зборах (обовязкових платежів), розмір заборгованості по відшкодуванню шкоди, заподіяної життю та здоровю, виплаті заробітної плати та інше. Заступник прокурора вважає, що судом взагалі не досліджувався факт наявності або відсутності у боржника майна, передчасним є висновок про достовірність та повноту проміжного ліквідаційного балансу боржника, що підтверджено аудиторським висновком. Аудиторський висновок не є належним доказом у справі, оскільки під час проведення аудиторської перевірки відповідно до вимог п.п.4, 5 ч.3 ст.18 Закону України “Про аудиторську діяльність” не проводилась перевірка наявності майна, грошей, цінностей, не вимагалось від керівництва субєкта господарювання проведення контрольних оглядів та замірів виконаних робіт, визначення якості продукції.
Скаржник вказує, що боржником не доведена безспірність грошових вимог до нього кредиторів, як того вимагає ст.7 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
Заступник прокурора Дніпропетровської області просить скасувати постанову господарського суду Дніпропетровської області від 02 червня 2011 року, провадження у справі припинити.
Представник боржника доводи апеляційної скарги заперечує, зазначає, що ним були виконані приписи ст.105 Цивільного кодексу України, ч.2 ст.60 Господарського кодексу України до звернення з заявою про визнання його банкрутом, ліквідатором були вжиті всі можливі заходи для того, щоб Державна податкова інспекція у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська була постійно обізнана як про хід ліквідації Товариства з обмеженою відповідальністю “Ольга” у загальному порядку припинення субєктів господарювання так і про хід ліквідації Товариства з обмеженою відповідальністю “Ольга” в порядку передбаченому Законом про банкрутство, для виконання Державною податковою інспекцією своїх повноважень по проведенню перевірки.
Боржник вважає, що прокурор не мав правових підстав для звернення з апеляційною скаргою, оскільки Державна податкова інспекція у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська не набула статуса кредитора у даній справі.
Боржник просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, постанову господарського суду Дніпропетровської області від 02 червня 2011 року залишити без змін.
Ліквідатор арбітражний керуючий Малишева Т.А. в судове засідання не зявилась, про час та місце судового засідання повідомлена належним чином.
В судовому засіданні 04 жовтня 2011 року оголошувалась перерва до 13 жовтня 2011 року
Перевіривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, арбітражного керуючого судова колегія вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю “Ольга”, м. Дніпропетровськ порушено господарським судом Дніпропетровської області 18 травня 2011 року на підставі ст.51 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” (далі Закон про банкрутство).
Постановою від 02 червня 2010 року господарський суд Дніпропетровської області визнав Товариство з обмеженою відповідальністю “Ольга” банкрутом, відкрив ліквідаційну процедуру у справі строком до 02 червня 2012 року (т.8 а.с. 4-8).
Вказана постанова є предметом апеляційного оскарження.
Матеріали справи свідчать, що Державна податкова інспекція у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська не є кредитором у даній справі, але судова колегія вважає, що апеляційну скаргу заступника прокурора Дніпропетровської області, подану в інтересах Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська слід розглянути по суті з наступних підстав.
Відповідно до частини 2 статті 41 Господарського процесуального кодексу України, провадження у справах про банкрутство здійснюється у порядку, передбаченому цим кодексом з врахуванням вимог Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, норми якого як спеціальні норми права, превалюють у застосуванні над загальними нормами Господарського процесуального кодексу України.
Статтею 129 Конституції України встановлено основні засади судочинства, якими зокрема є забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом.
Стаття 91 Господарського процесуального кодексу України визначає коло осіб, що мають право апеляційного оскарження, такими особами є, сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обовязки.
За приписами статті 1 Закону про банкрутство учасниками провадження у справі про банкрутство є сторони, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном боржника), а також у випадках передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство, Фонд державного майна України, державний орган з питань банкрутства, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа акціонерів або учасників товариств з обмеженою або додатковою відповідальністю.
Отже законодавство про банкрутство допускає участь у справі про банкрутство інших учасників, окрім кредиторів, юридичних осіб, чиї інтереси можуть зачіпатися здійсненням провадження у справі про банкрутство.
Згідно ст.2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” завданнями органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обовязкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Відповідно до приписів ст.41 Податкового кодексу органи державної податкової служби є контролюючими органами, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень.
Отже, в процедурі банкрутства, доки не буде встановлена фактична наявність або відсутність податкового боргу у платника податків боржника, справа про банкрутство останнього зачіпає інтереси податкової служби, оскільки вона стосується її обовязку на встановлення податкових зобовязань перед бюджетом у такого платника податків.
Відповідно до частини 1 статті 51 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” якщо вартості майна боржника юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобовязані звернутися в господарський суд із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
Відповідно частини 4 статті 105 Цивільного кодексу України комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи.
Згідно з частиною 1 статті 110 Цивільного кодексу України юридична особа ліквідується, зокрема, за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у звязку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа ліквідується в порядку, встановленому законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом (частина 3 статті 110 Цивільного кодексу України).
Частиною 1 статті 111 Цивільного кодексу України передбачено, що ліквідаційна комісія після закінчення строку для предявлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Зі змісту частини 5 статті 60 Господарського кодексу України, яка регулює загальний порядок ліквідації субєкта господарювання, вбачається, що ліквідаційна комісія оцінює наявне майно субєкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку.
Отже, враховуючи вищезазначені вимоги закону, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника у порядку статті 51 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” є: оцінка вартості наявного майна боржника, публікація оголошення згідно з вимогами статті 105 Цивільного кодексу України з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості, повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства та складання проміжного ліквідаційного балансу. Крім того, звернення до суду з такою заявою можливо лише після закінчення строку, передбаченого статтею 105 Цивільного кодексу України.
Матеріали справи свідчать, що загальними зборами учасників Товариства з обмеженою відповідальністю “Ольга” прийнято рішення (протокол №1 від 31 січня 2011 року (т.1 а.с.26) щодо припинення діяльності підприємства шляхом ліквідації, призначення ліквідатора, порядок і строк ліквідації товариства.
Відповідна інформація внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців (т.1 а.с.34).
В Бюлетені державної реєстрації від 01 лютого 2011 року №168(3) опубліковано оголошення про припинення Товариства з обмеженою відповідальністю “Ольга” шляхом ліквідації, що підтверджується витягом з вказаного Бюлетеня (т.1 а.с.38).
Аналогічне оголошення було опубліковано в газеті “Урядовий курєр” від 05 лютого 2011 року №33(4420).
На виконання вимог підпункту 11.1.1 пункту 11 порядку обліку платників податків і зборів виконуючи вимоги підпункту 11.1.1. пункту 11 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 22 грудня 2010 року № 979, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 грудня 2010 року за №1439/18734, подано до Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська, в якій платник перебуває на обліку, Заяву про припинення платника податків за формою №8-ОПП, оригінал довідки за формою № 4-ОПП, копію Протоколу Загальних зборів учасників про ліквідацію та утворення ліквідаційної комісії, що підтверджується відміткою Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська на заяві про її отримання 03 лютого 2011 року.
Ліквідатором боржника відповідно до балансу були направлені повідомлення всім явним кредиторам, включаючи державні контролюючі органи як за місцезнаходженням боржника у м. Дніпропетровську так й за попереднім місцезнаходженням у м. Харкові про ліквідацію Товариства з обмеженою відповідальністю “Ольга”, розяснено порядок та строки звернення кредиторів з претензіями.
За результатами проведеної інвентаризації активів і зобовязань Товариства з обмеженою відповідальністю “Ольга” станом на 01 лютого 2011 року боржнику належить нерухоме майно, загальна залишкова балансова вартість якого складає 102 824 294, 63 грн. та рухоме майно, загальна залишкова балансова вартість якого складає 388 362 29, 32 грн., всього на суму 141 660 525, 95 грн. За результатами проведеної Правобережною товарною біржею оцінки майна Товариства з обмеженою відповідальністю “Ольга”, загальна ринкова вартість нерухомого майна склала 156 269 150 грн. без ПДВ, рухомого майна 25 075 364 грн. без ПДВ.
За результатами проведеної інвентаризації активів і зобовязань Товариства з обмеженою відповідальністю “Ольга”, оцінки вартості майна боржника складено проміжний ліквідаційний баланс станом на 15 квітня 2011 року (т.7 а.с.57).
Про складання проміжного ліквідаційного балансу було повідомлено 13 травня 2011 року Державну податкову інспекцію у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська (т.7 а.с.135).
Аналіз проміжного ліквідаційного балансу свідчить, що актив Товариства з обмеженою відповідальністю “Ольга” дорівнює сумі 448 830 000 грн., пасив підприємства дорівнює 654 051 000 грн.
Зазначеним підтверджується недостатність майнових активів Товариства з обмеженою відповідальністю “Ольга” для задоволення заявлених вимог кредиторів, що свідчить про неплатоспроможність боржника.
Достовірність та повнота проміжного ліквідаційного балансу підтверджена аудиторським висновком від 10 травня 2011 року, підготовленим приватною аудиторською фірмою “Бізнес Аудит” (т.7 а.с.136).
Таким чином, судова колегія погоджується з висновком господарського суду, що вартості майна боржника недостатньо для задоволення вимог кредиторів, до звернення до господарського суду з заявою про порушення справи про банкрутство боржником дотримано вимоги цивільного та господарського законодавства щодо добровільної ліквідації юридичної особи.
З доводами скаржника судова колегія не погоджується з наступних підстав.
Щодо твердження апелянта, що введення ліквідаційної процедури унеможливлює проведення перевірки, слід зазначити, що податкові органи не обмежені в проведенні перевірки стосовно боржника під час здійснення ліквідаційної процедури після прийняття постанови про визнання банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури. Частина 3 статті 51 Закону про банкрутство встановлює місячний термін для подання кредиторами своїх заяв із вимогами до боржника, у ліквідаційній процедурі боржника орган державної податкової служби не позбавлений та має право здійснити податкову перевірку та у разі виявлення порушень вимог податкового законодавства та заборгованості боржника по сплаті податків, зборів (обовязкових платежів) заявляти свої претензії до такого боржника шляхом подачі заяви із кредиторськими вимогами.
Матеріали справи свідчать, що ще 03 лютого 2011 року Державною податковою інспекцією у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська прийнято рішення щодо проведення виїзної планової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю “Ольга” з 15 лютого 2011 року по 15 березня 2011 року, що підтверджується копією повідомлення №2575, доданого боржником до відзиву на апеляційну скаргу, наказом Державної податкової інспекції від 03 лютого 2011 року №168 (т.8 а.с.49).
В спростування доводів скаржника, що безспірність грошових вимог кредиторів не підтверджена виконавчими документами слід зазначити, що при процедурі банкрутства за спрощеною процедурою, яка саме передбачена ст.51 Закону про банкрутство боржник не повинен доводити свою неплатоспроможність, оскільки тут має місце неоплатність, яку встановлює сам боржник в процесі ліквідації.
До заяви боржником подані документи, що підтверджують його фінансову неспроможність задовольнити вимоги усіх кредиторів, додано перелік кредиторів із заявленими і визнаними вимогами (т.7 а.с.134).
Твердження скаржника, що господарським судом не досліджувався факт наявності або відсутності майна у боржника спростовується матеріалами справи.
В акті інвентаризації (інвентаризаційний опис №3 т.6) боржник вказав майно, включаючи рухоме і нерухоме, що належить йому. До проміжного ліквідаційного балансу надано додаток про склад майна Товариства з обмеженою відповідальністю “Ольга” (т.7 а.с.58), ринкова вартість майна визначена на підставі оцінки Правобережної товарної біржі (т.7 а.с.49-56).
Судова колегія вважає, що відсутні підстави не довіряти аудиторському висновку, підготовленому приватною аудиторською фірмою “Бізнес Аудит”, оскільки аудит проведений у відповідності до ст.20 Закону України “Про господарські товариства” та ч.10 ст.11 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
Судова колегія приймає до уваги, що в подальшому висновки аудиторської фірми “Бізнес Аудит” були підтверджені висновком щодо фінансово господарського стану Товариства з обмеженою відповідальністю “Ольга”, підготовленим Державним підприємством “Державний центр з питань відновлення платоспроможності та банкрутства” в особі Дніпропетровського відділення від 01 липня 2011 року (т.8 а.с.20-46).
За викладених підстав, постанова господарського суду Дніпропетровської області від 02 червня 2011 року відповідає діючому законодавству, підстави для її скасування відсутні.
Керуючись ст.ст.103 106 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Постанову господарського суду Дніпропетровської області від 02 червня 2011 року у справі № 29/5005/6381/2011 залишити без змін.
Апеляційну скаргу Заступника прокурора Дніпропетровської області, м. Дніпропетровськ залишити без задоволення.
Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку у двадцятиденний строк до Вищого господарського суду України.
Головуючий суддя О.В.Джихур
Суддя О.М. Виноградник
Суддя О.М Лисенко
(Дата підписання постанови в повному обсязі 17.10.11р.)