Справа № 727/9754/18
Провадження № 1-кп/727/12/20
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 листопада 2020 року м.Чернівці
Шевченківський районний суд м. Чернівців в складі:
головуючого судді - ОСОБА_1
суддів - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
секретаря судового засідання - ОСОБА_4
розглянувши у закритому судовому засіданні в залі судового засідання Шевченківського районного суду м. Чернівці клопотання прокурора ОСОБА_5 про продовження строку дії запобіжного заходу та про допит потерпілої та свідка в режимі відеоконференції та клопотання захисника ОСОБА_6 про зміну обов`язків по запобіжному заходу по кримінальному провадженні внесеному в Єдиний реєстр досудових розслідувань за №12017260000000407 від 31 травня 2017 року відносно обвинуваченого:
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,уродженця та мешканця АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, раніше не судимого,
який обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.2 ст. 149 КК України,-
сторони кримінального провадження:
прокурор - ОСОБА_5
обвинувачений - ОСОБА_7
захисник - ОСОБА_6
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Шевченківського районного суду м. Чернівці під головуванням судді ОСОБА_8 перебувало кримінальне провадження, внесене в Єдиний реєстр досудових розслідувань за №12017260000000407 від 31 травня 2017 року по обвинуваченню ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.2 ст. 149 КК України.
В ході судового засідання прокурор звернулася до суду з клопотанням про продовження строку дії обов`язків покладених на обвинуваченого під час застосування запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту, оскільки ризики, які існували на час обрання запобіжного заходу у виді цілодобового домашнього арешту на сьогоднішній день не відпали. Крім цього, просила потерпілу ОСОБА_9 та свідка ОСОБА_10 , які проживають в с.Роковиця, Збаразького району, Тернопільської області в наступному судовому засіданні допитати в режимі відеоконференції із Збаразьким районним судом Тернопільської області, у зв`язку з їх віддаленим місцем проживання від міста Чернівці.
Обвинувачений та захисник в судовому засіданні заперечували проти задоволення клопотання прокурора та заявили клопотання про обрання запобіжного заходу у виді домашнього арешту, в якому просили змінити покладені на обвинуваченого обов`язки, а саме просили застосувати такі обов`язки як: заборонити залишати своє місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 у нічний час з 20.00 год. по 08.00 год.; не залишати межі Івано-Франківської області без дозволу прокурора чи суду; прибувати до суду за першою вимогою; повідомляти прокурора та суд про зміну місця проживання; заборонити обвинуваченому в будь-якій спосіб спілкуватись з потерпілими та свідками по кримінальному провадженню; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну. Щодо заявленого клопотання прокурора про допит свідка та потерпілої в режимі відеоконференції, заперечують, оскільки вважають, що працівники поліції, які будуть доставляти до суду свідка та потерпілу можуть впливати на їхні свідчення.
Заслухавши думку прокурора, обвинуваченого та його захисника судова колегія приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ухвалою суду від 07.08.2020 року в задоволенні клопотання прокурора про продовження строку тримання під вартою ОСОБА_7 відмовлено. Клопотання захисника ОСОБА_6 про зміну запобіжного заходу ОСОБА_7 з тримання під вартою на цілодобовий домашній арешт задоволено. Застосовано до обвинуваченого ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді цілодобового домашньогоарешту із застосуванням електронних засобів контролю строком на два місяці, а саме до 05 жовтня 2020 року. Покладено на ОСОБА_7 наступні обов`язки: - заборонити залишати своє місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 цілодобово; - прибувати до суду за першою вимогою; - повідомляти прокурора та суд про зміну місця проживання; - заборонити обвинуваченому в будь-якій спосіб спілкуватись з потерпілими та свідками по кримінальному провадженню; - носити електронний засіб контролю; - здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
Згідно із ч. 1 ст. 331 КПК України під час судового розгляду суд за клопотанням сторони обвинувачення або захисту має право своєю ухвалою змінити, скасувати або обрати запобіжний захід щодо обвинуваченого.
Відповідно до вимог ч. 1, 2 ст. 181 КПК України, домашній арешт полягає в забороні підозрюваному, обвинуваченому залишати житло цілодобово або у певний період доби. Домашній арешт може бути застосовано до особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за вчинення якого законом передбачено покарання у виді позбавлення волі.
Крім цього, враховуючи вимоги ч. 1, 2 ст. 181 КПК України, сукупність всіх обставин передбачених ст. 178 КПК України, наявність ризиків передбачених ст.177 КПК Українищодо спроби обвинуваченого переховуватись від суду, враховуючи санкцію статті, чинити тиск на свідків та потерпілих, чи перешкоджати іншим чином в розгляді кримінального провадження, суд приходить до обґрунтованого висновку, що цілодобовий домашній арешт із застосуваннямелектронних засобів контролю в даному випадку є пропорційним запобіжним заходом з урахуванням на даний час обставин кримінального правопорушення та інтересів суспільства.
Будь-яких даних про зменшення чи відсутність ризиків, які були підставою для обрання запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту відносно обвинуваченого, в судовому засіданні не встановлено.
Що стосується клопотання захисника про заміну обов`язків по запобіжному заходу, то в його задоволенні слід відмовити з наступних підстав.
Так, у клопотанні захисник не наводить обставин, які б свідчили про те, що ризики, визначені ухвалою про обрання запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту відпали.
Отже, суд за вищенаведених мотивів та враховуючи наявність ризиків, які дають достатні підстави суду вважати, що обвинувачений може здійснити дії, передбачені п.п.1,3, 5 ч.1 ст.177 КПК України, приходить до висновку про відмову в задоволенні вказаного клопотання захисника.
Відповідно до вимог ст.178 КПК України, суд приходить до висновку, що обвинуваченому слід продовжити дію запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту.
Відповідно до ч.1 ст. 197 КПК України строк дії ухвали слідчого судді, суду про домашній арешт не може перевищувати шістдесяти днів.
Що стосується клопотання прокурора про допит свідка та потерпілої в режимі відео конференції, слід вказати про наступне.
Проведення процесуальних дій у режимі відеоконференції під час судового провадження регламентовано ст.336 КПК України.
Згідно ч.1 ст.336 КПК України, судове провадження може здійснюватися у режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення, у тому числі яке знаходиться поза межами приміщення суду (дистанційне судове провадження), зокрема, у разі неможливості безпосередньої участі учасника кримінального провадження в судовому провадженні за станом здоров`я або з інших поважних причин.
Згідност.336 ч.2 КПК України- суд ухвалює рішення про здійснення дистанційного судового провадження за власною ініціативою або за клопотанням сторони чи інших учасників кримінального провадження.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що під час розгляду кримінального провадження необхідно допитати потерпілу ОСОБА_9 та свідка ОСОБА_10 , які проживають в с.Роковиця, Збаразького району, Тернопільської області і не мають можливості прибути для допиту в судове засідання Шевченківського районного суду м.Чернівці у зв`язку з оголошенням карантину, а також для забезпечення оперативності судового розгляду, судова колегія дійшла висновку, що клопотання прокурора підлягає задоволенню.
На підставівикладеного такеруючись ст.ст.31,110,177,181,194,291,314-316,331,336350,369,392 КПК України, судова колегія, -
ПОСТАНОВИЛА:
В задоволенні клопотання захисника ОСОБА_6 в інтересах обвинуваченого ОСОБА_7 , відмовити.
Клопотання прокурора ОСОБА_5 , задовольнити.
Обвинуваченому ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , продовжити строк дії запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашньогоарешту із застосуванням електронних засобів контролю строком на два місяці, а саме до 21 січня 2021 року.
Покласти на ОСОБА_7 наступні обов`язки:
- заборонити залишати своє місце проживання за адресою: с.Горішнє Залуччя, Снятинського району, Івано-Франківської області цілодобово;
- прибувати до суду за першою вимогою;
- повідомляти прокурора та суд про зміну місця проживання;
- заборонити обвинуваченому в будь-якій спосіб спілкуватись з потерпілими та свідками по кримінальному провадженню;
- носити електронний засіб контролю.
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
Клопотання прокурора про допит свідка та потерпілої в режимі відеоконференції, задовольнити.
Судове засідання по кримінальному провадженню провести в режимі відеоконференції із Збаразьким районним судом Тернопільської області.
Доручити Збаразькому районному суду Тернопільської області, забезпечити проведення відеоконференції з Шевченківським районним судом м.Чернівці, за участю потерпілої ОСОБА_9 та свідка ОСОБА_10 , які проживають в с.Роковиця, Збаразького району, Тернопільської області, яке відбудетьсяо 14.30 год. 29 грудня 2020 року.
Копію ухвали про участь особи в судовому засіданні в режимі відеоконференціїнегайно направити для організації її виконання до Збаразького районного суду Тернопільської області, та особі, яка братиме участь в судовому засіданні в режимі відеоконфенеції, до відома.
Відповідно доч.4 ст.336 КПК України, зобов`язати судового розпорядника або секретаря судового засідання цього суду вручити такій особі пам`ятку про її процесуальні права, перевірити її документи, що посвідчують особу, та перебувати поряд з нею до закінчення судового засідання.
Ухвала суду підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Головуючий суддя ОСОБА_1
Суддя ОСОБА_2
Суддя ОСОБА_3