Справа № 2-230/2010 року
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 березня 2010 року Кам’янсько-Дніпровський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Юхно Л.М.
при секретарі Черненко О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа – Дніпровська сільська Рада Кам’янсько-Дніпровського району Запорізької області про визнання права власності в порядку спадкування,
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до Кам’янсько-Дніпровського районного суду Запорізької області з вищеназваним позовом, вказуючи, що на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого 10.12.1988 року Дніпровською сільською радою Кам’янсько-Дніпровського району Запорізької області за реєстром № 478 чоловік позивача - ОСОБА_3 з метою створення особистої приватної власності придбав житловий будинок з надвірними прибудовами, розташованим в с.Дніпровка Кам’янсько-Дніпровського району Запорізької області вул.Першотравнева,36, на який не оформив належні правовстановлюючі документи в органах державної реєстрації.
09.02.2009 року ОСОБА_3 помер.
Після смерті чоловіка залишилось спадкове майно – житловий будинок з надвірними прибудовами, розташований в с.Дніпровка Кам’янсько-Дніпровського району Запорізької області вул.Першотравнева,36.
Позивач є спадкоємцем за законом. Окрім неї іншим спадкоємцем за законом є рідний син спадкодавця – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який спадщину у встановленому законом порядку не прийняв.
Після смерті чоловіка у встановлений законом строк позивач звернулася до державної міської нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, проте до теперішнього часу за усною відмовою нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії не маю можливості визначитись із спадщиною.
Відсутність державної реєстрації будинку в органах ЗМБТІ не дає позивачу змоги визначитись з фактично успадкованим майном та спонукає позивача звернутися до суду з метою вирішення спору в судовому порядку.
Позивач просить суд визнати за позивачем право власності на спадкове майно - домоволодіння.
В судове засідання сторони не з’явилися, від них надійшли заяви в яких вони просять суд розглядати справу у їх відсутність. Позивач свої вимоги підтримує в повному обсязі, просить позов задовольнити. Відповідач не заперечує проти задоволення вимог позивача. Представник третьої особи не заперечує проти задоволення вимог позивача.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого:
Відповідно ст.1223 ЦК України, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Відповідно ст.1261 ЦК України, в першу чергу право на успадкування за законом мають діти померлого, дружина та батьки.
Відповідно ст.1268 ЦК України спадкоємець, який мешкав постійно разом з спадкодавцем на мить відкриття спадщини, вважається прийнявшим її, якщо на протязі строку, встановленого ст.1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк в шість місяців, який починається з миті відкриття спадщини.
Відповідно Інструкції Міністерства юстиції України від 21.05.2005 року №19-32/319 у разі смерті власника нерухомого майна, первинна реєстрація права власності на яке не була проведена і правовстановлюючий документ відсутній, питання визначення належності цього майна попередньому власнику та наступного його власника (спадкоємця) повинно вирішуватись в судовому порядку.
Відповідно ст.49 Закону України ««Про нотаріат» із змінами, відповідно із Законом №210/98-ВР від 24.03.1998 року», нотаріус чи інша посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, не приймає для вчинення нотаріальних дій документи, якщо вони не відповідають вимогам законодавства.
Відповідно Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року №7 «Про судову практику у справах про успадкування» відносини успадкування регулюються правилами ЦК, якщо спадщина відкрилась не раніше 01.01.2004 року. Справи про успадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов’язки інших осіб та наявності інших спадкоємців і спору між ними. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутись до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно ст.114 ЦПК України, позови, що виникають з приводу нерухомого майна, пред’являються за місцезнаходженням майна або основної його частини.
Відповідно ст.256 ЦК України, у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Таким чином суд вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 8, 41 Конституції України, ст.ст. 1216,1220-1223, 1261, 1268-1269, 1270 ЦК України, ст.ст.10, 11, 31, 209, 212, 214-215, 256 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа – Дніпровська сільська Рада Кам’янсько-Дніпровського району Запорізької області про визнання права власності в порядку спадкування - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на домоволодіння, відповідно технічного паспорта ЗМБТІ від 13.11.2009 року (під літерами : „А”- житловий будинок, ганок до А, «Г» - недобудований житловий будинок, «Б» - гараж, «В» - лазня, «Д» - вбиральня, №1 – ворота, №2 – вбиральня, №3 - водопровід), розташовані в с.Дніпровка Кам’янсько-Дніпровського району Запорізької області вул.Першотравнева,36.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Запорізької області через Кам’янсько-Дніпровський районний суд протягом двадцяти днів з дня подачі заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Суддя Л.М.Юхно