ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.04.2019 Справа № 908/2753/18
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі: судді Проскурякова К.В., при секретарі Рачук О.О., розглянувши матеріали справи
За позовом: Велбей Холдінгс Лімітед (Velbay Holdings Limited) (адреса місцезнаходження: Темістоклі Дерві Стріт, 5, Еліон Білдінг, 2-ий поверх, Нікосія, CY-1066, Кіпр (Themistokli Dervi Street, 5 Elenion Building, 2nd floor, Nicosia, CY-1066, Cyprus, реєстраційний номер НЕ 159837; адреса для листування: 01011 м. Київ, вул. Рибальська, 22, БЦ "Башта 5", під'їзд 13, поверх 1)
До відповідача: Акціонерного товариства "Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат" (69032 м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, буд. 15, код ЄДРПОУ 00194122)
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Фонд державного майна України (01133, м. Київ, вул. Генерала Алмазова, 18/9, код ЄДРПОУ 00032945)
про визнання недійсним рішення позачергових загальних зборів від 01.11.2018р., оформленого протоколом № 24 від 01.11.2018р.
За участю представників сторін:
Від позивача: Ващенко В.О., довіреність № ордер на надання правової допомоги КВ №284640 від 01.12.2018 р., адвокат (посвідчення адвоката України КВ 1296 від 30.01.2015 р.);
Від відповідача: Мажара О.О., довіреність № 011-0120 від 07.03.2019р., адвокат (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №643 від 02.11.2007р.).
Від відповідача: Логачов В.В., довіреність № 011-0118 від 06.03.2019р., адвокат (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №918 від 09.12.2011р.).
Від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: не з'явився
СУТНІСТЬ СПОРУ:
19.12.2018 р. до господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Велбей Холдінгс Лімітед (Velbay Holdings Limited) від 14.12.2018 р. (вх. №2962/08-07/18 від 19.12.2018 р.) до Акціонерного товариства "Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат" про визнання недійсним рішення позачергових загальних зборів від 01.11.2018 р., оформленого протоколом № 24 від 01.11.2018 р.
Відповідно до Витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.12.2018 р., справу № 908/2753/18 передано на розгляд судді Дроздовій С.С. Ухвалою суду від 20.12.2018 р. суддею Дроздовою С.С. заявлено самовідвід по справі №908/2753/18.
Згідно Витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.12.2018 р. у зв'язку з заявленням самовідводу на підставі ухвали суду від 20.12.2018 р. справу № 908/2753/18 розподілено для розгляду судді Проскурякову К.В.
Ухвалою суду від 26.12.2018 р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/2753/18 в порядку загального позовного провадження, присвоєно справі номер провадження - 5/168/18, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Фонд державного майна України, підготовче засідання призначено на 25.01.2019 р. з повідомленням (викликом) сторін. Явку представників сторін визнати обов'язковою.
Ухвалою від 25.01.2019 р. підготовче засідання відкладено на 08.02.2019 р. з повідомленням (викликом) сторін. Ухвалою суду від 08.02.2019 р. продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів до 26.03.2019 р., розгляд справи у підготовчому провадженні відкладено на 06.03.2019 р. з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою від 06.03.2019 р. залишити без розгляду заяву ОСОБА_7 від 08.02.2019 про вступ у справу у якості третьої особи, яка заявляє самостійній вимоги на предмет спору на стороні відповідача. Відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_8 № б/н від 07.02.2019 р. (вх. № 08-08/2737/19 від 08.02.2019 р.) про вступ у справу в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача. Розгляд справи у підготовчому провадженні відкладено на 22.03.2019 р. з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою суду від 22.03.2019 р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті, перше судове засідання з розгляду справи по суті призначено на 26.03.2019 р. з повідомленням (викликом) сторін. Явка представників сторін у судове засідання визнана обов'язковою. В судовому засіданні 26.03.2019 р. судом оголошено перерву до 10.04.2019 р. Ухвалою суду від 26.03.2019 р. оголошено перерву в судовому засіданні до 25.04.2019 р. з повідомленням (викликом) сторін.
В судовому засіданні 25.04.2019 р. судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Судові засідання у цій справі відповідно до ч. 1 ст. 222 ГПК України здійснювались із застосуванням технічних засобів фіксації судового процесу за допомогою ПАК "Оберіг".
Представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги зазначивши, що Велбей Холдінгс Лімітед є власником 183 931 089 простих цінних паперів Публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат», що складає 29,5363% статутного капіталу. 01.11.2018 р. Фондом державного майна України були скликані та проведені позачергові загальні збори акціонерів ПАТ «ЗАлК». За підсумками голосування було, зокрема, прийнято рішення щодо внесення змін до Статуту Товариства шляхом викладення його у новій редакції; обрання членів Наглядової ради Товариства. Вважає, що зазначені рішення позачергових загальних зборів акціонерів ПАТ «ЗАлК» від 01.11.2018 р. мають бути визнані недійсними, оскільки Фонд необгрунтовано не включив до проекту порядку денного та не виніс на голосування пропозиції Компанії щодо питань порядку денного і щодо кандидатів до складу органів Товариства. Мотивованого рішення щодо причин невключення пропозицій прийнято не було. При скликанні та проведенні позачергових загальних зборів акціонерів ПАТ «ЗАлК» було порушено принцип верховенства права. Унаслідок внесення змін до Статуту Товариства було ліквідовано Ревізійну комісію та зменшено кількість членів Наглядової ради ПАТ «ЗАлК» з 7 до 5, що призвело до обмеження прав Велбей Холдінгс Лімітед як акціонера на участь в управлінні. На позачергових загальних зборах акціонерів було прийнято рішення щодо питань, не включених до порядку денного. Зазначення кількості голосуючих акцій Велбей Холдінгс Лімітед як « 0» порушило право Компанії на управління товариством, оскільки Компанія з пакетом 29,5363% могла істотно вплинути на результати голосування.
В обґрунтування заявлених позовних вимог Зважаючи посилається на ст.ст. 8, 41 Конституції України, ст. 1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст.ст. 38, 42, 43, 50, 53, 73 Закону України «Про акціонерні товариства», просить суд визнати недійсними рішення позачергових загальних зборів акціонерів Публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» (69032, м. Запоріжжя, Південне шосе, буд. 15, ідентифікаційний код 00194122), проведених 01.11.2018 р., які оформлені Протоколом загальних зборів акціонерів Публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» № 24 від 01.11.2018 р. про (1) внесення змін до Статуту Публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» шляхом викладення його в новій редакції; та (2) обрання членів Наглядової ради Публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат».
Представник відповідача підтримав доводи, викладені у письмовому відзиві від 24.01.2019 р. за вих. №02юр/19 пояснивши, що відповідно до інформації про блокування активів компанії Велбей Холдінг Лімітед строком на три роки, Рішення Комісії та вимоги статті 38 ЗаконуУкраїни «Про акціонерні товариства», Фонд не мав законодавчих підстав для врахування пропозицій, наданих позивачем до проекту порядку денного позачергових загальних зборів ПАТ «ЗАлК», які відбулись 01.11.2018 р. Отже, рішення про відмову у включенні до проекту порядку денного загальних зборів акціонерного товариства пропозицій компанії Велбей Холдінг Лімітед, не приймалось. Щодо висновку позивача про порушення принципу верховенства права при скликанні та проведені позачергових загальних зборів відповідач вважає, що статут товариства було приведено виключно у відповідність до Закону України «Про акціонерні товариства». Також до порядку денного позачергових загальних зборів, які були проведені 01.11.2018 р. включені відповідні питання з яких і прийняті рішення, будь-яких інших рішень не приймалось. На доводи позивача щодо порушення прав Компанії на участь у голосуванні відповідач зазначив, що Депозитарна установа - ПАТ «ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК» на виконання вимог рішення Комісії від 13.10.2015 Р. № 1707 листом від 24.05.2018 Р. за № 38-2910 повідомило Комісію про блокування активів компанії Велбей Холдінг Лімітед, що обліковуються на рахунку депозитарної установи, а саме цінних паперів ПАТ «ЗАЛК» у кількості 183 931 089 шт. строком на три роки. Пунктом 2 Рішення визначено, що депозитарним установам після набрання чинності Указом Президента України, яким уведено в дію певне рішення Ради національної безпеки і оборони України про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій): у разі застосування санкції «блокування активів»: протягом дії зазначеної санкції, під час складання переліків власників цінних для організації проведення загальних зборів акціонерного товариства - включати власників - осіб, зазначених у санаційному списку, до яких застосована зазначена санкція, до відповідного переліку із зазначенням належних їм акцій як не голосуючих. На підставі викладеного просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити.
Також відповідач зазначив, що 03.01.2019 р. Акціонерне товариство «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» отримало ухвалу господарського суду Запорізької області від 26.12.2018 р. по вказаній справі про відкриття провадження. Відповідно до резолютивної частини цієї ухвали судом встановлено строк відповідачу для подання відзиву на позовну заяву терміном 15 днів з дня отримання ухвали суду. Однак, враховуючи той факт, що відповідач до теперішнього часу так і не отримало позовну заяву компанії Велбей Холдінгс Лімітед, звернулося до суду з заявою про ознайомлення з матеріалами справи. Фактично ознайомився з матеріалами справи представник відповідача - 21.01.2019 р. З урахуванням викладеного, враховуючи об'єктивну неможливість подання відзиву на позовну заяву у встановлений строк судом, АТ «ЗАлК» просить суд поновити строк на подання відзиву та врахувати його під час розгляду справи.
Відповідно до ч. 8 ст. 165 ГПК України відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дозволить відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив не пізніше першого підготовчого засідання у справі.
У пункті 9 ст. 165 ГПК України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
З матеріалів справи вбачається, що 17.12.2018 р. позивачем було направлено на адресу відповідача копію позовної заяви з відповідними додатками до неї, що підтверджується фіскальним чеком від 17.12.2018 р, поштовою накладною №0101125145370 від 17.12.2018 р. та описом вкладення у цінний лист від 17.12.2018 р.
Відповідно до роздруківки з офіційного сайту УДППЗ «Укрпошта» 03.01.2019 р. поштову кореспонденцію за №0101125145370 повернуто за зворотною адресою у зв'язку з відмовою адресата.
17.01.2019 р. Акціонерне товариство «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» подало до суду клопотання про ознайомлення з матеріалами справи №908/2753/18 та уповноважений представник підприємства фактично ознайомився з матеріалами справи - 21.01.2019 р., що підтверджується відповідною відміткою на вказаному клопотанні.
Суд зазначає, що відповідач у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали суду про відкриття провадження звернувся до суду з заявою про ознайомлення з матеріалами справи, отже для повного, об'єктивного та всебічного розгляду справи та враховуючи принцип рівності сторін щодо подання у справу своїх письмових доводів та заперечень з відповідними доказами, суд вважає за можливе визнати причини пропуску строку для подання відзиву на позовну заяву поважними та залучити вказаний відзив до матеріалів справи.
Позивачем надано до матеріалів справи письмову відповідь від 31.01.2019 р. на відзив, в якій зазначено, що Рішення НКЦПФР від 13.10.2015 р. № 1707 не обмежує немайнові права акціонерів, зокрема, право знайомитися з документами порядку денного та вносити пропозиції щодо питань порядку денного та щодо кандидатів до складу органів управління. Отже, відмова Фонду включити пропозиції Компанії не відповідає зазначеному Рішенню та є явно незаконною. У будь-якому разі, Компанія просить суд не застосовувати Рішення НКЦПФР від 13.10.2015 р. № 1707 як таке, що не відповідає Законам України «Про санкції» і «Про акціонерні товариства», а також ст. 8 Конституції України (на підставі ч. 1 ст. 11 ГПК України та ч. 1 ст. 8 Конституції України). У такому разі будь-які обмеження, встановлені цим Рішенням, щодо Компанії не діють. Застосування до Компанії санкцій не звільняє Фонд від обов'язку надати мотивоване рішення про відмову у включенні пропозиції позивача згідно з вимогами ч. 7 ст. 38 Закону України «Про акціонерні товариства». Так, частинами 1, 7 ст. 38 вказаного Закону передбачено право кожного акціонера, незалежно від статусу акцій, подавати пропозиції щодо питань порядку денного та отримувати рішення у разі відмови у їх включенні. Посилання АТ «ЗАлК» на ч. 5 ст. 38 Закону України «Про акціонерні товариства» є безпідставним. Частина вказаної статті тільки встановлює спеціальну норму щодо включення пропозицій власників більше 5% голосуючих акцій. Зазначена норма встановлює додаткові гарантії власникам 5% голосуючих акцій: їх пропозиції підлягають автоматичному включенню; для відмови у їх включенні встановлено обмежений перелік підстав. Зазначена стаття жодним чином не обмежує дію частин 1, 7 ст. 38 вказаного Закону. Таким чином, не включення пропозицій Компанії ФДМУ, а також ненадання мотивованого рішення про відмову у включенні пропозиції є порушенням прав позивача та Закону України «Про акціонерні товариства».
Представник ФДМУ у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином шляхом направлення на його адресу копії ухвал суду.
В матеріалах справи містяться письмові пояснення ФДМУ від 17.01.2019 р. за вих. №10-25-1020, в яких зазначено, що Фонд з відповідними листами звертався до Комісії з проханням надати інформацію щодо вжитих Комісією заходів, спрямованих на виконання Рішення Ради національної безпеки і охорони України від 02.05.2008 р. в частині застосування до юридичної особи Велбей Холдінг Лімітед обмежувальних заходів та щодо доцільності і необхідності включення пропозиції недержавного акціонера до проекту порядку денного позачергових загальних зборів ПАТ «ЗАлК», скликаних на 01.11.2018 р., враховуючи інформацію про блокування активів компанії Велбей Холдінг Лімітед строком на три роки. Комісія повідомила, що відповідно до Закону України «Про санкції» компанія Велбей Холдінг Лімітед не має права на участь у загальних зборах акціонерів ПАТ «ЗАлК», права на отримання доходу, інших прав, визначених законом та/або рішенням ПАТ «ЗАлК», зокрема надавати пропозиції до порядку денного загальних зборів акціонерів ПАТ «ЗАлК». Отже, ФДМУ не мав законодавчих підстав для врахування пропозицій, наданих позивачем до проекту порядку денного позачергових загальних зборів ПАТ «ЗАлК», які відбулись 01.11.2018 р. Щодо порушення принципу верховенства права при скликанні та проведенні позачергових загальних зборів акціонерів ПАТ «ЗАлК», ФДМУ зазначив, що Статут ПАТ «ЗАлК» було приведено у відповідність до норм ч. 11 ст. 53 Закону України «Про акціонерні товариства» відносно того, що мінімальна кількість членів наглядової ради публічного акціонерного товариства не може бути меншою ніж 5 осіб. Також до порядку денного позачергових загальних зборів, які були проведені 01.11.2018 р. включені відповідні питання з яких і прийняті рішення, рішення щодо питань не включених до порядку денного, зокрема щодо зменшення кількості членів наглядової ради ПАТ «ЗАлК» та ліквідації ревізійної комісії не приймались. На підставі викладеного, ФДМУ просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Позивач надав до матеріалів справи письмову відповідь від 23.01.2019 р. на пояснення щодо позову ФДМУ, в яких вказано, що в обґрунтування своїх дій ФДМУ посилається на лист НКЦПФР №26/01/31278 від 25.10.2018 р. в якому зазначено, що позивач не має права на подання пропозицій. Однак вказаний лист не є підставою для не включення пропозицій. Також, незалежно від виду акцій Компанія мала право на отримання мотивованої відмови у включенні пропозицій відповідно до ч.ч. 1, 7 ст. 38 Закону України «Про акціонерні товариства». Крім того, жодне положення Закону України «Про акціонерні товариства» не вимагає відповідача зменшувати кількість членів Наглядової Ради або ліквідувати Ревізійну комісію Товариства. Тобто, прийняття вказаних рішень було спрямовано на обмеження прав та інтересів Компанії, а саме на зменшення кількості членів які Компанія могла обрати до Наглядової ради (замість 2 осіб, Компанія наразі може обрати тільки 1 особу), отже жодної законної мети ліквідації Ревізійної комісії не зазначено. Таким чином, питання ліквідації Ревізійної комісії та зменшення кількості членів Наглядової ради мали бути винесені як окремі питання порядку денного. Отже, позивач також вважає, що його права порушені у ході скликання та проведення загальних зборів акціонерів ПАТ «ЗАлК».
Наявні матеріали справи дозволяють розглянути справу по суті.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши представників позивача та відповідача, суд,
ВСТАНОВИВ:
Згідно Виписок про стан рахунку в цінних паперах на 03.10.2018 р., на 26.10.2018 р. Велбей Холдінг Лімітед є власником 183 931 089 простих цінних паперів Публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» (код ЄДРПОУ 00194122), що складає 29,5363% статутного капіталу.
Відповідно до Статуту Публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат», затвердженого головою загальних зборів акціонерів на підставі протоколу загальних зборів акціонерів ПАТ «ЗАлК» №20 від 14.08.2015 р. та зареєстрованого 27.08.2015 р. за №11031050038000086, найменуванням Товариства є Публічне акціонерне товариство «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» (ідентифікаційний код 00194122).
Згідно з пунктом 9 вказаного Статуту органами управління Товариства є: Загальні збори акціонерів Товариства, Наглядова рада Товариства, Генеральний директором Товариства (п. 9.1.); Контролюючим органом, що здійснює перевірки фінансово-господарської діяльності Товариства, є Ревізійна комісія Товариства (п.9.2.).
У пункті 11.2 цього Статуту визначено, що Члени Наглядової ради акціонерного товариства обираються з числа фізичних осіб, які мають повну цивільну дієздатність, та/або з числі юридичних осіб - акціонерів строком на три роки. Кількість членів Наглядової ради разом з Головою Наглядової ради становить 7 (сім) осіб.
Згідно з пунктом 13.1 Статуту Ревізійна комісія є органом Товариства, який контролює фінансово-господарську діяльність Товариства.
Судом встановлено, що 14.05.2018 р. Указом Президента України № 126/2018 введено в дію Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 02.05.2018 р. «Про застосування та скасування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)».
Відповідно до пункту 2 прийнято рішення застосувати персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) строком на три роки, до юридичних осіб згідно з додатком 2, в перелік якого за № 380 включено компанію Велбей Холдінг Лімітед (Velbay Holdings Limited), а саме у вигляді блокування активів - тимчасове обмеження права особи користуватися та розпоряджатися належним їй майном.
Листом від 25.07.2018 р. за вих. № 10-17-14910 Фонд державного майна України звернувся до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку з проханням повідомити про вжиті Комісією заходів, спрямованих на виконання Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 02.05.2018 р. «Про застосування та скасування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» в частині застосування до юридичної особи Velbay Holdings Limited, HE 159837, Кіпр, обмежувальних заходів. (а.с. 15, Т.3)
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку листом від 04.09.2018 р. за вих. №26/02/26326, на лист від 25.07.2018 р. за вих. № 10-17-14910 ФДМУ, повідомила, що «з метою забезпечення виконання ліцензіатами та Центральним депозитарієм цінних паперів рішень Ради національної безпеки і оборони України щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) та відповідних Указів Президента України, Комісією прийнято рішення від 13.10.2015 р. №1707 «Щодо порядку виконання учасниками фондового ринку рішень Ради національної безпеки і оборони України про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», зареєстроване в Міністерстві юстиції України 29.10.2015 р. за № 1325/27770 (зі змінами) (далі - Рішення).
Цим Рішенням зобов'язано депозитарні установи, Центральний депозитарій паперів, Розрахунковий центр з обслуговування договорів на фінансових ринках, емітентів цінних паперів, у тому числі компаній з управління активами, та торговців цінними паперами виконати необхідні дії у разі застосування зальних заходів (санкцій) після набрання чинності Указу Президента України, яким уведено в дію певне рішення Ради національної безпеки і оборони України про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до фізичних та юридичних осіб, інформація щодо яких додається до такого рішення Ради національної безпеки і оборони України.
Відповідно до абзаців 1, 2, 3 пункту 1 статті 6 розділу I Закону України «Про депозитарну систему України» депозитарний облік цінних паперів - це облік цінних паперів, прав на цінні папери та їх обмежень на рахунках у цінних паперах. При цьому облік прав на цінні папери конкретного власника ведеться виключно депозитарними установами, Національним банком України у визначених цим Законом випадках і депозитаріями-кореспондентами чи їх клієнтами.
Згідно з вимогами частини другої статті 42 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», інформація про власників пакетів (10 відсотків і більше) акцій приватних акціонерних товариств та про власників пакетів (5 відсотків і більше) акцій публічних акціонерних товариств подається до Комісії особою, яка веде облік прав на акції емітента у депозитарній системі України, у строки, порядку та за формою, що встановлені Комісією.
За наявними щоквартальними адміністративними даними наданими, депозитарними установами відповідно до Положення про порядок зарахування депозитарними установами до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку віл 11.06.2013 р. №992, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.07.2013 р. за №1126/23658, станом на 30.06.2018 р. серед власників, які володіли значними пакетами акцій (5 відсотків і більше публічних акціонерних товариств) ПАТ «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат (код ЄДРПОУ 00194122) були:
- Фонд державного майна України (код ЄДРПОУ 00032945), який володів 423514923 шт. простих іменних акцій емітента, що становить 68,0095 % від статутного капіталу емітента (номінальна вартість цінного папера - 0,25 грн.);
- Velbay Holdings Limited, яке володіло 183931089 шт. простих іменних акцій емітента, що становить 29,5363% від статутного капіталу емітента (номінальна вартість цінного папера - 0,25 грн.) депозитарна установа - ПАТ «ПУМБ» (код ЄДРПОУ 14282829).
ПАТ «ПУМБ» на виконання вимог рішення Комісії від 13.102015 р. №1707 «Щодо порядку виконання учасниками фондового ринку рішень Ради національної безпеки і оборони України про застосування персональних та спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.10.2015 р. за №1325/27770, листом від 24.05.2018 р. за №38/2910, повідомило Комісію про блокування активів компанії Velbay Holdings Limited (Кіпр), що обліковуються на рахунках депозитарної установи, а саме цінних паперів ПАТ «ЗАЛК» у кількості 183931089 шт. строком на три роки. » (а.с. 16, Т.3)
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до наказу Фонду державного майна України «Про забезпечення організації проведення позачергових загальних зборів ПАТ «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» від 20.09.2018 р. №1219, керуючись нормами Закону України «Про акціонерні товариства», з метою забезпечення організації та проведення Фондом державного майна України як акціонером, який володіє 423 514 923 штуками простих іменних акцій Публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат», випущених у бездокументарній формі, що становить 68,0095 % статутного капіталу товариства, позачергових загальних зборів публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» наказано:
1. Прийняти рішення про скликання 01.11.2018 р. позачергових загальних зборів Публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» та затвердити проект порядку денного цих зборів (додаток 1).
2. Проект порядку денного позачергових загальних зборів товариства вважати порядком денним позачергових загальних зборів Публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат», які скликаються на 01.11.2018 р., у разі відсутності пропозицій до нього від інших акціонерів.
3. Затвердити повідомлення про проведення 01.11.2018 р. позачергових загальних зборів Публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» (додаток 2).
4. Визначити датою складення переліку акціонерів, які мають бути повідомлені про скликання позачергових загальних зборів Публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат», 21.09.2018 р.
5. Визначити 26.10.2018 р. (станом на 24 годину) датою складення переліку акціонерів, які мають право на участь у позачергових загальних зборах Публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат», що відбудуться 01.11.2018 р.
6. Обрати реєстраційну комісію для реєстрації акціонерів на позачергових загальних зборах Публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» що відбудуться 01.11.2018 р. у складі: ОСОБА_11 - перший заступник начальника регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області; ОСОБА_12 - заступник директора департаменту управління державними підприємствами та корпоративними правами держави Фонду державного майна України; ОСОБА_13 - заступник начальника фінансово-бухгалтерської роботи та управління персоналом регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області; ОСОБА_14 - головний спеціаліст сектору правового забезпечення регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області; ОСОБА_15 - начальник відділу документального забезпечення та контролю виконавської дисципліни регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області; ОСОБА_16 - головний спеціаліст відділу оцінки регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області.
7. Доручити реєстраційній комісії здійснювати повноваження тимчасової лічильної комісії позачергових загальних зборів Публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат», що відбудуться 01.11.2018 р.
У Додатку №1 до вказаного наказу ФДМУ затверджено Проект порядку денного позачергових загальних зборів ПАТ «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат».
В Додатку №2 до зазначеного наказу ФДМУ затверджено повідомлення про проведення позачергових загальних зборів ПАТ «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат».
24.09.2018 р. на веб-сайті ПАТ «ЗАлК» розміщено повідомлення про скликання позачергових загальних зборів акціонерів ПАТ «ЗАлК» 01.11.2018 р.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3 ст. 38 Закону України «Про акціонерні товариства» кожний акціонер має право внести пропозиції щодо питань, включених до проекту порядку денного загальних зборів акціонерного товариства, а також щодо нових кандидатів до складу органів товариства, кількість яких не може перевищувати кількісного складу кожного з органів.
Пропозиції вносяться не пізніше ніж за 20 днів до дати проведення загальних зборів акціонерного товариства, а щодо кандидатів до складу органів товариства - не пізніше ніж за сім днів до дати проведення загальних зборів. Пропозиції щодо включення нових питань до проекту порядку денного повинні містити відповідні проекти рішень з цих питань. Пропозиції щодо кандидатів у члени наглядової ради акціонерного товариства мають містити інформацію про те, чи є запропонований кандидат представником акціонера (акціонерів), або про те, що кандидат пропонується на посаду члена наглядової ради - незалежного директора. Інформація, визначена у пропозиціях щодо членів наглядової ради акціонерного товариства відповідно до частини другої цієї статті, обов'язково включається до бюлетеня для кумулятивного голосування напроти прізвища відповідного кандидата.
Пропозиція до проекту порядку денного загальних зборів акціонерного товариства подається в письмовій формі із зазначенням прізвища (найменування) акціонера, який її вносить, кількості, типу та/або класу належних йому акцій, змісту пропозиції до питання та/або проекту рішення, а також кількості, типу та/або класу акцій, що належать кандидату, який пропонується цим акціонером до складу органів товариства.
Частиною 5 статті ст. 38 Закону України «Про акціонерні товариства» передбачено, що пропозиції акціонерів (акціонера), які сукупно є власниками 5 або більше відсотків голосуючих акцій, підлягають обов'язковому включенню до проекту порядку денного загальних зборів. У такому разі рішення наглядової ради про включення питання до проекту порядку денного не вимагається, а пропозиція вважається включеною до проекту порядку денного, якщо вона подана з дотриманням вимог цієї статті.
Згідно з ч. 7 ст. ст. 38 Закону України «Про акціонерні товариства» мотивоване рішення про відмову у включенні пропозиції до проекту порядку денного загальних зборів акціонерного товариства надсилається наглядовою радою акціонеру протягом трьох днів з моменту його прийняття.
05.10.2018 р. Велбей Холдінгс Лімітед надіслано на адресу ФДМУ як акціонеру, який скликав і проводить позачергові загальні збори та Наглядовій раді ПАТ «ЗАлК» пропозицію до порядку денного позачергових загальних зборів акціонерів ПАТ «ЗАлК», з додатками: оригінал виписки з рахунку в цінних паперах №б/н станом на 03.10.2018 р., нотаріально посвідчену копію довіреності на представника, проект Статуту Товариства в новій редакції, запропонованій акціонером Компанією Велбей Холдінгс Лімітед (зміни в п. 17.11.4 діючого Статуту в частині прийняття рішень Наглядовою радою Товариства за деякими питаннями кваліфікованою більшістю), диск з проектом Статуту Товариства в новій редакції, запропонованій акціонером Компанією Велбей Холдінгс Лімітед (зміни в п. 17.11.4 діючого Статуту в частині прийняття рішень Наглядовою радою Товариства за деякими питаннями кваліфікованою більшістю) в електронному вигляді.
Направлення вказаної кореспонденції підтверджується фіскальними чеками від 05.10.2018 р., поштовими накладними №0101125758526 та №0101125758500 від 05.10.2018 р. та описами вкладення у цінні листи від 05.10.2018 р. (134-135, 191-192, Т. 1)
Відповідно до роздруківки з офіційного сайту УДППЗ «Укрпошта» поштові відправлення за №0101125758526 вручено адресату (ФДМУ) - 09.10.2018 р. та за №0101125758500 вручено адресату (Наглядовій раді ПАТ «ЗАлК») - 09.10.2018 р. (а.с. 136, 193, Т. 1)
Також, 19.10.2018 р. та 22.10.2018 р. Велбей Холдінгс Лімітед направило на адресу ФДМУ як акціонеру, який скликав і проводить позачергові загальні збори та Наглядовій раді ПАТ «ЗАлК» пропозиції щодо нових кандидатів до складу органу управління ПАТ «ЗАлК», з додатками: оригіналами заяв про згоду нових кандидатів на обрання членами Наглядової ради «ЗАлК», виписки з рахунку в цінних паперах №б/н станом на 03.10.2018 р., нотаріально посвідчена копія довіреності на представника.
Факт направлення вказаної кореспонденції підтверджується фіскальними чеками від 19.10.2018 р., від 22.10.2018 р., поштовими накладними №0305710056191, №0305710056183 від 19.10.2018 р., поштовими накладними №0305710055870, №0305710075765 від 22.10.2018р. та описами вкладення у цінні листи від 19.10.2018 р., від 22.10.2018 р. (216-218, 242-244 Т. 1; а.с. 9-10, 24-25 Т. 2)
Відповідно до роздруківки з офіційного сайту УДППЗ «Укрпошта» поштові відправлення за №0305710056191 вручено адресату (ФДМУ) - 22.10.2018 р.; за № 0305710056183 вручено адресату (Наглядовій раді ПАТ «ЗАлК») - 08.11.2018 р.; відправлення за № 0305710055870 вручено адресату (ФДМУ) - 23.10.2018 р.; за № 0305710075765 вручено адресату (Наглядовій раді ПАТ «ЗАлК») - 12.11.2018 р. (а.с. 219, 245, Т. 1, а.с. 11, 26 Т. 2)
Отже, оскільки компанією Велбей Холдінг Лімітед відповідно до норм статті 38 Закону України «Про акціонерні товариства» було подано до Фонду як до акціонера, що скликав позачергові загальні збори ПАТ «ЗАлК» пропозиції до проекту порядку денного позачергових загальних зборів ПАТ «ЗАлК», у тому числі щодо кандидатів до складу органів Товариства, Фонд державного майна України листом від 11.10.2018 р. за вих. № 10-17-20892 вдруге звернувся до Комісії з проханням надати інформацію щодо доцільності та необхідності включення пропозиції вищевказаного недержавного акціонера до проекту порядку денного позачергових загальних зборів ПАТ «ЗАлК», скликаних на 01.11.2018 р., враховуючи інформацію про блокування активів компанії Велбей Холдінг Лімітед строком на три роки. (а.с. 18, Т.3)
Листом від 25.10.2018 р. за вих. №26/01/31278 Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку повідомило ФДМУ, що пунктом 2 Рішення від 13.10.2015 р. №1707 визначено, що депозитарним установам після набрання чинності Указом Президента України, яким уведено в дію певне рішення Ради національної безпеки і оборони України про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій): протягом дії санкції «блокування активів», під час складання переліків власників цінних паперів для організації та проведення загальних зборів акціонерного товариства - включати власників - осіб, зазначених у санаційному списку, до яких застосована зазначена санкція, до відповідного переліку із зазначенням належних їм акцій як не голосуючих. Також, Комісія зазначила, що відповідно до Закону України «Про санкції» компанія Велбей Холдінг Лімітед не має права на участь у загальних зборах акціонерів ПАТ «ЗАлК», права на отримання доходу, інших прав, визначених законом та/або рішенням ПАТ «ЗАлК», зокрема надавати пропозиції до порядку денного загальних зборів акціонерів ПАТ «ЗАлК».
Згідно наказу Фонду державного майна України від 19.10.2018 р. №1333 затверджено форму і текст бюлетенів з питань 1-6, 8-9, 11-13 для голосування на позачергових загальних зборах Публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат», які відбудуться 01.11.2018 р. (а.с. 27, Т. 2)
Наказом Фонду державного майна України від 26.10.2018 р. №1380 затверджено форму і текст бюлетенів з питань № 7 та 10 для голосування на позачергових загальних зборах Публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат», які відбудуться 01.11.2018 р. (а.с. 28, Т. 2)
29.10.2018 р. ПАТ «ЗАлК» складено Перелік акціонерів, які мають право на участь у позачергових загальних зборах Товариства станом на 26.10.2018 р., в якому вказано інформацію про власників цінних паперів, зокрема, НЕ 159837 Velbay Holdings Limited (Кіпр), країна Кіпр, місцезнаходження: Prodromou. 121 HADJIKYRIAKIO BULDING No 1. 1 st floor 2064, Nicosia, Cyprus; загальна кількість цінних паперів: 183931089; загальна номінальна вартість цінних паперів: 45982772,25; кількість цінних паперів, обтяжених зобов'язаннями: 183931089; тип обтяжень: 423000; кількість голосуючих цінних паперів: 0; відсоток у статутному капіталі: 29,536291. (а.с. 127 - 252, Т. 3)
01.11.2018 р. Фондом державного майна України були скликані та проведені позачергові загальні збори акціонерів ПАТ «ЗАлК», які оформлені Протоколом №24.
У зазначеному Протоколі вказано, що загальна кількість осіб, включених до переліку акціонерів, які мають право на участь у позачергових загальних зборах Товариства: 2298; загальна кількість голосів акціонерів - власників голосуючих акцій Товариства (їх представників), які зареєструвалися для участі у позачергових загальних зборах Товариства: 425560759.
За даними переліку акціонерів, які мають право на участь у Зборах, складеному ПАТ «Національний депозитарій України» станом на 24 годину 26 жовтня 2018 року, акціонерами Товариства є 2298 осіб, які у сукупності володіють 622729120 шт. простих іменних акцій, з них голосуючих акцій - 432396493 шт.
Статутний капітал Товариства складає 155682280 грн., який поділений на 622729120 шт. простих іменних акцій номінальною вартістю 0,25 грн. кожна.
За підсумками реєстрації для участі у Зборах зареєструвалося 39 акціонерів (їх представників), з яких 18 акціонерів (їх представників) з голосуючими акціями.
Загальна кількість голосів акціонерів - власників голосуючих акцій Товариства (їх представників), які зареєструвалися для участі у Зборах, - 425 560 759 акцій, що складає 98,42 % від загальної кількості голосуючих акцій.
Відповідно до ч. 2 ст.41 Закону України «Про акціонерні товариства» загальні збори товариства мають кворум за умови реєстрації для участі у них акціонерів які сукупно є власниками більш як 50 відсотків голосуючих акцій.
Таким чином, кворум для проведення Зборів, призначених на 01.11.2018 р. досягнуто, Збори є правомочними (протокол засідання реєстраційної комісії, позачергових загальних зборів ПАТ «ЗАлК» від 01.11.2018 р. №4).
До порядку денного були включені наступні питання:
1. Обрання членів лічильної комісії позачергових загальних зборів Товариства та прийняття рішення про припинення їх повноважень.
2. Обрання голови та секретаря позачергових загальних зборів Товариства.
3. Затвердження порядку проведення (регламенту) позачергових загальних зборів Товариства.
4. Прийняття рішення про зміну типу та найменування Товариства.
5. Внесення змін до Статуту Товариства шляхом викладення його в новій редакції.
6. Прийняття рішення про припинення повноважень Голови та членів Наглядової ради Товариства.
7. Обрання членів Наглядової ради Товариства.
8. Затвердження умов договорів (цивільно-правових або трудових) з членами Наглядової ради Товариства. Обрання особи, яка уповноважується на підписання договорів з членами Наглядової ради Товариства.
9. Прийняття рішення про припинення повноважень Голови та членів Ревізійної комісії Товариства.
10. Обрання членів Ревізійної комісії Товариства.
11. Встановлення чітких цілей діяльності Товариства на 2019 рік.
12. Затвердження Положення про принципи формування Наглядової ради Товариства.
13. Затвердження принципів (кодексу) корпоративного управління Товариства.
Таким чином, належні компанії Velbay Holdings Limitedакції акції у кількості 183931089 шт. не зареєстровані на зборах в якості голосуючих, а також не внесені до порядку денного пропозиції компанії.
З позовних вимог вбачається, що позивач не погоджується з прийнятими на позачергових загальних зборах рішеннями відносно внесення змін до Статуту Товариства шляхом викладення його у новій редакції (п. 5), прийняття рішення про припинення повноважень Голови та членів Наглядової ради Товариства (п. 6), обрання членів Наглядової ради Товариства (п. 7), обрання членів Ревізійної комісії Товариства (п. 10).
З Протоколу позачергових загальних зборів №24 від 01.11.2018 р. вбачається, що з питання №5 порядку денного «Внесення змін до Статуту Товариства шляхом викладення його в новій редакції» голосування проведено бюлетенями №6, № 7.
Результати голосування по першому проекту рішення з п'ятого питання порядку денного зборів, голосування по якому проведено бюлетенем № 6, рішення не прийнято відповідно до протоколу №6 про підсумки голосування на позачергових загальних зборах від 01.11.2018 р.
Результати голосування по другому проекту рішення з п'ятого питання порядку денного зборів, голосування по якому проведено бюлетенем № 7: кількість голосів акціонерів (їх представників), які зареєструвались для участі у загальних зборах та є власниками голосуючих з цього питання акцій, всього: 425560759 - 100%; у тому числі: кількість голосів акціонерів (їх представників), які проголосували «ЗА»: 423514923 - 99,52%; кількість голосів акціонерів (їх представників), які проголосували «ПРОТИ»: 1977439 - 0,46%; кількість голосів акціонерів (їх представників), які проголосували «УТРИМАВСЯ»: 3000 - 0,0007%; кількість голосів акціонерів (їх представників), які не брали участь у голосуванні: 65397 - 0,02%; кількість голосів акціонерів (їх представників) за бюлетенями, визнаними недійсними: 0 - 0%.
Рішення прийнято більш як трьома чвертями голосів акціонерів (їх представників), які зареєструвалися для участі у зборах та є власниками голосуючих з цього питання акцій, що підтверджується протоколом № 7 від 01.11.2018 р. про підсумки голосування на позачергових загальних зборах, який підписаний всіма членами Лічильної комісії.
По п'ятому питання було вирішено:
1. Внести зміни до Статуту Товариства шляхом викладення його в новій редакції.
2. Змінити найменування Товариства на акціонерне товариство «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат».
3. Уповноважити Голову та Секретаря зборів підписати Статут Товариства у новій редакції.
4. Доручити керівнику Виконавчого органу Товариства (з правом передоручення) здійснити в установленому законодавством порядку державну реєстрацію нової редакції Статуту Товариства.
З шостого питання порядку денного: «Прийняття рішення про припинення повноважень Голови та членів Наглядової ради Товариства», слухали голову Зборів ОСОБА_17, який повідомив про необхідність припинити повноваження Наглядової ради Товариства та оголосив проект рішення з шостого питання порядку денного Зборів: «Припинити повноваження Наглядової ради Товариства у повному складі.» ОСОБА_17 поставив на голосування зазначений проект рішення та повідомив, що голосування з шостого питання порядку денного Зборів здійснюється бюлетенем №8. Голосування проведено бюлетенем №8.
Результати голосування: кількість голосів акціонерів (їх представників), які зареєструвались для участі у загальних зборах та є власниками голосуючих з цього питання акцій, всього: 425560759 - 100%; у тому числі: кількість голосів акціонерів (їх представників), які проголосували «ЗА»: 424768783 - 99,81%; кількість голосів акціонерів (їх представників), які проголосували «ПРОТИ»: 722510 - 0,17%; кількість голосів акціонерів (їх представників), які проголосували «УТРИМАВСЯ»: 4069 - 0,001%; кількість голосів акціонерів (їх представників), які не брали участь у голосуванні: 65397 - 0,02%; кількість голосів акціонерів (їх представників) за бюлетенями, визнаними недійсними: 0 - 0%.
Рішення прийнято простою більшістю голосів акціонерів (їх представників), які зареєструвалися для участі у Зборах та є власниками голосуючих з цього питання акцій (протокол № 8 від 01.11.2018 р. про підсумки голосування на позачергових загальних зборах).
По шостому питанню вирішено: припинити повноваження Наглядової ради Товариства у повному складі.
З питання № 7 порядку денного: «Обрання членів Наглядової ради Товариства», слухали: голову Зборів ОСОБА_17 С, який повідомив, що у зв'язку із закінченням терміну повноважень голови та членів наглядової ради Товариства, яких було обрано позачерговими загальними зборами Товариства 23 вересня 2016 р., виникла необхідність обрання членів Наглядової ради Товариства, зазначив, що наглядова рада Товариства згідно з новою редакцією статуту Товариства складається з 5 осіб, які обираються шляхом кумулятивного голосування. ОСОБА_17 зазначив, що в бюлетені міститься інформація по кандидатам до складу наглядової ради Товариства в обсягах, передбачених законодавством та статутом Товариства, та оголосив проект рішення з сьомого питання: «Обрати членами Наглядової ради Товариства: 1. ОСОБА_18 - представника акціонера Товариства, юридичної особи - Фонду державного майна України; 2. ОСОБА_19 - представника акціонера Товариства, юридичної особи - Фонду державного майна України; 3. ОСОБА_20 - представника акціонера Товариства, юридичної особи - Фонду державного майна України; 4. ОСОБА_21 - представника акціонера Товариства, юридичної особи - Фонду державного майна України; ОСОБА_22 -представника акціонера Товариства, юридичної особи - Фонду державного майна України.» ОСОБА_17 поставив на голосування зазначений проект рішення та повідомив, що голосування з сьомого питання порядку денного Зборів здійснюється бюлетенем № 9. Голосування проведено бюлетенем № 9.
Результати голосування: ОСОБА_18 - представник акціонера Товариства, юридичної особи - Фонду державного майна України, кількість голосів: 425412620 - 19,99%; ОСОБА_19 - представник акціонера Товариства, юридичної особи - Фонду державного майна України, кількість голосів: 424612626 - 19,96%; ОСОБА_20 - представник акціонера Товариства, юридичної особи - Фонду державного майна України, кількість голосів: 423514921 - 19,9%; ОСОБА_21 - представник акціонера Товариства, юридичної особи - Фонду державного майна України, кількість голосів: 424612623 - 19,96%; ОСОБА_22 - представник акціонера Товариства, юридичної особи - Фонду державного майна України, кількість голосів: 423514925 - 19,9%; кількість голосів акціонерів (їх представників), що не надано жодному кандидату: 4922320 - 0,23 %; кількість голосів акціонерів (їх представників), які не брали участь у голосуванні: 326985 - 0,02%; кількість голосів акціонерів (їх представників) за бюлетенями, визнаними недійсними: 886775 - 0,04%.
Відповідно до вимог Закону України «Про акціонерні товариства» та статуту Товариства обраними до складу наглядової ради Товариства вважаються п'ять кандидатів, які набрали найбільшу кількість кумулятивних голосів акціонерів Товариства (їх представників) порівняно з іншими кандидатами. За результатами голосування найбільшу кількість кумулятивних голосів акціонерів Товариства (їх представників) набрали: ОСОБА_18; ОСОБА_19; ОСОБА_20; ОСОБА_21; ОСОБА_22, (протокол № 9 від 01.11.2018 р. про підсумки голосування на позачергових загальних зборах).
По сьомому питанню вирішено: обрати членами Наглядової ради товариства: 1. ОСОБА_18 - представника акціонера Товариства, юридичної особи - Фонду державного майна України; 2. ОСОБА_19 - представника акціонера Товариства, юридичної особи - Фонду державного майна України; 3. ОСОБА_20 - представника акціонера Товариства, юридичної особи - Фонду державного майна України; 4. ОСОБА_21 - представника акціонера Товариства, юридичної особи - Фонду державного майна України; ОСОБА_22 - представника акціонера Товариства, юридичної особи - Фонду державного майна України.»
З питання № 10 порядку денного «Обрання членів Ревізійної комісії Товариства», слухали: голову Зборів ОСОБА_17 С, який повідомив, що члени Ревізійної комісії Товариства обираються шляхом кумулятивного голосування. В бюлетені для кумулятивного голосування міститься детальна інформація щодо 3 кандидатів для складу Ревізійної комісії Товариства. ОСОБА_17 наголосив, що відповідно до вимог чинного законодавства України, Ревізійна комісія Товариства вважається сформованою виключно за умови обрання повного кількісного складу органу товариства шляхом кумулятивного голосування. На голосування винесено наступний проект рішення з десятого питання порядку денного Зборів:
«Обрати членами Ревізійної комісії Товариства:
1. ОСОБА_23 - представника акціонера Товариства, юридичної особи - Фонду державного майна України.
2. ОСОБА_24 - представника акціонера Товариства, юридичної особи - Фонду державного майна України.
3. Фонд державного майна України.»
ОСОБА_17 поставив на голосування зазначений проект рішення та повідомив, що голосування з десятого питання порядку денного Зборів здійснюється бюлетенем № 12. Голосування було проведено бюлетенем № 12.
Результати голосування: ОСОБА_23 - представника акціонера Товариства, юридичної особи - Фонду державного майна України, кількість голосів: 0 - 0%; ОСОБА_24 - представника акціонера Товариства, юридичної особи - Фонду державного майна України, кількість голосів: 1097700 - 0,09%; Фонд державного майна України, кількість голосів 480000 - 0,04%. Кількість голосів акціонерів (їх представників) для кумулятивного голосування, що брали участь у голосуванні: 3831552 - 0,3%; кількість голосів акціонерів (їх представників), які не брали участі, у голосуванні: НОМЕР_1 - 99,53%; кількість голосів акціонерів (їх представників) за бюлетенями, визнаними недійсними: 532065 - 0,04%. Ревізійна комісія Товариства не сформована. Члени Ревізійної комісії товариства не обрані, що підтверджується протоколом № 12 від 01.11.2018 р. про підсумки голосування на позачергових загальних зборах, який підписаний всіма членами Лічильної комісії.
Вказаний Протокол підписаний головою позачергових загальних зборів ПАТ «ЗАлК» ОСОБА_17 та секретарем позачергових загальних зборів ПАТ «ЗАлК» ОСОБА_19
Відповідно до Розділу 1 Статуту Акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат», затвердженого протоколом позачергових загальних зборів ПАТ «ЗАлК» від 01.11.2018 р. №24, акціонерне товариство «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» є юридичною особою із новим найменуванням, у результаті проведення державної реєстрації змін до Статуту у відповідності до Закону України «Про акціонерні товариства» №514-VI від 17.09.2008 р. Публічне акціонерне товариство «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» було новим найменуванням відкритого акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат», створеного шляхом перетворення державного підприємства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» згідно з Указом Президента України «Про корпоратизацію державних підприємств» від 15.06.1993 п. №210/93 та відповідно до розпорядження Запорізької обласної державної адміністрації від 22.08.1994 р. №23 Р. Акціонерне товариство «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» є правонаступником усіх прав та обов'язків Державного підприємства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат». Товариство є юридичною особою приватного права. Тип Товариства - публічне акціонерне товариство.
У Розділі 2 цього Статуту вказано, що повним найменуванням Товариства є Акціонерне товариство «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат».
Згідно з Розділом 15 вказаного Статуту органами Товариства є Вищий орган Товариства - Загальні збори, Наглядова рада, Виконавчий орган Товариства (колегіальний) - Дирекція.
В пункті 17.1. Розділу 17 Статуту визначено, що Наглядова рада є колегіальним органом, що здійснює захист прав акціонерів Товариства і в межах компетенції, визначеної Статутом та Законом України «Про акціонерні товариства», здійснює управління Товариством, а також контролює та регулює діяльність Дирекції.
Пунктом 17.5. Статуту передбачено, що Наглядова рада вкладається з 5 осіб, включаючи Голову Наглядової ради.
На адвокатський запит Ващенка В.О. від 02.11.2018 р., ФДМУ листом від 13.11.2018 р. за вих. №10-17-23034 повідомив, що Фондом було укладено договір з ПАТ «Національний депозитарій України» про надання послуг з інформаційного та організаційного забезпечення проведення загальних зборів акціонерного товариства, яким передбачено зобов'язання Центрального депозитарію з надання послуги щодо забезпечення персонального повідомлення акціонерів ПАТ «ЗАлК» про проведення загальних зборів Товариства, які відбулись 01.11.2018 р. Щодо пропозиції Velbay Holdings Limited до проекту порядку денного позачергових загальних зборів ПАТ «ЗАлК», які відбулись 01.11.2018 р., ФДМУ зазначив, що Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку затверджено Рішення від 13.10.2015 р. № 1707 щодо порядку виконання учасниками фондового ринку рішень Ради національної безпеки і оборони України про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій). На виконання вказаного рішення ПАТ «ПУМБ» вчинені необхідні дії в частині блокування активів компанії Velbay Holdings Limited, що обліковуються на рахунку депозитарної установи, а саме цінних паперів ПАТ «ЗАлК» у кількості 183931089 штук строком на три роки. Отже, враховуючи інформацію про блокування активів компанії, вказане рішення Комісії та ч. 5 ст. 38 Закону України «Про акціонерні товариства», Фонд не мав законодавчих підстав для врахування пропозицій, наданих Velbay Holdings Limited до порядку денного позачергових загальних зборів ПАТ ПАТ «ЗАлК», які відбулись 01.11.2018 р. (а.с. 49-50, Т.2)
Згідно з Положенням про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку, затвердженим Указом Президента України від 23.11.2011 р. № 1063/2011, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) є державним колегіальним органом, який здійснює державне регулювання ринку цінних паперів.
Основними завданнями НКЦПФР є:
1) формування та забезпечення реалізації єдиної державної політики щодо розвитку і функціонування ринку цінних паперів та похідних (деривативів) в Україні, сприяння адаптації національного ринку цінних паперів до міжнародних стандартів;
2) координація діяльності державних органів з питань функціонування в Україні ринку цінних паперів та похідних (деривативів);
3) здійснення державного регулювання та контролю за емісією і обігом цінних паперів та похідних (деривативів) на території України;
4) захист прав інвесторів шляхом здійснення заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів та законодавства про акціонерні товариства, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень;
5) сприяння розвитку ринку цінних паперів та похідних (деривативів);
6) узагальнення практики застосування законодавства України з питань емісії (випуску) та обігу цінних паперів в Україні, розроблення пропозицій щодо його вдосконалення;
7) здійснення державного регулювання та контролю у сфері спільного інвестування;
8) здійснення у межах компетенції державного регулювання та контролю у сфері накопичувального пенсійного забезпечення;
9) здійснення у межах компетенції державного регулювання і нагляду у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму;
10) здійснення у межах компетенції заходів щодо запобігання і протидії корупції;
11) здійснення у межах повноважень, визначених законодавством, нагляду на консолідованій та субконсолідованій основі за небанківськими фінансовими групами та їх підгрупами.
Статтею 190 Цивільного кодексу України передбачено, що майном як особливим об'єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов'язки. Майнові права є неспоживною річчю. Майнові права визнаються речовими правами.
В п. 3 ч. 1 статті 2 Закону України «Про акціонерні товариства» зазначено, що голосуюча акція - будь-яка проста або привілейована акція, що надає своєму власнику право голосувати на загальних зборах акціонерів (далі - загальні збори), крім акції, за якою законом або у встановленому законодавством порядку встановлено заборону користування таким правом голосу.
У п. 8 ч. 1 статті 2 Закону України «Про акціонерні товариства» визначено, що корпоративні права - сукупність майнових і немайнових прав акціонера - власника акцій товариства, які випливають з права власності на акції, що включають право на участь в управлінні акціонерним товариством, отримання дивідендів та активів акціонерного товариства у разі його ліквідації відповідно до закону, а також інші права та правомочності, передбачені законом чи статутними документами.
Статтею 167 Господарського кодексу України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами. Володіння корпоративними правами не вважається підприємництвом. Законом можуть бути встановлені обмеження певним особам щодо володіння корпоративними правами та/або їх здійснення. Під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.
Відповідно до статті 25 Закону України «Про акціонерні товариства» кожною простою акцією акціонерного товариства її власнику - акціонеру надається однакова сукупність прав, включаючи права на:
1) участь в управлінні акціонерним товариством;
2) отримання дивідендів;
3) отримання у разі ліквідації товариства частини його майна або вартості частини майна товариства;
4) отримання інформації про господарську діяльність акціонерного товариства.
Одна проста акція товариства надає акціонеру один голос для вирішення кожного питання на загальних зборах, крім випадків проведення кумулятивного голосування.
Акціонери - власники простих акцій товариства можуть мати й інші права, передбачені актами законодавства та статутом акціонерного товариства.
Відповідно до п.п. 13, 14 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про депозитарну систему» права на цінні папери - речові права на цінні папери (право власності, інші визначені законом речові права); права за цінними паперами - права, що виникають із зобов'язання емітента за розміщеними ним цінними паперами (право на участь у загальних зборах акціонерів, право на отримання доходу, інші права, визначені законом та/або рішенням емітента).
Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про акціонерні товариства» у загальних зборах акціонерного товариства можуть брати участь особи, включені до переліку акціонерів, які мають право на таку участь, або їх представники. На загальних зборах за запрошенням особи, яка скликає загальні збори, також можуть бути присутні представник незалежного аудитора (аудиторської фірми) товариства та посадові особи товариства незалежно від володіння ними акціями цього товариства, представник органу, який відповідно до статуту представляє права та інтереси трудового колективу.
Щодо тверджень позивача про те, що ФДМУ був зобов'язаний розглянути пропозиції Компанії, надати мотивовану відмову у разі їх не включення та прохання не застосовувати Рішення НКЦПФР №1707 від 13.10.2015 р. як таке, що встановлює не передбачені законом обмеження немайнових прав акціонера, суперечить Конституції України та Закону України «Про санкції», суд зазначає наступне.
Рішення НКЦПФР від 13.10.2015 р. № 1707 було прийнято відповідно до статті 2, пункту 18 частини другої статті 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», з урахуванням Закону України «Про санкції» та на підставі рішення Ради національної безпеки і оборони України.
Відповідно до п. 2 Рішення №1707 визначено, що депозитарним установам після набрання чинності Указом Президента України, яким уведено в дію певне рішення Ради національної безпеки і оборони України про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) (далі - Указ):
2) у разі застосування санкції «блокування активів»:
протягом дії зазначеної санкції, під час складання переліків власників цінних паперів для організації та проведення загальних зборів акціонерного товариства - включати власників - осіб, зазначених у санкційному списку, до яких застосована зазначена санкція, до відповідного переліку із зазначенням належних їм акцій як не голосуючих.
Пунктом 16 статті 1 Закону України "Про депозитарну систему України" визначено, що реєстр власників іменних цінних паперів - перелік власників іменних цінних паперів, складений відповідно до вимог законодавства Центральним депозитарієм або, у випадках, встановлених цим Законом, - Національним банком України на певну дату із зазначенням кількості іменних цінних паперів, належних зазначеним власникам на праві власності, номінальної вартості і виду таких цінних паперів та іншої інформації, визначеної Комісією.
З огляду на зазначене, АТ "Перший Український міжнародний банк" на виконання зазначених вимог комісії щодо блокування активів компанії Велбей Холдінгс Лімітед, під час складання реєстру акціонерів ПАТ "ЗАлК", вказав, що на рахунку депозитарної установи обліковуються акції у кількості 183 931 089 шт., які є неголосуючими.
Отже, Рішення Комісії є таким, що прийнято в межах її повноважень, відповідно до законодавства України та позивачем не надано належних та допустимих доказів того, що вказане рішення скасовано або втратило чинність, тому суд дійшов висновку, що Рішення НКЦПФР від 13.10.2015 р. № 1707 підлягає застосуванню у даних право відносинах.
Також судом встановлено, що відповідно до змісту бюлетенів, затверджених наказами ФДМУ від 19.10.2018 р. №1333 та від 26.10.2018 р. №1380 пропозиції, які надані Велбей Холдінгс Лімітед не були включені для голосування.
Однак, уповноважений представник компанії Велбей Холдінг Лімітед Ващенко В.О. на підставі абз. 1 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про акціонерні товариства» був присутній на загальних зборах акціонерів товариства, проведених 01.11.2018 р., що ним підтверджено у судовому засіданні, однак без права голосування.
Оцінюючи доводи сторін суд виходить з того, що статтею 41 Конституції України передбачено, що ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності.
Відповідно до ч. 1 ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
У частині 1 статті 317 ЦК України передбачено, що власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Згідно з ч. 7 ст. 319 ЦК України діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов'язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Частина 1, 2 статті 321 ЦК України передбачено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Отже, власність характеризується наявністю такої влади особи над річчю, яка визнана суспільством і регламентована соціальними нормами. Власник розпо ряджається річчю своєю владою й у своїх інтересах.
Власність - це суспільні відносини, що характеризуються двома основними ознаками: 1) вони виникають з приводу речей (майна); 2) мають вольовий зміст. З першої ознаки випливає, що власність це завжди майнове відношення. Наявність другої ознаки зумовлює необхідність врахування зна чення такої категорії, як «воля власника», встановлення меж волевиявлення власника.
Зміст права власності у суб'єктивному значенні складається з трьох правомочностей власника: 1) права володіння; 2) права користуван ня; 3) права розпорядження.
Право володіння - це юридична можливість фактичного впливу на річ. Право користування - це юридична можливість видо бування власником споживчі властивості речі. Користування може здійснюватися шляхом вчинення фактичних дій, а також шляхом вчинення юридичних дій. Право роз порядження полягає в юридичній можливості власника визначати фактичну і юридичну долю речі.
Гарантованість прав власника (обмеження, припинення тощо діяльності власника можливе лише на підставах, передбачених законом), а з іншого, - означає, що права власника не є безмежними і мають реалізовуватися з врахуванням інтересів усієї громади.
Обмеження - це елемент механізму правового регулювання, спрямований на охорону прав суспільства, здатний за допомогою специфічних законодавчих заборон чи дозволів впливати на звуження можливостей здійснення суб'єктивного цивільного права.
Обмеження майнових прав діють за допомогою законодавчих заборон, обов'язків та дозволів. Обмеження у здійсненні прав конкретного власника полягає у звуженні того обсягу прав, яким загальна норма закону наділяє усіх власників.
Законом можуть встановлюватися певні обмеження здійснення права власності. Такі обмеження встановлюються з метою забезпечення рівноваги в суспільстві та здійснення майнових прав усіма суб'єктами права.
Аналогічної правової позиції дотримується і Європейський суд. Зокрема, складність визначення змісту права на мирне володіння майном, гарантованого ст. 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, полягає у тому, що вказане право, як і більшість інших прав, не є абсолютним.
У Конвенції зазначаються правові підстави обмеження означеного права, що не вважаються, на думку Європейського суду, порушенням Конвенції.
Зокрема, Конвенцією визначено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Держава може вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.
Таким чином, дискреційні повноваження держави щодо гарантування права власності є доволі широкими.
Разом з тим обмеження права власності, на думку Європейського суду, повинні розглядатися виключно на підставі загального принципу про те, що кожен має право безперешкодно користуватися своїм майном, а не крізь призму обмежень права власності.
Тому обмеження права власності повинні розглядатися як вимушені заходи, які держава не обов'язково повинна застосовувати.
При цьому допустимі рамки обмеження державою права безперешкодного користування своїм майном є ширшими, ніж щодо інших прав і свобод, гарантованих Конвенцією.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про санкції» блокування активів - тимчасове обмеження права особи користуватися та розпоряджатися належним їй майном.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» активи - ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, приведе до отримання економічних вигод у майбутньому.
Отже, актив - частина бухгалтерського балансу, що відображає на певну дату всі наявні на даному підприємстві матеріальні цінності, кошти, борги різних осіб та установ у грошовому виразі, матеріальні та нематеріальні активи, що належать платнику на правах власності або на правах повного господарського відання.
Таким чином до активів належать, зокрема майнові і немайнові права.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» акція - іменний цінний папір, який посвідчує майнові права його власника (акціонера), що стосуються акціонерного товариства, включаючи право на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів та право на отримання частини майна акціонерного товариства у разі його ліквідації, право на управління акціонерним товариством, а також немайнові права, передбачені Цивільним кодексом України та законом, що регулює питання створення, діяльності та припинення акціонерних товариств.
Акція є неподільною. Порядок реалізації прав співвласників акції (акцій) визначається Цивільним кодексом України та законом, що регулює питання створення, діяльності та припинення акціонерних товариств.
Відповідно до п. 7.1 Розділу 7 Статуту Публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат», затвердженого головою загальних зборів акціонерів на підставі протоколу загальних зборів акціонерів ПАТ «ЗАлК» №20 від 14.08.2015 р. акціонером Товариства визнається юридична або фізична особа, а також держава в особі органу, уповноваженого управляти державним майном, яка є власником хоча б однієї акції Товариства.
Кожна проста акція Товариства надає акціонеру - її власнику однакову сукупність прав. (п. 7.2.)
Право власності на акції підтверджується випискою з рахунку у цінних паперах. (п.7.3.)
Акціонери - власники простих акцій Товариства поряд з правами, які обумовлені Статутом та нормами чинного законодавства, мають право (п. 7.4.):
- Брати участь в управлінні Товариством у порядку, передбаченому цим Статутом, зокрема шляхом голосування на загальних зборах акціонерів Товариства безпосередньо або через своїх представників, та шляхом участі в діяльності органів управління Товариства; одна проста акція Товариства надає акціонеру один голос для вирішення кожного питання на загальних зборах акціонерів Товариства, окрім випадків проведення кумулятивного голосування. (п. 7.4.1.)
- Брати участь у розподілі прибутку Товариства та одержувати його частку дивіденди) у разі їх оголошення і виплати в порядку і способами, передбаченими законодавством України і цим Статутом. (п. 7.4.2.)
- Отримувати інформацію про господарську діяльність Товариства, в обсязі і в порядку, визначених законодавством України і цим Статутом, зокрема на вимогу акціонера Товариство зобов'язане надавати йому річну фінансову звітність Товариства, господарську звітність, протоколи загальних зборів акціонерів Товариства, інші документи та інформацію згідно з вимогами чинного законодавства України та актами внутрішнього регулювання Товариства. (п. 7.4.3.)
- Вносити пропозиції на розгляд загальних зборів акціонерів Товариства та інших органів Товариства. (п. 7.4.4.)
- У разі емісії Товариством додаткових акцій шляхом приватного розміщення користуватися переважним правом на придбання додатково розміщуваних акцій Товариства в кількості, пропорційній частці належних акціонеру простих акцій у загальній кількості простих акцій. (п.7.4.5.)
- У разі ліквідації Товариства отримувати частину майна Товариства або його вартості пропорційно до вартості належних їм акцій Товариства в черговості і порядку, передбаченому законодавством України і цим Статутом. (п.7.4.6)
- Продавати чи іншим чином відчужувати належні їм акції в будь-який час без жодного погодження з іншими акціонерами чи органами Товариства. (п. 7.4.7)
- Вимагати викупу Товариством всіх чи частини належних акціонеру акцій у випадках і в порядку, передбачених законодавством України і цим Статутом. (п. 7.4.8)
- Продати акції Товариства у разі, якщо Товариством прийнято рішення про придбання таких акцій. (п. 7.4.9.)
- У випадках, передбачених законодавством України, захищати в судовому порядку свої порушені цивільні права, в тому числі вимагати від Товариства відшкодування збитків. (п. 7.4.10)
Відповідно до статті 10 Закону України «Про Раду національної безпеки і оборони України» рішення Ради національної безпеки і оборони України приймаються не менш як двома третинами голосів її членів. Голова Верховної Ради України може висловлювати думку щодо прийнятих рішень, яка протоколюється. Прийняті рішення вводяться в дію указами Президента України. Рішення Ради національної безпеки і оборони України, введені в дію указами Президента України, є обов'язковими до виконання органами виконавчої влади.
Суд зазначає, що акція надає право її власнику на управління акціонерним товариством, що полягає в користуванні цією акцією в порядку передбаченому Розділом 7 Статуту ПАТ «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат», затвердженого головою загальних зборів акціонерів на підставі протоколу загальних зборів акціонерів ПАТ «ЗАлК» №20 від 14.08.2015 р.
Таким чином, акція є цінним папером, яка крім майнових прав надає власнику право на управління товариством (тобто право користування нематеріальним правом, яке витікає з права власності на акцію), відноситься до активів в розумінні Закону України «Про санкції» та є заблокованою згідно з рішенням РНБО від 02.05.2018 р. введеного в дію Указом Президента України від 14.05.2018 р. №126/2018.
Отже, оскільки 14.05.2018 р. Указом Президента України № 126/2018 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 02.05.2018 р. «Про застосування та скасування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», згідно з яким до компанії Велбей Холдінг Лімітед були застосовані відповідні санкції строком на три роки та відповідно до положень Закону України «Про санкції» активи (акції) Компанії було заблоковано, то позивач на вказаний строк втратив право користування та розпорядження активами (акціями) товариства, в тому числі брати участь в управління товариством шляхом голосування на загальних зборах акціонерів та виконання інших повноважень в тому числі подання компанією пропозицій до порядку денного, до персонального складу Наглядової ради та Ревізійної комісії тощо.
Проте, оскільки компанія Велбей Холдінг Лімітед є власником пакету акцій АТ «ЗАлК» і його право володіння цими акціями не було обмежено, оскільки уповноваженого представника компанії було допущено до загальних зборів та він мав право та можливість як володілець отримати інформацію щодо належних йому активів.
З урахуванням викладеного, враховуючи інформацію про блокування активів компанії Велбей Холдінг Лімітед строком на три роки, Рішення Комісії та вимоги статті 38 Закону України «Про акціонерні товариства», ФДМУ не мав правових підстав для врахування пропозицій щодо переліку складу Наглядової ради та Ревізійної комісії товариства, наданих позивачем до проекту порядку денного позачергових загальних зборів ПАТ «ЗАлК», які відбулись 01.11.2018 р.
Також суд враховує, що відповідно до стаття 1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Протокол ратифіковано Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997 р. та набрав чинності з 11.09.1997 р. ) кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.
Отже ця стаття містить три окремі норми.
Перша норма, яка має загальний характер, проголошує принцип мирного володіння майном; друга норма стосується випадків позбавлення майна і підпорядковує його певним умовам - вона міститься в другому реченні частини першої. Третя норма визнає, що держави мають право, зокрема, контролювати використання майна, відповідно до загальних інтересів, шляхом запровадження законів, які вони вважають необхідними для забезпечення такої мети; ця норма міститься в частині другій.
Рішенням у справі «Спорронґ і Льоннрот проти Швеції» [Sporrong and Lonnroth v. Sweden) від 23.09.1982 р., заяви №№ 7151/75; 7152/75, серія А, № 52.: зміст поняття «майно» в розумінні статті 1 Першого протоколу до Конвенції; право держави регламентувати використання власності відповідно до суспільного інтересу та тлумачення ЄСПЛ «суспільного інтересу»; умови виправданості втручання у право власності: втручання у право власності допустиме лише тоді, коли воно переслідує легітимну мету в суспільних інтересах; втручання у право безперешкодного користування своїм майном також передбачає «справедливу рівновагу» між інтересами суспільства та необхідністю дотримання фундаментальних прав людини.
У справі «Джеймс та інші проти Сполученого Королівства» (James and Others v. the United Kingdom), рішення від 21.02. 1986 р., серія А № 98, Суд зазначив: Поняття «суспільний інтерес» обов'язково має розширене тлумачення... Суд, вважаючи природним, що мають бути широкі межі розсуду, які надаються законодавцям для здійснення соціальної та економічної політики, поважає рішення законодавців стосовно того, що є «суспільний інтерес», коли ці рішення будуть засновані на розумних міркуваннях. Відчуження власності, яке здійснюється відповідно до законодавчої, соціальної, економічної політики чи з іншою метою,, може відповідати «суспільним інтересам» навіть якщо суспільство в цілому безпосередньо не використовує цю відчужену власність або не володіє нею. Звернути увагу на виправданість втручання у право власності: втручання у право власності допустиме лише тоді, коли воно переслідує легітимну мету в суспільних інтересах.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про санкції» з метою захисту національних інтересів, національної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності України, протидії терористичній діяльності, а також запобігання порушенню, відновлення порушених прав, свобод та законних інтересів громадян України, суспільства та держави можуть застосовуватися спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (далі - санкції).
Санкції можуть застосовуватися з боку України по відношенню до іноземної держави, іноземної юридичної особи, юридичної особи, яка знаходиться під контролем іноземної юридичної особи чи фізичної особи-нерезидента, іноземців, осіб без громадянства, а також суб'єктів, які здійснюють терористичну діяльність.
Застосування санкцій не виключає застосування інших заходів захисту національних інтересів, національної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності України, її економічної самостійності, прав, свобод та законних інтересів громадян України, суспільства та держави.
З урахуванням викладеного, враховуючи зазначений суспільний інтерес держави при застосування санкцій до компанії Velbay Holdings Limited суд констатує, що обмеження права власності у вигляді блокування активів, права розпоряджатися та користуватися активами, в тому числі пакетом акцій, належних компанії Velbay Holdings Limited у статутному капіталі АТ «ЗАлК» прийнято відповідно до статті 2, пункту 18 частини другої статті 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», з урахуванням Закону України «Про санкції» та на підставі рішення Ради національної безпеки і оборони України, є виправданими та не порушують статтю 1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо захисту права власності.
Отже, суд дійшов висновку, що обмеження участі компанії Велбей Холдінг Лімітед у загальних зборах товариства відбулось на підставі п. 1 ч. 1 ст.4 Закону України «Про санкції» та в порядку визначеному законом.
Щодо посилання позивача на те, що внаслідок внесення змін до Статуту Товариства було ліквідовано Ревізійну комісію та зменшено кількість членів наглядової ради ПАТ «ЗАлК» з 7 до 5, що на думку позивача призвело до обмеження прав Велбей Холдінг Лімітед як акціонера на участь в управлінні, суд зазначає наступне.
У частині 1 статті 33 Закону України «Про акціонерні товариства» передбачено, що загальні збори можуть вирішувати будь-які питання діяльності акціонерного товариства, крім тих, що віднесені до виключної компетенції наглядової ради законом або статутом.
Відповідно до п.п. 17, 18 ч. 2 ст. 33 Закону України «Про акціонерні товариства» до виключної компетенції загальних зборів належить, зокрема, обрання членів наглядової ради, затвердження умов цивільно-правових договорів, трудових договорів (контрактів), що укладатимуться з ними, встановлення розміру їх винагороди, обрання особи, яка уповноважується на підписання договорів (контрактів) з членами наглядової ради (п. 17); прийняття рішення про припинення повноважень членів наглядової ради, за винятком випадків, встановлених цим Законом (п. 18).
Згідно з ч. 1 ст. 51 Закону України «Про акціонерні товариства» наглядова рада акціонерного товариства є колегіальним органом, що здійснює захист прав акціонерів товариства і в межах компетенції, визначеної статутом та цим Законом, здійснює управління акціонерним товариством, а також контролює та регулює діяльність виконавчого органу.
Відповідно до ч. 1 ст. 53 Закону України «Про акціонерні товариства» члени наглядової ради акціонерного товариства обираються акціонерами під час проведення загальних зборів товариства на строк не більший ніж три роки.
Згідно з ч. 11 ст. 53 Закону України «Про акціонерні товариства» кількісний склад наглядової ради встановлюється статутом акціонерного товариства. Мінімальна кількість членів наглядової ради публічного акціонерного товариства не може бути меншою ніж 5 осіб.
Пунктом 13 розділу II Закону України від 16.11.2017 р. № 2210-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення ведення бізнесу та залучення інвестицій емітентами цінних паперів» передбачено, що статути та внутрішні положення підлягають приведенню у відповідність із цим Законом: для публічних акціонерних товариств та банків до 1 січня 2019 року; для всіх інших акціонерних товариств до 1 січня 2020 року.
Як пояснив представник ФДМУ, позачергові загальні збори ПАТ «ЗАлК» скликались ФДМУ з метою стабілізації діяльності товариства, у тому числі приведення у відповідність до вимог законодавства статуту товариства, оскільки, що ПАТ «ЗАлК» не забезпечило проведення у 2018 р. загальних зборів через відсутність коштів.
Судом встановлено, що рішення позачергових загальних зборів від 01.11.2018 р., оформлене протоколом від 01.11.2018 р. № 24 з питання щодо внесення змін до статуту товариства шляхом викладення його в новій редакції в частині встановлення кількісного складу наглядової ради акціонерного товариства у складі 5 осіб, відповідає положенням ч. 11 ст. 53 Закону України «Про акціонерні товариства».
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що Статут ПАТ «ЗАлК» було приведено у відповідність до Закону України «Про акціонерні товариства», що не порушує прав позивача.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 73 Закону України «Про акціонерні товариства» для проведення перевірки фінансово-господарської діяльності приватного акціонерного товариства загальні збори можуть обирати ревізійну комісію (ревізора).
У Розділі 1 Статуту Акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат», затвердженого протоколом позачергових загальних зборів ПАТ «ЗАлК» від 01.11.2018 р. №24, зазначено, що тип Товариства - публічне акціонерне товариство.
Відповідно до Розділу 13 «Перевірка фінансово-господарської діяльності товариства» вказаного Статуту, річна фінансова звітність Товариства підлягає обов'язковій перевірці незалежним аудитором (аудиторською фірмою).
Таким чином, у ч. 1 ст. 73 Закону України «Про акціонерні товариства» передбачено можливість обрання ревізійної комісії та вказаний орган обирається виключно для проведення перевірки фінансово-господарської діяльності приватного акціонерного товариства, а не публічного, яким відповідно до Розділу 1 Статуту АТ «ЗАлК» є відповідач.
Дослідивши Протокол позачергових загальних зборів акціонерів ПАТ «ЗАлК» від 01.11.2018 р. №24, суд зазначає, що до порядку денного цих зборів було включено певний перелік питань та будь-яких інших рішень, які не були включені до порядку денного загальних зборів акціонерів товариства, зборами не приймалися.
Відповідно до п. 19 постанови пленуму Верховного суду України від 24.10.2008 р. № 13 «Про практику розгляду судами корпоративних спорів» суди мають враховувати, що для визнання недійсним рішення загальних зборів товариства необхідно встановити факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів учасника (акціонера) товариства. Якщо за результатами розгляду справи факт такого порушення не встановлено, господарський суд не має підстав для задоволення позову.
Згідно з п. 21 вказаної постанови пленуму ВСУ, рішення загальних зборів господарського товариства можуть бути визнаними недійсними в судовому порядку у випадку недотримання процедури їх скликання, встановленої статтями 43, 61 Закону про господарські товариства. Права учасника (акціонера) товариства можуть бути визнані порушеними внаслідок недотримання вимог закону про скликання і проведення загальних зборів, якщо він не зміг взяти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах тощо. При вирішенні спорів про визнання недійсними рішень загальних зборів господарського товариства з підстав недопущення до участі в них акціонерів (учасників) товариства судам необхідно з'ясувати, чи могла їх відсутність (або наявність) істотно вплинути на прийняття рішення, яке оскаржується.
Судом не встановлено наявності вказаних обставин, які є беззаперечними підставами для визнання недійсним рішення загальних зборів.
Європейський суд з прав людини також вказав, що пункт перший статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).
Згідно з ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до стаття 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Статтею 77 ГПК України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Статтею 86 ГПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню.
Відповідно до статті 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 74, 76-79, 86, 124, 129, 233, 236 - 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Повне рішення складено 07.05.2019 р.
Суддя К.В. Проскуряков
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з ч. 1 ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.