Справа № 132/185/18
Ухвала
Іменем України
"25" жовтня 2018 р. м. Калинівка
КАЛИНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
за участі: прокурора ОСОБА_3 ,
потерпілих ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ,
представника потерпілих ОСОБА_7 ,
обвинуваченого ОСОБА_8 ,
захисника обвинуваченого ОСОБА_9 ,
розглянувши подані клопотання учасників кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12017020000000307 від 03 серпня 2017 року, відносно ОСОБА_10 , обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.286 КК України,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Калинівського районного суду Вінницької області перебуває з 16.01.2018р. на розгляді кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12017020000000307 від 03 серпня 2017 року, відносно ОСОБА_10 , обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.286 КК України.
Ухвалою судді Калинівського районного суду Вінницької області ОСОБА_11 від 23 жовтня 2018 року справу прийнято до свого провадження, продовжено судовий розгляд у новому складі.
До початку судового розгляду від представника потерпілих ОСОБА_7 надійшло клопотання про встановлення розумних строків судового розгляду кримінального провадження, яке він просив задовольнити, з підстав зазначених в ньому.
Потерпілі ОСОБА_12 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 в судовому засіданні підтримали подане їх представником клопотання та просили його задовольнити.
Обвинувачений ОСОБА_8 та його захисник ОСОБА_9 в судовому засіданні заперечували проти задоволення поданого представником потерпілих клопотання.
Розглянувши та доконало вивчивши подане клопотання, з`ясувавши думку учасників кримінального провадження щодо даного питання, суд приходить до наступних висновків:
За ч.1 ст.9 КПК України, під час кримінального провадження суд, зобов`язаний неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка згідно з частиною першою статті 9 Конституції України є частиною національного законодавства України, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Дана норма імплементована в національне законодавство та закріплена в ч.1 ст.21 КПК України.
Згідно ч.1 ст.318 КПК України, судовий розгляд має бути проведений і завершений протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 ст.28 КПК України, розумними вважаються строки, що є об`єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень.
За ч.5 ст.28 КПК України, кожен має право, щоб обвинувачення щодо нього в найкоротший строк або стало предметом судового розгляду, або щоб відповідне кримінальне провадження щодо нього було закрите.
При цьому, як передбачено в ч.4 ст.28 КПК України, кримінальне провадження щодо особи, яка тримається під вартою, має бути здійснено невідкладно і розглянуто в суді першочергово.
Забезпечення проведення судового провадження у розумні строки покладається на суд (ч.2 ст.28 КПК України).
Згідно п.7 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014р. № 11 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративне правопорушення», судді повинні усвідомлювати особисту відповідальність за розгляд справ у встановлені законом строки, за якість розгляду справ, не допускати фактів зволікання, вживати всіх необхідних заходів з метою неухильного дотримання процесуальних строків.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.106 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», за безпідставне затягування або невжиття суддею заходів щодо розгляду справи протягом строку, встановленого законом, суддю може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності.
Виходячи з викладених вимог кримінально-процесуального закону, враховуючи складність кримінального провадження, поведінку учасників та спосіб здійснення ними своїх прав, обов`язків чи повноважень, беручи до уваги значний термін знаходження обвинуваченого під вартою та тривалий час перебування справи в провадженні суду, усвідомлюючи особисту відповідальність, з метою вжиття всіх необхідних заходів відносно неухильного дотримання процесуальних строків та не порушення прав учасників провадження щодо справедливого розгляду та вирішення справи в розумні строки, уникнення обставин, які негативно впливають на ефективність правосуддя та на авторитет судової влади, суд вважає за необхідне прискорити розгляд кримінального провадження, здійснивши його в першочерговому порядку.
Оскільки відповідно до ч.2 ст.318 КПК України, судовий розгляд здійснюється в судовому засіданні з обов`язковою участю сторін кримінального провадження, інтереси яких представляють адвокати, які за родом своєї професійної діяльності формують свій робочий графік виходячи із зайнятості в інших процесах, питання про визначення графіку судових засідань по даному кримінальному провадженню, потребує погодження з останніми.
Ця позиція випливає з п.8 резолюції Ради суддів України, Ради прокурорів України та Ради адвокатів України «Професійна етика правосуддя», ухваленої за підсумками спільного засідання 21.09.2018р., відповідно до якого, з метою забезпечення кожному захисту його прав, свобод та інтересів упродовж розумних строків та уникнення порушень статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, рекомендовано суддям організувати розгляд судових справ у межах чинного процесуального законодавства, а також затверджувати після обговорення зі сторонами, ураховуючи їх зайнятість, та фіксувати графіки засідань, встановлювати відповідні строки для виконання процесуальних дій.
При цьому слід зауважити, що адвокат згідно ч.4 ст.45 Правил адвокатської етики, адвокат не повинен вчиняти дій, спрямованих на невиправдане затягування судового розгляду справи.
Відповідно до ч.6 ст.28 КПК України, зокрема потерпілий має право на звернення до суду із клопотанням, в якому викладаються обставини, що обумовлюють необхідність здійснення кримінального провадження (або окремих процесуальних дій) у більш короткі строки, ніж ті, що передбачені цим Кодексом.
Згідно п.6 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014р. № 11 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративне правопорушення», за результатами розгляду клопотання підозрюваного, обвинуваченого, потерпілого про необхідність здійснення кримінального провадження (або окремих процесуальних дій у більш короткі строки, ніж ті, що передбачені КПК (частина шоста статті 28), суд постановляє мотивовану ухвалу, в якій при встановленні підстав для прискорення кримінального провадження може бути вказано, у межах якого строку має бути здійснено кримінальне провадження або окрема процесуальна дія. Ухвала суду оскарженню не підлягає.
Таким чином, клопотання представника потерпілих ОСОБА_13 про встановлення розумних строків судового розгляду кримінального провадження є обґрунтованим, заснованим на вимогах процесуального закону, та таким що підлягає задоволенню.
Щодо клопотання адвоката ОСОБА_14 про допуск в якості захисника обвинувачення ОСОБА_10 у даному кримінальному провадженні, то воно також підлягає задоволенню, виходячи з вимог ст.ст. 20, 45, 46, 48, 50 КПК України.
Підлягає і до задоволення клопотання начальника Києво-Святошинського РВ філії ДУ «Центр пробації» ОСОБА_15 про продовження терміну підготовки досудової доповіді, оскільки діючий кримінально-процесуальний кодекс не містить обмежень з цього приводу.
Керуючись ст.9 Конституції України, ст.106 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», п.п. 6, 7 Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014р. № 11 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративне правопорушення», п.8 резолюції Ради суддів України, Ради прокурорів України та Ради адвокатів України «Професійна етика правосуддя», на підставі ст.ст. 9, 20, 28, 45-46, 48, 50, 318, 369-372, 376, 392 КПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання адвоката ОСОБА_14 про допуск в якості захисника обвинувачення ОСОБА_10 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12017020000000307 від 03 серпня 2017 року задовольнити.
Допустити адвоката ОСОБА_14 для здійснення захисту обвинуваченого ОСОБА_10 , обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.286 КК України, надавши йому можливість ознайомитись з матеріалами кримінального провадження.
Клопотання представника потерпілих ОСОБА_13 про встановлення розумних строків судового розгляду кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12017020000000307 від 03 серпня 2017 року, відносно ОСОБА_10 , обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.286 КК України - задовольнити.
Прискорити розгляд кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12017020000000307 від 03 серпня 2017 року, відносно ОСОБА_10 , обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.286 КК України, здійснивши його в позачерговому порядку, у межах строку дії запобіжного заходу, подовженого для обвинуваченого ОСОБА_10 , а саме у строк до 02 грудня 2018 року.
З метою дотримання цього строку, розгляд кримінального провадження організувати у часовий проміжок з 11.00год по 16.00год. на наступні календарні дні: жовтень 29, 30, 31 число; листопад 1, 2, 5, 7, 8, 9, 12, 13, 14, 15, 16, 19, 20, 21, 22, 23, 26, 27, 28, 29, 30 число.
Для затвердження графіку судових засідань, зобов`язати учасників кримінального провадження, на протязі трьох днів з моменту отримання копії цієї ухвали, але не пізніше 11.00год. 29 жовтня 2018 року, надати суду детальну інформацію, яка містить відомості про зайнятість та обставини, які унеможливлюють їх явку в судове засідання у запропонований судом день, із наданням на підтвердження цього належним чином оформленого документа.
У разі ненадання або надання не у повному обсязі інформації у визначений судом строк, дата судового засідання буде вважатися погодженою та включена до графіку судових засідань.
До учасників справи, в наслідок недобросовісної поведінки яких, суд буде вимушений відкласти розгляд справи або оголосити по ній перерву, будуть застосовані заходи реагування, передбачені процесуальним законом.
Копію цієї ухвали невідкладно вручити учасникам кримінального провадження, під особисту розписку.
Дана ухвала згідно ч.2 ст.21 КПК України, є обов`язковою і підлягає безумовному виконанню учасниками кримінального провадження.
Клопотання начальника Києво-Святошинського РВ філії ДУ «Центр пробації» ОСОБА_15 про продовження терміну підготовки досудової доповіді відносно обвинуваченого ОСОБА_10 , обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.286 КК України задовольнити.
Продовжити Києво-Святошинському районному відділу Центрального міжрайонного управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України термін підготовки досудової доповіді, необхідний та достатній, для його оформлення та подання.
Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя: ОСОБА_11