Справа № 2-а-538/09р.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 липня 2009 р. м. Калуш
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючої – судді Бердан Н.В.
секретаря Петришин С.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Калуші справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Калуської райдержадміністрації про визнання дій неправомірними та стягнення недорахованої допомоги по догляду за дитиною, суд –
в с т а н о в и в:
ІНФОРМАЦІЯ_1 р. у позивачки ОСОБА_1 народилася дочка ОСОБА_2 , у зв’язку з чим відповідачем нараховувалася і виплачувалася допомога по догляду за дитиною. Однак в період з ІНФОРМАЦІЯ_2 р. по ІНФОРМАЦІЯ_3 року дані кошти їй нараховувалися і виплачувалися в меншому розмірі, ніж це передбачено ЗУ «Про держану допомогу сім’ям з дітьми». Відповідач відмовив у перерахунку даних коштів, тому вона звернулася із позовом до суду про визнання дій відповідача щодо виплати допомоги у заниженому розмірі незаконними та стягнення в даному періоді недоотриманої суми допомоги.
Позивачка в судовому засіданні позов підтримала, просить його задоволити.
Представник відповідача в судове засідання не з»явилася, однак подала суду заяву з проханням слухати справу у її відсутності та заперечення на позов , в якому позов не визнає та просить відмовити в його задоволенні.
Суд, вислухавши позивачку, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав:
Як видно із свідоцтва про народження ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 р. і її мамою є позивачка ОСОБА_1 (а.с. 5).
З ІНФОРМАЦІЯ_2 року по ІНФОРМАЦІЯ_3 року відповідачем було нарахована і виплачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що стверджується довідкою (а.с.9), однак вона нараховувалася в заниженому розмірі не у відповідності до ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».
Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.
У відповідності до Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» розмір державної допомоги сім’ям з дітьми, передбаченої ст. 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в Законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25% зазначеного прожиткового мінімуму, а з 01.01.2006 р. 50% цього прожиткового мінімуму.
Дію ч. 1 ст. 15 та п. 3 розділу VІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» зупинено п. 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 р.
Ст. 56 ЗУ «Про Державний бюджет на 2007 рік» встановлено, що допомога за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» здійснюється у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановлено для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незареєстрованих осіб та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінету Міністрів України, за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетом.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. визнано не конституційним положення п. 14 ст. 71 ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік» в частині зупинення на 2007 рік дії ч. 1 ст. 15, п. 3 розділу VІІІ «Прикінцевих положень» ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Ст. 152 Конституції України встановлює, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані не конституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Враховуючи те, що зупинення дії законів є способом тимчасового припинення їх дії в часі або за колом осіб, то втрачання чинності нормативно-правовим актом, яким відбулося зупинення дії певного закону, за правовими наслідками є поновленням дії цього закону, а відповідно і поновленням прав та обов’язків осіб, які є учасниками правовідносин, що є предметом регулювання такого закону.
У п. 5 резолютивної частини вищезгаданого рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. зазначено, що рішення у даній справі має преюдиційне значення для судів загальною юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень ст. законів, що визнані неконституційними.
Так як рішення Конституційного Суду України ухвалене 09.07.2007 р., то суд приходить до висновку, що позивачці мала бути нарахована і виплачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у повному обсязі з 09.07.2007 р.
Ст. 62 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до шести років встановлено: з 01.01.2007 р. – 434 грн., з 01.04.2007 р. – 463 грн., з 01.10.2007 р. – 470 грн.
З матеріалів справи вбачається, що позивачка отримала в липні- грудні 2007 року таку допомогу: 101,16 грн., 103,41 грн., 104,85 грн., 104,85 грн., 107,73 грн., 110,88 грн., а всього 632,88 грн.
Враховуючи вищенаведене суд, вважає, що дії відповідача по нарахуванню і виплаті позивачці сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з липня по грудень 2007 слід визнати неправомірними, як і неправомірною відмову щодо перерахунку допомоги та слід зобов’язати останнього зробити такий перерахунок та виплатити недораховану суму допомоги у вищезгаданому періоді.
Що стосується компенсації втраченої частини доходів у зв»язку з порушенням термінів її виплати, то в задоволенні цієї вимоги слід відмовити оскільки компенсація на даний вид допомоги не поширюється.
Ст. 99 КАС України встановлено річний строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як видно із повідомлення відповідача від 10.04.2009 р. позивачці було відмовлено у проведенні дорахування і виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (а.с. 8), а отже саме тоді ОСОБА_1 дізналася про порушення своїх прав, після чого звернулася до суду, тому суд вважає, що нею не пропущено термін позовної давності.
На підставі ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», ст. 62 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 р.», , рішення Конституційного Cуду України від 9.07.2007 р., керуючись ст. ст. 55, 124 Конституції України, ст.ст. 159 – 163 КАС України, суд –
п о с т а н о в и в:
Позов задоволити частково.
Визнати незаконними дії Управління праці та соціального захисту населення Калуської райдержадміністрації щодо виплати допомоги по догляду за дитиною.
Зобов’язати управління праці та соціального захисту населення Калуської райдержадміністрації Івано-Франківської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену допомогу по догляду за дитиною за дочкою ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н. до досягнення нею трирічного віку на підставі ст..15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рiк” за період з 9 ІНФОРМАЦІЯ_2 року по ІНФОРМАЦІЯ_3 року включно, з урахуванням виплачених сум. В задоволенні решти позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву не було подано в строк. У разі подачі заяви, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Заяву про апеляційне оскарження подається до Львівського адміністративного апеляційного суду протягом 10-ти днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга подається протягом 20-ти днів з дня подачі заяви про апеляційне оскарження через Калуський міськрайонний суд.
Головуюча: