Ухвала
18 квітня 2022 року
м. Київ
справа № 511/2303/19
провадження № 61-3544ск22
Верховний Суд у складі судді Касаційного цивільного суду
Синельникова Є. В. розглянув касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Роздільнянського районного суду Одеської області від 19 січня 2021 року та постанову Одеського апеляційного суду від 01 лютого
2022 року у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання нерухомого майна об`єктом спільної сумісної власності, визнання права власності, поділ майна в натурі,
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2022 року ОСОБА_1 до Верховного Суду подано касаційну скаргу
на вищезазначені судові рішення.
Подана касаційна скарга не може бути прийнята судом до розгляду, оскільки у порушення вимог пункту 3 частини четвертої статті 392 ЦПК України до касаційної скарги не додано документ, що підтверджує сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
У відповідності до підпункту 7 пункту 1 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» розмір ставки судового збору за подання
до суду касаційної скарги на рішення суду становить 200 відсотків ставки,
що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.
Згідно із підпунктом 1 пункту 1 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» (у редакції, чинній на момент звернення позивачки до суду з цим позовом) ставка судового збору за подання до суду позовної заяви майнового характеру становить 1 відсоток ціни позову, але не менше
0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У відповідності з підпунктом 1 пункту 1 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» (у редакції, чинній на момент звернення позивачки до суду з цим позовом) ставка судового збору за подання до суду позовної заяви немайнового характеру фізичною особою становить
0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог, судовий збір сплачується за кожну вимогу.
Зі змісту судових рішень слідує, що позивачкою було заявлено три позовні вимоги майнового характеру, а саме: визнання будинку об`єктом спільної сумісної власності, визнання за позивачкою права власності на 1/2 частину будинку, поділ будинку в натурі. Згодом позивачкою було збільшено розмір позовних вимог, а саме заявлено вимогу про визнання права власності на 1/2 частину земельної ділянки та поділ земельної ділянки в натурі. У травні 2020 року ОСОБА_3 збільшила розмір позовних вимог та просила провести поділ в натурі будинку, виділивши їй у власність відповідні приміщення, що складають 52/100 його частину, та провести поділ в натурі земельної ділянки, виділивши їй у власність 52/100 частин цієї земельної ділянки.
Таким чином, позивачкою у суді заявлено чотири вимоги майнового характеру (визнання нерухомого майна об`єктом спільної сумісної власності, визнання права власності, поділ в натурі будинку, поділ в натурі земельної ділянки).
Частиною другою статті 6 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що у разі якщо судовий збір сплачується за подання позовної заяви до суду в розмірі, визначеному з урахуванням ціни позову, а встановлена при цьому позивачем ціна позову не відповідає дійсній вартості спірного майна або якщо на день подання позову неможливо встановити точну його ціну, розмір судового збору попередньо визначає суд з подальшою сплатою недоплаченої суми або з поверненням суми переплати судового збору відповідно до ціни позову, встановленої судом у процесі розгляду справи.
З урахування того, що зі змісту поданої касаційної скарги та оскаржених судових рішень неможливо встановити ціну позову станом на день його подання(невідома вартість будинку та земельної ділянки), суд касаційної інстанції попередньо визначає розмір судового збору за вимоги майнового характеру, виходячи з мінімальної ставки, з подальшою можливою сплатою недоплаченої суми за результатами розгляду касаційної скарги.
Таким чином мінімальний розмір судового збору за подання касаційної скарги становить 6 147,20 грн (768,40 х 4 х 200 %).
Заявницею сплачено судовий збір за подання касаційної скарги у розмірі
1 681,6 грн.
Отже, ураховуючи характер спору та вимоги касаційної скарги, заявниці необхідно доплатити судовий збір за подання касаційної скарги у розмірі
4 465,60 грн (6 147,20 грн - 1 681,60 грн).
Судовий збір за подання касаційної скарги до Касаційного цивільного суду
у складі Верховного Суду має бути перераховано або сплачено до ГУК
у м. Києві/Печерс. р-н/22030102, код ЄДР: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку отримувача (стандарт IBAN): UA288999980313151207000026007; ККДБ: 22030102, найменування податку, збору, платежу: Судовий збір (Верховний Суд, 055).
На підтвердження оплати судового збору до суду необхідно надати документ, що підтверджує сплату судового збору, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до вимог частини другої статті 393 ЦПК України у разі, якщо касаційна скарга оформлена з порушенням вимог, встановлених
статтею 392 цього Кодексу, застосовуються положення статті 185 цього Кодексу, про що суддею постановляється відповідна ухвала.
Керуючись статтями 185, 392, 393 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Роздільнянського районного суду Одеської області від 19 січня 2021 року та постанову Одеського апеляційного суду від 01 лютого 2022 року - залишити без руху.
Надати ОСОБА_1 строк для усунення недоліків касаційної скарги до 07 травня 2022 року, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали.
Роз`яснити, що у разі невиконання у встановлений строк вимог цієї ухвали
касаційна скарга вважатиметься неподаною та буде повернута заявнику.
Ухвала суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Є. В. Синельников