ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
20 грудня 2021 року м. Черкаси справа № 925/1741/21
Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (надалі ОСОБА_1 ), ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , с. Шабельники, Золотоніський р-н, Черкаська обл., 19753
до відповідача Піщанської сільської ради Золотоніського району Черкаської області (надалі Піщанська СР), ідентифікаційний код 26358963, вул. Шеремета Руслана, буд. 98А, с. Піщане, Золотоніський р-н, Черкаська обл., 19723
про визнання недійсним рішення
ВСТАНОВИВ:
15.12.2021 до Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява від 07.12.2021 ОСОБА_1 до Піщанської СР про визнання недійсним рішення Піщанської сільської ради Золотоніського району Черкаської області VIII скликання 11 сесія № 11-38/VIII від 09 червня 2021 року про реорганізацію шляхом пониження ступенів закладів загальної середньої освіти Піщанської сільської ради, в частині реорганізації шляхом пониження ступеню та перенайменування Шабельниківського навчально-виховного комплексу «загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад» Піщанської сільської ради у Шабельниківський навчально-виховний комплекс «загальноосвітня школа І ступеню дошкільний навчальний заклад» Піщанської сільської ради.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на порушення прийнятим Піщанською СР рішенням, її конституційних прав, свобод та інтересів, а саме: права громади брати участь у місцевому самоврядуванні (ст. 140 Конституції України), права на працю та гарантований Конституцією України захист від незаконного звільнення (ст. 43 Конституції України). А також порушення прав та інтересів учнів Шабельниківського НВК - гарантованого державою права на повну середню освіту (ст. 53 Конституції України). Позивач зазначає, що внаслідок прийняття оскаржуваного рішення, учнів Шабельниківського навчально-виховного комплексу позбавлено можливості отримувати освіту у найближчому до місця проживання навчальному закладі, всупереч принципу доступності освіти, передбаченому Конституцією України та Законом України «Про освіту» (надалі ЗУ «Про освіту»). Позивач вважає, що прийняття оскаржуваного рішення не відповідає задекларованій Конституцією України найвищій соціальній цінності держави України Людині, її життю і здоров`ю, честі і гідності, недоторканності та безпеці, а також суперечить положенню про те, що батьки, або особи, які їх замінюють мають право обирати навчальний заклад для своїх неповнолітніх дітей (ст. 55 ЗУ «Про освіту»).
Відповідно до ч. 1 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України (надалі ГПК України) за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п`яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.
В позовній заяві позивач просить суд призначити розгляд справи у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін. Дослідивши матеріали позовної заяви, суд доходить до висновку про відмову в задоволенні вказаного клопотання з огляду на таке.
За ч. 3 ст. 12 ГПК України, спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Відповідно до ч. 1, п. 3 ч. 4 ст. 247 ГПК України, у порядку спрощеного позовного провадження розглядаються малозначні справи. У порядку спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах, які виникають з корпоративних відносин, та спорах з правочинів щодо корпоративних прав (акцій).
Оскільки згідно з даними ЄДР, Шабельниківський навчально-виховний комплекс "загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів дошкільний навчальний заклад" Піщанської СР, який реорганізований у Шабельниківський навчально-виховний комплекс "загальноосвітня школа І ступеню дошкільний навчальний заклад" Піщанської СР є комунальною організацією (установою, закладом), а його засновником є Піщанська СР, то саме до компетенції останньої належить здійснення розпорядчих функцій та прийняття рішень, зокрема, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади.
Враховуючи те, що підставою спору є рішення Піщанської СР щодо реорганізації шляхом пониження ступеню та перейменування Шабельниківського навчально-виховного комплексу, то Піщанська СР у спірних правовідносинах діяла не як суб`єкт владних повноважень, а як засновник юридичної особи комунальної установи, а тому оспорюване рішення є рішенням власника корпоративних прав (засновника). Така позиція підтверджується постановами Великої Палати Верховного Суду від 27.05.2020 у справі № 813/1232/18, від 09.09.2020 у справі № 260/91/19, в яких Верховний Суд зазначає зокрема, що районна рада, розпоряджаючись майном територіальної громади, реалізовувала організаційно господарську діяльність, а тому оспорювані рішення в цьому випадку не є рішеннями суб`єкта владних повноважень в розумінні КАС України, а є рішеннями власника (засновника), якими такий власник (засновник) реалізує своє право на створення комунальної установи. Також Верховний Суд наголошує, що такі спори є найбільш наближеними до спорів, пов`язаних з діяльністю або припиненням діяльності юридичної особи, а тому повинні розглядатися за правилами господарського судочинства.
Згідно з ч. 1, п. 2 ч. 2 ст. 250 ГПК України, питання про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі. У випадку, передбаченому частиною другою статті 247 цього Кодексу, за наслідками розгляду відповідного клопотання позивача суд з урахуванням конкретних обставин справи може:
1) задовольнити клопотання та визначити строк відповідачу для подання заяви із запереченнями щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження; або
2) відмовити в задоволенні клопотання та розглянути справу за правилами загального позовного провадження.
З огляду на вищенаведене, оскільки спір по цій справі є таким, що виникає з корпоративних відносин, суд доходить висновку про неможливість розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження, а тому відмовляє у задоволенні клопотання позивача про призначення розгляду справи у спрощеному провадженні.
Отже, розглянувши матеріали позовної заяви, форма і зміст якої відповідають вимогам ст. 162, 164 ГПК України, господарський суд дійшов висновку, що вказану заяву слід розглядати за правилами загального позовного провадження.
Крім того, згідно з поданою заявою від 07.12.2021, позивач просить залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Золотоніську міську раду (ідентифікаційний код 26536152, вул. Садовий проїзд, буд. 8, м. Золотоноша, Черкаська обл., 19700).
При розгляді поданої заяви господарський суд враховує таке.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Ч. 4 ст. 50 ГПК України вказує, що про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
У вирішенні відповідного питання суд має з`ясовувати, чи буде у зв`язку з прийняттям судового рішення по справі таку особу наділено новими правами чи покладено на неї нові обов`язки, або змінено її наявні права та/або обов`язки, або позбавлено певних прав та/або обов`язків у майбутньому.
Господарський суд враховує, що підставою для звернення до суду із вказаним позовом стало прийняття Піщанською СР оспорюваного рішення, державну реєстрацію якого здійснено державним реєстратором Центру надання адміністративних послуг у місті Золотоноші Андрущенко А.І. Золотоніської міської ради.
Відповідно до Положення про відділ «Центр надання адміністративних послуг у місті Золотоноша», затвердженого рішенням Золотоніської міської ради від 28.04.2013 №27-3/VI, п. 1.1 відділ «Центр надання адміністративних послуг у місті Золотоноша» (далі - Центр) утворений при апараті Золотоніської міської ради, з метою забезпечення надання адміністративних послуг у місті Золотоноша Черкаської області. Отже, Центр надання адміністративних послуг не є самостійною юридичною особою, а відділом Золотоніської міської ради.
За п. 2 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі, зокрема, судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду щодо:
-визнання повністю або частково недійсними рішень засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 35 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» суб`єкти державної реєстрації за порушення законодавства у сфері державної реєстрації несуть відповідальність у порядку, встановленому законом. Шкода, заподіяна суб`єктами державної реєстрації, підлягає відшкодуванню на підставі судового рішення, що набрало законної сили, у встановленому законом порядку.
З огляду на викладене, рішення у даній справі може вплинути на права і обов`язки Золотоніської міської ради, а саме її відділу "Центр надання адміністративних послуг у місті Золотоноша", господарський суд вважає за необхідне задовольнити заяву позивача та залучити до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Золотоніську міську раду (ідентифікаційний код 26536152, вул. Садовий проїзд, буд. 8, м. Золотоноша, Черкаська обл., 19700).
Керуючись статтями 50, 162, 164-167, 176, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
1.Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі № 925/1741/21.
2.Справу № 925/1741/21 розглядати за правилами загального позовного провадження.
3. Підготовче засідання призначити на 17.01.2022 об 11:00 год.
Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Черкаської області за адресою: 18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, в залі суд. засідань № 3.
4. Заяву позивача від 07.12.2021 про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - задовольнити.
Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Золотоніську міську раду (ідентифікаційний код 26536152, вул. Садовий проїзд, буд. 8, м. Золотоноша, Черкаська обл., 19700).
5. Відповідач має право у строк протягом 15 днів з дня вручення йому ухвали про відкриття провадження у справі подати відзив на позовну заяву, що має відповідати вимогам ст. 165 Господарського процесуального кодексу України.
Копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана (надана) позивачу одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.
Докази надіслання (надання) відзиву на позовну заяву позивачу надати суду до дати судового засідання.
Якщо відзив не містить вказівки на незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті, крім випадків, якщо незгода з такою обставиною вбачається з наданих разом із відзивом доказів, що обґрунтовують його заперечення по суті позовних вимог, або відповідач доведе, що не заперечив проти будь-якої із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, з підстав, що не залежали від нього.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
6. Позивач має право у строк протягом 5 днів з дня отримання відзиву на позовну заяву надати відповідь на відзив, що має відповідати вимогам ч. 3-6 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України.
Докази надіслання (надання) відповіді на відзив відповідачу надати суду до дати підготовчого засідання.
7. Відповідач має право у строк протягом 5 днів з дня отримання відповіді на відзив подати заперечення, що мають відповідати вимогам ч. 3-6 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України та докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем.
Докази надіслання (надання) заперечення іншим учасникам справи надати суду до дати підготовчого засідання.
8. Третя особа має право у строк протягом 15 днів з дня отримання ухвали надати пояснення щодо позову та протягом 15 днів з дня отримання відзиву на позов надати пояснення щодо відзиву, які мають відповідати вимогам ст. 168 Господарського процесуального кодексу України.
До відома учасників справи, документи необхідно надіслати суду з супровідним листом.
Представникам учасників справи, у разі прибуття у судове засідання, необхідно мати документ, що посвідчує особу, а також документи, що підтверджують їхні повноваження, копії яких надаються господарському суду для долучення до матеріалів справи.
Копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.
Вебадреса сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Копії ухвали направити сторонам та третій особі.
СуддяЗ.В. Зарічанська