У Х В А Л А
про повернення заяви
19 березня 2019 року
м. Чернігів
справа № 927/84/16
Господарський суд Чернігівської області у складі судді А.С. Сидоренка, розглянувши матеріали заяви Головного управління ДФС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19) про визнання кредиторських вимог до боржника по справі за заявою КРЕДИТОРА: Товариства з обмеженою відповідальністю «Стефан» ЛТД 07300, м. Вишгород Київської області, вул. Грушевського, 6
БОРЖНИК: Публічне акціонерне товариство Трест «Київміськбуд - 1» імені М.П.Загороднього
17500, м. Прилуки Чернігівської області, вул. Київська, 307
про визнання боржника банкрутом
ВСТАНОВИВ:
Товариством з обмеженою відповідальністю «Стефан» ЛТД подана заява про порушення справи про банкрутство Публічного акціонерного товариства Трест «Київміськбуд - 1» імені М.П.Загороднього (надалі - боржник) на підставі ст. 10 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (надалі - Закон про банкрутство), яка ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 05.02.2016р. була прийнята до розгляду.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 25.02.2016р. порушено провадження у справі про банкрутство, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, введено процедуру розпорядження майном боржника, розпорядником майна боржника призначено арбітражного керуючого Ронського Р.М.
Згідно ч. 1 ст. 23 Закону про банкрутство, конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом тридцяти днів від дня офіційного оприлюднення оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає.
Відповідне оголошення було оприлюднено на офіційному веб - сайті Вищого господарського суду України 25 лютого 2016 року за № 28615.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 02.11.2017р. був затверджений реєстр вимог кредиторів.
Постановою Північного апеляційного господарського суду від 05.12.2018р. припинено процедуру розпорядження майном Публічного акціонерного товариства Трест «Київміськбуд-1» ім. М.П. Загороднього, боржника визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Ронського Р.М.
У відповідності з ч. 1 ст. 38 Закону про банкрутство, з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, зокрема, вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури протягом двох місяців з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Кредитори, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними, а їх вимоги погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі.
Відповідне повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури було оприлюднено на офіційному веб - сайті Вищого господарського суду України 21 грудня 2018 року за № 56488.
22 лютого 2019 року до Господарського суду Чернігівської області надійшла заява Головного управління ДФС у м. Києві (здана для відправки до відділення поштового зв'язку 20.02.2019р.) про визнання кредиторських вимог до боржника в сумі 2 545 001,69 грн. Одночасно заявник просив відстрочити сплату судового збору до прийняття рішення по справі.
В обґрунтування заявлених кредиторських вимог заявник посилається на невиконання боржником зобов'язань по сплаті податків та зборів.
За змістом п. 29 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 28.03.2013р. «Про Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (у редакції Закону України від 22.12.2011р. № 4212-VІ)», статтею 38 Закону передбачено наслідки визнання боржника банкрутом. Зокрема, з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом у останнього не може виникати додаткових зобов'язань, у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, які безпосередньо пов'язані із здійсненням ліквідаційної процедури; строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута вважається таким, що настав.
Після оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом поточні вимоги (грошові вимоги, що виникли під час проведення процедур банкрутства), стають конкурсними вимогами та можуть бути заявлені згідно з частиною першою статті 38 Закону.
Заяви з такими грошовими вимогами надсилаються кредиторами безпосередньо до господарського суду, який призначає їх до розгляду в судовому засіданні. Відповідно до Закону України «Про судовий збір» зазначені заяви оплачуються судовим збором.
Розгляд грошових вимог кредиторів у ліквідаційній процедурі здійснюється господарським судом в тому ж порядку, що і грошових вимог, заявлених на підставі статті 23 Закону.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 27.02.2019р. клопотання про відстрочення сплати судового збору залишено без задоволення; заяву Головного управління ДФС у м. Києві про визнання кредиторських вимог до боржника залишено без руху; зобов'язано Головне управління ДФС у м. Києві протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху подати до господарського суду заяву, оформлену у відповідності з вимогами ст. 23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», докази надсилання копії цієї заяви боржнику, а також докази сплати судового збору в сумі 3 842,00 грн.; роз'яснено Головному управлінню ДФС у м. Києві, що в разі неусунення всіх недоліків заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із заявою.
Вказана вище ухвала суду від 27.02.2019р. отримана Головним управлінням ДФС у м. Києві 04.03.2019р., що підтверджується відтиском штампу про реєстрацію вхідної кореспонденції.
Отже, останнім днем десятиденного строку, призначеного для усунення виявлених недоліків заяви, є 14.03.2019р.
18 березня 2019 року до Господарського суду Чернігівської області надійшов лист Головного управління ДФС у м. Києві (без дати та вихідного номеру, здан для відправки до відділення поштового зв'язку 13.03.2019р.) до якого додано:
заяву про визнання кредиторських вимог до боржника (без дати та вихідного номеру);
копії фіскального чеку від 20.02.2019р. та списку згрупованих поштових відправлень № 1;
довідку про заборгованість боржника за період з 30.03.2014р. по 08.02.2019р.;
копію довіреності від 08.11.2018р. № 2433/26-15-12-10-06;
клопотання про продовження строку на усунення недоліків з додатками.
В обґрунтування заявленого клопотання про продовження строку на усунення недоліків ГУ ДФС у м. Києві вказує, що контролюючий орган з об'єктивних причин позбавлений можливості усунути недоліки поданої заяви в частині сплати судового збору в установлений судом строк.
Згідно ч. 6 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України, господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом про банкрутство. Дана норма кореспондується з положеннями ст. 9 Закону про банкрутство.
За правилами ст. ст. 113, 119 Господарського процесуального кодексу України, строки, в межах яких вчиняються процесуальні дії, встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені, - встановлюються судом.
Встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Якщо інше не встановлено законом, заява про поновлення процесуального строку, встановленого законом, розглядається судом, у якому належить вчинити процесуальну дію, стосовно якої пропущено строк, а заява про продовження процесуального строку, встановленого судом, - судом, який встановив строк, без повідомлення учасників справи.
Одночасно із поданням заяви про поновлення процесуального строку має бути вчинена процесуальна дія (подані заява, скарга, документи тощо), стосовно якої пропущено строк.
Про поновлення або продовження процесуального строку суд постановляє ухвалу. Про відмову у поновленні або продовженні процесуального строку суд постановляє ухвалу, яка не пізніше наступного дня з дня її постановлення надсилається особі, яка звернулася із відповідною заявою. Ухвалу про відмову у поновленні або продовженні процесуального строку може бути оскаржено у порядку, встановленому цим Кодексом.
Розглянувши клопотання ГУ ДФС у м. Києві про продовження процесуального строку, суд вважає, що воно не підлягає задоволенню виходячи з наступного:
як було вказано вище, ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 27.02.2019р. заяву ГУ ДФС у м. Києві про визнання кредиторських вимог до боржника залишено без руху; зобов'язано ГУ ДФС у м. Києві протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху подати до господарського суду заяву, оформлену у відповідності з вимогами ст. 23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», докази надсилання копії цієї заяви боржнику, а також докази сплати судового збору в сумі 3 842,00 грн.
Таким чином, відповідно до ч. 2 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, судом був встановлений максимальний строк для усунення недоліків поданої заяви.
Крім того, суд враховує, що офіційне оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури було здійснено 21.12.2018р.
Із поданих ГУ ДФС у м. Києві документів вбачається, що лише 26.02.2019р. (тобто після закінчення встановленого законом строку для подання заяв про визнання кредиторських вимог до боржника) начальник юридичного управління повідомив Управління фінансування, бухгалтерського обліку та звітності ГУ ДФС у м. Києві про необхідність сплати судового збору за подання до господарського суду відповідної заяви.
Подана на підтвердження факту відсутності коштів для сплати судового збору виписка Державної казначейської служби України за 11.03.2019р. по клієнту ГУ ДФС у м. Києві не може бути взята судом до уваги, оскільки з даного документа не вбачається, що код КЕКВ 2800 призначений саме для сплати судового збору.
За таких обставин, клопотання ГУ ДФС у м. Києві про продовження процесуального строку являється необґрунтованим.
Також, суд звертає увагу заявника, що ним не було усунуто і інші недоліки поданої заяви.
Так, в ухвалі суду від 27.02.2019р. було вказано, що заява кредитора не містить викладу обставин, які підтверджують вимоги до боржника, та їх обґрунтування. Зокрема, не вказано підстав та періодів виникнення податкового боргу, доказів, що підтверджують ці обставини, дат застосування штрафних санкцій та періодів нарахування пені. Заява містить лише посилання на наявність заборгованості у боржника, що не може вважатися виконанням кредитором вимог процесуального законодавства, оскільки вказані вище обставини повинні зазначатися саме у заяві кредитора про визнання його грошових вимог.
У зв'язку з цим, ГУ ДФС у м. Києві було зобов'язано подати до господарського суду заяву, оформлену у відповідності з вимогами ст. 23 Закону про банкрутство та докази надсилання копії цієї заяви боржнику.
В заяві про визнання кредиторських вимог до боржника, яка надійшла до суду 18.03.2018р. разом із супровідним листом, виявлені судом недоліки усунуті не були. Зміст заяви залишився фактично ідентичним попередьо поданій кредитором заяві.
На підтвердження надсилання копії заяви боржнику кредитором надано копії фіскального чеку від 20.02.2019р. та списку згрупованих поштових відправлень № 1, тобто документи згідно яких боржнику направлялася попередня заява залишена судом без руху. Доказів надсилання боржнику копії нової заяви кредитором надано не було.
У відповідності з ч. 2 ст. 24 Закону про банкрутство, якщо конкурсний кредитор усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до суду. В іншому випадку суд виносить ухвалу про повернення заяви.
Частинами 4, 6 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи не пізніше п'яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Оскільки у встановлений судом строк ГУ ДФС у м. Києві виявлені недоліки поданої заяви не усунуло, вона підлягає поверненню.
Керуючись ст. 9, 23, 24 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», ст. 12, 174, 233, 234 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
Заяву Головного управління ДФС у м. Києві про поновлення процесуального строку залишити без задоволення.
Заяву Головного управління ДФС у м. Києві про визнання кредиторських вимог до боржника повернути.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, шляхом подання апеляційної скарги через місцевий господарський суд.
Суддя А.С. Сидоренко