ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
06 вересня 2016 р.
Справа № 909/722/16
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Булки В.І., секретар судового засідання Бабенецька А. В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: ОСОБА_1,
АДРЕСА_1,76018,
до відповідача: ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Вулкаскот-Україна",
вул. Залізнична, 15, м. Івано-Франківськ, 76018,
про : 1. визнання недійсними рішення загальних зборів учасників ТзОВ "Вулкаскот-Україна", прийняті 17.10.2014р. та оформлені протоколом №03/14 загальних зборів учасників ТзОВ "Вулкаскот-Україна" від 17.10.14 про:
- виключення зі складу учасників ТзОВ "Вулкаскот-Україна" ОСОБА_1;
- перерозподіл часток учасників ТзОВ "Вулкаскот-Україна" у статутному капіталі товариства;
- затвердження статуту ТзОВ "Вулкаскот-Україна" (в новій редакції) та його державна реєстрація, у зв'язку із змінами учасників товариства;
2. зобов'язання відділ державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та легалізації об'єднань - державний реєстратор Івано-Франківського міського управління юстиції скасувати державну реєстрацію змін до статуту ТзОВ "Вулкаскот-Україна", здійснену на підставі рішення загальних зборів учасників товариства, оформленого протоколом №03/14 загальних зборів учасників ТзОВ "Вулкаскот-Україна" від 17.10.14;
за участю:
від позивача: ОСОБА_3 - представник, (довіреність №1159 від 30.08.16);
ОСОБА_1 - паспорт, СС 4503144;
від відповідача представники не з'явилися,
встановив : ОСОБА_1 звернувся до господарського суду Івано-Франківської області з позовною заявою до відповідача ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Вулкаскот-Україна" про:
1. визнання недійсними рішення загальних зборів учасників ТзОВ "Вулкаскот-Україна", прийняті 17.10.2014р. та оформлені протоколом №03/14 загальних зборів учасників ТзОВ "Вулкаскот-Україна" від 17.10.14 про:
- виключення зі складу учасників ТзОВ "Вулкаскот-Україна" ОСОБА_1;
- перерозподіл часток учасників ТзОВ "Вулкаскот-Україна" у статутному капіталі товариства;
- затвердження статуту ТзОВ "Вулкаскот-Україна" (в новій редакції) та його державна реєстрація, у зв'язку із змінами учасників товариства;
2. зобов'язання відділ державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та легалізації об'єднань - державний реєстратор Івано-Франківського міського управління юстиції скасувати державну реєстрацію змін до статуту ТзОВ "Вулкаскот-Україна", здійснену на підставі рішення загальних зборів учасників товариства, оформленого протоколом №03/14 загальних зборів учасників ТзОВ "Вулкаскот-Україна" від 17.10.14;
Представник позивача позовні вимоги підтримує, просить суд позов задоволити, свої обґрунтування виклав у позовній заяві. Крім того, надав суду:
- заяву про зміну предмету позову (вх.№8937/16 від 09.09.16);
- клопотання про залучення іншого відповідача (вх.№8938/16 від 05.09.16);
- заяву про витребування доказів (12425/16 від 05.09.16).
Представник відповідача в засідання суду не з'явився. Однак, надіслав суду клопотання про відкладення розгляду справи(вх.№12404/16 від 09.09.16).
Розглянувши матеріали справи та подані клопотання судом встановлено наступне.
У статті 22 Господарського процесуального кодексу України викладено процесуальні права та обов'язки сторін. Частина 4 статті визначає обсяг прав, які належать тільки позивачу.
Відповідно до ч.4 ст.22 Господарського процесуального кодексу України до початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.
В п.3.12 Постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 №18 (із змінами і доповненнями) "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" зазначено, що право позивача на зміну предмета або підстави позову може бути реалізоване лише до початку розгляду господарським судом справи по суті та лише у суді першої інстанції шляхом подання до суду відповідної письмової заяви, яка за формою і змістом має узгоджуватися із статтею 54 ГПК з
доданням до неї документів, зазначених у статті 57 названого Кодексу. Невідповідність згаданої заяви вимогам цих норм процесуального права є підставою для її повернення з підстав, передбачених частиною першою статті 63 ГПК. Під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу. Відтак зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача, а зміна підстав позову - це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача. Одночасна зміна і предмета, і підстав позову не допускається.
Судом встановлено, що позивач просить суд змінити предмет позову, а саме:
1.Визнати недійсними рішення загальних зборів учасників ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Вулкаскот-Україна», прийняті 17 жовтня 2014 року, та оформлені протоколом № 03/14 загальних зборів учасників ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Вулкаскот-Україна» від 17.10.2014 p., про:
- виключити зі складу учасників ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Вулкаскот-Україна» ОСОБА_1;
- перерозподілити частки учасників ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Вулкаскот-Україна» у статутному капіталі ОСОБА_2;
- затвердити Статут ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Вулкаскот- Україна» (в новій редакції) та здійснити його державну реєстрація, у зв'язку із змінами учасників ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Вулкаскот-Україна».
2. Визнати недійсною нову редакцію Статуту ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Вулкаскот-Україна», затверджену рішенням загальних зборів учасників ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Вулкаскот-Україна», що оформлене протоколом № 03/14 загальних зборів учасників ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Вулкаскот- Україна» від 17.10.2014 р.
3.Скасувати державну реєстрацію нової редакції Статуту ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Вулкаскот-Україна», здійснену на підставі рішення загальних зборів учасників ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Вулкаскот-Україна», оформленого протоколом № 03/14 загальних зборів учасників ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Вулкаскот-Україна» від 17.10.2014 p., у тому числі щодо виключення із складу учасників ОСОБА_1 та перерозподілу часток товариства.
4. Відновити юридичне становище ОСОБА_1 як учасника ОСОБА_2 з
«Вулкаскот -Україна» станом на момент державної реєстрації нової редакції статуту товариства, затвердженої рішенням загальних зборів учасників ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Вулкаскот-Україна», що оформлене протоколом № 03/14 загальних зборів учасників ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Вулкаскот- Україна» від 17.10.2014 p., та визнати за ОСОБА_1 0,41% частки у статутному капіталі ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Вулкаскот-Україна».
5. Зобов'язати відділ з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців управління реєстраційних процедур Івано-Франківської міської ради скасувати державну реєстрацію змін до Статуту та установчих документів ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Вулкаскот-Україна», здійснену на підставі рішення загальних зборів учасників ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Вулкаскот-Україна», оформленого протоколом № 03/14 загальних зборів учасників ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Вулкаскот-Україна» від 17.10.2014 р.
Судом встановлено, що позивач право на зміну підстави позову реалізував до початку розгляду господарським судом справи по суті. Позивачем надано суду письмову заяву, яка за формою і змістом, узгоджується із статтею 54 ГПК. Заява про зміну підстави позову відповідає вимогам статей 54 і 57 ГПК. Беручи до уваги викладене вище суд вважає за доцільне прийняти заяву позивача про зміну підстав позову.
В засіданні суду представник позивача зазначив, що від клопотання про залучення третьої особи - відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців управління реєстраційних процедур Івано-Франківської міської ради відмовляється, та просить суд залучити до участі у справі іншого відповідача - відділ з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців управління реєстраційних процедур ОСОБА_1 - Франківської міської ради (вул. Незалежності, 9, м. Івано-Франківськ, 76018), про що вказав у клопотанні про залучення іншого відповідача.
Стаття ст.24 Господарського процесуального кодексу України визначає механізм залучення до справи іншого відповідача.
В силу ст.24 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд за наявністю достатніх підстав має право до прийняття рішення залучити за клопотанням сторони або за своєю ініціативою до участі у справі іншого відповідача. Про залучення іншого відповідача чи заміну неналежного відповідача виноситься ухвала, і розгляд справи починається заново.
Пунктом 1.3 Постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 №18 (із змінами і доповненнями) "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" встановлено, що господарський суд за клопотанням сторони або за своєю ініціативою має право до прийняття рішення залучити до участі у справі іншого відповідача, якщо у спірних правовідносинах він виступає або може виступати як зобов'язана сторона.
При розгляді клопотання позивача про залучення до участі у справі іншого відповідача судом взято до уваги заяву позивача про зміну предмету позову. Судом встановлено, що у даній справі відділ з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців управління реєстраційних процедур Івано-Франківської міської ради виступає як зобов'язана сторона, суд приходить до висновку про задоволення клопотання та залучає до участі у справі іншого відповідача - відділ з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців управління реєстраційних процедур ОСОБА_1 - Франківської міської ради.
Щодо заяви позивача про витребування доказів суд зазначає наступне.
Згідно з частиною другою статті 43 ГПК та статтею 33 ГПК кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Якщо подані сторонами та іншими учасниками судового процесу докази є недостатніми, господарський суд може за їх клопотанням чи за власною ініціативою.
Приписами ст.38 ГПК України встановлено, що сторона або прокурор у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування господарським судом доказів. У клопотанні повинно бути зазначено: який доказ витребовується; обставини, що перешкоджають його наданню; підстави, з яких випливає, що цей доказ має підприємство чи організація; обставини, які може підтвердити цей доказ. У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує необхідні докази.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 №18 (із змінами і доповненнями) "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" (п.2).
З'ясувавши всі обставини на яких ґрунтуються подана заява суд прийшов до висновку про її задоволення з огляду на те, що позивачем заява обґрунтована, як цього вимагають приписи ст.38 ГПК України. Суд вважає за правильне витребувати у відповідача, ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Вулкаскот-Україна», оригінал Статуту у редакції затвердженої та зареєстрованої на підставі рішення загальних зборів учасників ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Вулкаскот-Україна», що оформлене протоколом № 03/14 загальних зборів.
Враховуючи зазначене вище, зважаючи на приписи ч.3 ст.129 Конституції України, згідно яких, основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості та норми ч.3 ст.4-3 Господарського процесуального кодексу України, у відповідності до яких, господарський суд, створює сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи та правильного застосування законодавства, з метою забезпечення всебічного, повного та об'єктивного розгляду справи по суті та беручи до уваги клопотання відповідача суд вважає за доцільне відкласти розгляд справи в судовому засіданні на підставі п.п.1,4 ч.1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, а саме: нез'явлення в засідання суду представника відповідача, залучення до участі у справі іншого відповідача.
Крім того, суд звертає увагу відповідача на те, що господарський процесуальний кодекс України не містить вимог щодо відповідальних осіб, які можуть представляти інтереси сторін в господарському суді. Надання повноважень на представництво інтересів сторони в процесі не обмежено будь-яким певним колом осіб. Стаття 22 Господарського процесуального кодексу України передбачає широке коло процесуальних прав сторін, поряд із цим встановлює для сторін обов’язок добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Керуючись п.4 ч.3 ст.129 Конституції України, ст.ст.4-3,22,33,43,38, п.п.1,4 ч.1 ст.77, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1.Залучити до участі у справі іншого відповідача - відділ з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців управління реєстраційних процедур Івано-Франківської міської ради (вул. Незалежності, 9, м. Івано-Франківськ, 76018).
2.Відкласти розгляд справи на 28.09.16 о 10:00 .
Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду Івано-Франківської області за адресою: вул. Шевченка, 16, м. Івано-Франківськ, 76000; зал № 2.
3. Витребувати ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Вулкаскот-Україна» - оригінал Статуту у редакції затвердженої та зареєстрованої на підставі рішення загальних зборів учасників ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Вулкаскот-Україна», що оформлене протоколом № 03/14 загальних зборів.
4. Позивача - направити відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців управління реєстраційних процедур Івано-Франківської міської ради позовну заяву з додатками, докази чого надати суду.
5. Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців управління реєстраційних процедур Івано-Франківської міської ради - документально-обґрунтований відзив на позов з поясненнями по суті заявлених вимог та зазначенням доказів якими вони обґрунтовуються, докази його надіслання позивачу. Відзив повинен відповідати вимогам статті 59 Господарського процесуального кодексу України.
6. ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Вулкаскот-Україна" надати суду:
- документально-обґрунтований відзив на позов з поясненнями по суті заявлених вимог та зазначенням доказів якими вони обґрунтовуються, докази його надіслання позивачу. Відзив повинен відповідати вимогам статті 59 Господарського процесуального кодексу України;
- оригінал рішення загальних зборів учасників ТзОВ "Вулкаскот-Україна", прийняті 17.10.2014р. та оформлені протоколом №03/14 загальних зборів учасників товариства від 17.10.14;
7. Для об'єктивного, повного та всебічного з'ясування всіх обставин справи представникам сторін обов'язково з'явитися в судове засідання для дачі пояснень та згідно ст. 28 Господарського процесуального кодексу України представити документальне підтвердження свої повноважень у справі.
8.Попередити сторони, що суд може, відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 83 ГПК України, стягнути з них в доход Державного бюджету України штраф у розмірі 1700 грн. в разі ухилення від вчинення дій, покладених господарським судом на сторону, а також, виявивши при вирішенні господарського спору порушення законності або недоліки в діяльності підприємства, установи, організації, державного чи іншого органу, господарський суд виносить окрему ухвалу (ч. 1 ст. 90 ГПК України).
Дану ухвалу направити рекомендованою кореспонденцією:
-сторонам,
-відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців управління реєстраційних процедур Івано-Франківської міської ради (вул. Незалежності, 9, м. Івано-Франківськ, 76018).
Суддя Булка В.І.