ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
________________________________________________________________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" травня 2015 р.
Справа № 922/4519/14
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Светлічного Ю.В.
при секретарі судового засідання Ліпчанської В.В.
розглянувши справу
за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Бад - Алтай", м. Донецьк
до
Комунального підприємства "Луганська обласна "Фармація", м. Сєверодонецьк
про
стягнення коштів в розмірі 470621,27 грн.
за участю представників сторін:
заявника (відповідача) - Прикорень Т.А. довіреність №343 від 05.05.2015 р.;
позивача - не з'явився;
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Харківської області від 02.12.2014 року у справі №922/4519/14, залишеним без змін постановою Харківського апеляційного господарського суду від 04 березня 2015 року, позов задоволено повністю. Стягнуто з Комунального підприємства "Луганська обласна "Фармація" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Бад - Алтай" заборгованість у розмірі 426677,70 грн., пеню у розмірі 24349,62 грн. інфляційні витрати у розмірі 16603, 93 грн., 3% річних у розмірі 3000, 02 грн. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 9412,44 грн.
17 квітня 2015 року до господарського суду Харківської області надійшла заява Комунального підприємства "Луганська обласна "Фармація" про перегляд за нововиявленими обставинами рішення господарського суду Харківської області від 02.12.14 р. по справі №922/4519/14, в якій заявник просить рішення суду від 02.12.2014 р. по справі скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. В обґрунтування поданої заяви відповідач посилається на сертифікат № 3885 від 26.03.2015р. про форс-мажорні обставини ( не переборної Полтавської Торгово-Промислової Палати, яким засвідчено форс-мажорні обставини вини непереборної сили), зокрема: акти тероризму на території міста Луганськ, протиправні дії третіх осіб щодо зобов'язань за Договором поставки № 382 від 10.06.2010р. між ТОВ "БАД-АЛТАЙ" та КП "ЛО "ФАРМАЦІЯ", що є підставою для звільнення від відповідальністю перед позивачем. Вказаний сертифікат було отримано заявником 08.04.14 р., тобто після винесення рішення у даній справі, тому дана обставина є нововиявленою.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 20 квітня 2015 року призначено заяву КП "Луганська обласна "Фармація" про перегляд за нововиявленими обставинами рішення господарського суду Харківської області від 02.12.14 р. по справі №922/4519/14 до розгляду у судовому засіданні на "12" травня 2015 р. о 11:45.
Присутній у судовому засіданні представник заявника (відповідача) підтримав подану заяву та просив ії задовольнити.
Представник позивача у судове засідання не з'явився. Надав через канцелярію господарського суду Харківської області відзив на заяву відповідача про перегляд рішення за нововиявленими обставинами, в якій зазначив, що посилання позивача на сертифікат Полтавської Торгово-Промислової Палати є безпідставним, оскільки у даному випадку даний сертифікат має бути виданий Торгово- промисловою палатою України. Також, позивач зазначив, що відповідач зазначав про звернення до Торгово промислової палати з отриманням сертифікату та настанням форс - мажорних обставин у наслідок яких ним не виконано зобов'язань перед позивачем при розгляді апеляційної скарги у даній справі, а тому дана обставина не є нововиявленою. За таких обставин, позивач просив у задоволенні поданої відповідачем заяви відмовити та залишити рішення суду від 02.12.14 р. без змін та надав заяву про розгляд справи за відсутності представника позивача, яка судом задоволена.
Розглянувши матеріали справи та вислухавши пояснення представника заявника (відповідача), судом було встановлено наступне.
Рішенням господарського суду Харківської області від 02.12.2014 року у справі №922/4519/14, залишеним без змін постановою Харківського апеляційного господарського суду від 04 березня 2015 року, позов задоволено повністю. Стягнуто з Комунального підприємства "Луганська обласна "Фармація" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Бад - Алтай" заборгованість у розмірі 426677,70 грн., пеню у розмірі 24349,62 грн. інфляційні витрати у розмірі 16603, 93 грн., 3% річних у розмірі 3000, 02 грн. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 9412,44 грн.
Згідно ст. 112 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд може переглянути прийняте ним судове рішення, яке набрало законної сили, за нововиявленими обставинами.
Підставами для перегляду судових рішень господарського суду за нововиявленими обставинами є: 1) істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи.
Статтею 113 Господарського процесуального кодексу України встановлено, судове рішення господарського суду може бути переглянуто за нововиявленими обставинами за заявою сторони, прокурора, третіх осіб, поданою протягом одного місяця з дня встановлення обставин, що стали підставою для перегляду судового рішення. При цьому заява про перегляд судового рішення господарського суду з підстави, передбаченої пунктом 1 частини другої статті 112 цього Кодексу, може бути подана не пізніше трьох років з дня набрання судовим рішенням господарського суду законної сили.
Як вбачається з матеріалів справи, заявник посилається на Сертифікат № 3885 від 26.03.2015р. про форс-мажорні обставини (обставини не переборної дії) Полтавської Торгово-Промислової палати, яким засвідчено форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), зокрема: акти тероризму на території міста Луганськ, протиправні дії третіх осіб, КП "ЛО "ФАРМАЦІЯ", який отриманий заявником 08.04.15 р., що на думку заявника звільняє його від відповідальності перед позивачем.
Згідно п.6.2. договору поставки №384 від 10.06.2010 р. форс - мажорні обставини повинні бути підтверджені офіційною довідкою Торгово промислової палати України, або іншими документом. Про настання та припинення обставин не переборної сили відповідна сторона договору повинна повідомити іншу сторону договору замовленим листом у триденний строк.
Враховуючи вищенаведене та те, що сторони погодили підтвердження форс - мажорних обставин офіційною довідкою Торгово промислової палати України, або іншими документом, суд приймає Сертифікат № 3885 від 26.03.2015 р. про форс-мажорні обставини виданий Полтавської Торгово-Промисловою палатою, як належний доказ форс - мажорних обставин згідно п.6.2. договору поставки, та дана обставина є нововиявленою.
Відповідно до абз.2 п.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 р. №17 "Про деякі питання практики перегляду рішень, ухвал і постанов у з нововиявленими обставинами, що набрали законної сили", нововиявлені обставини за своєю юридичної суттю є фактичними даними, що в установленому порядку спростовують факти, які було покладено в основу судового рішення. Ці обставини мають бути належним чином засвідчені, тобто підтверджені належними і допустимими доказами.
Таким чином, встановлення нововиявлених обставин, відносно даної справи саме по собі є достатньою підставою для перегляду судового рішення, незалежно від того, чи вплинули вони фактично на його наслідки.
Згідно з п.4 та п.5 Постанови Пленуму Верховного суду України від 27 лютого 1981 року N 1 "Про практику перегляду судами у зв'язку з нововиявленими обставинами рішень, ухвал і постанов у цивільних справах, що набрали законної сили" встановлення нововиявлених обставин є підставою для скасування рішення, ухвали, постанови, коли від їх наявності чи відсутності залежали наслідки справи.
Відповідно до ст. 114 Господарського процесуального кодексу України, заява про перегляд рішення за нововиявленими обставинами розглядається господарським судом у судовому засіданні у місячний строк з дня її надходження.
Відповідно до ч.8 ст. 114 Господарського процесуального кодексу України, у разі скасування судового рішення за результатами його перегляду за нововиявленими обставинами справа розглядається господарським судом за правилами, встановленими цим Кодексом.
Таким чином, господарський суд, переглядаючи рішення за нововиявленими обставинами: спочатку встановлює наявність нововиявлених обставин та їх достатність для скасування раніше прийнятого рішення та за результатами чого приймає відповідне рішення; і виключно у разі скасування рішення, розпочинає перегляд справи за правилами, встановленими ГПК України для розгляду справи у суді першої інстанції після набрання рішенням законної сили.
Як вбачається з матеріалів справи, за умовами п.6.1. договору поставки №384 від 10.06.2010 р., сторони звільняються від відповідальності за невиконання зобов'язань по договору у разі наступлення обставин не переборної сили , а саме: воєнні дії, страйки, масові безлади , стихійні лиха, природні катастрофи, зміна нормативних актів України (у зв'язку із вступом в силу яких можлива прострочка продукції), впливаючи на невиконання зобов'язань за договором, які виникли після укладення даного договору, перешкоджають виконанню сторонами умов договору, наступлення (дії) та наслідки, які не можна було запобігти розумними мірами. Період звільнення сторони від виконання зобов'язань визначаються строком дії вказаних зобов'язань.
Указом Президента України від 14.04.2014р. № 405/2014 введено в дію рішення РНБО України від 13.04.14р. "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України", згідно якого прийнято рішення про проведення терористичної операції (АТО) у Луганській, Донецькій областях України.
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Відповідно до ч. 1 ст. 617 ЦК України особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося к випадку або непереборної сили.
Ч.1 ст. 216 Господарського кодексу України встановлено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
За змістом ст. 217 Господарського кодексу України у сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції та адміністративно-господарські санкції.
Відповідно до ч.1 ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Рішенням господарського суду Харківської області від 02.12.2014 року у справі №922/4519/14, залишеним без змін постановою Харківського апеляційного господарського суду від 04 березня 2015 року, позов задоволено повністю. Стягнуто з Комунального підприємства "Луганська обласна "Фармація" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Бад - Алтай" заборгованість у розмірі 426677,70 грн., пеню у розмірі 24349,62 грн. інфляційні витрати у розмірі 16603, 93 грн., 3% річних у розмірі 3000, 02 грн. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 9412,44 грн.
Таким чином, вищевказаним рішенням було встановлено наявність зобов'язань перед відповідачем у вигляді заборгованості у розмірі 426677,70 грн., інфляційних витрат у розмірі 16603, 93 грн., 3% річних у розмірі 3000,02 грн., що є наявністю зобов'язань перед позивачем по договору поставки №382 від 10.06.2010 р., що є відповідальністю у вигляді пені у розмірі 24349,62 грн.
Враховуючи вищенаведене та те, що наявність форс - мажорних обставин є підставою для звільнення від відповідальності, суд вважає за необхідне заяву КП "Луганська обласна "Фармація" про перегляд за нововиявленими обставинами рішення господарського суду Харківської області від 02.12.14 р. по справі №922/4519/14 задовольнити частково, відповідно до цього рішення господарського суду Харківської області від 02.12.14 р. по справі №922/4519/14 підлягає скасуванню в частині стягнення з КП "Луганська обласна "Фармація" пені у розмірі 24349,62 грн. та судового збору у розмірі 487,00 грн. В іншій частині рішення залишити без змін.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується ст. 49 ГПК України. Судовий збір покладається: у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін. Суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Таким чином, судові витрати за подання заяви за нововиявленими обставинами покладаються частково на позивача пропорційно задоволеним вимогам, а в іншій частині покладаються на відповідача.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 6, 8, 19, 41, 42, 124, 129 Конституції України, статтями 1, 4, 12, 33, 43, 47-49, 82-85, 112-114 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Заяву КП "Луганська обласна "Фармація" про перегляд за нововиявленими обставинами рішення господарського суду Харківської області від 02.12.14 р. по справі №922/4519/14 задовольнити частково.
2. Рішення господарського суду Харківської області від 02.12.14 р. по справі №922/4519/14 скасувати в частині стягнення з КП "Луганська обласна "Фармація" пені у розмірі 24349,62 грн. та судового збору у розмірі 487,00 грн.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Бад - Алтай" (83003, м. Донецьк, просп. Ілліча, Б.91, Код ЄДРПОУ 32011411) на користь Комунального підприємства "Луганська обласна "Фармація" (91055, м. Луганськ, вул. Леніна, буд.1, Код ЄДРПОУ 01975442) судовий збір у розмірі 487,00 грн. за подання заяви за нововиявленими обставинами.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
4. В іншій частині рішення залишити без змін.
Повне рішення складено 15.05.2015 р.
Суддя
Ю.В. Светлічний