Справа № 1008/5677/12
Провадження № 2/362/72/15
У Х В А Л А
23.01.2015 року Васильківський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого судді К.В.Медведєва,
при секретарі Т.І.Савчук,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Василькові цивільну справу за позовом Васильківського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі державного підприємства «Дослідне сільськогосподарське виробництво Інституту фізіології рослин і генетики Національної академії наук України», Державної інспекції сільського господарства в Київській області до Глевахівської селищної ради Васильківського району Київської області, товариства з обмеженою відповідальністю «Астра-Земля», ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, треті особи: управління Держземагенства в Васильківському районі Київської області, реєстраційна служба Васильківського міськрайонного управління юстиції в Київській області, про визнання незаконним та скасування рішення Глевахівської селищної ради Васильківського району Київської області, визнання недійсним державних актів на право власності на земельні ділянки і скасування їх державної реєстрації, визнання недійсними договорів купівлі-продажу земельних ділянок та визнання права постійного користування землею, -
В С Т А Н О В И В:
Прокурор звернувся до суду із зазначеним позовом.
Свої вимоги прокурор обґрунтовує тим, що земельні ділянки, які на даний час перебувають у власності Товариства з обмеженою відповідальністю «Астра-Земля», розташовані в межах земельної ділянки, що перебуває у постійному користуванні ДП «Дослідне сільськогосподарське виробництво Інституту фізіології рослин і генетики НАН України» на підставі Державного акта на право постійного користування серії ІІ КВ № 001432, виданого 20 травня 2002 року.
В судовому засіданні 23.01.2015 року представником ТОВ «Астра-Земля» подано клопотання про призначення судової земельно-технічної експертизи.
Клопотання мотивовано наступним. Як вбачається з позовної заяви, факт накладення меж однієї земельної ділянки на іншу виявлено Управлінням держкомзему у Васильківському районі Київської області тільки у жовтні 2011 року шляхом внесення до Автоматизованої системи координат ведення державного земельного кадастру Каталогу координат земельної ділянки, що перебуває у користуванні ДП «Дослідне сільськогосподарське виробництво Інституту фізіології рослин і генетики НАН України», про що зазначалося в листі Управління від 17.10.2011 р. № 3816/02-1.
Разом з тим, за інформацією Управління держкомзему у Васильківському районі Київської області від 30 травня 2011 року № 1799/02-1 за станом на момент її надання землі ДП «Дослідне сільськогосподарське виробництво Інституту фізіології рослин і генетики НАН України» відповідно до Державного акта на право постійного користування серії ІІ КВ № 001432 не були переоформлені згідно з чинним законодавством та не внесені до Автоматизованої системи координат Державного земельного кадастру через відсутність картографічних матеріалів з права користування земельною ділянкою.
Згідно з листом Управління Держземагентства у Васильківському районі від 02.09.2014 р. № 3523/01-1, у складі технічної документації з виготовлення Державного акту на право постійного користування землею ДП «Дослідне сільськогосподарське виробництво Інституту фізіології рослин і генетики НАН України» відсутні акти зі встановлення (перенесення) меж земельної ділянки у натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками.
Як вказувалося у пояснювальній записці до Технічної документації по складанню державного акту на право постійного користування землею Дослідному сільськогосподарському виробництву Інституту фізіології рослин і генетики НАН України (знаходиться у матеріалах справи) координати зовнішніх меж земельних ділянок, по яких були складені каталоги координат і вирахувана площа, були зняті за допомогою дигитайзера.
Більш конкретно про спосіб визначення меж земельної ділянки державного підприємства зазначалося у листі ДП «Головний науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» від 19.08.2011 р. № 01/04-06/1156, де зокрема, вказано, що координати зовнішніх меж земельних ділянок, по яких були складені каталоги координат, були визначені не по польовим вимірам, а за допомогою дигитайзера.
У свою чергу, листом від 21.03.2013 р. № 01/04-06/216 ДП «Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» як розробник технічної документації з виготовлення Державного акту на право постійного користування землею серії ІІ КВ № 001432 ДП «Дослідне сільськогосподарське виробництво Інституту фізіології рослин і генетики НАН України» повідомило, що координати поворотних точок земельної ділянки ДП «Дослідне сільськогосподарське виробництво Інституту фізіології рослин і генетики НАН України» визначались у процесі розробки технічної документації у 2001 році за допомогою прилада дигитайзера в умовній, а не державній системі координат, шляхом перекладу графічних матеріалів землевпорядкування в цифрові координати, що робить неможливим внесення останніх до Автоматизованої системи координат Державного земельного кадастру.
Листом від 18 червня 2012 року № 55.1-628 ДП «Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» повідомило ТОВ «Астра-Земля», що порядок передачі земельних ділянок у власність громадянам передбачає системну перевірку на відповідність вимогам діючого законодавства України органами державної влади з питань земельних ресурсів, що виключає можливий перетин меж земельних ділянок одних, про які згадувалося вище, з межами земельних ділянок, які перебувають у користуванні НАН України.
Отже, вище наведені документи, на думку представника ТОВ «Астра-Земля», вказують на те, що землевпорядна документація ДП «Дослідне сільськогосподарське виробництво Інституту фізіології рослин і генетики НАН України» розроблялась так званим камеральним способом, без проведення топографо-геодезичних робіт на місцевості, за планово-картографічними матеріалами попередніх років (1990 рік) шляхом їх коригування та оцифровування, а координати меж земельної ділянки та поворотних точок визначались в умовній, а не державній системі координат, тобто без прив'язки до пунктів державної геодезичної мережі. До того ж, як убачається з вище наведених документів, чітке місце розташування земельної ділянки ДП «Дослідне сільськогосподарське виробництво Інституту фізіології рослин і генетики НАН України» в державній системі координат не було встановлено, позаяк межі такої земельної ділянки на місцевість не виносились, та не закріплювались межовими знаками.
За твердженням представника ТОВ «Астра-Земля», оскільки земельна ділянка є об'єктом матеріального світу, який відповідно до вимог ст. 79 Земельного кодексу України визначається, як частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами, то інформація про так зване "перекриття" зовнішніх меж земельної ділянки в електронному вигляді має лише характер припущення або гіпотези, але ніяк не доконаного факту, оскільки останній з урахуванням матеріальної природи землі, може бути встановлений виключно в натурі (на місцевості).
Крім того, представник ТОВ «Астра-Земля» в обгрунтування своїх заперечень посилається на те, що межі земельної ділянки державного підприємства, як засвідчують докази, не встановлювалися, це по-перше, а по-друге, місце розташування земельної ділянки не є певним, тобто конкретно визначеним, оскільки координати зовнішніх меж земельної ділянки ДП «Дослідне сільськогосподарське виробництво Інституту фізіології рослин і генетики НАН України» в державній системі координат не було визначено, а відтак не містять прив'язки до пунктів державної геодезичної мережі.
З огляду на те, що достовірність будь-яких обставин, якими сторони обґрунтовують заявлені вимоги чи висунуті проти них заперечення має бути підтверджена належними та допустимими доказами, та враховуючи, що подані ТОВ «Астра-Земля» докази спростовують існування обставин, на які посилається прокурор в обґрунтування позову, з метою усунення суперечливості доказів, просить суд призначити у справі судову земельно-технічну експертизу, на вирішення якої поставити запропоновані представником ТОВ «Астра-Земля» запитання.
Суд, заслухавши присутніх учасників судового розгляду, приходить до висновку про необхідність задоволення клопотання, оскільки під час розгляду справи виникла необхідність у з'ясуванні обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань, тому суд вважає за необхідне призначити судову експертизу. Для забезпечення проведення судової експертизи, матеріали справи необхідно направити до Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.
Керуючись ст. 143-144, 210 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
1. Клопотання задовольнити.
2. Призначити у справі судову земельно-технічну експертизу, проведення якої доручити експертам Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України (м. Київ, вул. Смоленська, 6), попередивши їх про кримінальну відповідальність за ст. 384, 385 КК України.
3. На вирішення експертизи поставити запитання:
1) Чи відповідає вимогам нормативно-правових актів технічна документація зі складання Державного акта на право постійного користування серії ІІ КВ № 001432, виданого 20 травня 2002 року Державному підприємству «Дослідне сільськогосподарське виробництво Інституту фізіології рослин і генетики НАН України», і якщо - "ні", то яким саме вимогам вона не відповідає, і, чи можна в такому разі, вважати видачу Державному підприємству "ДСВ ІФРГ НАНУ" Державного акта на право постійного користування такою, що відповідає чинному законодавству України?
2) Чи містить технічна документація зі складання Державного акта на право постійного користування серії ІІ КВ № 001432, виданого 20 травня 2002 року Державному підприємству «Дослідне сільськогосподарське виробництво Інституту фізіології рослин і генетики НАН України» відомості обробки теодолітного ходу та вирахування координат поворотних точок меж земельної ділянки, користування якою посвідчується зазначеним державним актом?
3) Чи містить технічна документація зі складання Державного акта на право постійного користування серії ІІ КВ № 001432, виданого 20 травня 2002 року Державному підприємству «Дослідне сільськогосподарське виробництво Інституту фізіології рослин і генетики НАН України» матеріали щодо перенесення в натуру (на місцевість) меж земельної ділянки та закріплення їх довгостроковими межовими знаками встановленого зразка?
4) Чи коректними - такими, що містять чітку прив'язку до пунктів державної геодезичної мережі, є координати меж земельної ділянки (кадастровий № 3221455300:02:005:0105) та кутів (поворотних точок), внесені до Каталогу координат зовнішніх меж земельної ділянки ДП «Дослідне сільськогосподарське виробництво Інституту фізіології рослин і генетики НАН України»?
5) Чи можливо встановити чітке місце розташування земельної ділянки ДП «Дослідне сільськогосподарське виробництво Інституту фізіології рослин і генетики НАН України» (кадастровий № 3221455300:02:005:0105) в загальнодержавній системі координат?
6) Чи відповідає конфігурація земельної ділянки, що знаходиться в постійному користуванні ДП «Дослідне сільськогосподарське виробництво Інституту фізіології рослин і генетики НАН України» (кадастровий № 3221455300:02:005:0105) кадастровому плану цієї земельної ділянки, що доданий до Державного акта на право постійного користування серії ІІ КВ № 001432 від 20 травня 2002 року?
7) Чи відповідає фактичне землеволодіння ТОВ «Астра-Земля» ділянками за кадастровим № 3221455300:03:008:0111 (місце розташування: смт Глеваха, вул. Сулими), кадастровим № 3221455300:03:008:0110 (місце розташування: смт Глеваха, вул. Сулими), кадастровим № 3221455300:03:008:0115 (місце розташування: смт Глеваха, вул. Сулими) правовстановлюючим документам на ці земельні ділянки?
8) Чи нашаровуються земельні ділянки, що перебувають у власності ТОВ «Астра-Земля» за кадастровими номерам 3221455300:03:008:0110, 3221455300:03:008:0111, 3221455300:03:008:0115 на земельну ділянку (кадастровий № 3221455300:02:005:0105), що перебуває у постійному користуванні ДП «Дослідне сільськогосподарське виробництво Інституту фізіології рослин і генетики НАН України», і якщо - "так", то якою є площа нашарування, конфігурація та межі?
9) Якою на даний час є актуальна система геодезичних координат і висот України?
4. Оплату за проведення експертизи покласти на Товариство з обмеженою відповідальністю «Астра-Земля».
5. В розпорядження експертів надати матеріали цивільної справи за вище зазначеним позовом.
6. Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя