07.09.2011
Справа № 2-1362/11
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 вересня 2011 року м. Макіївка
Червоногвардійський районний суд міста Макіївки Донецької області у складі:
головуючого судді Воронкова Д.В.,
при секретарі Рябцеві О.О.
розглянувши у відкритому судовому засідання в місті Макіївці справу за позовом ОСОБА_2 до Дочірньої компанії «Укртрансгаз»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»в особі філії «Управління магістральних газопроводів «Донбастрансгаз»про визнання права власності на займане житло, -
В С Т А Н О В И В :
16 серпня 2011 року ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Дочірньої компанії «Укртрансгаз»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»в особі філії «Управління магістральних газопроводів «Донбастрансгаз»про визнання права власності на квартиру, розташовану за адресою АДРЕСА_1.
У судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги, мотивуючи їх тим, що в квартирі АДРЕСА_1 вона мешкає на підставі ордеру № 701 від 02.1.2005 року, виданого Виконавчим комітетом міської Ради м. Макіївки на підставі рішення № 1271 від 02.11.2005 року. Вказане житло знаходиться на балансі Дочірньої компанії «Укртрансгаз»Управління магістральних газопроводів „Донбастрансгаз”.
З метою реалізації свого права на приватизацію житла вона неодноразово (останній раз 23.06.2011 року) звернулася до «Управління магістральних газопроводів „Донбастрансгаз” Дочірньої компанії «Укртрансгаз»з проханням про надання їй дозволу на приватизацію житла, в якому вона мешкає. Листом № 05-3397 від 23.06.2010 року Управління магістральних газопроводів „Донбастрансгаз” Дочірня компанія «Укртрансгаз»повідомило її про неможливість надання дозволу на приватизацію житла з причини введення в дію Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про трубопровідний транспорт»від 06.02.2007 року № 605-V, згідно з яким забороняється будь-яке відчуження майна, що складає основні фонди Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України». Законом України «Про внесення змін до статті 7 Закону України «Про трубопровідний транспорт» щодо зняття заборони на приватизацію житлового фонду державних підприємств магістрального трубопровідного транспорту»від 11.03.2009 року № 993-VI були внесені зміни та обєкти житлового фонду були виключені з переліку обєктів газотранспортної системи, що не підлягають приватизації.
Відчуження житлового фонду, приватизацію та оформлення права власності у даному випадку повинне здійснювати підприємство, засноване на державній власності - Дочірня компанія «Укртрансгаз»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», у повному господарському віданні якої знаходиться квартира, яка підлягає приватизації згідно зі статтею 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», якою передбачено, що приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд. Таким чином вона, маючи право на приватизацію житла, в якому мешкає, не має можливості його реалізувати. На підставі викладеного просить суд ухвалити рішення, яким визнати за нею права власності на житлову квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1.
Представник позивачки адвокат ОСОБА_3 у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.
В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_4, яка діє на підставі довіреності, проти визнання позову заперечувала та пояснила, що після внесення змін до статті 7 Закону України «Про трубопровідний транспорт»щодо зняття заборони на приватизацію житлового фонду державних підприємств магістрального трубопровідного транспорту» відповідачем не визначено порядок надання годи на приватизацію житла. У звязку із чим надання дозволу на приватизацію не є можливим.
Заслухавши пояснення осіб,що беруть участь по справі, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачка мешкає в квартирі АДРЕСА_1 на підставі ордеру № 701 від 02.1.2005 року, виданого Виконавчим комітетом міської Ради м. Макіївки на підставі рішення № 1271 від 02.11.2005 року (а.с.12).
З метою реалізації свого права на приватизацію позивачка звернулася до відповідача, як балансоутримувача спірного житла з проханням про надання їй дозволу на приватизацію житла, в якому вона мешкає. Листом № 13-3693 від 11.07.2011 року відповідач в задоволенні прохання позивача щодо надання дозволу на приватизацію відмовив, мотивуючи свою позицію відсутністю порядку приватизації житла.
Судом зясовано, що Законом України від 6 лютого 2007 року № 605-V внесені зміни у частину другу статті 7 Закону від 15 травня 1996 року № 192/96-ВР «Про трубопровідний транспорт», відповідно до яких реорганізація (злиття, приєднання, поділ, виділ, перетворення) державних підприємств магістрального трубопровідного транспорту, передача їх з балансу на баланс, концесію, оренду, лізинг, заставу, управління, інших правочинів, що можуть привести до відчуження основних фондів та акцій цих підприємств, а також основних фондів та акцій Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», дочірніх та заснованих нею підприємств і газосховищ забороняється, крім випадків, коли за результатом цих дій є створення державних підприємств, 100 відсотків яких є у державній власності України.
Аналіз змісту норм зазначеного Закону свідчить, що сфера його дії поширюється на обєкти, які безпосередньо повязані та забезпечують експлуатацію системи трубопровідного транспорту, як єдиного технологічного комплексу. Разом з тим, предметом спірних правовідносин між позивачами та Дочірньою компанією «Укртрансгаз»у цивільній справі є відчуження у власність фізичній особі квартири шляхом її приватизації у будинку, який знаходиться у повному господарському віданні відповідача.
Крім того Законом України «Про внесення змін до статті 7 Закону України «Про трубопровідний транспорт»щодо зняття заборони на приватизацію житлового фонду державних підприємств магістрального трубопровідного транспорту»від 11.03.2009 року №993-VI були внесені зміни, та обєкти житлового фонду були виключені з переліку обєктів газотранспортної системи, що не підлягають приватизації.
Згідно зі ст. 47 Конституцій України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу придбати його у власність. Приймаючи до уваги фактичні обставини справи, виходячи із системного аналізу змісту норм Закону України «Про трубопровідний транспорт», суд дійшов висновку про відсутність обєктивних підстав щодо поширення його положень на правовідносини, що виникають при приватизації державного житлового фонду, предметом регулювання яких є спеціальний нормативний акт Закон України «Про приватизацію державного житлового фонду», яким суд вважає необхідним користуватись при вирішенні спірних правовідносин по справі.
Статтею 1 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду»передбачено, що приватизація державного житлового фонду це відчуження квартир (будинків), кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень державного житлового фонду на користь громадян України. Державний житловий фонд це житловий фонд місцевих Рад народних депутатів та житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, організацій, установ. Щодо процедури відчуження житлового фонду, приватизацію та оформлення права власності у даному випадку повинне здійснювати підприємство, засноване на державній власності - Дочірня компанія «Укртрансгаз»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», у повному господарському віданні якої знаходиться квартира, яка підлягає приватизації згідно зі статтею 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», якою передбачено, що приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд.
Згідно зі ст. 345 Цивільного кодексу, фізична чи юридична особа може надбати право власності при приватизації державного майна та майна, що знаходиться у комунальній власності. Квартира це конструктивно відокремлена функціональна частина дво- або багатоквартирного житлового будинку, яка призначена та за санітарно-технічними нормами придатна для постійного в ній проживання. Громадяни мають право на приватизацію квартир державного житлового фонду або придбання їх у житлових кооперативів, на біржових торгах, шляхом індивідуального житлового будівництва чи одержання у власність на інших підставах, передбачених законодавством України. Відповідно до ст. 379 Цивільного кодексу України право власності на житло у громадянина може виникнути з наступних підстав: приватизація будинку (квартири), який входить до складу державного житлового фонду (відповідно до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду»від 08.10.1992 року), отримання житла на підставі цивільно-правових угод (купівля-продаж, дарування та ін.), в порядку спадкування, в порядку новостворення, за набувальною давністю.
Крім того, Законом України «Про внесення змін до статті 7 Закону України «Про трубопровідний транспорт»щодо знаття заборони на приватизацію житлового фонду державних підприємств магістрального трубопровідного транспорту»від 11.03.2009 року № 993-VI були внесені зміни, та обєкти житлового фонду були виключені з переліку обєктів газотранспортної системи, що не підлягають приватизації.
Таким чином позовні вимоги позивачки є цілком обґрунтованими, оскільки стосуються набуття права власності на житло шляхом його приватизації.
На підставі викладеного та керуючись ст. 47 Конституції України, ст. 9 ЖК України, ст.ст. 345, 379, 382 ЦК України, ст.ст. 1, 5, 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду»ст.ст. 11, 57, 209, 212-215 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_2 до Дочірньої компанії «Укртрансгаз»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»в особі філії «Управління магістральних газопроводів «Донбастрансгаз»про визнання права власності на квартиру задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженкою м. Макіївки Донецької області, право власності на квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_1.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Червоногвардійський районний суд м. Макіївки протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Суддя