УХВАЛА
19 січня 2024 року
м. Київ
справа № 930/191/23-ц
провадження № 61-133ск24
Верховний Суд у складі судді Касаційного цивільного суду Гулька Б. І. розглянув касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Вінницького апеляційного суду від 11 квітня 2023 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Немирівського районного управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області про відшкодування моральної шкоди,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Немирівського районного суду Вінницької області від 01 березня
2023 року позов ОСОБА_1 визнано неподаним та повернуто заявникові.
Ухвалою Вінницького апеляційного суду від 11 квітня 2023 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Немирівського районного суду Вінницької області
від 01 березня 2023 року визнано неподаною та повернуто особі, яка її подала.
Ухвалою Верховного Суду у складі Касаційного цивільного суду від 08 червня
2023 року касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Вінницького апеляційного суду від 11 квітня 2023 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Немирівського районного управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області про відшкодування моральної шкоди, визнано неподаною та повернуто заявникові (провадження № 61-6343ск23).
Ухвалою Верховного Суду у складі Касаційного цивільного суду від 06 вересня
2023 року касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Вінницького апеляційного суду від 11 квітня 2023 року визнано неподаною та повернуто заявникові (провадження № 61-12299ск23).
Ухвалою Верховного Суду у складі Касаційного цивільного суду від 30 листопада
2023 року касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Вінницького апеляційного суду від 11 квітня 2023 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Немирівського районного управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області про відшкодування моральної шкоди, визнано неподаною та повернуто заявникові (провадження № 61-15138ск23).
У грудні 2023 року на розгляд до Верховного Суду вчетверте ОСОБА_1 подано касаційну скаргу на ухвалу Вінницького апеляційного суду від 11 квітня 2023 року.
За змістом статей 185, 393 ЦПК України повернення касаційної скарги не перешкоджає повторному зверненню до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення скарги.
Натомість, обставини, які стали підставою для повернення касаційної скарги ухвалами Верховного Суду від: 18 травня 2023 року та 26 жовтня 2023 року про залишення касаційної скарги ОСОБА_1 без руху, існувати не перестали, оскільки заявник, не врахувавши викладені у вказаних ухвалах роз`яснення, вчетверте подав касаційну скаргу, оформлену в аналогічний спосіб. Одночасно заявником не подано нову редакцію касаційної скарги, яка за загально прийнятною формою та змістом має відповідати вимогам щодо оформлення такого роду процесуальних звернень, бути посвідчена власноручним підписом заявника, застосованим після викладу основного тексту скарги, не зазначено у касаційній скарзі інших учасників справи та не додано її копію для усіх учасників справи, а надано до Верховного Суду касаційну скаргу яка за своїм змістом
є тотожною попередніми поданими касаційними скаргами. Такі дії можуть свідчить про те, що заявник намагається отримати протилежну оцінку обставин, які Верховний Суд у цій справі вже визнав підставою для повернення скарги.
Об`єктивних перешкод для виконання роз`яснень викладених у вищезазначених ухвалах Верховного Суду ОСОБА_1 не наведено та Верховний Суд їх
не встановив.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (частина перша статті 2 ЦПК України).
Відповідно до частини другої цієї ж статті суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Повага до честі і гідності, рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом і неприпустимість зловживання процесуальними правами є основними засадами (принципами) цивільного судочинства (пункти 2 та 11 частини третьої статті 2 ЦПК України).
Учасники справи зобов`язані виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу (пункт 1 частини другої статті 43 ЦПК України).
Учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається (частина перша статті 44 ЦПК України).
За змістом частини другої цієї статті перелік дій, що суперечать завданню цивільного судочинства та які залежно від конкретних обставин суд може визнати зловживанням процесуальними правами, не є вичерпним.
Оскільки заявником при зверненні вчетверте до Верховного Суду із касаційною скаргою на те саме судове рішення не було усунуто обставини, які стали підставою для повернення касаційної скарги ухвалами Верховного Суду:
від 08 червня 2023 року(провадження № 61-6343ск23), від 06 вересня 2023 року (провадження № 61-12299ск23), від 30 листопада 2023 року (провадження
№ 61-15138ск23), вчетверте подана та оформлена в аналогічний спосіб касаційна скарга у цій справі також підлягає поверненню особі, яка її подала.
Відповідно до частини третьої статті 44 ЦПК України, якщо подання скарги, заяви, клопотання визнається зловживанням процесуальними правами, суд з урахуванням обставин справи має право залишити без розгляду або повернути скаргу, заяву, клопотання.
З урахуванням змісту вчетверте поданої касаційної скарги, Верховний Суд визнає дії ОСОБА_1 проявом неповаги до суду та зловживанням процесуальними правами, що суперечить основним засадам (принципам) цивільного судочинства та його завданню, у зв`язку з чим касаційна скарга підлягає поверненню заявнику.
Керуючись статтями 43, 44, 260, 263, 392, 393 ЦПК України, Верховний Суд
УХВАЛИВ:
Визнати дії ОСОБА_1 зловживанням процесуальними правами.
Касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Вінницького апеляційного суду від 11 квітня 2023 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Немирівського районного управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області про відшкодування моральної шкоди повернути заявникові.
Копію ухвали та додані до скарги матеріали направити особі, яка подала касаційну скаргу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Б. І. Гулько