Ухвала
18 травня 2023 року
місто Київ
справа № 930/191/23
провадження № 61-6343ск23
Верховний Суд, який діє у складі судді Першої судової палати Касаційного цивільного суду Погрібного С. О., вирішуючи про відкриття касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1
на ухвалу Вінницького апеляційного суду від 11 квітня 2023 року
у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Немирівського районного управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області про відшкодування моральної шкоди,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 27 квітня 2023 року із використанням засобів поштового зв`язку направив до Верховного Суду касаційну скаргу, у якій просить скасувати ухвалу Вінницького апеляційного суду від 11 квітня 2023 року, справу передати на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.
Заявник подав касаційну скаргу без додержання вимог процесуального закону, чинного на момент звернення з нею.
Провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи (частина третя статті 3 ЦПК України).
І. Щодо форми і змісту касаційної скарги, визначених статтею 392 ЦПК України
Згідно із частиною третьою статті 392 ЦПК України касаційна скарга підписується особою, яка її подає, або представником такої особи. До касаційної скарги, поданої представником, повинна бути додана довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника.
З метою вирішення питання про відкриття касаційного провадження структура касаційної скарги має містити обов`язкові елементи (реквізити), зокрема підпис особи, яка звертається зі скаргою до суду, який має бути розміщений наприкінці касаційної скарги - після викладу її змісту, фіналізуючи його.
Подібні правила є загальноприйнятими, узгоджуються з усталеним викладом звернення у діловому мовленні, а також таке підписання документів передбачене ДСТУ 4163:2020 «Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів» (далі - ДСТУ 4163:2020).
Верховний Суд врахував, що надпис, наявний у лівому верхньому куті титульної сторінки касаційної скарги, за своєю суттю є візуванням документів (яке здійснює не автор документа), а не їх підписанням (ДСТУ 4163:2020).
Виклад касаційної скарги ОСОБА_1 здійснено на двох сторінках, підпис заявника розміщено у лівому верхньому куті її першої сторінки до початку викладу її змісту, що не дозволяє зробити однозначний висновок про те, що зміст та вимоги касаційної скарги вчинені та підтримуються цією особою.
Тож заявнику потрібно подати нову редакцію касаційної скарги, яка за загально прийнятною формою та змістом має відповідати вимогам щодо оформлення такого роду процесуальних звернень, бути посвідчена власноручним підписом заявника, застосованим після викладу основного тексту скарги.
ІІ. Щодо зазначення у касаційній скарзі інших учасників справи
Відповідно до пункту 3 частини другої статті 392 ЦПК України у касаційній скарзі заявником має бути зазначено повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб).
Усупереч вимогам цих норм ЦПК України ОСОБА_1 не зазначив відповідача у справі № 930/191/23 та його реквізити. Тому, Верховний Суд пропонує заявнику у виправленій касаційній скарзі під час викладу реквізитів скарги та її тексту зазначити відповідача у справі та зазначити його реквізити, які зазвичай наводяться у верхньому правому куті першої сторінки будь-якого процесуального звернення (скарги).
ІІІ. Щодо направлення копій касаційної скарги іншим учасникам справи
Відповідно до змісту рішень судів першої та апеляційної інстанцій учасниками справи є: позивач - ОСОБА_1 ,відповідач - Немирівське районне управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області.
Усупереч пункту 1 частини четвертої статті 392 ЦПК України до касаційної скарги не додано однієї копії касаційної скарги та доданих до неї матеріалів відповідно до кількості учасників справи.
Згідно з вимогами частини другої статті 393 ЦПК України у разі, якщо касаційна скарга оформлена з порушенням вимог, визначених статтею 392 цього Кодексу, застосовуються положення статті 185 цього Кодексу, про що суддею постановляється відповідна ухвала.
Суд роз`яснює, якщо заявник не усуне недоліки поданої касаційної скарги у строк, встановлений судом, така скарга вважатиметься неподаною і буде повернута цій особі (частина друга статті 393, частина третя статті 185 ЦПК України).
Керуючись статтями 185, 392, 393 ЦПК України, Верховний Суд
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Вінницького апеляційного суду від 11 квітня 2023 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Немирівського районного управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області про відшкодування моральної шкоди, залишити без руху.
Надати для усунення зазначених недоліків строк тривалістю в десять дніввід моменту отримання копії цієї ухвали суду.
У разі невиконання у встановлений строк цієї ухвали касаційні скарги вважатимуться неподаними та будуть повернуті заявникам.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя С. О. Погрібний