У Х В А Л А
10 листопада 2022 року
м. Київ
справа № 756/334/21
провадження № 61-10764ск22
Верховний Суд у складі судді Касаційного цивільного суду Коротуна В. М. розглянув касаційну скаргу ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , яка підписана представником ОСОБА_5 , на заочне рішення Оболонського районного суду м. Києва від 24 травня 2021 року та постанову Київського апеляційного суду від 13 вересня 2022 року в справі за позовом ОСОБА_6 до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , треті особі: ОСОБА_4 , Київська міська державна адміністрація, про визнання осіб такими, що втратили право користування житловим приміщенням та зняття з реєстрації,
ВСТАНОВИВ:
28 жовтня 2022 року до Верховного Суду подано касаційну скаргу
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , яка підписана представником ОСОБА_5 , на заочне рішення Оболонського районного суду м. Києва від 24 травня 2021 року та постанову Київського апеляційного суду
від 13 вересня 2022 року, яка не може бути прийнята до розгляду, оскільки не відповідає вимогам пункту 1 частини четвертої статті 393 ЦПК України.
Касаційна скарга підписується особою, яка її подає, або представником такої особи. До касаційної скарги, поданої представником, повинна бути додана довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника (частина третя статті 392 ЦПК України).
Повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність» (частина четверта статті 62 ЦПК України).
Ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера (частина друга статті 26 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»).
Ордер містить наступні реквізити: назву органу, у якому надається правова допомога адвокатом із зазначенням, у випадку необхідності, виду адвокатської діяльності відповідно до статті 19 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Під назвою органу розуміється як безпосередньо назва конкретного органу так і назва групи органів визначених пунктом 2 частини 1 статті 20 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (наприклад, судові органи, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, органи досудового слідства, правоохоронні органи тощо) (підпункт 12.4. пункту 12 Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 12 квітня
2019 року № 41).
Під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги, зокрема: представляти і захищати права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб у суді, органах державної влади та органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, громадських об`єднаннях, перед громадянами, посадовими і службовими особами, до повноважень яких належить вирішення відповідних питань в Україні та за її межами (пункт 2 частини першої статті 20 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»).
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 03 липня 2019 року у справі
№ 9901/939/18 (провадження № 11-1521заі18) вказано, що: «Згідно із частиною першою статті 26 Закону № 5076-VI адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер;
4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги. Ордером є письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера (частина друга статті 26 Закону № 5076-VI). На підставі підпункту 15.4 пункту 15 Положення ордер має містити назву органу, у якому надається правова допомога адвокатом, із зазначенням за необхідності виду адвокатської діяльності відповідно до статті 19 Закону № 5076-VI. Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що законодавець чітко відокремив судові органи як такі, що повинні бути окремо зазначені в ордері на надання правової допомоги, зокрема в графі «Назва органу, в якому надається правова допомога». При цьому в разі надання адвокатом правової допомоги в суді ордер має містити назву суду, у якому адвокат надає правову допомогу.».
Касаційна скарга ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
ОСОБА_4 , яка підписана представником ОСОБА_5 , не відповідає вимогам частини третьої статті 392 ЦПК України, оскільки підписана особою, яка не має права її підписувати.
Аналіз доданого до касаційної скарги ордеру серії КВ № 271550 від 10 жовтня 2019 року свідчить, що у графі «назва органу, у якому надається правова допомога» зазначено «судах всіх інстанцій, органах нотаріату, відділі державної виконавчої служби, банківських установах».
Аналіз доданого до касаційної скарги ордеру серії КВ № 184377 від 26 березня 2018 року свідчить, що у графі «назва органу, у якому надається правова допомога» зазначено «судах всіх інстанцій, прокуратури, в Оболонському районному суді м. Києва».
Аналіз доданого до касаційної скарги ордеру серії КВ № 271510 від 29 листопада 2018 року свідчить, що у графі «назва органу, у якому надається правова допомога» зазначено «судах всіх інстанцій, відділі державної виконавчої служби, банківських установах, правоохоронних органах».
Аналіз доданого до касаційної скарги ордеру серії КВ № 271527 від 10 червня 2019 року свідчить, що у графі «назва органу, у якому надається правова допомога» зазначено «судах всіх інстанцій, органах юстиції в тому числі відділі державної виконавчої служби, правоохоронних органах, установах підприємствах, в Оболонському районному суді м. Києва».
Разом з тим, повноважень представляти інтереси ОСОБА_1 ,
ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , представником ОСОБА_5 у Верховному Суді вказані ордери: серії КВ № 271550 від 10 жовтня 2019 року,
серії КВ № 184377 від 26 березня 2018 року, серії КВ № 271510 від 29 листопада 2018 року, серії КВ № 271527 від 10 червня 2019 року, не містять. Будь-якого іншого документу, що посвідчує повноваження представника у Верховному Суді до касаційної скарги не додано.
На підставі викладеного, згідно пункту 1 частини четвертої статті 393 ЦПК України, касаційна скарга ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
ОСОБА_4 , яка підписана представником ОСОБА_5 , на заочне рішення Оболонського районного суду м. Києва від 24 травня 2021 року та постанову Київського апеляційного суду від 13 вересня 2022 рокупідлягає поверненню, у зв`язку з тим, що підписана особою, яка не має права її підписувати.
Керуючись статтею 393 ЦПК України,
У Х В А Л И В:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , яка підписана представником ОСОБА_5 , на заочне рішення Оболонського районного суду м. Києва від 24 травня 2021 року та постанову Київського апеляційного суду від 13 вересня 2022 року повернути заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя В. М. Коротун