ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 жовтня 2020 року м. Житомир справа № 240/1127/20
категорія 108010100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Шуляк Л.А.,
секретар судового засідання Скорик С.В.,
за участю: представника позивача - Нестерчук С.С.,
представника відповідача - Садовської-Мариніної В.Б.,
третьої особи - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного реєстратора відділу з питань надання адміністративних послуг та державної реєстрації ОСОБА_5 до Міністерства юстиції України, треті особи: Колективне сільськогосподарське підприємство "Україна-Черняхів-1", Державне підприємство "Національні інформаційні системи", ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування наказу,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулась державний реєстратор ОСОБА_5 з позовом до Міністерства юстиції України, в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства юстиції України №244/5 від 24.01.2020 "Про скасування реєстраційної дії у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань".
В обґрунтування позовних вимог зазначає, даний наказ прийнято всупереч порядку, передбаченого ст.34 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" та Порядку розгляду скарг у сфері державної реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1128 за результатами розгляду скарги неуповноваженої особи - ОСОБА_1 .
Ухвалою суду від 14.02.2020 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 18.02.2020 вжито заходи забезпечення позову шляхом зупинення дії оскаржуваного наказу до набрання законної сили судовим рішенням за результатами розгляду даної адміністративної справи.
31.03.2020 відповідачем подано відзив на адміністративний позов, в якому він заперечує проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що при розгляді скарги ОСОБА_1 було встановлено порушення державним реєстратором п.п.1,4 ч.1 ст. 27 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань". Також зазначає, що на момент перевірки скарги на відповідність її вимогам ч.5 ст.34 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" не було інформації чи інших доказів перебування будь-якої справи в судах загальної юрисдикції, що може привести до скасування реєстраційної дії. З урахуванням наведеного, вважає, що оспорюваний наказ винесено правомірно (т.1, а.с.143-151).
Ухвалою суду від 03.09.2020 залучено до участі у справі у якості третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача - ОСОБА_1 , про що внесено запис до протоколу судового засідання.
В судовому засіданні 09.10.2020 розпочато розгляд справи по суті.
Представник позивача позовні вимоги підтримала та просила задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечувала з підстав, наведених у відзиві на адміністративний позов.
Третя особа - ОСОБА_1 вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Третя особа - КСП "Україна-Черняхів-1" вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню. Надіслало клопотання про розгляд справи без участі свого представника.
Третя особа - ДП "Національні інформаційні системи" подало пояснення по справі (т.1, а.с.96-100). Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином.
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Як встановлено судом, Міністерством юстиції України прийнято наказ від 24.01.2020 за № 244/5 "Про скасування реєстраційної дії у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", відповідно до якого на підставі пунктів 1,4 ч.1 ст. 27, п.2 ч.6 ст.34 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" та Порядку розгляду скарг у сфері державної реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1128, вирішило:
1.Скаргу Голови правління Колективного сільськогосподарського підприємства "Україна-Черняхів-1" ОСОБА_1 від 10.12.2019 задовольнити в повному обсязі.
2.Скасувати реєстраційну дію в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 09.12.2019 №13011070001000925 "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах", проведену державним реєстратором відділу державної реєстрації Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області ОСОБА_5 щодо Колективного сільськогосподарського підприємства "Україна-Черняхів-1" (код ЄДРПОУ 00487155). Виконання покласти на Департамент нотаріату та державної реєстрації;
3.Тимчасово блокувати доступ державного реєстратора відділу державної реєстрації Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області ОСОБА_5 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань строком на 3 (три) місяці. Виконання покласти на державне підприємство "Національні інформаційні системи".
Підстава: висновок Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації від 23.12.2019 за результатами розгляду скарги голови правління Колективного сільськогосподарського підприємства "Україна-Черняхів-1" ОСОБА_1 від 10.12.2019, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 12.12.2019 за №43606-33-19 (т.1, а.с.13, 14-15).
Не погоджуючись із даним наказом, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" від 15.05.2003 №755-IV (далі - Закон №755-IV) регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців.
Відповідно до ст.34 Закону №755-IV рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб`єкта державної реєстрації можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України та його територіальних органів або до суду (ч.1).
Міністерство юстиції України розглядає скарги:
1) на проведені державним реєстратором реєстраційні дії (крім випадків, якщо такі реєстраційні дії проведено на підставі судового рішення);
2) на рішення, дії або бездіяльність територіальних органів Міністерства юстиції України.
Територіальний орган Міністерства юстиції України розглядає скарги:
1) на рішення (крім рішення, згідно з яким проведено реєстраційну дію), дії або бездіяльність державного реєстратора;
2) на дії або бездіяльність суб`єктів державної реєстрації.
Територіальний орган Міністерства юстиції України розглядає скарги стосовно державного реєстратора, суб`єктів державної реєстрації, які здійснюють свою діяльність у межах території, на якій діє відповідний територіальний орган (ч.2).
Рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб`єкта державної реєстрації можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України та його територіальних органів протягом 60 календарних днів з дня прийняття рішення, що оскаржується, або з дня, коли особа дізналася чи могла дізнатися про порушення її прав відповідною дією чи бездіяльністю.
Рішення, дії або бездіяльність територіальних органів Міністерства юстиції України можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України протягом 15 календарних днів з дня прийняття рішення, що оскаржується, або з дня, коли особа дізналася чи могла дізнатися про порушення її прав відповідною дією чи бездіяльністю.
У разі якщо розгляд та вирішення скарги потребують перевірки діяльності державного реєстратора, суб`єкта державної реєстрації, а також залучення скаржника чи інших осіб, Міністерство юстиції України та його територіальні органи можуть встановити інші строки розгляду та вирішення скарги, повідомивши про це скаржника. При цьому загальний строк розгляду та вирішення скарги не може перевищувати 45 календарних днів (ч.3).
Днем подання скарги вважається день її фактичного отримання Міністерством юстиції України чи його територіальним органом, а в разі надсилання скарги поштою - дата отримання відділенням поштового зв`язку від скаржника поштового відправлення із скаргою, зазначена відділенням поштового зв`язку в повідомленні про вручення поштового відправлення або на конверті.
У разі якщо останній день строку для подання скарги, зазначеного в частині третій цієї статті, припадає на вихідний або святковий день, останнім днем строку вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем (ч.4).
Скарга на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб`єкта державної реєстрації або територіального органу Міністерства юстиції України подається особою, яка вважає, що її права порушено, у письмовій формі та має містити:
1) повне найменування (ім`я) скаржника, його місце проживання чи перебування (для фізичних осіб) або місцезнаходження (для юридичних осіб), а також найменування (ім`я) представника скаржника, якщо скарга подається представником;
2) зміст оскаржуваного рішення, дій чи бездіяльності та норми законодавства, порушені на думку скаржника;
3) викладення обставин, якими скаржник обґрунтовує свої вимоги;
3-1) відомості про наявність чи відсутність судового спору з порушеного у скарзі питання, що може мати наслідком скасування оскаржуваного рішення, повідомлення або реєстраційної дії державного реєстратора та/або внесення відомостей до Єдиного державного реєстру;
4) підпис скаржника або його представника із зазначенням дати складення скарги.
До скарги додаються засвідчені в установленому порядку копії документів, що підтверджують факт порушення прав скаржника (за наявності), а також якщо скарга подається представником скаржника - довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження такого представника, або копія такого документа, засвідчена в установленому порядку.
Якщо скарга на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб`єкта державної реєстрації подається представником скаржника, до такої скарги додається довіреність чи інший документ, що підтверджує його повноваження, або його копія, засвідчена в установленому порядку (ч.5).
За результатами розгляду скарги Міністерство юстиції України та його територіальні органи приймають мотивоване рішення про:
1) відмову в задоволенні скарги;
2) задоволення (повне чи часткове) скарги шляхом прийняття рішення про:
а) скасування реєстраційної дії, скасування рішення територіального органу Міністерства юстиції України, прийнятого за результатом розгляду скарги, - у разі оскарження реєстраційної дії, рішення територіального органу Міністерства юстиції;
б) проведення державної реєстрації - у разі оскарження відмови у державній реєстрації, зупинення розгляду документів;
в) виправлення технічної помилки, допущеної державним реєстратором;
в-1) про усунення порушень, допущених державним реєстратором з визначенням строків виконання наказу;
г) тимчасове блокування доступу державного реєстратора до Єдиного державного реєстру;
ґ) анулювання доступу державного реєстратора до Єдиного державного реєстру;
е) притягнення до дисциплінарної відповідальності посадової особи територіального органу Міністерства юстиції України;
є) направлення до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України подання щодо анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.
Рішення, передбачені підпунктами "а", "ґ" і "е" пункту 2 цієї частини, приймаються виключно Міністерством юстиції України.
За результатами розгляду скарги Міністерство юстиції України та його територіальні органи можуть прийняти мотивоване рішення, в якому передбачити шляхи для задоволення скарги.
Рішення, прийняте за результатами розгляду скарги, надсилається скаржнику протягом трьох робочих днів з дня його прийняття.
У разі якщо за результатом розгляду скарги Міністерством юстиції України чи його територіальними органами виявлено прийняття державними реєстраторами чи суб`єктами державної реєстрації рішень з порушенням законодавства, що має наслідком порушення прав та законних інтересів фізичних та/або юридичних осіб, Міністерство юстиції України, його територіальні органи вживають заходів до негайного повідомлення про це відповідних правоохоронних органів для вжиття необхідних заходів (ч.6).
Рішення, передбачені підпунктами "а"-"в" пункту 2 частини шостої цієї статті, виконуються не пізніше наступного робочого дня з дати прийняття такого рішення шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру. Для виконання таких рішень повторне подання документів для проведення державної реєстрації та сплата адміністративного збору не вимагаються.
Технічний адміністратор Єдиного державного реєстру в день надходження рішень, передбачених підпунктами "г" та "ґ" пункту 2 частини шостої цієї статті, забезпечує його негайне виконання. Порядок тимчасового блокування та анулювання доступу до Єдиного державного реєстру визначається Міністерством юстиції України.
Рішення, передбачені підпунктами "е" та "є" пункту 2 частини шостої цієї статті, виконуються Міністерством юстиції України, його територіальними органами невідкладно, але не пізніше п`яти робочих днів з дня їх прийняття.
У разі прийняття рішення про тимчасове блокування або анулювання доступу нотаріуса до Єдиного державного реєстру, скасування акредитації суб`єкта державної реєстрації Міністерство юстиції України вирішує питання про передачу на розгляд суб`єкту державної реєстрації, у якого зберігається реєстраційна справа, документів, що подані для проведення реєстраційних дій та перебувають на розгляді у відповідного нотаріуса, акредитованого суб`єкта державної реєстрації (ч.7).
Міністерство юстиції України та його територіальні органи відмовляють у задоволенні скарги, якщо:
1) скарга оформлена без дотримання вимог, визначених частиною п`ятою цієї статті;
2) на момент прийняття рішення про задоволення скарги шляхом скасування реєстраційної дії щодо державної реєстрації новоствореної юридичної особи, іншої організації, державної реєстрації фізичної особи підприємцем, припинення юридичної особи, іншої організації, припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця або шляхом проведення реєстраційної дії в Єдиному державному реєстрі проведено наступну реєстраційну дію щодо відповідної особи;
3) у разі наявності інформації про судове рішення або ухвалу про відмову позивача від позову з такого самого предмета спору, про визнання позову відповідачем або затвердження мирової угоди сторін;
4) у разі наявності інформації про судове провадження у зв`язку із спором між тими самими сторонами, з такого самого предмета і тієї самої підстави;
5) є рішення цього органу з такого самого питання;
6) в органі ведеться розгляд скарги з такого самого питання від цього самого скаржника;
7) скарга подана особою, яка не має на це повноважень;
8) закінчився встановлений законом строк подачі скарги;
9) розгляд питань, порушених у скарзі, не належить до компетенції органу;
10) державним реєстратором, територіальним органом Міністерства юстиції України прийнято таке рішення відповідно до законодавства (ч.8).
Порядок розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність державного реєстратора, суб`єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції України визначається Кабінетом Міністрів України (ч.9).
Рішення, дії або бездіяльність Міністерства юстиції України та його територіальних органів можуть бути оскаржені до суду (ч.10).
Порядок розгляду скарг у сфері державної реєстрації, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1128 (в редакцій чинній, на час виникнення спірних правовідносин, далі - Порядок) процедуру розгляду відповідно до Законів України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб`єкта державної реєстрації, територіального органу Мін`юсту, що здійснюється Мін`юстом та його територіальними органами.
Відповідно до п.8 Порядку під час розгляду скарги по суті комісія встановлює наявність чи відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення скаржника, зазначених у скарзі, та інші обставини, які мають значення для об`єктивного розгляду скарги, у тому числі шляхом перевірки відомостей, що містяться в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно чи Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - реєстри), та у разі необхідності витребування документів, пояснень тощо у суб`єкта оскарження, і вирішує:
1) чи мало місце прийняття оскаржуваного рішення суб`єктом оскарження, чи мала місце оскаржувана дія або бездіяльність суб`єкта оскарження;
2) чи було оскаржуване рішення прийнято суб`єктом оскарження на законних підставах, чи здійснювалася дія або вчинялася бездіяльність суб`єктом оскарження на законних підставах;
3) чи належить задовольнити кожну з вимог скаржника або відмовити в їх задоволенні;
4) чи можливо поновити порушені права або законні інтереси скаржника іншим способом, ніж визначено ним у своїй скарзі (зокрема внесення шляхом виправлення технічних помилок у записах реєстрів взамін скасування рішення державного реєстратора);
5) які рішення підлягають скасуванню або які дії, що випливають з факту скасування рішення або з факту визнання оскаржуваних дій або бездіяльності протиправними, підлягають вчиненню.
Під час розгляду скарги по суті обов`язково запрошується скаржник та / або його представник (за умови якщо ним зазначено про це у скарзі), суб`єкт оскарження та інші заінтересовані особи, зазначені у скарзі або встановлені відповідно до відомостей реєстрів. Неприбуття таких осіб, яким було належним чином повідомлено про розгляд скарги, а також неотримання такими особами повідомлень про час та місце розгляду скарги з причин, що не залежать від суб`єкта розгляду скарги, не перешкоджає її розгляду (п.9 Порядку).
Копії скарги та доданих до неї документів надаються особам, запрошеним до розгляду скарги по суті (крім скаржника), не пізніше ніж за два дні до дня розгляду скарги по суті. Суб`єкт оскарження та інші заінтересовані особи, зазначені у скарзі або встановлені відповідно до відомостей реєстрів, мають право подавати письмові пояснення по суті скарги, які обов`язково приймаються комісією до розгляду.
У разі повідомлення скаржником та/або його представником, іншими особами, які беруть участь у розгляді скарги по суті, про наявність судового спору між тими самими сторонами, з того ж предмета, з тих же підстав, про які зазначено у скарзі, вони подають комісії засвідчену копію відповідного рішення суду (п.11 Порядку).
За результатами розгляду скарги суб`єкт розгляду скарги на підставі висновків комісії приймає мотивоване рішення про задоволення скарги або про відмову в її задоволенні з підстав, передбачених Законами, у формі наказу (п.12 Порядку).
Висновок комісії, на підставі якого суб`єктом розгляду скарги приймається рішення про задоволення скарги, обов`язково містить інформацію про те, що:
1) рішення, дії або бездіяльність суб`єкта оскарження не відповідають законодавству у сфері державної реєстрації;
2) скарга підлягає задоволенню в повному обсязі чи частково (з обов`язковим зазначенням у якій частині) шляхом прийняття суб`єктом розгляду скарги рішень, передбачених пунктом 2 частини шостої статті 37 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та пунктом 2 частини шостої статті 34 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (п.13 Порядку).
Аналізуючи оспорюваний наказ щодо дотримання наведених вимог, суд зазначає наступне.
Як встановлено судом, 09.12.2019 державним реєстратором відділу державної реєстрації Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області ОСОБА_5 проведено реєстраційну дію в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від №13011070001000925 "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах" щодо зміни керівника та зміна складу підписантів Колективного сільськогосподарського підприємства "Україна-Черняхів-1", зокрема голову правління ОСОБА_1 було змінено на ОСОБА_2 на підставі рішення загальних зборів від 04.12.2019 (т.1, а.с.16-21).
16.12.2019 відповідно до даних Єдиного державного реєстру державним реєстратором Городницької селищної ради Новоград-Волинського району Терещенко Наталією Михайлівною було проведено реєстраційну дію №13011070002000925; зміна додаткової інформації, зміна керівника юридичної особи, зміна складу підписантів; на підставі заяви скаржника ОСОБА_1 було змінено керівника Колективного сільськогосподарського підприємства "Україна-Черняхів-1" з ОСОБА_2 на ОСОБА_1 , виключено ОСОБА_2 зі складу підписантів юридичної особи.
12.12.2019 у Міністерстві юстиції України було зареєстровано скаргу від КСП "Україна-Черняхів-1", яку було підписано 10.12.2019 головою правління даного КСП ОСОБА_1 (т.1, а.с.152-154).
Відповідно до ст.10 Закону №755-IV якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Отже, на момент подання скарги від Колективного сільськогосподарського підприємства "Україна-Черняхів-1" головою правління був ОСОБА_2, а не ОСОБА_1, тобто скаргу підписано неуповноваженою особою, що свідчить про невідповідність даної скарги вимогам ч.5ст.34 Закону №755-IV, а тому відповідач мав відмовити у її задоволенні на підставі п.1 ч.8 Закону №755-IV.
Крім того, 23.12.2019 представником ОСОБА_2 було подано до Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації при Міністерстві юстиції України клопотання про відмову у задоволенні скарги на підставі п.4 ч.8 ст.34 Закону №755-IV (т.1, а.с.202-203).
Зокрема, Комісію було повідомлено, що в провадженні Господарського суду Житомирської області знаходиться справа №906/1316/19 за позовом ОСОБА_3 до Колективного сільськогосподарське підприємство "Україна-Черняхів-1", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - відділ державної реєстрації Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання недійсним рішення загальних зборів. Так, відповідно до ухвали Господарського суду Житомирської області про відкриття провадження у справі № 906/1316/19 від 12 грудня 2019 року ОСОБА_3 звернулась до суду з вимогами про визнання недійсним рішення загальних зборів членів Колективного сільськогосподарського підприємства "Україна-Черняхів-1", оформлене Протоколом загальних зборів членів (учасників) КСП "Україна-Черняхів-1" №04/12/2019 від 04.12.2019, про скасування внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані із змінами в установчих документах (зміна керівника юридичної особи, зміна складу підписантів) в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо ОСОБА 2, керівника Колективного сільськогосподарського підприємства "Україна-Черняхів-1, проведене державним реєстратором відділу державної реєстрації Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області ОСОБА_5 09.12.2019, номер запису 13011070001000925.
Крім того, ухвалою Господарського суду Житомирської області від 12.12.2019 року у справі №906/1316/19 в порядку забезпечення позову було вирішено заборонити державним/приватним реєстраторам, нотаріусам вчиняти реєстраційні дії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо відомостей, що стосуються КСП "Україна - Черняхів-1".
Отже, відповідачем на момент прийняття оскаржуваного наказу не було враховано, що в суді розглядається спір щодо реєстраційної дії 09.12.2019 №13011070001000925, учасником якого є ті ж самі особи (Колективне сільськогосподарське підприємство "Україна-Черняхів-1" та державний реєстратор відділу державної реєстрації Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області ОСОБА_5), що є підставою для відмови у задоволенні скарги на підставі п.4 ч.8 Закону №755-IV.
Суд відхиляє доводи позивача щодо порушення відповідачем п.2 ч.8 Закону №755-IV, оскільки вказаною нормою передбачено випадки, коли рішенням про задоволення скарги скасовуються реєстраційні дії щодо державної реєстрації новоствореної юридичної особи, іншої організації, державної реєстрації фізичної особи підприємцем, припинення юридичної особи, іншої організації, припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, тобто щодо реєстрації або припинення, тоді як у даній справі відповідач скасував реєстраційну дію - внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах.
При задоволенні скарги Комісія з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації при Міністерстві юстиції України у своєму висновку від 23.12.2019 зазначила наступні мотиви:
Відповідно до пункту 2 і частини першої статті 17 Закону №755-IV для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до ЄДР.
Поданий державному реєстратору ОСОБА_5 протокол загальних зборів членів (учасників) КСП "Україна - Черняхів -1" від 04.12.2019 № 04/12/2019 не містить відомостей про зміну складу осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори тощо.
Також, зазначений протокол у порядку денному містить питання про обрання нового голови правління КСП "Черняхів-Україна-1", проте за результатами голосування вирішено включити до членів зазначеної юридичної особи ОСОБА_4 та обрати його головою правління, що не відповідає зазначеному порядку денному протоколу.
Відповідно до пункту 5.2 статуту КСП "Україна - Черняхів-1", затвердженого Загальними зборами працівників і прирівняних до них осіб державного підприємства "Україна" від 20.08.2018 №1, прийняття в члени КСП "Україна- Черняхів-1"проводиться правлінням в присутності особи, яка подала письмову заяву з наступним затвердженням на загальних зборах.
Відповідно до пункту 13.3 зазначеного вище статуту, загальні збори членів КСП "Україна-Черняхів-1" затверджують рішення правління про прийом громадян в члени КСП "Україна-Черняхів -1" і виключення з нього.
В такому разі, для включення нових членів даної юридичної особи, на загальних зборах членів КСП "Україна-Черняхів-1" від 04.12.2019 мали затвердити рішення правління про включення нових членів.
Отже, оскаржувана реєстраційна дія проведена державним реєстратором ОСОБА_5 з порушенням пунктів 1 (подання документів або відомостей, визначених цим Законом, не в повному обсязі), 4 (невідповідність відомостей, зазначених у документах, поданих для державної реєстрації, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі) частини першої статті 27 Закону №755-IV (т.1, а.с.14-15).
Аналізуючи наведені мотиви, суд зазначає, що Комісія, розглядаючи скаргу, перевіряла не лише дотримання державним реєстратором процедури проведення реєстраційних дій, а й надала оцінку рішенню загальних зборів від 04.12.2019, зазначивши, що під час їх проведення підприємством порушено порядок включення нових членів даної юридичної особи, тоді як таку оцінку може надавати виключно суд за результатами розгляду відповідного корпоративного спору. Отже, відповідач при розгляді скарги вийшов за межі своєї компетенції.
Крім того, скарга ґрунтувалась зовсім на інших підставах, ніж вказано Комісією у висновку.
Також слід зазначити, що до компетенції адміністративних судів належать публічно-правові спори, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин.
У межах цієї адміністративної справи вирішується виключно публічно-правовий спір щодо правомірності наказу Міністерства юстиції України №244/5 від 24.01.2020 "Про скасування реєстраційної дії у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань".
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.20 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК) господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів; вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, визнання недійсними актів, що порушують права на майно (майнові права), якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав чи спору, що виник з корпоративних відносин, якщо цей спір підлягає розгляду в господарському суді і переданий на його розгляд разом з такими вимогами.
В свою чергу, відповідно до ч. 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно із п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
У спірних правовідносинах Міністерство юстиції України виступає як суб`єкт владних повноважень, який законом наділений владними управлінськими функціями щодо забезпечення процедури адміністративного оскарження у сфері державної реєстрації юридичних осіб.
Водночас, як встановлено судом, правомірність рішення загальних зборів від 04.12.2019 щодо зміни голови правління КСП "Україна-Черняхів-1", на підставі якого й проведено позивачем реєстраційну дію, є предметом самостійного корпоративного спору, справа щодо якого розглядається в порядку господарського судочинства.
Враховуючи, що корпоративні відносини, які виникли між учасниками даної справи, є предметом самостійного судового оскарження, в межах розгляду даної справи адміністративний суд відповідно до визначених законом завдань адміністративного судочинства перевіряє дотримання процедури під час реалізації Міністерством юстиції України владних управлінських функцій щодо забезпечення адміністративного оскарження у сфері державної реєстрації юридичних осіб.
Відповідно до сталої практики Верховного Суду, в тому числі його Великої Палати (постанова Великої Палати Верховного Суду від 04.09.2018 у справі № 910/8424/17), справи щодо оскарження рішень Міністерства юстиції України, прийнятих за наслідками розгляду скарг на дії державних реєстраторів, підлягають розгляду за правилами саме адміністративної юстиції.
Суд підкреслює, що предметом розгляду у справі не є оцінка дій державного реєстратора. Спір у справі стосується виключно процедури розгляду Міністерством юстиції України скарги на дії державного реєстратора.
Враховуючи зазначене, суд не надає оцінку діям державного реєстратора, оскільки вони не підлягають оцінці у межах даної адміністративної справи.
Зазначений висновок узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, яка викладена у постанові від 20 травня 2019 року у справі № 826/9046/16.
Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідач не надав суду доказів на спростування доводів позивача.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Всупереч наведеній нормі відповідачем не доведено правомірність свого рішення. Натомість, позивачем доведено та підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Враховуючи наведене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Розподіл судових витрат проводиться судом відповідно статті 139 КАС України.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства юстиції України №244/5 від 24.01.2020 "Про скасування реєстраційної дії у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадянських формувань".
Стягнути з Міністерства юстиції України (вул. Городецького, 13, м.Київ, 01001. РНОКПП / ЄДРПОУ: 00015622) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Державного реєстратора відділу з питань надання адміністративних послуг та державної реєстрації ОСОБА_5 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП / ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) 840 (вісімсот сорок) грн витрат по сплаті судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.А.Шуляк
Повне судове рішення складене 19 жовтня 2020 року