ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_________________________________________________________________
УХВАЛА
"03" вересня 2020 р. Справа № 924/337/18
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Димбовського В.В., при секретарі судового засідання Потерба О.О., розглянувши матеріали справи
за позовом дочірнього підприємства "Старокостянтинівський молочний завод", м. Старокостянтинів
до товариства з обмеженою відповідальністю "Кобулетурі Трейдінг", Грузія, м. Кутаїсі
про стягнення заборгованості в розмірі 39051,81 доларів США
Представники сторін:
від позивача: Кучина Т.І. згідно статуту
від відповідача: не з`явився
У судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частину ухвали.
встановив:
До господарського суду звернулося дочірнє підприємство "Старокостянтинівський молочний завод", м. Старокостянтинів про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Кобулетурі Трейдінг", Грузія, м.Тбілісі заборгованості в розмірі 39051,81 доларів США.
Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 12.02.2019р. вирішено поновити провадження по справі, відкласти підготовче засідання на 09:30 год.23.09.2019р., зупинено провадження у справі №924/337/18 на період вручення документів відповідачу, але не пізніше 23.09.2019р.
Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 23.09.2019р. поновлено провадження по справі; відкладено підготовче засідання на 10:00 год. 11.02.2020р.; зупинено провадження у справі №924/337/18 на період вручення документів відповідачу, але не пізніше 11.02.2020р.
Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 11.02.2020р. поновлено провадження у справі №924/337/18.
Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 11.02.2020р. вирішено відкласти підготовче засідання на 10:00 год. 03.09.2020р., зупинено провадження у справі №924/337/18 на період вручення документів відповідачу, але не пізніше 03.09.2020р.
Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 03.09.2020р. поновлено провадження по справі.
Присутній у судовому засіданні представник позивача просить суд перейти до розгляду справи по суті.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що відповідач по справі є нерезидентом, його представництво на території України не зазначено. Юридичною адресою відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю "Кобулетурі Трейдінг" вказано: Грузія, м. Тбілісі, Вакинський район, Склон Шалви Нуцубідзе, мікрорайон 5, корп. 2, кв. 2; фактичною адресою: Грузія, м. Тбілісі, вул. Бакрадзе №2.
Відповідно до ст. ст. 365, 366 ГПК України іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Підсудність справ за участю іноземних осіб визначається цим Кодексом, законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Згідно ч. 1 ст. 21 Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах ратифіковану Законом України "Про ратифікацію Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах" від 10.11.1994р., суди договірних сторін можуть розглядати справи, якщо мається письмова угода сторін про передачу спору цим судам.
У додатку №2 від 22.08.2017р. до контракту №2708 від 27.08.2015р., укладеного між дочірнім підприємством "Старокостянтинівський молочний завод", м. Старокостянтинів та товариством з обмеженою відповідальністю "Кобулетурі Трейдінг", Грузія, м. Тбілісі, сторони вирішили припинити дію арбітражної обмовки, викладеній в розділі 12 контракту, виклавши розділ 12 у новій редакції: "Всі спори, які можуть виникнути між сторонами, підлягають розгляду господарським судом за місцезнаходженням продавця на основі матеріального та процесуального права України".
Частиною 1 ст. 367 ГПК України визначено, що у разі якщо в процесі розгляду справи господарському суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, господарський суд може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
На адресу суду 18.05.2020р. від Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) надійшов лист від 13.05.2020р. з підтвердженням про вручення документів відповідачу по справі №924/337/18, а саме - судові документи, складенні компетентним органом Республіки Грузія за результатами виконання доручення Господарського суду Хмельницької області.
Серед доданих до листа від 13.05.2020р. документів міститься довіреність від 10.01.2020р., видана товариством з обмеженою відповідальністю "Кобулетурі Трейдінг" для повіреного ОСОБА_1 , а також протокол судового засідання від 16.01.2020р., відповідно до якого ОСОБА_2 були передані документи, котрі надійшли до Міністерства юстиції Грузії, які повинні бути передані на підставі рішення суду компетентного суду України, що ОСОБА_3 підтвердив своїм підписом.
Станом на 03.09.2020р. заяв, клопотань чи інших документів по справі №924/376/19 від відповідача на адресу суду не надходило.
Згідно п. 3 ч. 2 ст. 185 ГПК за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Враховуючи вказані обставини та відсутність клопотань з боку сторін щодо обставин, вказаних ст. 182 ГПК, суд відмічає про досягнення завдань підготовчого провадження та необхідність призначення справи до судового розгляду по суті.
Також суд вважає за необхідне оформити відповідне судове доручення про надання правової допомоги.
Згідно ч. ч. 3, 4 ст. 368 ГПК України судове доручення про надання правової допомоги оформлюється українською мовою. До судового доручення додається засвідчений переклад офіційною мовою відповідної держави, якщо інше не встановлено міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Судове доручення про надання правової допомоги, процесуальні та інші документи, що додано до нього, засвідчуються підписом судді, який складає доручення, та скріплюються гербовою печаткою.
Відповідно до ст. ст. 5, 6 Договору між Україною та Республікою Грузія про правову допомогу та правові відносини у цивільних та кримінальних справах, ратифікованого Україною 22.11.1995р., прохання про здійснення правової допомоги та додатки до них складаються мовою запитуючої Договірної Сторони, до них також додаються завірені копії перекладу на мову другої Договірної Сторони або російську мову. Переклад засвідчується офіційним перекладачем або нотаріусом, або посадовою особою запитуючої установи, або дипломатичним представництвом чи консульською установою запитуючої Договірної Сторони. Документи, що надсилаються установами юстиції та іншими установами в порядку надання правової допомоги, повинні бути засвідчені підписом компетентної особи та скріплені гербовою печаткою запитуючої установи.
При здійсненні правової допомоги установи Договірних Сторін зносяться одна з одною через Міністерство юстиції та Генеральну Прокуратуру України і Міністерство юстиції та Прокуратуру Республіки Грузія, якщо даним Договором не передбачено інше (ст. 4 Договору).
Якщо установа юстиції, до якої звернене доручення, не компетентна його виконати, вона пересилає доручення компетентній установі юстиції та повідомляє про це установу, від якої виходить доручення. У випадку одержання відповідного клопотання, установа юстиції, до якої звернене доручення, повідомляє установу, від якої виходить доручення, про час та місце виконання доручення. Після виконання доручення установа юстиції, до якої звернене доручення, надсилає документи установі, від якої виходить доручення; у тому випадку, коли правова допомога не могла бути надана, запитувана установа юстиції повертає доручення та повідомляє про обставини, що перешкоджають його виконанню (ч. 2, 3, 4 ст. 8 Договору).
Згідно ст. ст. 9, 10 Договору запитувана установа здійснює вручення документів відповідно до правил, які діють в її державі, якщо документи, що підлягають врученню, складені на її мові або забезпечені завіреним перекладом. У тих випадках, коли документи складені не мовою запитуючої Договірної Сторони або не забезпечені перекладом, вони вручаються одержувачу, якщо він згоден добровільно їх прийняти. У проханні про вручення повинні бути вказані точна адреса одержувача та найменування документу, який підлягає врученню. Якщо вказана у проханні про вручення адреса виявилась неповною або неточною, запитувана установа згідно зі своїм законодавством вживає заходи для установлення адреси. Підтвердження вручення документів оформлюється відповідно до правил, що діють на території запитуваної Договірної Сторони. У підтвердженні повинні бути зазначені час і місце вручення, а також особа, якій вручено документ.
Оскільки позивачем ініційоване звернення до суду із даним позовом, суд покладає на нього оплату вартості витрат, пов`язаних із перекладом відповідних документів з подальшим розподілом судових витрат.
За таких обставин, для належного повідомлення відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю "Кобулетурі Трейдінг" (юридична адреса: Грузія, м. Тбілісі, Вакинський район, Склон Шалви Нуцубідзе, мікрорайон 5, корп. 2, кв. 2; фактична адреса: Грузія, м. Тбілісі, вул. Бакрадзе №2) про дату, час та місце слухання справи, суд вважає за необхідне зобов`язати позивача - дочірнє підприємство "Старокостянтинівський молочний завод", м. Старокостянтинів здійснити переклад даної ухвали від 03.09.2020р. та Доручення від 03.09.2020р. про вручення документів у цивільній справі грузинською чи російською мовами для подальшого їх направлення Міністерству юстиції Грузинської республіки з метою вручення відповідачу. Для цього господарський суд направляє позивачу два примірники даної ухвали, а також два примірники Доручення про вручення документів у цивільній справі.
Також суд вважає за необхідне оформити відповідне Доручення про вручення документів у цивільній справі відповідно до Договору між Україною та Республікою Грузія про правову допомогу та правові відносини у цивільних та кримінальних справах ратифікований Україною 22.11.1995р.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 228 ГПК України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги або вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.
Зважаючи на викладене, з метою належного повідомлення відповідача про час, дату, та місце розгляду справи №924/337/18, суд вважає за необхідне закрити підготовче провадження, справу призначити до судового розгляду по суті та зупинити провадження у даній справі на період вручення документів відповідачу.
Керуючись положеннями Договору між Україною та Республікою Грузія про правову допомогу та правові відносини у цивільних та кримінальних справах від 22.11.1995р. та ст. ст. 228, 234, 365, 366 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Підготовче провадження закрити.
Справу призначити до судового розгляду по суті на 10:00 год. 06 липня 2021 року.
Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду Хмельницької області за адресою: м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1.
Зупинити провадження у справі №924/337/18 на період вручення документів відповідачу, але не пізніше 06 липня 2021 року.
Оформити Доручення про вручення документів у цивільній справі відповідно до Договору між Україною та Республікою Грузія про правову допомогу та правові відносини у цивільних та кримінальних справах ратифікований Україною 22.11.1995р.
Зобов`язати позивача до 29 вересня 2020 року надати суду посвідчений переклад офіційним перекладачем або нотаріусом на грузинську чи російську мови (за вибором позивача) ухвали господарського суду Хмельницької області від 03.09.2020р. та Доручення про вручення документів у цивільній справі.
Після надходження від позивача зазначених в ухвалі документів через Головне територіальне управління юстиції у Хмельницькій області звернутися до компетентного органу Грузинської Республіки із судовими дорученнями про надання правової допомоги щодо вручення копії цієї ухвали відповідачу - товариству з обмеженою відповідальністю "Кобулетурі Трейдінг" Грузія, м. Кутаїсі.
Відповідачу (товариству з обмеженою відповідальністю "Кобулетурі Трейдінг") надати в судове засідання, яке відбудеться 06 липня 2021 року, документи, що підтверджують правосуб`єктність відповідача за законодавством Грузинської Республіки.
При реалізації свого права на подання письмового відзиву на позовну заяву, відповідачу надіслати (надати) такий відзив господарському суду Хмельницької області до 06 липня 2021 року. Надіслати (надати) копію відзиву та доданих до нього документів позивачу одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.
Інформацію по справі, що розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: htth://km.arbitr.gov.ua.
Відповідно до ч. 6 ст. 233 ГПК України, складання повного тексту ухвали залежно від складності справи може бути відкладено на строк не більш як п`ять днів з дня оголошення вступної та резолютивної частин ухвали.
Повний текст ухвали складено 04.09.2020р.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 235 Господарського процесуального кодексу України та в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена в порядку, передбаченому статтями 255-257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя В.В. Димбовський
Віддруковано 3 примірниках:
1 - до справи;
2, 3 - позивачу рекомендованим з повідомленням (31104, Хмельницька область, м. Старокостянтинів, вул. Івана Франка, 47).