ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
_____________________________________________________________________________________________
У Х В А Л А
про відкладення
21 серпня 2019 року
м. Одеса
Справа № 923/127/19
Південно -західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Будішевської Л.О.
суддів Таран С.В., Мишкіної М.А.
при секретарі судового засідання Бендерук Є.О.
за участю представників учасників справи:
від ПрАТ «Херсонський хлібокомбінат» - не з’явився,
від КЗ «Херсонський психоневрологічний будинок – інтернат» - Гонтаренко А.К.
від ФОП Цисовської Ю.А. – Джамалли Р.Х-О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Херсонський хлібокомбінат»
на рішення господарського суду Херсонської області від 27.05.2019, ухвалене суддею Литвиновою В.В., м. Херсон, повний текст складено 05.06.2019
у справі № 923/127/19
за позовом Приватного акціонерного товариства «Херсонський хлібокомбінат»
до відповідачів:
1. Комунального закладу Херсонської обласної ради “Херсонський психоневрологічний будинок – інтернат”
2. Фізичної особи-підприємця Цисовської Юлії Антонівни
про визнання процедури закупівлі та договору про закупівлі товару недійсними
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2019 року Приватне акціонерне товариство “Херсонський хлібокомбінат” звернулось до господарського суду Херсонської області з позовом до Комунального закладу Херсонської обласної ради “Херсонський психоневрологічний будинок – інтернат” та Фізичної особи-підприємця Цисовської Юлії Антонівни в якому просило суд:
- визнати недійсними результати закупівлі за № UA-2018-12-28-000527-b, код Національного класифікатора України ДК 021:2015 "Єдиний закупівельний словник" (CPV) ДК 021:2015 (15810000-9) (Хлібопродукти, свіжовипечені хлібобулочні та кондитерські вироби) (Хліб пшеничний з борошна вищого ґатунку, хліб житній), оформлених протоколом тендерного комітету Комунального закладу Херсонської обласної ради "Херсонський психоневрологічний будинок - інтернат" № 10 від 17.01.2018 та № 12 від 22.01.2019;
- визнати недійсним договір про закупівлю товарів за державні кошти № 36 від 19.02.2019 укладений між Комунальним закладом Херсонської обласної ради "Херсонський психоневрологічний будинок - інтернат" та Фізичною особою - підприємцем Цисовською Юлією Антонівною про поставку хліба та хлібобулочних виробів.
Рішенням господарського суду Херсонської області від 27.05.2019 у справі №923/127/19 у задоволенні позовних вимог Приватного акціонерного товариства “Херсонський хлібокомбінат” відмовлено повністю, стягнуто з останнього в дохід бюджету України 1921 грн. витрат по сплаті судового збору.
Не погодившись з рішенням суду, позивач подав на нього апеляційну скаргу.
Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 24.06.2019 за вищезазначеною апеляційною скаргою відкрито апеляційне провадження, встановлено відповідачам строк для подання відзиву на апеляційну скаргу до 15.07.2019, роз’яснено учасникам справи про їх право в строк до 15.07.2019 подати до суду будь-які заяви чи клопотання стосовно процесуальних питань, розгляд справи № 923/127/19 призначено на 15.08.2019 о 11:00 год.
Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 15.08.2019 розгляд справи № 923/127/19 відкладено на 21.08.2019 о 14:30 год.
В судове засідання 21.08.2019 з’явились представники відповідачів, представник позивача в судове засідання не з’явився, докази отримання останнім ухвали Південно-західного апеляційного господарського суду від 15.08.2019 про відкладення розгляду справи на 21.08.2019 в матеріалах справи відсутні.
Відповідно до ч. 11 ст. 270 ГПК України суд апеляційної інстанції відкладає розгляд справи в разі неявки у судове засідання учасника справи, стосовно якого немає відомостей щодо його повідомлення про дату, час і місце судового засідання, або за його клопотанням, коли повідомлені ним причини неявки будуть визнані судом поважними.
Враховуючи неявку в судове засідання 21.08.2019 представника Приватного акціонерного товариства “Херсонський хлібокомбінат”, стосовно якого немає відомостей щодо його повідомлення про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів, керуючись ч. 11 ст. 270 ГПК України, відкладає розгляд справи на 05.09.2019 о 12:00 год.
21.08.2019 від відповідачів надійшли клопотання про участь їх представників в судовому засіданні 05.09.2019 о 14:00 год. в режимі відеоконференції, забезпечення проведення якого останні просили доручити господарському суду Херсонської області (вулиця Театральна, 18, м. Херсон, 73000).
Відповідно до ст. 197 ГПК України, учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов'язковою.
Учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п'ять днів до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи. Суд може постановити ухвалу про участь учасника справи у судовому засіданні в режимі відеоконференції у приміщенні суду, визначеному судом. У клопотанні про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні суду в обов'язковому порядку зазначається суд, в якому необхідно забезпечити її проведення. Таке клопотання може бути подано не пізніш як за п'ять днів до відповідного судового засідання.
Оскільки клопотання відповідачів відповідає приписам чинного законодавства, з метою забезпечення участі їх представників в судовому засіданні, колегія суддів вважає за необхідне зазначені клопотання задовольнити та провести судове засідання в режимі відеоконференції.
Забезпечення проведення судового засідання у даній справі в режимі відеоконференції Південно-західний апеляційний господарський суд доручає господарському суду Херсонської області.
Зазначені обставини виключають можливість розгляду справи у строки, визначені ч. 1 ст. 273 ГПК України, відповідно до якої апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції розглядається протягом шістдесяти днів з дня постановлення ухвали про відкриття апеляційного провадження у справі.
Згідно з приписами ст. 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.
Європейський суд з прав людини щодо критеріїв оцінки розумності строку розгляду справи визначився, що строк розгляду має формувати суд, який розглядає справу. Саме суддя має визначати тривалість вирішення спору, спираючись на здійснену ним оцінку розумності строку розгляду в кожній конкретній справі, враховуючи її складність, поведінку учасників процесу, можливість надання доказів тощо.
Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним слід вважати строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального та процесуального законів.
При цьому, Європейський суд з прав людини зазначає, що розумність тривалості провадження повинна визначатися з огляду на обставини справи та з урахуванням таких критеріїв: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади, а також ступінь важливості предмета спору для заявника (рішення Європейського суду з прав людини у справах "Савенкова проти України" від 02.05.2013, "Папазова та інші проти України" від 15.03.2012).
Європейський суд щодо тлумачення положення "розумний строк" в рішенні у справі "Броуган та інші проти Сполученого Королівства" роз'яснив, що строк, який можна визначити розумним, не може бути однаковим для всіх справ, і було б неприродно встановлювати один строк в конкретному цифровому виразі для усіх випадків. Таким чином, у кожній справі виникає проблема оцінки розумності строку, яка залежить від певних обставин.
Згідно з ч. 2 ст. 281 ГПК України процедурні питання, пов’язані з рухом справи, клопотання та заяви учасників справи, питання про відкладення розгляду справи, оголошення перерви, зупинення провадження у справі, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом, вирішуються судом апеляційної інстанції шляхом постановлення ухвал в порядку, визначеному цим Кодексом для постановлення ухвал суду першої інстанції.
Враховуючи викладене, з метою забезпечення законних прав та інтересів усіх учасників судового процесу, повного, об’єктивного та всебічного розгляду справи, судова колегія вважає за необхідне розглянути справу апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Херсонський хлібокомбінат» на рішення господарського суду Херсонської області від 27.05.2019 у справі № 923/127/19 у розумні строки.
Керуючись ст.ст. 232-235, 270, 281 ГПК України, суд
УХВАЛИВ:
1. Розглянути апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Херсонський хлібокомбінат» на рішення господарського суду Херсонської області від 27.05.2019 у справі № 923/127/19 поза межами строку, встановленого частиною першою статті 273 ГПК України, у розумний строк, що є об'єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, пов'язаних з належним повідомленням учасників справи про час та місце проведення наступного судового засідання.
2. Відкласти розгляд справи № 923/127/19 на 05.09.2019 о 12:00 год.
3. Клопотання Комунального закладу Херсонської обласної ради “Херсонський психоневрологічний будинок – інтернат” та Фізичної особи-підприємця Цисовської Юлії Антонівни про участь їх представників в судовому засіданні 05.09.2019 о 12:00 год. в режимі відеоконференції задовольнити.
4. Доручити господарському суду Херсонської області (73000, м. Херсон, вулиця Театральна, 18) забезпечити проведення судового засідання, призначене на 05.09.2019 о 12:00 год. у справі № 923/127/19 в режимі відеоконференції в приміщенні зазначеного суду. В судовому засіданні в режимі відеоконференції братимуть участь представники Комунального закладу Херсонської обласної ради “Херсонський психоневрологічний будинок – інтернат” та Фізичної особи-підприємця Цисовської Юлії Антонівни.
5. Судове засідання провести у м. Одеса, пр. Шевченка, 29 - у приміщенні Південно-західного апеляційного господарського суду в залі судових засідань № 5, 3-й поверх, тел. (0482) 301-447.
6. Попередити учасників справи, що незабезпечення в судове засідання апеляційної інстанції своїх представників не буде перешкоджати розгляду апеляційної скарги по суті.
7. Представникам учасників справи при з’явленні в судове засідання необхідно мати документи, що підтверджують їх повноваження.
8. Копію ухвали надіслати господарському суду Херсонської області та учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та не підлягає оскарженню.
Головуючий суддя Л.О. Будішевська
Суддя С .В. Таран
Суддя М .А. Мишкіна