Справа № 2-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26.04.2011року с Роздольне
Суддя Роздольненського районного суду Автономної Республіки Крим –Абеляшев ОВ розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА до Управління Пенсійного фонду України в Роздольненському районі АР Крим про зобов’язання вчинити певні дії
в с т а н о в и в
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до УПФУ в Роздольненському районі АР Крим про зобов’язання нарахувати та виплатити недоплачену йому суму щомісячної соціальної допомоги як «Дитині війни»за серпень 2010 року по січень 2011 року у сумі 1554,30 грн
Позовні вимоги мотивовані тим що позивач має статус дитини війни та має право на пільги передбачені Законом України "Про соціальний захист дітей війни зокрема на отримання державної соціальної допомоги яка повинна виплачуватися у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком яка встановлена в розмірі прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність однак зазначена допомога позивачу не сплачувалась Позивач вважає що його законні права були обмежені шляхом прийняття окремих неконституційних положень нормативноправових актів вищої сили В даний час відповідач порушує вимоги ст 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни позивач вважає його дії неправомірними тому вимушений звернутися до суду за захистом своїх прав
Ухвалою Роздольненського районного суду АР Крим позовну заяву позивача в частині зобов’язання Управління Пенсійного фонду України в Роздольненському районі АР Крим здійснити перерахунок його щомісячного довічного грошового утримання нарахувати та стягнути на його користь недоплачену як дитині війни щомісячну соціальну допомогу за період з 01 серпня 2010 року по 10 серпня 2010 року залишено без розгляду в частині зобов’язання Управління Пенсійного фонду України в Роздольненському районі АР Крим здійснити перерахунок його щомісячного довічного грошового утримання нарахувати та стягнути на його користь недоплачену як дитині війни щомісячну соціальну допомогу за період з 11 серпня 2010 року по 31 січня 2011 року відкрито скорочене провадження
Відповідачем не було надано заперечень з приводу пред’явленого позову
Відповідно до вимог ч 4 ст 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово без проведення судового засідання та виклику осіб які беруть участь у справі
Дослідивши матеріали справи суд вважає що позов підлягає частковому задоволенню за наступних правових підстав
Судом встановлено що позивач є громадянином України та має статус дитини війни відповідно до ст 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни згідно з якою дитиною війни є особа яка є громадянином України та якій на час закінчення (02.09.1945) другої світової війни було менше 18 років у зв’язку з чим має право на всі пільги та соціальні гарантії передбачені цим Законом в тому числі право на отримання державної соціальної допомоги Відповідно до ст 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни № 2195-IV від 18.11.2004 року в редакції яка діяла в спірний період дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога що виплачується замість пенсії підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком
Відповідно до пункту 1.1. Розділу 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим областях містах Києві та Севастополі затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 27.06.2002 року № 11-2, головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим областях містах Києві та Севастополі утворюють систему органів Пенсійного фонду України який є центральним органом виконавчої влади тому Управління Пенсійного фонду України в Роздольненському районі АР Крим у відносинах з фізичними та юридичними особами під час реалізації своїх завдань та функцій встановлених законодавством України є органом виконавчої влади та суб’єктом владних повноважень в розумінні ст 3 Кодексу адміністративного судочинства України
Правовідносини сторін регулюються ст ст 1, 3, 6, 8, 19, 21, 22, 46, 56, 58, 64, 68, 75, 92, 95, 96, 152 Конституції України Законом України "Про соціальний захист дітей війни № 2195-IV від 18.11.2004 року (зі змінами та доповненнями в редакції що діяла в спірний період Законом України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України № 107-VI від 28.12.2007 року текст статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни викладений в редакції "Дітям війни (крім тих на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги що виплачується замість пенсії виплачується підвищення у розмірі надбавки встановленої для учасників війни
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп підпункт 2 пункту 41 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України № 107-VI від 28.12.2007 року визнаний таким що не відповідає Конституції України (є неконституційними
Статтею 152 Конституції України передбачено що закони інші правові акти або їх окремі положення що визнані неконституційними втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність
Враховуючи положення Конституції України щодо дії нормативноправових актів у часі положення статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни у редакції цього Закону від 18 листопада 2004 року № 2195-IV, поновили свою дію з 22 травня 2008 року
Згідно правової позиції Конституційного Суду України який неодноразово розглядав питання щодо конституційності положень законів України про Державний бюджет України на відповідні роки якими обмежуються пільги компенсації і гарантії передбачені чинним законодавством для окремих категорій громадян –таке обмеження є недопустимим Право на соціальний захист громадян України встановлено статтею 46 Конституції України згідно з якою пенсії інші види соціальних виплат та допомоги що є основним джерелом існування мають забезпечувати рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму встановленого законом
Оскільки правові положення які передбачають соціальні виплати встановлені ст 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни № 2195-IV від 18.11.2004, є чинними тобто не скасовані не змінені і позивач є дитиною війни тому має право на їх одержання яке не залежить від розміру доходів отримувача чи наявності фінансування з бюджету а має безумовний характер
Відповідно до ст 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога що виплачується замість пенсії підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком
Судом встановлено що позивачу за вказаний період нараховувалось та виплачувалось підвищення до пенсії як дитині війни у розмірі 10% від розміру прожиткового мінімуму
Відповідно до частини 1 статті 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок – років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність визначеного законом
Статтею 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” передбачено що мінімальний розмір пенсії за віком встановлений абзацом першим частини першої цієї статті застосовується виключно для визначення розмірів пенсій призначених згідно з цим Законом
При цьому враховуючі положення ч 1 ст 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», суд вважає за можливе застосувати для визначення розміру місячної доплати до мінімальної пенсії за віком розмір прожиткового мінімуму оскільки в даному випадку мінімальний розмір пенсії за віком використовується не для визначення розміру будьякої пенсії а лише як коефіцієнт для визначення розміру щомісячної доплати до пенсії передбаченої Законом України „Про соціальний захист дітей війни” оскільки цей закон передбачає в якості критерію визначення розміру щомісячної доплати до пенсії що на думку суду не суперечить вимогам ч 3 ст 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином розрахунок щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни за 2010 – рік у тому числі позивачу має вираховуватися з застосуванням прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність
Так відповідно до ч 5 ст 1 Закону України «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати»№ 1646-VI від 20 жовтня 2009 року Закону України «Про Державний бюджет на 2010 рік»№ 2154-VI від 27 квітня 2010 року який набрав чинності 30 квітня 2010 року та Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»№ 2857-VI від 23.12.2010 року який набрав чинності 01.01.2011 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб які втратили працездатність встановлено у наступних розмірах з липня 2010 року – гривень з жовтня 2010 року – гривні з грудня 2010 року – гривні з січня 2011 року - 750 гривень з квітня 2011 року – гривні
Неврегулювання на законодавчому рівні порядку здійснення підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги що виплачується замість пенсії особам які мають статус дітей війни відсутність коштів для забезпечення виплат підвищення до пенсії не може бути підставою для невиконання відповідачем завдань покладених на нього Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах містах і районах у містах
Виходячи з положень статей 21, 105, 162 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішення дії чи бездіяльності відповідача зобов’язання його вчинити певні дії відшкодувати шкоду заподіяну незаконним рішенням дією чи бездіяльністю тому встановивши що відповідач порушив норми права які регулюють спірні правовідносини адміністративний суд може визнати такі дії незаконними та зобов’язати відповідачів провести нарахування та виплату належних сум відповідно до закону а не ухвалювати рішення про стягнення (виплату конкретних сум
На підставі викладеного керуючись ст ст 1, 3, 6, 8, 19, 21, 22, 46, 56, 58, 64, 68, 75, 92, 95, 96, 152 Конституції України ст 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни ст 28 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування ст 52 Закону України "Про Державний бюджет на 2010 рік ЗУ «Про Державний бюджет на 2011 рік», стст 2, 11, 21, 69-71, 99, 100, 105, 122, 160-162, 183-2 КАС України суд
п о с т а н о в и в
Позов ОСОБА –задовольнити частково
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Роздольненському районі АР Крим здійснити перерахунок пенсії ОСОБА нарахувати підвищення до пенсії передбачене ст 6 Законом України "Про соціальний захист дітей війни у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з урахуванням розміру мінімальної пенсії за віком встановленого ч 1 ст 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування та провести відповідні виплати за період з 11 серпня 2010 року по 31 січня 2011 року за виключенням суми фактично виплаченого підвищення до пенсії за вказаний період
Сплачену позивачем суму судового збору залишити на користь держави
В іншій частині позовних вимог відмовити
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Роздольненському районі АР Крим виконати зазначену постанову негайно
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Роздольненського районного суду АР Крим апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою яка її подає до суду апеляційної інстанції
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги якщо апеляційну скаргу не було подано У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом
Суддя