ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10
E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
УХВАЛА
10 грудня 2024 року Справа № 903/877/20
Господарський суд Волинської області у складі:
головуючого судді Гарбара Ігоря Олексійовича
секретар судового засідання Гандзілевська Яна Вікторівна
за відсутності представників сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Луцьку в м. Луцьку у приміщенні Господарського суду Волинської області заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Ес Фарма» про визнання грошових вимог по справі по №903/877/20 за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «ДОСТУПНІ ФІНАНСИ» до Товариства з обмеженою відповідальністю Агро Таб про банкрутство,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою суду від 08.12.2020 відкрито провадження у справі про банкрутство боржника ТОВ Агро Таб. Розпорядником майна ТОВ Агро Таб призначено арбітражного керуючого Григор`єва Валерія Васильовича.
Постановою господарського суду від 27.04.2020 процедуру розпорядження майном у справі про банкрутство ТОВ Агро Таб та повноваження арбітражного керуючого (розпорядника майна) Григор`єва В.В. припинено, ТОВ Агро Таб визнано банкрутом та відкрито його ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців, ліквідатором товариства призначено арбітражного керуючого Перепелицю Василя Володимировича.
У відповідності до положень Кодексу України з процедур банкрутства на офіційному веб-порталі судової влади України здійснено оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури ТОВ Агро Таб.
09.08.2024 представник Товариства з обмеженою відповідальністю «Ес Фарма» надіслав до суду заяву про грошові вимоги кредитора до боржник, в якій просить суд визнати грошові вимоги в загальному розмірі 593304,13 грн, в т.ч.: 6056,00 грн витрати зі сплати судового збору, 24590,82 грн витрати на правову допомогу та 562657,31 грн основний борг.
У зв`язку з відкриттям касаційного провадження за касаційною скаргою ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро Таб" арбітражного керуючого Каленчук Оксани Іванівни на ухвалу Господарського суду Волинської області від 22.05.2024 та постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 24.07.2024 у вказаній справі, повідомляємо, що справа №903/877/20 направлена до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду.
Ухвалою суду від 02.09.2024 відкладено вирішення питання про прийняття заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Ес Фарма» про визнання грошових вимог по справі 903/877/20 за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «ДОСТУПНІ ФІНАНСИ» до Товариства з обмеженою відповідальністю Агро Таб про банкрутство до повернення справи до Господарського суду Волинської області.
25.11.2024 справа повернута до Господарського суду Волинської області.
Ухвалою суду від 26.1.2024 заяву ТОВ «Ес Фарма» про визнання грошових вимог до боржника прийнято до розгляду. Розгляд заяви кредитора ТОВ «Ес Фарма» про визнання грошових вимог до боржника призначено на 10.12.2024 о 10:45 год. Зобов`язано ліквідатора Каленчук О.І. розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Ес Фарма» про визнання грошових вимог та надати кредитору і суду до 03.12.2024 нормативно-документальне обґрунтування щодо визнання або відхилення кредиторських вимог.
08.12.2024 ліквідатор Каленчук О.І. сформувала в системі «Електронний суд» відзив на заяву, в якому зазначила, що грошові вимоги не підтверджуються первинними документами, які свідчать про цивільно-правові відносини сторін та підтверджують заборгованість боржника перед кредитором, а тому виключає можливість визнання заявлених ТОВ «Ес Фарма» грошових вимог до ТОВ «АГРО ТАБ».
У визначений судом день та час кредитори та боржник своїм правом на участь в судовому розгляді не скористалися, хоча належним чином були повідомлені про дату та час судового засідання, не з`явилася в судове засідання також і ліквідатор.
Дослідивши та надавши оцінку наданим до заяви кредитора документам та матеріалам, врахувавши позиції ліквідатора, суд встановив наступне та дійшов таких висновків.
Суд зазначає, що по вимогах кредитора підлягають застосуванню правові положення ст.ст.525, 526 Цивільного кодексу України, згідно з якими одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться, а також приписи ст.629 Цивільного кодексу України, у відповідності до яких договір є обов`язковим для виконання сторонами.
У відповідності до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
За приписом ч.6 ст.232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Даним приписом (ч.6 ст.232 ГК України) передбачено не позовну давність, а період часу, за який нараховується пеня і який не повинен перевищувати шести місяців від дня, коли відповідне зобов`язання мало бути виконане; законом або укладеним сторонами договором може бути передбачено більшу або меншу тривалість цього періоду. Його перебіг починається з дня, наступного за останнім днем, у який зобов`язання мало бути виконане, і початок такого перебігу не може бути змінений за згодою сторін. Необхідно також мати на увазі, що умова договору про сплату пені за кожний день прострочення виконання зобов`язання не може розцінюватися як установлення цим договором іншого, ніж передбачений частиною шостою статті 232 ГК України, строку, за який нараховуються штрафні санкції.
Згідно з ч.2 ст.41 КУзПБ одночасно з відкриттям провадження у справі про банкрутство вводиться мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Відповідно до ч.2 ст.41 КУзПБ одночасно з відкриттям провадження у справі про банкрутство вводиться мораторій на задоволення вимог кредиторів.
За приписами ч.3 ст.41 КУзПБ протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов`язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій, не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошового зобов`язання, три проценти річних від простроченої суми тощо.
Приписи ч.3 ст.41 КУзПБ суд враховує при перевірці розрахунків заявлених до визнання сум неустойки, втрат від інфляції та річних.
З врахуванням викладеного, суд приходить до висновку про зобов`язання ТОВ «ЕС Фарма» подати уточнений розрахунок нарахування штрафних санкцій з врахуванням мотивувальної частини ухвали.
З врахуванням пояснень ліквідатора суд приходить до висновку про витребування оригіналів документів у кредитора, які долучені до заяви про визнання грошових вимог, для огляду в судовому засіданні.
Відповідно до ч.1 ст.74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень..
Згідно ч.4 ст.74 ГПК України, суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів.
У зв`язку з вивченням справи та з метою з`ясування всіх обставин у справі, що мають значення для правильного вирішення спору, суд дійшов висновку про витребування доказів по справі.
Статтею 2 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
Відповідно до ст. 216 ГПК України суд відкладає розгляд справи у випадках та з підстав встановлених частиною другою статті 202 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, господарський суд, з метою забезпечення можливості реалізації учасниками судового процесу процесуальних засобів захисту своїх прав, дотримання засад рівності всіх учасників процесу перед законом і судом, змагальності в судочинстві, з метою всебічного та об`єктивного вирішення даного спору, приходить до висновку про необхідність відкладення розгляду заяви кредитора Товариства з обмеженою відповідальністю «Ес Фарма» про визнання грошових вимог.
Керуючись ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст. 42, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
1.Розгляд заяви кредитора Товариства з обмеженою відповідальністю «Ес Фарма» про визнання грошових вимог відкласти на 21 січня 2025 року о 10:45 год.
Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Волинської області (м.Луцьк, пр. Волі, 54а) в залі судових засідань №103.
2. Зобов`язати ТОВ «Ес Фарма» подати до суду в строк до 03.01.2024 наступні документи:
- оригінали документів, на підтвердження вимог, які долучені до заяви (для огляду в судовому засіданні);
- уточнений розрахунок нарахувань (3% річних, втрат від інфляції та пені) з дотримання вимог ч.3 ст.41 КУзПБ, умов договору;
- надати позиції, заперечення з урахуванням розгляду грошових вимог ліквідатором, документи, докази на спростування заперечень, позицій ліквідатора.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання та оскарженню не підлягає.
Ухвала підписана 10.12.2024.
Суддя І. О. Гарбар