УХВАЛА
17 листопада 2022 року
м. Київ
cправа № 922/2017/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Малашенкової Т.М. (головуючий), Бенедисюка І.М., Колос І.Б.,
за участю секретаря судового засідання Барвіцької М.Т.,
представників учасників справи:
позивача (відповідача-1 за зустрічним позовом) товариства з обмеженою відповідальністю "Фабрика морозива Хладопром" (далі - ТОВ "Фабрика морозива Хладопром") - Мосейчук А.І. (адвокатка),
відповідача (позивача за зустрічним позовом) приватного акціонерного товариства "Львівський холодокомбінат" (далі - ПрАТ "Львівський холодокомбінат", скаржник) -Рабінович М.П. (адвокат),
відповідача-2 за зустрічним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Хладопром" (далі - ТОВ "Хладопром") - не з`явився,
у відкритому судовому засіданні за касаційною скаргою ПрАТ "Львівський холодокомбінат"
на постанову Східного апеляційного господарського суду від 01.09.2022
у справі №922/2017/17
за заявою ПрАТ "Львівський холодокомбінат"
про розподіл судових витрат
за позовом ТОВ "Фабрика морозива Хладопром"
до ПрАТ "Львівський холодокомбінат"
про заборону використання знаку для товарів і послуг та визнання дій незаконними
та за зустрічним позовом ПрАТ "Львівський холодокомбінат"
до 1. ТОВ "Фабрика морозива Хладопром";
2. ТОВ "Хладопром"
про визнання права попереднього користувача,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Верховного Суду від 20.09.2022, зокрема, відкрито касаційне провадження у справі №922/2017/17 за касаційною скаргою ПрАТ "Львівський холодокомбінат" на постанову Східного апеляційного господарського суду від 01.09.2022 у справі №922/2017/17, та призначено до розгляду на 13 жовтня 2022 року о 14:20.
Ухвалою Верховного Суду від 12.10.2022, зокрема, знято з розгляду касаційну скаргу ПрАТ "Львівський холодокомбінат" на постанову Східного апеляційного господарського суду від 01.09.2022 у справі №922/2017/17, призначено розгляд вказаної касаційної скарги у засіданні Верховного Суду на 17 листопада 2022 року о 14:00.
У судове засідання відповідач-2 за зустрічним позовом не з`явився, про день та час розгляду справи повідомлявся належним чином.
Статтею 216 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) визначено, що суд відкладає розгляд справи у випадках, встановлених частиною другою статті 202 цього Кодексу. Якщо спір, розгляд якого по суті розпочато, не може бути вирішено в даному судовому засіданні, судом може бути оголошено перерву в межах встановлених цим Кодексом строків розгляду справи, тривалість якої визначається відповідно до обставин, що її викликали, з наступною вказівкою про це в рішенні або ухвалі. Про відкладення розгляду справи або перерву в судовому засіданні, місце, дату і час нового судового засідання або продовження судового засідання суд повідомляє під розписку учасників справи, свідків, експертів, спеціалістів, перекладачів, які були присутніми в судовому засіданні. Учасники справи, свідки, експерти, спеціалісти, перекладачі, які не прибули або яких суд вперше залучає до участі в судовому процесі, повідомляються про судове засідання ухвалами.
Відповідно до приписів статті 232 ГПК України, ураховуючи характер спірних правовідносин, з метою надання можливості учасникам справи скористатись своїми процесуальними правами, враховуючи завдання господарського судочинства, Верховний Суд вважає за необхідне відкласти розгляд судової справи №922/2017/17.
Водночас Верховний Суд наголошує, що відповідно до частин першої - п`ятої статті 197 ГПК України учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов`язковою; учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п`ять днів до судового засідання.
Також Cуд зауважує, що згідно з частиною першою статті 43 ГПК України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами (у тому числі і правом на укладення мирової угоди). Зловживання процесуальними правами не допускається.
У судовому засіданні представник ТОВ "Фабрика морозива Хладопром" Мосейчук А.І. та ПрАТ "Львівський холодокомбінат" Рабінович М.П. заявили усні клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
Відповідно до частин першої - п`ятої статті 197 ГПК України учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов`язковою; учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п`ять днів до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи; учасники справи беруть участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів та електронного підпису згідно з вимогами Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положень, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів); під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), учасники справи можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Підтвердження особи учасника справи здійснюється із застосуванням електронного підпису, а якщо особа не має такого підпису, то у порядку, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" або Державною судовою адміністрацією України; ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв`язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву.
За наявності в суді технічної можливості учасник справи у порядку, встановленому процесуальним законом, може брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою власних технічних засобів. Ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв`язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву.
Враховуючи наявну технічну можливість у проведенні відеоконференції поза межами приміщення суду та необхідність забезпечення балансу між правом сторони щодо участі у судовому засіданні та реалізацією ним процесуальних прав й розглядом господарської справи в розумні строки, наявні підстави для задоволення вказаного клопотання.
За таких обставин Верховний Суд дійшов висновку про задоволення клопотань про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду та проведення судового засідання в режимі відеоконференції з урахуванням технічних можливостей у Суді з використанням підсистеми відеоконференцзв`язку.
Керуючись статтями 197, 216, 232, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд, -
У Х В А Л И В:
1. Відкласти розгляд касаційної скарги приватного акціонерного товариства "Львівський холодокомбінат" на постанову Східного апеляційного господарського суду від 01.09.2022 у справі №922/2017/17 на 01 грудня 2022 року о 14:40 у приміщенні суду за адресою: м. Київ, вул. О. Копиленка, 6, зал судових засідань №302 (третій поверх).
2. Клопотання товариства з обмеженою відповідальністю "Фабрика морозива Хладопром" та приватного акціонерного товариства "Львівський холодокомбінат" про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів - задовольнити.
3. Проведення судового засідання в режимі відеоконференції здійснити за допомогою підсистеми відеоконференцзв`язку (вебадреса https://wiki.court.gov.ua).
4. Для участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду представнику товариства з обмеженою відповідальністю "Фабрика морозива Хладопром" - адвокату Мосейчук Анастасії Ігорівні та представнику приватного акціонерного товариства "Львівський холодокомбінат" - адвокату Рабіновичу Михайлу Петровичу, необхідно використовувати комп`ютерну техніку або смартфони з доступом в мережу Інтернет, які дозволяють передавати аудіосигнал та відеозображення.
5. Роз`яснити, що участь в судовому засіданні у справі №922/2017/17, відкладеної на 01 грудня 2022 року о 14:40 у режимі відеоконференції відбуватиметься з урахуванням Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, зокрема підсистеми відеоконференцзв`язку.
6. Попередити, що відповідно до частини четвертої статті 197 ГПК України ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв`язку тощо несе учасник справи.
7. Роз`яснити, що інформацію у справі, яка розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за вебадресою: https://supreme.court.gov.ua/supreme/.
8. Повторно повідомити учасників спору, що явка представників у судове засідання є необов`язковою. З урахуванням воєнного стану сторони можуть подати до Верховного Суду заяви про розгляд справи за їх відсутності.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя Т. Малашенкова
Суддя І. Бенедисюк
Суддя І. Колос