Ухвала
26 січня 2022 року
м. Київ
справа № 754/5554/16-ц
провадження № 61-5251св21
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Крата В. І.,
суддів: Антоненко Н. О., Дундар І. О. (суддя-доповідач), Краснощокова Є. В., Русинчука М. М.,
розглянув клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Каса народної допомоги», яке підписано представником БойченкомОлександром Вікторовичем, про передачу на розгляд Великої Палати Верховного Суду справи за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , Товариства з обмеженою відповідальністю «Каса народної допомоги», треті особи: Служба у справах дітей Деснянської районної у м. Києві державної адміністрації, приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Анохіна Вікторія Михайлівна, приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Верповська Олена Володимирівна, про визнання договорів недійсними, застосування наслідків недійсності правочинів, витребування майна з чужого незаконного володіння,
ВСТАНОВИВ:
У березні 2021 року ТОВ «Каса народної допомоги» подало касаційну скаргу за підписом представника Бойченка О. В., в якій просить справу передати на розгляд Великої Палати Верховного Суду, скасувати постанову Київського апеляційного суду від 03 березня 2021 року в частині задоволених вимог та залишити рішення Деснянського районного суду м. Києва від 27 травня 2020 року без змін.
У червні 2021 року ОСОБА_2 подала відзив на касаційну скаргу, у якому просить залишити касаційну скаргу ТОВ «Каса народної допомоги» без задоволення, а постанову Київського апеляційного суду від 03 березня 2021 року - без змін.
Ухвалою Верховного Суду від 07 квітня 2021 року відкрито касаційне провадження у справі № 754/554/16-ц, витребувано справу з суду першої інстанції. Встановлено строк до 06 травня 2021 року на подання відзиву на касаційну скаргу.
У травні 2021 року матеріали цивільної справи № 754/554/16-ц надійшли до Верховного Суду.
У травні 2021 року від приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Верповської О. В. надійшли пояснення, у яких вона просить касаційну скаргу ТОВ «Каса народної допомоги» задовольнити, постанову Київського апеляційного суду від 03 березня 2021 року скасувати, рішення Деснянського районного суду м. Києва від 27 травня 2020 року залишити без змін.
Ухвалою Верховного Суду від 17 травня 2021 року продовжено ОСОБА_2 строк на подання відзиву на касаційну скаргу ТОВ «Каса народної допомоги» на постанову Київського апеляційного суду від 03 березня 2021 року до 10 червня 2021 року.
Ухвалою Верховного Суду від 16 грудня 2021 року у задоволенні клопотання ОСОБА_2 про розгляд справи з повідомленням та за участю позивачів відмовлено, справу призначено до судового розгляду.
У касаційній скарзі ТОВ «Каса народної допомоги»просить передати справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду, мотивуючи тим, щомає місце виключна правова проблема, яка полягає в тому, що відсутня визначеність у питанні, чи може бути передано по заставній право іпотекодержателя фізичній особі.
Тлумачення змісту частини п`ятої статті 403 ЦПК України свідчить, що клопотання має містити обґрунтування необхідності про передачі справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду.
Аналіз змісту клопотання про передачу справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду та матеріалів справи свідчить про відсутність виключної правової проблеми у цій справі. Особою, яка звернулася із клопотаннями, не наведено у чому саме полягає виключна правова проблема, та яким чином передача справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду сприятиме розвитку права та формування єдиної правозастосовної практики. Також не надано обґрунтування наявності різної правозастосовної практики у цій категорії спорів.
Виключна правова проблема як така має оцінюватися з урахуванням кількісного та якісного показників. Кількісний показник означає, що вона наявна не в одній конкретній справі, а у невизначеній кількості справ, які або вже існують, або можуть виникнути з врахуванням правового питання, щодо якого постає проблема невизначеності.
З точки зору якісного критерію про виключність правової проблеми можуть свідчити наступні обставини: з касаційної скарги вбачається, що судами були допущені істотні порушення норм процесуального права, які унеможливили розгляд справи з дотриманням вимог справедливого судового розгляду; судами була допущена явна й груба помилка у застосуванні норм процесуального права, в тому числі свавільне розпорядження повноваженнями, й перегляд справи Великою Палатою потрібен з метою унеможливлення її повторення у подальшій судовій діяльності; норми матеріального чи процесуального права були застосовані судами першої чи апеляційної інстанцій таким чином, що постає питання щодо дотримання принципу пропорційності, тобто забезпечення належного балансу між приватними та публічними інтересами; наявні колізії в нормах матеріального права, що викликає необхідність у застосуванні аналогії закону чи права, або постає питання щодо дотримання принципу верховенства права.
При цьому справа буде мати принципове значення, якщо йдеться про правове питання, яке потребує пояснення і зустрічається у невизначеній кількості справ у разі, якщо надана на нього відповідь піддається сумніву або якщо існують різні відмінні позиції і це питання ще не вирішувалося вищою судовою інстанцією, а також необхідне тлумачення щодо застосування нових законів. Разом з тим не є виключною правовою проблемою правове питання, відповідь на яке є настільки ясною і чіткою, що вона може бути знайдена без будь-яких проблем.
У клопотанні ТОВ «Каса народної допомоги» відсутнє обґрунтування кількісного та якісного показників, які б свідчить про наявність виключної проблеми та необхідність передачі справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду. Тому у задоволенні клопотання про передачу справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду слід відмовити.
Керуючись статями 260, 403, 404 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду,
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Каса народної допомоги», яке підписано представником БойченкомОлександром Вікторовичем, про передачу на розгляд Великої Палати Верховного Суду справи за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , Товариства з обмеженою відповідальністю «Каса народної допомоги», треті особи: Служба у справах дітей Деснянської районної у м. Києві державної адміністрації, приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Анохіна Вікторія Михайлівна, приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Верповська Олена Володимирівна, про визнання договорів недійсними, застосування наслідків недійсності правочинів, витребування майна з чужого незаконного володіння.
Ухвала суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий В. І. Крат
Судді: Н. О. Антоненко
І. О. Дундар
Є. В. Краснощоков
М. М. Русинчук