Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 25 серпня 2021 року
у справі № 910/10407/20
Господарська юрисдикція
Щодо оскарження дій АМК стосовно включення ТОВ до зведених відомостей рішень органів АМК про визнання вчинення суб'єктами господарювання порушень законодавства про захист економічної конкуренції
Фабула справи: ТОВ "Хозхімсервіс" (далі - Товариство) звернулось до господарського суду з позовом до Антимонопольного комітету України (далі - Комітет, АМК), та територіального відділення АМК про:
- визнання дій АМК щодо включення Товариства до зведених відомостей рішень органів АМК про визнання вчинення суб'єктами господарювання порушень законодавства про захист економічної конкуренції, передбачених п. 1 ст. 50, п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді спотворення результатів торгів (тендерів) та накладення штрафу (далі - Зведені відомості) на підставі рішення адміністративної колегії територіального відділення АМК "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу", які оприлюднені на офіційному веб-порталі АМК, такими, що порушують права позивача та призводять до збитків;
- зобов`язання АМК виключити зі Зведених відомостей рішень органів АМК інформацію, внесену на підставі рішення, про визнання вчинення Товариством порушень законодавства про захист економічної конкуренції, передбачених п. 1 ст. 50, п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді спотворення результатів торгів (тендерів), та накладення штрафу, які оприлюднені на офіційному веб-порталі АМК.
Рішенням господарського суду, залишеним без змін постановою апеляційного господарського суду, позов задоволено частково.
Мотивація касаційної скарги: АМК зазначає, що Зведені відомості про рішення органів АМК щодо визнання вчинення суб'єктами господарювання порушень законодавства оприлюднюються на веб-порталі Комітету з метою забезпечення реалізації норм ст. 17 Закону України "Про публічні закупівлі" та на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 835. Оскарження Товариством рішення №55/15-р/к до господарського суду не зупиняє його дію, при цьому включення Товариства до зведених відомостей не порушує права Товариства, оскільки сам факт притягнення суб`єкта господарювання до відповідальності за порушення законодавства про захист економічної конкуренції є підставою для відхилення замовником тендерної пропозиції учасника. Вважає, що включення інформації до Зведених відомостей не стосується прав та законних інтересів Товариства та не створює для нього жодних правових наслідків, оскільки правові наслідки для позивача створює Рішення АМК, а не включення до Зведених відомостей.
Правова позиція Верховного Суду: відповідно до ч. 2 ст. 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції" органи Антимонопольного комітету України оприлюднюють рішення за результатом розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції на офіційному веб-сайті Антимонопольного комітету України протягом 10 робочих днів з дня його прийняття. Рішення підлягає оприлюдненню в повному обсязі, крім інформації, яка визначена інформацією з обмеженим доступом. Інформація з обмеженим доступом має бути виключена або зачорнена чи змінена в інший спосіб, який забезпечує достатній її захист та достатню прозорість щодо обґрунтування органом Антимонопольного комітету України прийнятого рішення.
Згідно з ч.ч. 1 і 4 ст. 60 Закону України "Про захист економічної конкуренції" заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення. Цей строк не може бути відновлено.
Враховуючи приписи п. 4 ч. 1 ст. 17 Закону України "Про публічні закупівлі", наявність інформації щодо Товариства у Зведених відомостях фактично є підставою для прийняття замовником рішення про відмову учаснику у процедурі закупівлі та зобов`язання відхилити тендерну пропозицію учасника.
Висновки: наявність Зведених відомостей рішень органів АМК із включенням до них Товариства чітко не передбачено чинним законодавством. Таким чином, позовні вимоги Товариства стосовно визнання дій АМК щодо включення Товариства до Зведених відомостей на підставі рішення, які оприлюднені на офіційному веб-порталі АМК, такими, що порушують права Товариства та зобов`язання АМК виключити зі Зведених відомостей інформацію, внесену на підставі рішення (яке оскаржується Товариством в іншій судовій справі), які оприлюднені на офіційному веб-порталі АМК, знайшли своє підтвердження.
Ключові слова: підстави для відмови в участі у процедурі закупівлі, право на участь у публічних закупівлях, повноваження АМК, спори за участю АМК