Справа № 616/459/21
Провадження № 2/616/240/21
У Х В А Л А
"19" липня 2021 р. смт. Великий Бурлук
Суддя Великобурлуцького районного суду Харківської області Подмаркова Ю.М., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до комунального закладу "Приколотнянський ліцей ім. Героя Радянського Союзу К.Ф. Ольшанського Вільхуватської сільської ради", про визнання незаконним наказу про звільнення, поновлення на роботі, визнання продовженим контракту та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,
в с т а н о в и в:
14.07.2021 ОСОБА_1 звернулася до суду із позовною заявою до комунального закладу "Приколотнянський ліцей імені Героя Радянського Союзу К.Ф. Ольшанського Вільхуватської сільської ради", з вимогами:
- визнати протиправним та скасувати наказ керівника комунального закладу "Приколотнянський ліцей ім. Героя Радянського Союзу К.Ф. Ольшанського Вільхуватської сільської ради" № 09-к від 30.06.2021 про звільнення її, ОСОБА_1 , у зв`язку із закінченням строку трудового договору з виплатою компенсації за 49 календарних днів невикористаної щорічної відпустки;
- поновити на роботі ОСОБА_1 на посаді вчителя російської мови та літератури;
- визнати продовженим на строк три роки контракт з працівником закладу, укладений 12.06.2020 між Комунальним закладом "Приколотнянський ліцей ім. Героя Радянського Союзу К.Ф. Ольшанського Вільхуватської сільської ради" та ОСОБА_1 ;
- стягнути з Комунального закладу "Приколотнянський ліцей ім. Героя Радянського Союзу К.Ф. Ольшанського Вільхуватської сільської ради" на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу, у тому числі індексацію середнього заробітку та компенсацію втрати частини доходів, пов`язану з порушенням строків її виплати;
- стягнути з Комунального закладу "Приколотнянський ліцей ім. Героя Радянського Союзу К.Ф. Ольшанського Вільхуватської сільської ради" на користь ОСОБА_1 судові витрати, у тому числі витрати на правову допомогу.
Автоматизованою системою документообігу 14.07.2021 для розгляду зазначеної справи визначено суддю Великобурлуцького районного суду Харківської області Подмаркову Ю.М.
Ознайомившись з позовною заявою та додатками до неї, дійшов наступного:
Відповідно до частини 4 статті 177 Цивільного процесуального кодексу України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивач у позовній заяві зазначила про звільнення від сплати судового збору у зв`язку з тим, що звернулася до суду за вирішенням трудового спору..
Згідно пункту 1 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.
ОСОБА_1 заявлено чотири вимоги: 1. визнання протиправним та скасування наказу про звільнення; 2. поновлення на роботі; 3. визнання продовженим контракту; 4. стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, у тому числі індексацію середнього заробітку та компенсацію втрати частини доходів, пов`язану з порушенням строків її виплати.
Відповідно до положень частини 4 статті 263 Цивільного процесуального кодексу України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 30.01.2019, в справі № 910/4518/16 дійшла висновку, що за змістом приписів статей 94, 116, 117 Кодексу законів про працю України та статей 1, 2 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за своєю правовою природою є спеціальним видом відповідальності роботодавця, спрямованим на захист прав звільнених працівників щодо отримання ними в передбачений законом строк винагороди за виконану роботу (усіх виплат, на отримання яких працівники мають право згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій), який нараховується у розмірі середнього заробітку та не входить до структури заробітної плати.
Пільга щодо сплати судового збору, передбачена пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», згідно з якою від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі, не поширюється на вимоги позивачів про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні (або за час вимушеного прогулу) під час розгляду таких справ в усіх судових інстанціях.
Тобто, вимоги про визнання протиправним та скасування наказу про звільнення, визнання продовженим контракту та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, заявлені ОСОБА_1 , не входять до переліку позовних вимог, визначених Законом України «Про судовий збір», при пред`явленні яких судовий збір не сплачується.
Відповідно до підпункту 1 пункту1 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою судовий збір справляється в розмірі 1 % ціни позову, але не менше 908,00 грн. та не більше 11350,00 грн.
Згідно підпункту 2 пункту 1 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана фізичною особою судовий збір справляється в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто в розмірі 908,00 грн.
Відповідно до частини 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Таким чином, оскільки позовна заява містить дві вимоги немайнового характеру та одну вимогу майнового характеру, які оплачуються судовим збором, позивачу належить сплатити судовий збір у встановленому Законом та вищезазначеному розмірі.
Окрім того, в порушення пункту 3 частини 3 статті 175 Цивільного процесуального кодексу України, позивачем не зазначено ціну позову.
Відповідно до підпункту 1 частини 1 статті 176 Цивільного процесуального кодексу України ціна позову у позовах про стягнення грошових коштів визначається - сумою, яка стягується.
Відповідно до частин 1, 2 статті 185 Цивільного процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
За таких обставин, позовну заяву належить залишити без руху, надати позивачу строк для усунення недоліків відповідно до цієї ухвали і роз`яснити, що інакше заява буде вважатися неподаною і йому повернута.
На виконання даної ухвали позивачу слід скласти позовну заяву у відповідності з вимогами статей 175, 177 Цивільного процесуального кодексу України, сплатати судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись статтями 175-177, 185, 259-261 Цивільного процесуального кодексу України,
п о с т а н о в и в:
Позовну заяву ОСОБА_1 до комунального закладу "Приколотнянський ліцей ім. Героя Радянського Союзу К.Ф. Ольшанського Вільхуватської сільської ради", про визнання незаконним наказу про звільнення, поновлення на роботі, визнання продовженим контракту та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, залишити без руху, встановити позивачу десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для усунення зазначених в ухвалі недоліків шляхом подання позовної заяви у відповідності з вимогами статей 175, 177 Цивільного процесуального кодексу України та сплати судового збору.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Повний текст ухвали складено та підписано суддею 19.07.2021.
Суддя: Ю.М. Подмаркова