Справа № 423/725/13-ц
Провадження № 22-ц/810/395/21
ЛУГАНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
УХВАЛА
26 квітня 2021 року м. Сєвєродонецьк
Луганський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати у цивільних справах: Стахової Н. В. (суддя-доповідач), Лозко Ю. П., Назарової М. В., вирішуючи питання про відкриття апеляційного провадження
за апеляційною скаргою ОСОБА_1
на ухвалу Попаснянського районного суду Луганської області від 05 січня 2020 року
у цивільній справі за позовом ТОВ «Тамбро» та ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про встановлення земельного сервітуту,
встановив:
Ухвалою Попаснянського районного суду Луганської області від 05 січня 2020 року відновлено втрачене судове провадження в цивільній справі № 423/725/13 за позовом ТОВ «Тамбро» та ОСОБА_2 до ОСОБА_3 а про встановлення земельного сервітуту в частині рішення Попаснянського районного суду Луганської області від 07 лютого 2014 року та ухвали апеляційного суду Луганської області від 24 червня 2014 року.
Не погодившись з такою ухвалою, ОСОБА_1 , як особа яка не брала участі у справі, звернувся до суду з апеляційною скаргою.
Обґрунтовуючи своє право на оскарження ухвали Попаснянського районного суду Луганської області від 05 січня 2020 року скаржник зазначив, що не був учасником даної справи, однак в силу того, що 26.12.2019 ОСОБА_1 набуто право власності на земельну ділянку, щодо якої встановлено безстроковий сервітут (обтяження) рішенням суду, яке відновлено на підставі ухвали від 05.01.20520, а тому дана ухвала безпосередньо впливає на права та обов`язки останнього, як власника обтяженого сервітутом майна.
Згідно з ч. ч. 1, 3 статті 352 ЦПК України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково. Після відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою особи, яка не брала участі у справі, але суд вирішив питання про її права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, така особа користується процесуальними правами і несе процесуальні обов`язки учасника справи.
З аналізу вказаної статті вбачається, що особа, яка не брала участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, має право оскаржити в апеляційному порядку ухвалу суду першої інстанції, та враховуючи наведені в апеляційній скарзі обставини, скаржник має право на оскарження зазначеної ухвали суду.
Крім того у скарзі ОСОБА_1 порушує питання щодо поновлення строку апеляційного оскарження ухвали Попаснянського районного суду Луганської області від 05 січня 2020 року, обґрунтовуючи його пропуск тим, що участі у розгляді справи не приймав, 16 березня 2021 року ознайомився з повним текстом оскаржуваної ухвали.
Відповідно до ст. 354 ЦПК України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Із матеріалів справи вбачається, що оскаржувана ухвала суду постановлена 05 січня 2020 року, а.с. 21-22.
Скаржник ОСОБА_1 участі у розгляді справи не приймав.
Згідно із заявою, яка міститься в матеріалах справи, ОСОБА_1 ознайомився з даною справою 16 березня 2021 року, а.с. 24.
Апеляційна скарга подана до суду 31 березня 2021 року, що підтверджується поштовим конвертом, а.с. 36.
Тому, зважаючи на ці обставини, а також виходячи з права кожного на доступ до правосуддя, проголошеного ст. 55 Конституції України та ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основних свобод, апеляційний суд вважає можливим визнати причину пропуску ОСОБА_1 строку апеляційного оскарження ухвали Попаснянського районного суду Луганської області від 05 січня 2020 року поважною та поновити цей строк на підставі ч. 3 ст. 354 ЦПК України.
Приписами ст. 4 Закону України «Про судовий збір» не передбачено ставки судового збору за звернення із заявою про відновлення втраченого судового провадження, отже за законом на скаржника не поширюється обов`язок сплати судового збору за звернення до суду з такою заявою, а тому відповідно і з апеляційною скаргою.
Відповідний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 14 лютого 2018 року у справі № 2а/040/2563/12, від 22 січня 2020 року по справі № 440/207/19 та від 08 грудня 2020 року по справі № 743/1604/19.
Форма і зміст апеляційної скарги відповідає вимогам ст. 356 ЦПК України.
Підстав для повернення апеляційної скарги, залишення її без руху, відмови у відкритті провадження не вбачається.
Керуючись ст.ст. 354, 356, 359 ЦПК України, апеляційний суд,
у х в а л и в:
Клопотання ОСОБА_1 про поновлення строку задовольнити.
Поновити ОСОБА_1 строк на апеляційне оскарження ухвали Попаснянського районного суду Луганської області від 05 січня 2020 року.
Відкрити апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Попаснянського районного суду Луганської області від 05 січня 2020 року.
Направити копію вказаної ухвали, копію апеляційної скарги з доданими до неї письмовими матеріалами особам, що приймають участь у розгляді справи.
Роз`яснити учасникам справи право подати до Луганського апеляційного суду відзив на апеляційну скаргу у письмовій формі у десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали та апеляційної скарги, який за формою і змістом має відповідати ст. 360 ЦПК України, із одночасним наданням доказів надсилання (надання) копії цього відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи.
Відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду ухвали суду першої інстанції (ч. 3 ст. 360 ЦПК України).
Повідомити учасників справи, що в умовах обмежувальних заходів на час карантину та з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, всі документи (заяви, відзив на апеляційну скаргу, відповідь на відзив, клопотання, тощо) можливо подавати до суду в електронному вигляді на електронну адресу суду (е-mail: inbox@lga.court.gov.ua) з використанням власного електронного цифрового підпису; через особистий кабінет в системі «Електронний суд» (https://cabinet.court.gov.ua/login); поштою (93404, м. Сєвєродонецьк, бульвар Дружби Народів, 16), факсом (06452-4-22-13).
Інформацію щодо справи, яка розглядається, учасники справи можуть отримати на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі інтернет - https://court.gov.ua/fair/sud4810/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення і підписання суддями Луганського апеляційного суду та оскарженню не підлягає.
Судді: Н. В. Стахова
Ю. П. Лозко
М. В. Назарова