Справа №:755/6927/18
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"04" червня 2020 р. м. Київ
Дніпровський районний суд м. Києва в складі: головуючого судді САВЛУК Т.В., за участі секретаря Бурячек О.В., розглянувши у підготовчому судовому засіданні , в залі суду, в приміщенні Дніпровського районного суду міста Києва заяву про уточнення позовних вимог, яка подана в межах розгляду цивільної справи за позовом Публічного акціонерного товариства акціонерний банк «Укргазбанк» до ОСОБА_1 , третя особа ОСОБА_2 про звернення стягнення на предмет іпотеки,
в с т а н о в и в :
18 травня 2018 року Дніпровським районним судом міста Києва відкрите провадження у цивільній справі за позовом Публічного акціонерного товариства акціонерний банк «Укргазбанк» до ОСОБА_1 , третя особа ОСОБА_2 про звернення стягнення на предмет іпотеки, та призначено розгляд у порядку загального позовного провадження.
Відповідно до ст. 189 Цивільного процесуального кодексу України завданням підготовчого провадження є: 1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; 2) з`ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Представник позивача - адвокат Мартинюк Є.В. в підготовчому судовому засіданні просив прийняти заяву про уточнення позовних вимог, яка подана до суду 19 липня 2018 року вх.№40023/1, однак не розглянута судом внаслідок зупинення провадження у цивільній справі до виконання окремого доручення компетентним судом Республіки Молдова щодо вручення позовної заяви та заяви про уточнення позовних вимог відповідачу у справі.
Представник відповідача - адвокат Варвась Д.О. просив відмовити у прийнятті заяви про уточнення позовних вимог, оскільки подана до суду заява є ідентичною до первісного позову, крім того цивільним процесуальним законодавством не передбачено подання до суду уточненої позовної заяви, що суперечить вимогам статті 49 ЦПК України.
Вислухавши думку учасників справи, наведені представниками доводи та заперечення щодо підстав прийняття уточненої позовної заяви, суд приходить до наступного.
Згідно положень п. 3 ч. 2 ст. 197 Цивільного процесуального кодексу України, у підготовчому засіданні суд: у разі необхідності заслуховує уточнення позовних вимог та заперечень проти них та розглядає відповідні заяви.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 49 ЦПК України позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Позов у цивільному процесі - це письмово оформлена і адресована суду письмова вимога, що складається з вимоги процесуального характеру та вимоги матеріального характеру (захистити невизнане, оспорюване чи порушене право). А предмет позову - це матеріальний зміст цієї вимоги.
Таким чином, під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняте судове рішення. Цей матеріальний зміст позовних вимог позивача, проявляється в матеріально-правовій заінтересованості - отримати певне матеріальне благо.
Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.
Зміна предмета позову відбудеться тоді, коли в рамках конкретного позовної вимоги позивач замість одного способу захисту прав (який був заявлений раніше, при подачі позову) захоче скористатися іншим способом захисту, обґрунтовуючи свої позовні вимоги (предмет позову) тими самими обставинами, якими він обґрунтовував первісні вимоги.
Зміна підстав позову відбувається тоді, коли позивач в рамках конкретної позовної вимоги, в обґрунтування раніше заявлених позовних вимог (предмету позову) посилається на інші обставини якими він ці (перші) позовні вимоги, обґрунтовував.
Під збільшенням або зменшенням розміру позовних вимог слід розуміти відповідно збільшення або зменшення кількісних показників за тією ж самою вимогою, яку було заявлено в позовній заяві.
Збільшено (чи зменшено) може бути лише розмір вимог майнового характеру.
Таким чином, законодавцем визначено право позивача змінювати предмет позовних вимог, як складову матеріально-правової вимоги позивача до відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Виходячи з вищевикладеного, складовими частинами позову є предмет, підстава, зміст.
Концепція нової редакції ЦПК полягає, у першу чергу, у підготовці позивачем саме кінцевої редакції позовної заяви, яка подається до суду, і в такому випадку суд визначає порядок її розгляду (спрощене без виклику, з викликом, загальне провадження) та враховує при вирішенні питання про такий розгляд ряд чинників (ч.3ст.274 ЦПК України).
За наведених обставин, суд приходить до висновку про відсутність підстав для прийняття заяви про уточнення позовних вимог разом із додатками, яка подана до суду представником позивача Є.Ю. Макєєвим 19 липня 2018 року вх.№40023/1, оскільки за змістом поданої до суду заяви позивач, з урахуванням положень статті 49 ЦПК України, не змінює предмет та підстави позову, заява про уточнення позовних вимог повністю відтворює предмет позову за первісним позовом, в тому числі щодо індивідуальних даних предмету іпотеку, визначеної суми заборгованості по кредитному договору та способу звернення стягнення на предмету іпотеки, тому заява про приєднання до матеріалів справи уточненої позовної заяви з додатковими доказами, з попереднім розрахунком судових витрат, судом не приймається.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 49, 260, 353 Цивільного процесуального кодексу України , суд -
п о с т а н о в и в:
Відмовити у прийнятті заяви про уточнення позовних вимог разом із додатками, яка подана до суду представником позивача Є.Ю. Макєєвим 19 липня 2018 року вх.№40023/1.
Ухвала набирає законної сили в момент її підписання та окремому оскарженню не підлягає.
Інформацію по справі можна отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет http://dn.ki.court.gov.ua
Відповідно до положень ч.2 ст.353 Цивільного процесуального кодексу України заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом апеляційної інстанції, якщо, скаргу подано на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду. (п.4 ч. 5 ст. 357 ЦПК України)
Су д д я