ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 липня 2018 року справа №805/1224/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі суддів: Арабей Т.Г., Гаврищук Т.Г., Гайдара А.В., розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30 травня 2018 року у справі № 805/1224/15-а (головуючий суддя І інстанції Олішевська В.В.), складене в повному обсязі 11 червня 2018 року в м. Слов'янськ Донецької області за позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК ПЕМ - Енерговугілля» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Державне підприємство «Енергоринок» про визнання бездіяльності незаконною та компенсувати суми недоотриманої компенсації витрат, -
ВСТАНОВИВ:
06 квітня 2015 року Публічне акціонерне товариство «ДТЕК ПЕМ - Енерговугілля» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Національної комісії що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, та з урахуванням змін до позовної заяви, просило суд: визнати бездіяльність Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг щодо не нарахування дотацій для компенсації втрат від постачання електроенергії пільговим категоріям споживачів, що знаходяться на території проведення антитерористичної операції, незаконною; зобов'язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг - поновити дії щодо щомісячного врахування сум дотацій для компенсації втрат від постачання електроенергії пільговим категоріям споживачів, що проживають/розміщені у зоні проведення АТО, шляхом прийняття постанови про врахування суми дотаційних сертифікатів при розрахунку оптової ринкової ціни на електроенергію згідно встановленого законодавством порядку; зобов'язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг - компенсувати товариству суми недоотриманої компенсації втрат від постачання електроенергії пільговим категоріям споживачів, за період листопад - грудень 2014 року та січень - березень 2015 року, у розмірі 21 092 612,00 гривень, шляхом збільшення на зазначену суму розміру дотацій для компенсації втрат від постачання електроенергії пільговим категоріям споживачів у відповідній постанові про врахування суми дотаційних сертифікатів при розрахунку оптової ринкової ціни на електроенергію (а.с. 5-10, 86-90 т.1).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 28 квітня 2015 року (а.с. 107-110 т.1), залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 17 червня 2015 року (а.с. 180-183 т.1), позов задоволено.
Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанції, відповідач 16 липня 2015 року подав до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу у якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просив скасувати вищевказані судові рішення та прийняти нове рішення, яким у позові відмовити (а.с. 195-203 т. 1).
Постановою Верховного Суду від 23 січня 2018 року (К/9901/2514/18) касаційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг задоволено частково, постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 квітня 2015 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 17 червня 2015 року у цій справі скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції (а.с. 318-321 т.1).
Направляючи справу на новий розгляд, суд касаційної інстанції виходив з того, що суди першої та апеляційної інстанції, зобов'язуючи відповідача компенсувати Публічному акціонерному товариству «ДТЕК ПЕМ - Енерговугілля» суми недоотриманої компенсації втрат від постачання електроенергії пільговим категоріям споживачів за період листопад - грудень 2014 року та січень - березень 2015 року у розмірі 21 092 612,00 грн., не врахували, що згідно з матеріалами, які були надані позивачем до Нацкомісії, сума дотацій за спірний період становила значно більшу суму, а саме - 23 149 200,00 грн., відтак, судами першої та апеляційної інстанцій не надано належної оцінки та не встановлено, згідно яких саме листів та розрахунків Публічного акціонерного товариства «ДТЕК ПЕМ - Енерговугілля» відповідач повинен компенсувати суми недоотриманої компенсації втрат від постачання електроенергії пільговим категоріям споживачів.
Відтак, суд касаційної інстанції направив на новий розгляд фактично для встановлення суми дотацій, які необхідно компенсувати товариству, погодившись з наявністю права товариства на таке компенсування.
Відповідно до частини п'ятої статті 227 Кодексу адміністративного судочинства України, висновки і мотиви, з яких скасовані рішення, є обов'язковими для суду першої чи апеляційної інстанції при розгляді справи.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27 лютого 2018 року прийнято справу № 805/1224/15-а до провадження судді Олішевської В.В. (а.с. 4 т.2).
29 травня 2018 року, Публічне акціонерне товариство «ДТЕК ПЕМ - Енерговугілля» надало до суду заяву про зміну позовних вимог (остаточні, подавались неодноразово), відповідно до яких просило суд:
- визнати бездіяльність Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг щодо не нарахування дотацій для компенсації втрат від постачання електроенергії пільговим категоріям споживачів, що знаходяться на території проведення антитерористичної операції в період листопад-грудень 2014 року та січень-березень 2015 року, незаконною;
- зобов'язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг поновити дії щодо щомісячного врахування сум дотацій для компенсації втрат від постачання електроенергії пільговим категоріям споживачів, що проживають/розміщені у зоні проведення антитерористичної операції за період листопад-грудень 2014 року та січень-березень 2015 року;
- зобов'язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг - компенсувати Публічному акціонерному товариству «ДТЕК ПЕМ - Енерговугілля» суми недоотриманої компенсації втрат від постачання електроенергії пільговим категоріям споживачів, за період листопад - грудень 2014 року та січень - березень 2015 року, у розмірі 23 149 199,81 грн., шляхом щомісячного збільшення на зазначену суму розміру дотацій для компенсації втрат від постачання електроенергії пільговим категоріям споживачів у відповідній постанові про врахування суми дотаційних сертифікатів при розрахунку оптової ринкової ціни на електроенергію (а.с. 104-105 т.2).
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 30 травня 2018 року позовні вимоги задоволено. Визнано бездіяльність Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг щодо не нарахування дотацій для компенсації втрат від постачання електроенергії пільговим категоріям споживачів, що знаходяться на території проведення антитерористичної операції протиправною. Зобов'язано Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг поновити дії щодо щомісячного врахування сум дотацій для компенсації втрат від постачання електроенергії пільговим категоріям споживачів, що проживають/розміщені у зоні проведення антитерористичної операції, за період листопад - грудень 2014 року та січень - березень 2015 року. Зобов'язано Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг компенсувати Публічному акціонерному товариству "ДТЕК ПЕМ - Енерговугілля" суми недоотриманої компенсації втрат від постачання електроенергії пільговим категоріям споживачів, за період листопад - грудень 2014 року та січень - березень 2015 року, у розмірі 23 149 199,81 гривень, шляхом щомісячного збільшення на зазначену суму розміру дотацій для компенсації втрат від постачання електроенергії пільговим категоріям споживачів у відповідній постанові про врахування суми дотаційних сертифікатів при розрахунку оптової ринкової ціни на електроенергію (а.с. 113-118 т.2).
Не погодившись з постановою суду першої інстанції Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просила суд її скасувати, а в задоволені позовних вимог відмовити.
В обґрунтуванні апеляційної скарги, комісією зазначено, що суд першої інстанції приймаючи по суті судове рішення не врахував Рішення РНБО від 04 листопада 2014 року «Про стан забезпечення енергетичної безпеки держави та невідкладні заходи щодо сталого проведення опалювального сезону 2014/2015 року» введеного в дію Указом Президента України від 14 листопада 2014 року № 876/2014.
Пунктом другим Рішення РНБО від 04 листопада 2014 року Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, було доручено змінити порядок забезпечення електричною енергією споживачів на окремих територіях у районі проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях та оплати ними спожитої електричної енергії з урахуванням припинення розрахунків учасниками оптового ринку електричної енергії України, що здійснюють діяльність на цих територіях.
Крім того, згідно листа заступника Секретаря Ради національної безпеки і борони України від 05 січня 2015 року № 11/6-6-3-3 НКРЕКП мало поінформувати Апарат Ради національної безпеки і борони України про стан та результати виконання рішення. Листом НКРЕКП від 24 листопада 2014 року № 2093/13/60-14 з метою виконання Указу Президента України від 14 листопада 2014 року № 875, комісією було поінформовано енергопостачальні компанії у тому числі ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» стосовно необхідності на грудень 2014 року та в подальшому надавати інформацію щодо компенсації втрат від здійснення постачання електричної енергії споживачам з розподілом окремо по споживачах, які знаходяться в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, та на решті території.
Протоколом наради НКРЕКП від 30 січня 2015 року № 2/17.2/39-15 було вирішено, що при визначенні суми компенсації втрат по всіх видах дотації (компенсації втрат) на лютий 2015 року та в подальшому не враховувати енергопостачальним компаніям, які здійснюють постачання електроенергії, в тому числі на непідконтрольній українській владі території. Таким чином, починаючи з листопада 2014 року дотації (компенсація втрат) по населенню (побутові споживачі) надаються на обсягах споживання електричної енергії лише на підконтрольній українській владі території.
Апелянт наполягає на тому, що посилання НКРЕКП на протокол наради від 30 січня 2015 року № 2/17.2/39-15 як на підставу для ненадання дотаційних сертифікатів позивачу є законним та обґрунтованим, а також таким, що відповідає вимогам законодавства.
Крім того, в доводах апеляційної скарги апелянт посилається на те, що зобов'язання НКРЕКП компенсувати товариству суми недоотриманої компенсації втрат від постачання електроенергії пільговим категоріям споживачів за період листопад-грудень 2014 року та січень-березень 2015 року у розмірі 23 149 199,81 грн. шляхом збільшення на зазначену суму категоріям споживачів у відповідній постанові про врахування суми дотаційних сертифікатів при розрахунку оптової ринкової ціни на електроенергію виходить за межі повноважень суду визначених ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України (а.с. 122-130 т.2).
Представники сторін в судове засіданні не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись судом належним чином.
Суд апеляційної інстанції, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційних скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін, з наступних підстав.
Основним законом, який визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі є Закон України "Про електроенергетику" від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР (далі - Закон № 575/97-ВР).
Згідно зі статтею 1 Закону № 575/97-ВР, енергія - електрична або теплова енергія, яка виробляється на об'єктах електроенергетики та є товарною продукцією, передбаченою для купівлі - продажу.
Відповідно до ст. 11 Закону № 575/97-ВР, державне регулювання діяльності в електроенергетиці провадиться шляхом формування тарифної політики відповідно до законодавства, надання ліцензій на здійснення окремих видів діяльності в електроенергетиці, здійснення контролю за діяльністю суб'єктів електроенергетики та інших учасників ринку електричної енергії та встановлення відповідальності за порушення умов і правил здійснення ними діяльності в електроенергетиці та на ринку електричної енергії.
Органом державного регулювання діяльності в електроенергетиці є національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, регулює діяльність суб'єктів природних монополій у сфері електроенергетики та господарюючих суб'єктів, які діють на суміжних ринках, а також виконує інші функції відповідно до законодавства.
Указом Президента України від 10 вересня 2014 року № 715/2014 затверджено Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Відповідно до п.1 та 2 Положення НКРЕКП, НКРЕКП є органом державного регулювання діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг. НКРЕКП у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також цим Положенням.
Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 13 червня 1996 року № 15/1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 8 серпня 1996 р. за N 433/1458, затверджено Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом (надалі - Умови та Правила).
Відповідно до п. 1.4 Умов та Правил, дотаційний сертифікат - сертифікат, який НКРЕ видає ліцензіату на компенсацію дотацій, які повинен надавати ліцензіат споживачам, що мають право користуватись Пільговими тарифами та одержувати інші дотації згідно з дотаційними програмами.
Згідно пункту 3.8.2. Умов та Правил, ліцензіат повинен постачати електричну енергію споживачам, які мають право користуватися пільговими тарифами.
Пункт 3.8.3 Умов та Правил передбачає, що ліцензіат повинен готувати та вести точні записи розміру дотацій, які надаються споживачам, що мають право користуватися пільговими тарифами або одержувати інші дотації, згідно з іншими дотаційними програмами, яким він постачає електроенергію та надавати цю інформацію НКРЕ на її вимогу.
Ліцензіат повинен протягом 30 днів від дати видачі ліцензії: а) підготувати перелік споживачів, які мають право користуватись Пільговими тарифами або одержувати інші дотації; б) визначити структуру Пільгових тарифів або дотацій для кожного із споживачів, які мають право на такі пільги або дотації; в) визначити обсяг електроенергії, яку споживають споживачі, що мають право на пільги та дотації; г) підготувати розрахунок обсягу необхідних дотацій для споживачів, що мають право на пільги та дотації.
Ліцензіат повинен щомісяця поновлювати цю інформацію і зберігати її протягом 12 місяців.
Згідно пункту 3.8.4 Умов та Правил, встановлено право ліцензіата на одержання дотаційних сертифікатів від НКРЕ, які повинні дорівнювати сумі дотацій, наданих ліцензіатом споживачам, що мають право на користування пільговими тарифами або на отримання інших дотацій, згідно з дотаційними програмами, якщо ці дотації не покриваються іншими джерелами фінансування.
Ліцензіат має право використовувати одержані Дотаційні сертифікати згідно з умовами їх обігу на Оптовому ринку електричної енергії.
З аналізу зазначених норм вбачається, що відповідач як орган державного регулювання діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг, в разі отримання від ліцензіата (позивача) інформації про розмір дотації, з відповідними підтвердженням, зобов'язаний надати ліцензіату дотаційні сертифікати на компенсацію дотацій, які повинні дорівнювати сумі дотацій, наданих ліцензіатом споживачам, що мають право на користування пільговими тарифами або на отримання інших дотацій.
Публічне акціонерне товариство «ДТЕК ПЕМ - Енерговугілля» є ліцензіатом з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, ліцензія серії АЕ № 288232, видана 26 лютого 2014 року. Усі постачальники електричної енергії України повинні отримувати ліцензію на здійснення цієї діяльності та дотримуватися Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, що затверджені Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 13 червня 1996 року N 15/1 (далі - Умови та Правила).
Положенням про порядок надання ліцензіатам з постачання електричної енергії за регульованим тарифом компенсації втрат від здійснення постачання електроенергії побутовим споживачам, затвердженим Постановою НКРЕ № 184 від 26 лютого 2001 року встановлено порядок надання дотаційних сертифікатів. Так, сума компенсації втрат розраховується Національною комісією регулювання електроенергетики України виходячи з обсягів споживання електричної енергії та прогнозованої середньої закупівельної ціни, що подаються до НКРЕ. Пунктом 4 Постанови НКРЕ № 184 встановлено, що розрахунок прогнозованої середньої закупівельної ціни, підписаний уповноваженою особою, надсилається ліцензіатом поштою і надається факсом або в електронному вигляді в термін не пізніше 3 днів з дати затвердження НКРЕ рівня прогнозованої оптової ринкової ціни на розрахунковий місяць. НКРЕ має право не розрахувати ліцензіату суму компенсації втрат у поточному місяці тільки у разі ненадання ліцензіатом НКРЕ необхідних для розрахунку даних у зазначений термін. Отже вказана норма містить лише одну умову та не містить відкритого переліку чи будь-яких інших обмовок. Компенсація втрат надається щомісяця ліцензіатам, які здійснюють постачання електричної енергії населенню, населеним пунктам та на побутові потреби релігійних організацій за затвердженими НКРЕ тарифами (п. 5 ПНКРЕ № 184). Рішення НКРЕ щодо надання компенсації втрат оформлюється постановою та надсилається не пізніше ніж за 2 робочих дні до початку наступного місяця (місяця, в якому буде здійснена компенсація втрат): ліцензіатам, ДП "Енергоринок", територіальним представництвам НКРЕ.
При визначенні оптової ціни в наступному розрахунковому місяці розпорядник системи розрахунків (ДП "Енергоринок") враховує розмір суми компенсації втрат. У разі надходження до розпорядника системи розрахунків постанови НКРЕ, якою встановлюється розмір суми компенсації втрат, після початку розрахункового місяця, сума цієї компенсації розподіляється на відповідну кількість днів розрахункового місяця (п. 7 ПНКРЕ № 184).
Такий самий порядок передбачено і в інших Постановах НКРЕ щодо надання дотаційних сертифікатів: Постанові НКРЕ № 1487 від 16 листопада 2006 року "Про затвердження Положення про порядок надання ліцензіатам з постачання електричної енергії за регульованим тарифом компенсації втрат від здійснення постачання електроенергії споживачам за тарифами, диференційованими за періодами часу"; Постанові НКРЕ № 996 від 26 липня 2007 року "Про затвердження Порядку надання ліцензіатам з постачання електричної енергії за регульованим тарифом компенсації втрат від здійснення постачання електричної енергії міському електричному транспорту за тарифами, встановленими на рівні, як для населення"; Постанові НКРЕ № 27 від 18 січня 2007 року "Про затвердження Порядку надання ліцензіатам з постачання електричної енергії за регульованим тарифом компенсації втрат при здійсненні постачання електроенергії побутовим споживачам, які розраховуються за тарифами, диференційованими за періодами часу"; Постанові НКРЕ № 198 від 21 лютого 2008 року "Про затвердження Порядку надання ліцензіатам з постачання електричної енергії за регульованим тарифом компенсації втрат від здійснення постачання електричної енергії, яка використовується для зовнішнього освітлення населених пунктів".
Як встановлено судом першої, апеляційної інстанції з матеріалів справи, позивачем виконані вимоги нормативних актів щодо подання усіх необхідних заяв, розрахунків та підтверджуючих матеріалів до територіального представництва НКРЕКП. Фактів надання недостовірної інформації встановлено не було. В матеріалах справи також є докази того, що Територіальне представництво НКРЕКП надавало висновки про обґрунтованість надання дотаційних сертифікатів товариству, а саме: Висновки Територіального підрозділу НКРЕКП у Донецькій області від 11 лютого 2015 року (а.с. 20, 24 т. 1); Висновки Територіального підрозділу НКРЕКП у Донецькій області від 05 березня 2015 року (а.с. 38,42 т.1); Висновки Територіального підрозділу НКРЕКП у Донецькій області від 01 квітня 2015 року (а.с. 50, 61 т. 1).
Своєчасне надання розрахунків та висновки перевірки сум компенсації втрат представником відповідача в суді не спростовані.
Отже позивачем дотримані всі умови, які дають право на отримання компенсації втрат від здійснення постачання електричної енергії споживачам, а територіальними підрозділами НКРЕКП підтверджене таке право шляхом надання відповідних висновків.
Спірним питанням є правомірність та порядок припинення сум дотацій (компенсація втрат) позивачу.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що 04 листопада 2014 року РНБО України прийняло рішення "Про стан забезпечення енергетичної безпеки держави та невідкладні заходи щодо сталого проведення опалювального сезону 2014/2015 року" (введено в дію Указом Президента України від 14 листопада 2014 року № 876), яким було доручено змінити порядок забезпечення електричною енергією споживачів на окремих територіях Донецької та Луганської областях та оплати ними спожитої електричної енергії з урахуванням припинення розрахунків учасниками оптового ринку електричної енергії України, що здійснюють діяльність на цих територіях.
Відповідно до п.2 (п.п.2.3) рішення, було запропоновано Національній комісії змінити порядок забезпечення електричною енергією споживачів на окремих територіях у районі проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях та оплати ними спожитої електричної енергії з урахуванням припинення розрахунків учасниками оптового ринку електричної енергії України, що здійснюють діяльність на цих територіях. Затвердити економічно обґрунтовані тарифи на електричну енергію. Що постачається на окремі території в районі проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях.
На підставі цього рішення НКРЕКП проінформувало енергопостачальні компанії, що здійснюють ліцензовану діяльність у Донецькій та Луганській областях, про необхідність ведення окремого обліку та надання інформації щодо компенсації втрат від здійснення постачання електричної енергії пільговим категоріям споживачів по споживачах, які знаходяться у населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, та на решті території.
Враховуючи рішення РНБО, 30 січня 2015 року НКРЕКП провело нараду щодо роботи на оптовому ринку електричної енергії України ліцензіатів, які продовжують здійснювати ліцензовану діяльність на території, органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, і яка стосувалась, у тому числі, і питання дотацій енергопостачальним компаніям, що проводять діяльність на непідконтрольній українській владі території в зоні проведення антитерористичної операції, у зв'язку з постачанням електроенергії окремим пільговим категоріям споживачів.
Протоколом наради НКРЕКП від 30 січня 2015 року № 2/17.2/39-15 було вирішено не враховувати енергопостачальним компаніям, які здійснюють постачання електроенергії у тому числі на непідконтрольній українській владі території, дотації (компенсації втрат). Крім того, цим протоколом передбачено здійснити запит до таких енергопостачальних компаній з метою отримання інформації щодо фактичних обсягів споживання електроенергії населенням у листопаді 2014 року на підконтрольній українській владі території за формою звітності № 4-НКРЕ, після чого здійснити коригування сум дотацій (компенсації втрат) по листопаду 2014 року шляхом врахування обсягів споживання електричної енергії лише на підконтрольній українській владі території.
Отже НКРЕКП виключає з розрахунків суми, що повинні компенсувати втрати від поставки електроенергії споживачам, що знаходяться у зоні проведення АТО і сплачують за спожиту електроенергію за пільговими тарифами.
Публічне акціонерне товариство «ДТЕК ПЕМ - Енерговугілля» недоотримало дотації за період листопад - грудень 2014 року та січень - березень 2015 року, у розмірі 23 148 199,81 грн.
При цьому, суд зазначає, що на даний час є діючими та не скасованими порядки компенсації втрат від здійснення постачання електроенергії, а саме затвердженні Постановою НКРЕ від 26 лютого 2001 року № 184 "Про затвердження Положення про порядок надання ліцензіатам з постачання електричної енергії за регульованим тарифом компенсації втрат від здійснення постачання електроенергії побутовим споживачам", Постановою НКРЕ України від 16 листопада 2006 року № 1487 "Про затвердження Положення про порядок надання ліцензіатам з постачання електричної енергії за регульованим тарифом компенсації втрат від здійснення постачання електроенергії споживачам за тарифами, диференційованими за періодами часу", Постановою НКРЕ України від 26 липня 2007 року № 996 "Про затвердження Порядку надання ліцензіатам з постачання електричної енергії за регульованим тарифом компенсації втрат від здійснення постачання електричної енергії міському електричному транспорту за тарифами, встановленими на рівні, як для населення", Постановою НКРЕ України від 18 січня 2007 року № 27 "Про затвердження Порядку надання ліцензіатам з постачання електричної енергії за регульованим тарифом компенсації втрат при здійсненні постачання електроенергії побутовим споживачам, які розраховуються за тарифами, диференційованими за періодами часу", Постановою НКРЕ України від 21 лютого 2008 року № 198 "Про затвердження Порядку надання ліцензіатам з постачання електричної енергії за регульованим тарифом компенсації втрат від здійснення постачання електричної енергії, яка використовується для зовнішнього освітлення населених пунктів".
Вищевказаними порядками передбачено обов'язок відповідача, у разі дотримання ліцензіатом (позивачем) вимог вищезазначених порядків та наявності висновку територіального представництва відповідача щодо доцільності надання компенсації втрат ліцензіату, прийняти рішення (постанову) щодо надання позивачу компенсації втрат виходячи з обсягів споживання електричної енергії.
За вказаними нормативно-правовими актами відповідач має право не розрахувати ліцензіату суму компенсації втрат у поточному місяці тільки у разі ненадання ліцензіатом необхідних для розрахунку даних у зазначений термін, а також має право позбавити ліцензіата суми компенсації втрат, якщо за результатами планової або позапланової перевірки виявлено, що ліцензіатом для отримання компенсації втрат була надана недостовірна інформація і це призвело до завищення суми компенсації втрат.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, позивачем були виконанні усі умови порядків шляхом подання усіх необхідних заяв, розрахунків, звітів до територіального представництва НКРЕКП, з подальшим направленням документів та висновків територіального представництва НКРЕКП до центрального апарату НКРЕКП. Фактів ненадання всієї інформації або надання позивачем (ліцензіатом) недостовірної інформації встановлено не було.
Отже, суд апеляційної інстанції вважає, що позивачем дотримані всі умови, які дають право позивачу на отримання компенсації втрат від здійснення постачання електроенергії побутовим споживачам за період листопад 2014 року - березень 2015 року.
В судовому засіданні представник відповідача пояснив, що всі суми компенсації втрат, які містяться в розрахунках за період листопад - грудень 2014 року та січень - березень 2015 року, були перевірені територіальним представництвом НКРЕКП та по ним надавались висновки, які були направлені до центрального апарату НКРЕКП, але за результатами розгляду цих висновків комісія не включила суми споживачам, які знаходяться в зоні АТО.
Тобто, представник відповідача підтвердив обґрунтованість сум недоотриманої позивачем компенсації втрат від постачання електроенергії пільговим категоріям споживачів. Крім того, вказані суми компенсації не є спірними у даній справі. Таким чином, з урахуванням викладеного у відповідача не було обґрунтованих підстав для ненадання позивачу компенсації втрат від здійснення постачання електричної енергії споживачам.
Суд апеляційної інстанції не приймає посилання апелянта на рішення РНБО України від 04 листопада 2014 року та рішення наради НКРЕКП викладене в протоколі від 30 січня 2015 року № 2/17.2/39-15, як на підставу скасування рішення суду першої інстанції та обґрунтованості висновку відповідача щодо ненадання дотаційних сертифікатів позивачу, з наступних підстав.
Указом Президента України від 14 листопада 2014 року № 876/2014 уведено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 4 листопада 2014 року "Про стан забезпечення енергетичної безпеки держави та невідкладні заходи щодо сталого проведення опалювального сезону 2014/15 року".
Відповідно до п.п. 2, 3 п.2 зазначеного Рішення, запропоновано Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у тижневий строк: змінити порядок забезпечення електричною енергією споживачів на окремих територіях у районі проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях та оплати ними спожитої електричної енергії з урахуванням припинення розрахунків учасниками оптового ринку електричної енергії України, що здійснюють діяльність на цих територіях.
Суд апеляційної інстанції наголошує, що зазначеним рішенням РНБО України лише було запропоновано відповідачу змінити порядок, тобто вказана норма носить рекомендаційний характер.
Як зазначалось вище стаття 11 Закону № 575/97-ВР визначає, що органом державного регулювання діяльності в електроенергетиці є національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики.
За приписами п.п.5 п.4 Положення НКРЕКП, НКРЕКП відповідно до покладених на неї завдань розробляє і затверджує нормативно-правові акти, передбачені законодавством.
Відповідно до п.п.6 та 7 п.6 Положення НКРЕКП, НКРЕКП для забезпечення виконання покладених на неї завдань і функцій має право: приймати в межах своєї компетенції рішення, що є обов'язковими для виконання суб'єктами природних монополій; приймати з питань, що належать до компетенції НКРЕКП, нормативно-правові акти, контролювати їх виконання.
Згідно п.п.4 п.10 Положення НКРЕКП, голова НКРЕКП скликає і проводить засідання НКРЕКП, вносить питання для розгляду на її засіданнях, підписує протокол засідань та рішення НКРЕКП, затверджує порядок денний засідання НКРЕКП.
За п. 13 Положення НКРЕКП, рішення НКРЕКП приймаються на засіданнях, які проводяться у формі відкритих або закритих слухань. У разі розгляду питань, що мають важливе суспільне значення, засідання проводяться у формі відкритих слухань, в яких беруть участь представники суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на суміжних ринках, об'єднань споживачів і громадськості.
Рішення, прийняті НКРЕКП, оформлюються постановами і розпорядженнями.
Рішення НКРЕКП, які є нормативно-правовими актами, підлягають обов'язковій державній реєстрації в установленому законодавством порядку, за винятком рішень з питань установлення цін та тарифів (крім установлення цін та тарифів для населення) та рішень з питань функціонування оптового ринку електричної енергії.
Рішення НКРЕКП, які відповідно до закону є регуляторними актами (крім рішень щодо встановлення тарифів), розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
З аналізу зазначених норм вбачається, що відповідачу як органу державного регулювання діяльності в електроенергетиці надано право приймати як рішення (які оформлюються постановами і розпорядженнями) так і нормативно-правові або регуляторні акти.
Проте, відповідач на виконання рішення РНБО України від 04 листопада 2014 року ніяких рішень нормативно-правового характеру не приймав, тобто, для зміни порядку здійснення компенсації втрат позивача повинен був внести зміни в діючи постанови.
Однак правом змінити порядок забезпечення електричною енергією споживачів на окремих територіях у районі проведення антитерористичної операції не скористався.
На підставі викладеного, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що протокол наради НКРЕКП не є нормативно-правовим актом, не скасовує та не змінює нормативно-правові акти - Постанову НКРЕ № 184 від 26 лютого 2001 року, Постанову НКРЕ № 1487 від 16 листопада 2006 року, Постанову НКРЕ № 996 від 26 липня 2007 року, Постанову НКРЕ № 27 від 18 січня 2007 року, Постанову НКРЕ № 198 від 21 лютого 2008 року, а тому застосовуватись до вказаних правовідносин не може.
Отже суд апеляційної інстанції не приймає доводи апелянта, що протокольне рішення є фактичною зміною такого порядку, оскільки воно прийнято не в межах законодавчо встановленого порядку прийняття рішення та не оформлено розпорядженням або постановою НКРЕКП.
Суд апеляційної інстанції погоджує висновок суду першої інстанції, щодо визнання незаконної бездіяльності НКРЕКП щодо не нарахування дотацій для компенсації втрат від постачання електроенергії пільговим категоріям споживачів, що знаходяться на території проведення антитерористичної операції з зобов'язанням компенсувати позивачу суми недоотриманої компенсації втрат від постачання електроенергії пільговим категоріям споживачів за період листопад - грудень 2014 року та січень - березень 2015 року шляхом збільшення на зазначену суму категоріям споживачів у відповідній постанові про врахування суми дотаційних сертифікатів при розрахунку оптової ринкової ціни на електроенергію.
З урахуванням викладеного є також вірним висновок суду першої інстанції, щодо зобов'язання НКРЕКП прийняти постанову про врахування суми дотаційних сертифікатів при розрахунку оптової ринкової ціни на електроенергію згідно встановленого законодавством порядку, оскільки за приписами вищезазначених порядків затверджених Постановами НКРЕ від 26 лютого 2001 року № 184, від 16 листопада 2006 року № 1487, від 26 липня 2007 року № 996, від 18 січня 2007 року № 27, від 21 лютого 2008 № 198 відповідач зобов'язаний прийняти рішення щодо надання ліцензіату (позивачу) компенсації втрат понесених ним в період листопад - грудень 2014 року та січень - березень 2015 року, яке оформлюється постановою. Тобто, позивач ставив питання про спонукання відповідача виконати належним чином вимоги щодо надання позивачу компенсації втрат понесених ним в період листопад - грудень 2014 року та січень - березень 2015 року, що не стосується правовідносин які можуть виникнути у майбутньому та втручання в повноваження відповідача,не відносяться до внутрішньої компетенції державного органу, що спростовує твердження апелянта.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції погоджується з рішенням суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень ч.1 ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне залишити апеляційні скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, оскільки суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись статтями 250, 272, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30 травня 2018 року у справі № 805/1224/15-а - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку встановленому ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 25 липня 2018 року.
Судді Т.Г.Арабей
Т.Г. Гаврищук
А.В. Гайдар