Провадження № 2/127/5838/17
У Х В А Л А
Іменем України
24 січня 2018 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області
в складі головуючого судді: Гриневича В.С.,
при секретарі: Марценюк А.М.,
за участю:
позивача: ОСОБА_1, його представника: ОСОБА_2
представників відповідача: ОСОБА_3, ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці заяву представника відповідача ОСОБА_4 про закриття провадження, в частині позовних вимог, у справі №127/21764/17 за позовом ОСОБА_1 до громадської організації товариства садоводів «Малинівка» про поновлення на роботі, -
ВСТАНОВИВ :
В провадженні Вінницького міського суду Вінницької області перебуває цивільна справа №127/21764/17 за позовом ОСОБА_1 до громадської організації товариства садоводів «Малинівка» про поновлення на роботі, а саме про визнання недійсним та скасування рішень, які оформлені протоколом проведення позачергових загальних зборів громадської організації товариства садоводів «Малинівка», поновлення позивача на посаді голови правління громадської організації товариства садоводів «Малинівка» та стягнення з відповідача середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Під час проведення судового засідання представником відповідача ОСОБА_4 було заявлено та подано заяву про закриття провадження у справі в частині визнання недійсним та скасування рішення загальних зборів товариства садоводів «Малинівка».
Вказана заява мотивована тим, що позовні вимоги, в частині визнання недійсним та скасування рішень, які оформлені протоколом проведення позачергових зборів громадської організації товариства садоводів «Малинівка» від 16 липня 2017 року, а саме щодо обрання головуючого та секретаря зборів, щодо обрання рахункової комісії, щодо оголошення недовіри і звільнення голови правління ГО ТС «Малинівка», щодо визначення особи, яка має право представляти ГО ТС «Малинівка» для здійснення реєстраційних дій, за своєю правовою природою та наслідками належать до корпоративних спорів та підлягають вирішенню господарськими судоми.
Представник відповідача ОСОБА_2 заперечував щодо задоволення заявленого клопотання, посилаючись на те, що відносити між учасниками громадської організації не є корпоративними, та підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства.
Заслухавши думку учасників судового процесу та дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання, з огляду на таке.
Як вбачається з матеріалів справи, предметом позовних вимог є вимоги позивача про визнання недійсним та скасування рішення громадської організації товариства садоводів «Малинівка», які оформлені протоколом проведення позачергових загальних зборів громадської організації товариства садоводів «Малинівка» від 16 липня 2017 року, поновлення позивача на посаді голови правління вказаної громадської організації та стягнення з відповідача на користь позивача середній заробіток за час вимушеного прогулу.
Відповідно до частини першої статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
В той же час, згідно з пунктом третім частини першої статті 20 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв’язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов’язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.
Корпоративні відносини регулюються Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Законом України "Про господарські товариства", Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок", Законом України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні", іншими нормативно-правовими актами.
У пункті 2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 №13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" роз’яснено, що при визначенні підвідомчості (підсудності) справ, що виникають із корпоративних відносин, судам необхідно керуватися поняттям корпоративних прав, визначеним частиною першою статті 167 Господарського кодексу України.
Відповідно до частини першої статті 167 Господарського кодексу України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Згідно з частиною першою статті 113 ЦК України господарським товариством є юридична особа, статутний (складений) капітал якої поділений на частки між учасниками.
Частиною другою статті 113 Цивільного кодексу України та статтею 80 Господарського кодексу України визначено, що господарські товариства можуть бути створені у формі повного товариства, командитного товариства, товариства з обмеженою або додатковою відповідальністю, акціонерного товариства.
Проте, громадська організація товариство садоводів «Малинівка» за своїм правовим статусом не є господарським товариством у розумінні статті 113 ЦК України та статті 80 ГК України, а є іншим суб’єктом, діяльність якого регламентується Законом України «Про громадські об’єднання».
Відповідно до статті 1 Закону України «Про громадські об’єднання» громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів. Громадське об'єднання за організаційно-правовою формою утворюється як громадська організація або громадська спілка. Громадська організація - це громадське об'єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи. Громадське об'єднання може здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи або без такого статусу. Громадське об'єднання зі статусом юридичної особи є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку.
Згідно з пунктами 1.1, 1.3 наявного в матеріалах справи Статуту громадської організації товариства садоводів «Малинівка», який затверджено зборами уповноважених представників 26.11.2016р., громадська організація товариства садоводів «Малинівка» є неприбутковою громадською організацією, яка об’єднує громадян на основі спільних інтересів для реалізації мети та завдань, передбачених цим статутом. Громадська організація товариства садоводів «Малинівка» є непідприємницьким товариством, основною метою якого є задоволення та захист законних, соціальних, економічних, інших спільних інтересів його членів.
Пунктом 1.2 Статуту передбачено, що громадська організація набуває статусу юридичної особи з моменту державної реєстрації у установленому законом порядку та здійснює свою діяльність у відповідності з Конституцією України, Законом України «Про громадські об’єднання», іншим чинним законодавством України та цим Статутом.
За правилами визначеними у частині шостій статті 3 Закону України «Про громадські об’єднання» відсутність майнового інтересу передбачає, що члени (учасники) громадського об'єднання не мають права на частку майна громадського об'єднання та не відповідають за його зобов'язаннями. Доходи або майно (активи) громадського об'єднання не підлягають розподілу між його членами (учасниками) і не можуть використовуватися для вигоди будь-якого окремого члена (учасника) громадського об'єднання, його посадових осіб (крім оплати їх праці та відрахувань на соціальні заходи).
З аналізу вищенаведених норм слідує висновок, що корпоративними є відносини, пов’язані з реалізацією корпоративних прав, посвідчених акціями, частками, тоді як відносини пов’язані з членством у громадських об'єднаннях, до корпоративних не належать.
При цьому, саме по собі членство позивача у громадській організації товариство садоводів «Малинівка» свідчить про наявність у нього певних немайнових прав, проте не спростовує факту відсутності у нього саме корпоративних прав у вказаній юридичній особі.
Відповідно до пункту першого частини першої статті 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Однак, оскільки позовні вимоги позивача щодо визнання недійсним та скасування рішення громадської організації товариства садоводів «Малинівка», які оформлені протоколом проведення позачергових загальних зборів громадської організації товариства садоводів «Малинівка» від 16 липня 2017 року, не стосуються порушення корпоративних прав, а також враховуючи суб’єктний склад сторін у справі, даний спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, а відтак відсутні правові підстави для закриття провадження у справі, в частині вимог.
Керуючись ст. 19, 255, 260 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ :
Заяву представника відповідача ОСОБА_4 про закриття провадження, в частині позовних вимог, у справі № 127/21764/17 за позовом ОСОБА_1 до громадської організації товариства садоводів «Малинівка» про поновлення на роботі, залишити без задоволення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: