ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
17.01.2018
Справа № 920/840/17
м. Суми
Господарський суд Сумської області у складі колегії суддів: головуючого судді Котельницької В.Л., судді Спиридонової Н.О., судді Костенко Л.А. при секретарі судового засідання Пономаренко Т.М., розглянувши матеріали справи №920/840/17
за позовом: заступника керівника Конотопської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі позивача ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Сумській області, м. Суми,
до відповідача: Фермерського господарства “Дробоног”, Сумська область, Буринський район. с. Чернеча Слобода,
про повернення земельної ділянки
За участю представників сторін:
від позивача – не з’явився;
від відповідача - ОСОБА_2 (довіреність № б/н від 01.12.17);
прокурор – Правдюк В.В. (посвідчення № 044588 від 19.10.16).
Суть спору: прокурор у своїй позовній заяві просить суд зобов’язати відповідача повернути на користь ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Сумській області земельну ділянку загальною площею 38,9 га для ведення селянського сільськогосподарського (фермерського) господарства, розташовану на території Чернечослобідської сільської ради Буринського району.
Відповідач подав суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог повністю, оскільки вважає, що в даному випадку органи прокуратури не мають права здійснення інтересів держави, оскільки не обґрунтував в чому полягає порушення інтересів держави. Також відповідно до ст. 53 ГПК України в ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Сумській області наявні всі можливості та повноваження для звернення до господарського суду. Крім того, відповідач зазначає, що акт на право постійного користування зареєстровано в установленому законом порядку. Тобто в даному випадку мова про повернення земельної ділянки може вестись тільки після того, як буде визнано недійсним або скасовано державний акт на право постійного користування земельною ділянкою в установленому законом порядку та вилучено зазначений документ з відомостей державного земельного кадастру.
Представник позивача подав відповідь на відзив № б/н від б/д (вх. 177 від 09.01.2018) на обґрунтування своєї позиції у справі.
Прокурор подав відповідь на відзив № 82-2632-17 від 29.12.2017 на обґрунтування своєї позиції у справі.
Представник відповідача подав заперечення № 2 від 12.01.2018 на обґрунтування своєї позиції у справі з огляду на відповідь на відзив позивача і прокурора.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив:
Справа № 920/840/17 перебувала у провадженні судді Левченко П. І.
Ухвалою Господарського суду Сумської області від 17.11.2017 було призначено колегіальний розгляд справи та визначено наступний склад колегії: головуючий суддя Левченко П.І., судді Спиридонова Н. О., Костенко Л.А.
Відповідно до Протоколу повторного автоматичного розподілу судової справи між суддями від 17.01.2018, у зв’язку із звільненням з посади судді Левченка П.І., головуючим суддею у даній справі визначено суддю Котельницьку В.Л.
Згідно із чч. 1-3 ст. 12 даного Кодексу, господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного). Наказне провадження призначене для розгляду справ за заявами про стягнення грошових сум незначного розміру, щодо яких відсутній спір або про його наявність заявнику невідомо. Спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Відповідно до п. 14 ст. 32 Господарського процесуального кодексу України, у разі зміни складу суду на стадії підготовчого провадження розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
У разі зміни складу суду на стадії розгляду справи по суті суд повторно розпочинає розгляд справи по суті, крім випадку, коли суд ухвалить рішення про повторне проведення підготовчого провадження.
Враховуючи, що розгляд справи по суті судом не розпочато, суд розглядає дану справу в порядку загального позовного провадження зі стадії відкриття провадження у справі за правилами загального позовного провадження згідно із ст. 176 ГПК України, з урахуванням змін, які набрали чинності 15.12.2017.
Порядок здійснення підготовчого провадження визначений у Главі 3 (Підготовче провадження) Розділу ІІІ (Позовне провадження) Господарського процесуального кодексу України.
Згідно із положеннями ст. 177 ГПК України завданнями підготовчого провадження є:
1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу;
2) з'ясування заперечень проти позовних вимог;
3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів;
4) вирішення відводів;
5) визначення порядку розгляду справи;
6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Підготовче провадження починається відкриттям провадження у справі і закінчується закриттям підготовчого засідання.
Підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
Відповідно до ст. 181 ГПК України, для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання. Дата і час підготовчого засідання призначаються суддею з урахуванням обставин справи і необхідності вчинення відповідних процесуальних дій. Підготовче засідання має бути розпочате не пізніше ніж через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необхідність розгляду даної судової справи у порядку загального позовного провадження та про призначення підготовчого засідання у справі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 32, 121, 176, 177-181, 233, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Справу № 920/840/17 розглядати за правилами загального позовного провадження зі стадії підготовчого засідання.
2. Підготовче засідання у справі № 920/840/17 призначити на 15.02.2018 об 11:30 год. у приміщенні Господарського суду Сумської області за адресою: м. Суми, проспект Шевченка, 18/1, 1-й поверх, зал судового засідання № 2.
3. Запропонувати прокурору надати суду письмове обґрунтування своєї позиції у справі з огляду на заперечення відповідача.
4. Повідомити сторін про право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, а також про обов’язок повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання, зміну номерів телефонів і факсів, адреси електронної пошти або іншої аналогічної інформації.
5. Повідомити учасників справи про підготовче засідання.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою:tps:/court.gov.ua/sud5021/.
Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення. Дана ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено 22.01.2018
Головуючий суддя В.Л. Котельницька
Суддя Н.О. Спиридонова
Суддя Л.А. Костенко
Примітка про права та обов’язки сторін.
Відповідно до ст. 42 ГПК України учасники справи мають право:
1) ознайомлюватися з матеріалами справи, робити з них витяги, копії, одержувати копії судових рішень;
2) подавати докази; брати участь у судових засіданнях, якщо інше не визначено законом; брати участь у дослідженні доказів; ставити питання іншим учасникам справи, а також свідкам, експертам, спеціалістам;
3) подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб;
4) ознайомлюватися з протоколом судового засідання, записом фіксування судового засідання технічними засобами, робити з них копії, подавати письмові зауваження з приводу їх неправильності чи неповноти;
5) оскаржувати судові рішення у визначених законом випадках;
6) користуватися іншими визначеними законом процесуальними правами.
2. Учасники справи зобов'язані:
1) виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу;
2) сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи;
3) з'являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов'язковою;
4) подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази;
5) надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні;
6) виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки;
7) виконувати інші процесуальні обов'язки, визначені законом або судом.
3. У випадку невиконання учасником справи його обов'язків суд застосовує до такого учасника справи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом.
4. За введення суду в оману щодо фактичних обставин справи винні особи несуть відповідальність, встановлену законом.