ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
УХВАЛА
"23" березня 2017 р. Справа № 17-2-1-7-5-6-5-21-2-32-39-18/01-5010
За заявою: Відкритого акціонерного товариства (далі - ВАТ) „Одесагаз"
до боржника: Публічного акціонерного товариства (далі - ПАТ) „Одеська ТЕЦ"
про визнання банкрутом.
за участю прокурора м. Одеси,
за участю Фонду державного майна України,
за участю НАК „Нафтогаз України",
за участю Головного управління юстиції в Одеській області,
за участю Міністерства енергетики та вугільної промисловості,
за участю Одеської міської ради
Суддя Демешин О. А.
В судове засідання з'явились представники сторін:
від ВАТ "Одесагаз": Кураніна К.С. - довіреність;
від ПАт "Одеська ТЕЦ": Макаренко Н.А. - довіреність;
від НАК "Нафтогаз України": Ракітін П.С. - довіреність;
від ГУЮ в Одеській обл.: Волков Д.О. - довіреність;
від Міністерства енергетики та ВП: не з'явився;
ліквідатор: не з'явився;
від ПрАТ "Енергомережа": Гонтарь О.М. - довіреність;
від ПАТ "Одеська ТЕЦ": Хайло М.В. - довіреність;
від Фонду державного майна України: не з'явився,
від КП "Електропівдензахідмонтаж-11": не з'явився,
від ОМР: не з'явився;
від ДФСУ у Суворовському районі м. Одеси: Захарченко А.О. - довіреність;
від ДК "Газ України", Жорова Л.М. - довіреність;;
від Відділення виконавчої дирекції фонду у м. Одеса: Борисенко О.А. - довіреність;
від ПАТ "УКРТРАНСГАЗ": Висоцький С.О. - довіреність;
Розглянувши матеріали справи, суд встановив:
13.12.2016 року Постановою Господарського суду Одеської області по справі № 17-2-1-7-5-6-5-21-2-32-39-18/01-5010 визнано банкрутом Публічне акціонерне товариство "Одеська ТЕЦ" та відкрито ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців до 13.12.2017 р. включно, ліквідатором Публічного акціонерного товариства „Одеська ТЕЦ" призначено арбітражного керуючого Лахненко Євгенія Миколайовича.
З метою виявлення кредиторів з вимогами за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, 15.12.2016 р. здійснено офіційне оприлюднення повідомлення про визнання ПАТ «Одеська ТЕЦ» банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет за №38453 від 15.12.2016р.
17.03.2017 року суд призначив розгляд справи на 23.03.2017 року о 15:00. Всі сторони були належним чином повідомлені про дату і місце проведення судового засідання.
25.01.2017 року (вх. № 3-102/17) Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одеса звернулось до Господарського суду Одеської області із заявою про визнання вимог у справі №17-2-1-7-5-6-5-21-2-32-39-18/01-5010 про банкрутство ПАТ «Одеська ТЕЦ» із зобов'язань, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян, шляхом капіталізації у ліквідаційній процедурі відповідних платежів в сумі 585 054,17 грн.
В заяві зазначено, що від Публічного Акціонерного Товариства «Одеська ТЕЦ» на обліку у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одеса знаходиться три особові справи потерпілих, які продовжують отримувати страхові виплати по трудовому каліцтву, зокрема: особова справа ОСОБА_12, ІНФОРМАЦІЯ_1, який має зареєстрований страховий випадок трудове каліцтво, що отримане 15.07.2009 року та продовжує отримувати страхові виплати; особова справа ОСОБА_13, ІНФОРМАЦІЯ_3, яка має зареєстрований страховий випадок трудове каліцтво, що стався 01.04.2000 року та продовжує отримувати страхові виплати; особова справа ОСОБА_14, ІНФОРМАЦІЯ_2, (донька загиблого ОСОБА_15, який перебував на обліку у результаті нещасного випадку, що стався 15.07.2009 року) та продовжує отримувати страхові виплати по втраті годувальника.
Враховуючи вимоги Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000р. № 765, здійснюється капіталізація платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута, у зв'язку з чим Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одеса звернулось із заявою про визнання вимог, що згідно наданого розрахунку складає 585 054,17 грн.
Згідно заяви Ліквідатора ПАТ «Одеська ТЕЦ» від 21.03.2017 р. ним визнано кредиторські вимоги Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одеса в сумі 585 054,17 грн.
Розглянувши матеріали заяви Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одеса та справи, вислухавши представників сторін та учасників, суд встановив наступне.
У Відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одеса від Публічного Акціонерного Товариства «Одеська ТЕЦ» на обліку знаходяться наступні особові справи потерпілих, які продовжують отримувати страхові виплати по трудовому каліцтву, зокрема:
особова справа ОСОБА_12, ІНФОРМАЦІЯ_1, який має зареєстрований страховий випадок трудове каліцтво, що отримане 15.07.2009 року та продовжує отримувати страхові виплати;
особова справа ОСОБА_13, ІНФОРМАЦІЯ_3, яка має зареєстрований страховий випадок трудове каліцтво, що стався 01.04.2000 року та продовжує отримувати страхові виплати;
особова справа ОСОБА_14, ІНФОРМАЦІЯ_2, (донька загиблого ОСОБА_15, який перебував на обліку у результаті нещасного випадку, що стався 15.07.2009 року) та продовжує отримувати страхові виплати по втраті годувальника.
Відповідно до ч. 1 ст. 36 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» від 28.12.2014 року, страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.
Згідно ч. 7 ст. 36 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» від 28.12.2014 року, страхові виплати складаються із: страхової виплати втраченого заробітку (або відповідної його частини) залежно від ступеня втрати потерпілим професійної працездатності (далі - щомісячна страхова виплата); страхової виплати в установлених випадках одноразової допомоги потерпілому (членам його сім'ї та особам, які перебували на утриманні померлого); страхової виплати дитині, яка народилася інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності; страхових витрат на медичну та соціальну допомогу.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» від 28.12.2014 року, джерелами формування коштів Фонду є капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 1 Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000р. № 765 встановлено, що відповідно до цього Порядку здійснюється капіталізація платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров'ю громадян, у тому числі застрахованих у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.
Капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.
Відповідно до п. 5-1 Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000р. № 765 суми платежів, капіталізованих відповідно до зазначених вимог у процесі ліквідації суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута, перераховуються ліквідатором (арбітражним керуючим) робочому органу виконавчої дирекції Фонду, у якому суб'єкт підприємницької діяльності перебуває на обліку.
Згідно розрахунку, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одеса сума потреби в капіталізації коштів з Публічного Акціонерного Товариства «ОДЕСЬКА ТЕЦ» для розрахунку з вищезазначеним потерпілим складає - 585 054,17 грн., що підтверджується судом.
Таким чином, ПАТ «Одеська ТЕЦ» має задовольнити вимоги із зобов'язань, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян, шляхом капіталізації у ліквідаційній процедурі відповідних платежів в сумі 585 054,17 грн.
Відповідно до абз. 7 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» кредитор - юридична або фізична особа, а також органи доходів і зборів та інші державні органи, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство; забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких забезпечені заставою майна боржника (майнового поручителя).
Відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» грошове зобов'язання - зобов'язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. До грошових зобов'язань відносяться також зобов'язання щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; зобов'язання, що виникають внаслідок неможливості виконання зобов'язань за договорами зберігання, підряду, найму (оренди), ренти тощо та які мають бути виражені у грошових одиницях. До складу грошових зобов'язань боржника, в тому числі зобов'язань щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції, визначені на дату подання заяви до господарського суду, а також зобов'язання, які виникли внаслідок заподіяння шкоди життю і здоров'ю громадян, зобов'язання з виплати авторської винагороди, зобов'язання перед засновниками (учасниками) боржника - юридичної особи, що виникли з такої участі. Склад і розмір грошових зобов'язань, у тому числі розмір заборгованості за передані товари, виконані роботи і надані послуги, сума кредитів з урахуванням відсотків, які зобов'язаний сплатити боржник, визначаються на день подання до господарського суду заяви про порушення справи про банкрутство, якщо інше не встановлено цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст. 38 Закону України «Про відновлення платоспроможності або визнання боржника банкрутом» визначено, що вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури протягом двох місяців з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Кредитори, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними, а їх вимоги погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі
Відповідно до Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 28.03.2013р. №01-06/606/2013 «Про Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (у редакції Закону України від 22.12.2011 № 4212-VI), розгляд грошових вимог кредиторів у ліквідаційній процедурі здійснюється господарським судом в тому ж порядку, що і грошових вимог, заявлених на підставі статті 23 Закону.
Відповідно до ч.8 ст. 23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» вимоги конкурсних кредиторів, визнані боржником або господарським судом, вносяться розпорядником майна до реєстру вимог кредиторів.
Поточні кредитори з вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство, можуть пред'явити такі вимоги після прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури. До визнання боржника банкрутом спори боржника з кредиторами, які мають поточні вимоги до боржника, вирішуються шляхом їх розгляду у позовному провадженні господарським судом, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство.
Таким чином, що до умов і порядку заявлення грошових вимог в процедурі ліквідації банкрута та розгляду і затвердження реєстру вимог кредиторів застосовується аналогія ст. 23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Господарський суд зобов'язаний прийняти заяву кредитора, подану в процедурі ліквідації з дотриманням вимог Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» та ГПК України, про що виноситься відповідна ухвала.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.45 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» у другу чергу задовольняються вимоги із зобов'язань, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян, шляхом капіталізації у ліквідаційній процедурі відповідних платежів.
Суд звертає увагу, що оскільки вимоги Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одеса до ПАТ «Одеська ТЕЦ» виникли після порушення провадження у справі про банкрутство, то вони є поточними вимогами. Та зазначає, що поточні вимоги, як такі, що виникли після порушення провадження у справі про банкрутство, прирівнюються до статусу конкурсних лише в черговості їх задоволення, визначеної ст. 45 Закону України «Про відновлення платоспроможності або визнання боржника банкрутом».
Приймаючи до уваги те, що грошові вимоги Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одеса заявлені в межах строку встановленого ст. 38 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», документально підтверджені та обґрунтовані, визнані ліквідатором ПАТ «Одеська ТЕЦ» у повному обсязі, суд визнає грошові вимоги Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одеса до ПАТ «Одеська ТЕЦ» в сумі 585 054,17 грн. (вимоги із зобов'язань, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян, шляхом капіталізації у ліквідаційній процедурі відповідних платежів), як поточні вимоги із задоволенням у другу чергу.
Керуючись ст.ст. 1, 23, 38 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», ст. 86 ГПК України суд
У Х В А Л И В:
Визнати грошові вимоги Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одеса (65049, м. Одеса, вул. І.Франка, 55, код ЄДРПОУ 38723446) до Публічного акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ» (код ЄДРПОУ 05471158) в процедурі ліквідації в сумі 585 054,17 грн. (вимоги із зобов'язань, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян, шляхом капіталізації у ліквідаційній процедурі відповідних платежів), як поточні вимоги із задоволенням у другу чергу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття згідно з ч.4 ст. 8 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Ухвала може бути оскаржена у порядку, встановленому ст. 91 Господарського процесуального кодексу України, ст. 8 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Суддя О.А. Демешин