ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
УХВАЛА
"23" березня 2017 р. Справа № 17-2-1-7-5-6-5-21-2-32-39-18/01-5010
За заявою: Відкритого акціонерного товариства (далі - ВАТ) „Одесагаз"
до боржника: Публічного акціонерного товариства (далі - ПАТ) „Одеська ТЕЦ"
про визнання банкрутом.
за участю прокурора м. Одеси,
за участю Фонду державного майна України,
за участю НАК „Нафтогаз України",
за участю Головного управління юстиції в Одеській області,
за участю Міністерства енергетики та вугільної промисловості,
за участю Одеської міської ради
Суддя Демешин О. А.
В судове засідання з'явились представники сторін:
від ВАТ "Одесагаз": Кураніна К.С. - довіреність;
від ПАт "Одеська ТЕЦ": Макаренко Н.А. - довіреність;
від НАК "Нафтогаз України": Ракітін П.С. - довіреність;
від ГУЮ в Одеській обл.: Волков Д.О. - довіреність;
від Міністерства енергетики та ВП: не з'явився;
ліквідатор: не з'явився;
від ПрАТ "Енергомережа": Гонтарь О.М. - довіреність;
від ПАТ "Одеська ТЕЦ": Хайло М.В. - довіреність;
від Фонду державного майна України: не з'явився,
від КП "Електропівдензахідмонтаж-11": не з'явився,
від ОМР: не з'явився;
від ДФСУ у Суворовському районі м. Одеси: Захарченко А.О. - довіреність;
від ДК "Газ України": Жорова Л.М. - довіреність;
від Відділення виконавчої дирекції фонду у м. Одеса: Борисенко О.А. - довіреність;
від ПАТ "УКРТРАНСГАЗ": Висоцький С.О. - довіреність;
Розглянувши матеріали справи, суд встановив:
13.12.2016 року Постановою Господарського суду Одеської області по справі № 17-2-1-7-5-6-5-21-2-32-39-18/01-5010 визнано банкрутом Публічне акціонерне товариство "Одеська ТЕЦ" та відкрито ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців до 13.12.2017 р. включно, ліквідатором Публічного акціонерного товариства „Одеська ТЕЦ" призначено арбітражного керуючого Лахненко Євгенія Миколайовича.
З метою виявлення кредиторів з вимогами за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, 15.12.2016 р. здійснено офіційне оприлюднення повідомлення про визнання ПАТ «Одеська ТЕЦ» банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет за №38453 від 15.12.2016р.
17.03.2017 року суд призначив розгляд справи на 23.03.2017 року о 15:00. Всі сторони були належним чином повідомлені про дату і місце проведення судового засідання.
10.02.2017 року (вх. № 3-176/17) Публічне акціонерне товариство «Одесагаз» звернулось до Господарського суду Одеської області із заявою про визнання кредиторських вимог у справі №17-2-1-7-5-6-5-21-2-32-39-18/01-5010 про банкрутство ПАТ «Одеська ТЕЦ» на суму основного боргу 14 181 201,00 грн та на суму судового збору 3 200,00грн.
В заяві зазначено, що між Публічним акціонерним товариством «Одесагаз» та Публічним акціонерним товариством «Одеська ТЕЦ» було укладено договір розподілу природного газу № 007265, який є договором приєднання, що був укладений з урахуванням вимог ст.ст. 633, 634, 641, 642 ЦК України на невизначений строк, згідно умов якого ПАТ «Одесагаз» зобов'язується надати ПАТ «Одеська ТЕЦ» послугу з розподілу природного газу, а ПАТ «Одеська ТЕЦ» зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором.
На виконання умов Договору ПАТ «Одесагаз» в період з березня 2016 року по січень 2017 року надавав ПАТ «Одеська ТЕЦ» послуги з розподілу природного газу, що підтверджується актами приймання-передачі послуги за вказаний період. Враховуючи, що ПАТ «Одеська ТЕЦ» було частково здійснено оплату послуг, та у зв'язку з невиконанням ПАТ «Одеська ТЕЦ» зобов'язань по вказаному договору щодо повної оплати вартості послуг, станом на 09.02.2017р. у ПАТ «Одеська ТЕЦ» існує заборгованість в сумі 14 181 201,00 грн., у зв'язку з чим ПАТ «Одесагаз» звернулось із заявою про визнання кредиторських вимог на суму 14 181 201,00 грн. та судового збору в сумі 3 200,00 грн. за подання заяви про визнання кредиторських вимог.
Згідно заяви Ліквідатора ПАТ «Одеська ТЕЦ» від 21.03.2017 р. ним визнано кредиторські вимоги ПАТ «Одесагаз» в сумі 14 181 201,00 грн. (основний борг) та в сумі 3 200,00 грн. (судовий збір).
Розглянувши матеріали заяви ПАТ «Одесагаз» та справи, вислухавши представників сторін та учасників, суд встановив наступне.
Між ПАТ «Одесагаз» та ПАТ «Одеська ТЕЦ» було укладено договір розподілу природного газу № 007265, який є договором приєднання, що був укладений з урахуванням вимог ст.ст. 633, 634, 641, 642 ЦК України на невизначений строк. Фактом приєднання ПАТ «Одеська ТЕЦ» до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення ПАТ «Одеська ТЕЦ» будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної ПАТ «Одеська ТЕЦ» заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 2 до цього Договору. Що свідчить про те, що ПАТ «Одесагаз» та ПАТ «Одеська ТЕЦ» знаходяться в договірних відносинах.
Відповідно до п. 2.1. договору № 007265 ПАТ «Одесагаз» зобов'язувався надати ПАТ «Одеська ТЕЦ» послугу з розподілу природного газу, а ПАТ «Одеська ТЕЦ» зобов'язувалась прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором.
Пунктом 6.1. договору № 007265 передбачено, що оплата вартості послуги ПАТ «Одесагаз» з розподілу природного газу здійснюється ПАТ «Одеська ТЕЦ» за тарифом, встановленим Регулятором для Оператора ГРМ, що сплачується як плата за потужність (абонентська плата), з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем.
В пункті 6.2. договору № 007265 зазначено, що тариф, встановлений згідно з пунктом 6.1 цього розділу, є обов'язковим для Сторін з дати набрання чинності постановою Регулятора щодо його встановлення.
Відповідно до п. 6.3. договору № 007265 розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць.
Пунктом 6.4. договору № 007265 передбачено, що оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим Договором здійснюється ПАТ «Одеська ТЕЦ», який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунка ПАТ «Одесагаз». Якщо згідно із законодавством ПАТ «Одеська ТЕЦ» має сплачувати ПАТ «Одесагаз» за послуги з розподілу природного газу зі свого поточного рахунку із спеціальним режимом використання, оплата послуг розподілу природного газу здійснюється з поточного рахунку із спеціальним режимом використання ПАТ «Одеська ТЕЦ» на поточний рахунок ПАТ «Одесагаз» кожного банківського дня згідно з алгоритмом розподілу коштів, встановленим Регулятором, та зараховується як плата за послуги розподілу природного газу в тому місяці, в якому надійшли кошти. Остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться ПАТ «Одеська ТЕЦ» до десятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів.
На виконання умов Договору ПАТ «Одесагаз» в період з березня 2016 року по січень 2017 року свої зобов'язання по даному договору виконала, а саме забезпечила передачу належних ПАТ «Одеська ТЕЦ» об'ємів (обсягів) природного газу, що підтверджується актами приймання-передачі послуги за вказаний період.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ч.1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ст. 901 ЦК України передбачено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов'язання.
Відповідно до ч. 1 ст. 903 ЦК України визначено, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
ПАТ «Одеська ТЕЦ» в порушення зазначених умов Договору та діючого законодавства частково сплатило за отримані послуги та станом на 09.02.2017р. ПАТ «Одеська ТЕЦ» має заборгованість в сумі 14 181 201,00 грн., що є порушенням зобов'язань останнього.
Крім того, на ПАТ «Одеська ТЕЦ» має бути покладено судові витрати ПАТ «Одесагаз», як ним заявлено в заяві, в сумі 3 200, 00 грн.
Відповідно до абз. 7 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» кредитор - юридична або фізична особа, а також органи доходів і зборів та інші державні органи, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство; забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких забезпечені заставою майна боржника (майнового поручителя).
Відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» грошове зобов'язання - зобов'язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. До грошових зобов'язань відносяться також зобов'язання щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; зобов'язання, що виникають внаслідок неможливості виконання зобов'язань за договорами зберігання, підряду, найму (оренди), ренти тощо та які мають бути виражені у грошових одиницях. До складу грошових зобов'язань боржника, в тому числі зобов'язань щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції, визначені на дату подання заяви до господарського суду, а також зобов'язання, які виникли внаслідок заподіяння шкоди життю і здоров'ю громадян, зобов'язання з виплати авторської винагороди, зобов'язання перед засновниками (учасниками) боржника - юридичної особи, що виникли з такої участі. Склад і розмір грошових зобов'язань, у тому числі розмір заборгованості за передані товари, виконані роботи і надані послуги, сума кредитів з урахуванням відсотків, які зобов'язаний сплатити боржник, визначаються на день подання до господарського суду заяви про порушення справи про банкрутство, якщо інше не встановлено цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст. 38 Закону України «Про відновлення платоспроможності або визнання боржника банкрутом» визначено, що вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури протягом двох місяців з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Кредитори, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними, а їх вимоги погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі
Відповідно до Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 28.03.2013р. №01-06/606/2013 «Про Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (у редакції Закону України від 22.12.2011 № 4212-VI), розгляд грошових вимог кредиторів у ліквідаційній процедурі здійснюється господарським судом в тому ж порядку, що і грошових вимог, заявлених на підставі статті 23 Закону.
Відповідно до ч.8 ст. 23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» вимоги конкурсних кредиторів, визнані боржником або господарським судом, вносяться розпорядником майна до реєстру вимог кредиторів.
Поточні кредитори з вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство, можуть пред'явити такі вимоги після прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури. До визнання боржника банкрутом спори боржника з кредиторами, які мають поточні вимоги до боржника, вирішуються шляхом їх розгляду у позовному провадженні господарським судом, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство.
Таким чином, що до умов і порядку заявлення грошових вимог в процедурі ліквідації банкрута та розгляду і затвердження реєстру вимог кредиторів застосовується аналогія ст. 23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Господарський суд зобов'язаний прийняти заяву кредитора, подану в процедурі ліквідації з дотриманням вимог Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» та ГПК України, про що виноситься відповідна ухвала.
Суд звертає увагу, що оскільки вимоги ПАТ «Одесагаз» до ПАТ «Одеська ТЕЦ» виникли після порушення провадження у справі про банкрутство, то вони є поточними вимогами. Та зазначає, що поточні вимоги, як такі, що виникли після порушення провадження у справі про банкрутство, прирівнюються до статусу конкурсних лише в черговості їх задоволення, визначеної ст. 45 Закону України «Про відновлення платоспроможності або визнання боржника банкрутом».
Приймаючи до уваги те, що грошові вимоги ПАТ «Одесагаз» заявлені в межах строку встановленого ст. 38 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», документально підтверджені та обґрунтовані, визнані ліквідатором ПАТ «Одеська ТЕЦ» у повному обсязі, суд визнає грошові вимоги ПАТ «Одесагаз» до ПАТ «Одеська ТЕЦ» в сумі 14 181 201,00 грн. (основний борг), як поточні вимоги із задоволенням у четверту чергу та грошові вимоги в сумі 3 200, 00 грн. (судовий збір), як поточні із задоволенням в першу чергу.
Керуючись ст.ст. 1, 23, 38 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», ст. 86 ГПК України суд
У Х В А Л И В:
Визнати грошові вимоги Публічного акціонерного товариства «Одесагаз» (65003, м. Одеса, вул. Одарія 1, Код ЄДРПОУ 03351208) до Публічного акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ» (код ЄДРПОУ 05471158) в процедурі ліквідації в сумі 14 181 201,00 грн. (основний борг), як поточні вимоги із задоволенням у четверту чергу та грошові вимоги в сумі 3 200, 00 грн. (судовий збір), як поточні із задоволенням в першу чергу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття згідно з ч.4 ст. 8 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Ухвала може бути оскаржена у порядку, встановленому ст. 91 Господарського процесуального кодексу України, ст. 8 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Суддя О.А. Демешин