Справа № 128/2526/16-ц
УХВАЛА
06 жовтня 2022 року м. Вінниця
Вінницький районний суд Вінницької області в складі:
судді Карпінської Ю.Ф.,
за участю секретаря Дусанюк Н.О.,
у відсутності учасників справи,
розглядаючи у відкритому судовому засіданні в залі суду заяву ОСОБА_1 , підписану представником згідно з ордером ОСОБА_2 , з викликом заінтересованих осіб: ОСОБА_3 (позивача), ОСОБА_4 (третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору), про перегляд рішення Вінницького районного суду Вінницької області від 06 грудня 2016 року по цивільній справі № 128/2526/16-ц за нововиявленими обставинами в порядку п. 3 ч. 2 ст. 423 ЦПК України,
УСТАНОВИВ:
В провадженні Вінницького районного суду Вінницької області перебуває вищевказана заява.
Попередньо через канцелярію суду представником заявника адвокатом Чернілевською Р.В. було подано заяву про залучення правонаступника. Заява обґрунтована тим, що заявник ОСОБА_1 звернулась до Вінницького районного суду із заявою про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами. Із заяви убачається, що рішенням Вінницького районного суду Вінницької області від 06.12.2016 було витребувано із чужого незаконного володіння ОСОБА_1 на користь ОСОБА_3 та ОСОБА_4 земельну ділянку площею 0,421 га та земельну ділянку площею 0,1494 га, що розташовані в АДРЕСА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 помер. З метою з`ясування кола можливих спадкоємців ОСОБА_4 для їх подальшого залучення до участі в розгляді справи за клопотанням представника заявника судом витребувано з Першої вінницької державної нотаріальної контори інформацію про те, чи заводилась спадкова справа після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 . Крім того, за клопотанням представника заявника судом витребувано з Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради інформацію про осіб, які були зареєстровані за адресою: АДРЕСА_2 станом на 16.12.2019, тобто на день смерті ОСОБА_4 , а також інформацію про родинні зв`язки цих осіб із власником квартири ОСОБА_4 . Вважає, що спадщину після смерті ОСОБА_4 прийняла ОСОБА_5 . Відповідно до інформації, наданої Вінницьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, вона є його донькою, а отже, спадкоємцем першої черги відповідно до ст. 1261 ЦК України. Також на момент смерті ОСОБА_5 була зареєстрована з ОСОБА_4 за однією адресою, заяви про відмову від спадщини до нотаріальної контори чи приватному нотаріусу не подавала. За таких обставин, враховуючи положення ч. 3 ст. 1268 ЦК України, ОСОБА_5 вважається такою, що прийняла спадщину. Тому представник заявника просить постановити ухвалу, якою залучити до участі у справі правонаступника ОСОБА_4 ОСОБА_5 ( АДРЕСА_2 ).
В судове засідання 06.10.2022 учасники справи не з`явились, хоч про день, час та місце проведення судового засідання повідомлялись судом в установленому законом порядку.
В поданій заяві про залучення правонаступника представник заявника адвокат Чернілевська Р.В. просила розглянути заяву про залучення правонаступника за її відсутності.
Попередньо через електронну пошту суду надійшла письмова заява представника ОСОБА_3 адвоката Огородника О.М. про розгляд даної справи у його відсутність та у відсутність ОСОБА_3 , в задоволенні заяви ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими обставинами просить відмовити.
Частиною третьою статті 211 ЦПК України визначено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За вказаних обставин суд вважає можливим провести судове засідання 06.10.2022 за відсутності учасників справи та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, вирішивши питання щодо залучення правонаступника.
Вивчивши клопотання про залучення правонаступника, взявши до уваги обґрунтовування клопотання, оглянувши матеріали справи № 128/2526/16-ц, суд дійшов такого висновку.
На виконання вимог ухвали від 03.02.2021 на адресу Вінницького районного суду Вінницької області надійшов витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження на ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб на ОСОБА_6 та ОСОБА_7 .
З витягу Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження на ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , убачається, що її батьком є ОСОБА_4 .
З витягу Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб на ОСОБА_6 убачається, що ОСОБА_7 та ОСОБА_8 07.02.1987 зареєстрували шлюб.
На виконання вимог ухвали від 22.08.2022 на адресу Вінницького районного суду Вінницької області надійшла інформація про те, що спадкова справа після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 не заводилась.
Крім того, з відповіді Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради убачається, що станом на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_2 були зареєстровані такі особи: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Відповідно до ч. 1 ст. 55 ЦПК України, у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
Процесуальне правонаступництво це заміна сторони у справі іншими особами у зв`язку з переходом до цих осіб матеріальних прав і обов`язків попередньої особи.
Таким чином, підставою процесуального правонаступництва є наступництво у матеріальних правовідносинах, внаслідок якого відбувається вибуття сторони, зокрема, внаслідок смерті, зі спірних чи встановлених судом правовідносин майнового характеру. Тобто, матеріальне правонаступництво має бути тісно пов`язане з процесуальним, оскільки процесуальне правонаступництво передбачає перехід суб`єктивного права або обов`язку від однієї особи до іншої в матеріальному праві.
Отже, незалежно від підстав матеріального правонаступництва процесуальне правонаступництво допускається лише після того, як відбудеться заміна в матеріальному правовідношенні (постанова Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 223/793/17-ц).
Відповідно до ч. 1 ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно зі ст.ст. 1218, 1219 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Не входять до складу спадщини права та обов`язки, що нерозривно пов`язані з особою спадкодавця, зокрема: 1) особисті немайнові права; 2) право на участь у товариствах та право членства в об`єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами; 3) право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; 4) право на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом; 5) права та обов`язки особи як кредитора або боржника, передбачені статтею 608 цього Кодексу.
Статтею 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом визначеного строку він не заявив про відмову від неї.
Установлено, що ОСОБА_5 є донькою ОСОБА_4 , а отже, відповідно до статті 1261 ЦК України, являється спадкоємцем першої черги за законом. Також установлено, що після смерті ОСОБА_4 спадкова справа не заводилася, тому суд припускає, що відсутні інші спадкоємці, крім ОСОБА_5 , яка на момент смерті ОСОБА_4 була зареєстрована з ним за однією адресою, заяви про відмову від спадщини до нотаріальної контори чи приватному нотаріусу не подавала, тому вважається такою, що прийняла спадщину.
З огляду на викладені обставини, суд вважає необхідним залучити ОСОБА_5 до участі у даній справі як правонаступника ОСОБА_4 .
Керуючись ст.ст. 4, 12, 55, 211, 247, 260, 353, 354 ЦПК України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Заяву представника заявника адвоката Чернілевської Р.В. про залучення правонаступника задовольнити.
До участі у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , підписаною представником згідно з ордером ОСОБА_2 , з викликом заінтересованих осіб: ОСОБА_3 (позивача), ОСОБА_4 (третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору), про перегляд рішення Вінницького районного суду Вінницької області від 06 грудня 2016 року по цивільній справі № 128/2526/16-ц за нововиявленими обставинами в порядку п. 3 ч. 2 ст. 423 ЦПК України залучити правонаступника ОСОБА_4 ОСОБА_5 .
Зобов`язати заявника ОСОБА_1 направити ОСОБА_5 копію заяви про перегляд справи за нововиявленими обставинами та додані до неї документи.
Судовий розгляд по справі за заявою ОСОБА_1 , підписаною представником згідно з ордером ОСОБА_2 , з викликом заінтересованих осіб: ОСОБА_3 (позивача), ОСОБА_5 (третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору), про перегляд рішення Вінницького районного суду Вінницької області від 06 грудня 2016 року по цивільній справі № 128/2526/16-ц за нововиявленими обставинами в порядку п. 3 ч. 2 ст. 423 ЦПК України відкласти на 11 год 00 хв 15 листопада 2022 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
СУДДЯ Юлія КАРПІНСЬКА