Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 31 березня 2021 року
у справі № 440/5875/20
Адміністративна юрисдикція
Щодо порядку оскарження бездіяльності Державного бюро розслідувань стосовно нерозгляду звернення громадянина
ФАБУЛА СПРАВИ
ОСОБА_1 звернувся до окружного адміністративного суду із позовною заявою до Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого (далі - ТУ ДБР), де просив:
- визнати протиправною бездіяльність Територіального управління Державного бюро розслідувань щодо неналежного розгляду звернення ОСОБА_1, як інваліда війни, поданого через Урядовий контактний центр;
- визнати протиправною бездіяльність Територіального управління Державного бюро розслідувань щодо невжиття відповідних заходів реагування по обставинам, викладеним у зверненні ОСОБА_1, як інваліда війни, поданого через Урядовий контактний центр;
- визнати протиправною бездіяльність Територіального управління Державного бюро розслідувань, щодо не перенаправлення за належністю відповідному органу чи посадовій особі звернення ОСОБА_1 до повноважень якої входить вирішення викладених питань у зверненні, згідно вимог пункту 3 статті 7 Закону України "Про звернення громадян";
- визнати протиправною бездіяльність Територіального управління Державного бюро розслідувань щодо ненадання роз'яснення порядку оскарження прийнятого рішення у відповіді згідно вимог статті 15 Закону України "Про звернення громадян";
- визнати протиправною бездіяльність Територіального управління Державного бюро розслідувань щодо ненадання відповіді на звернення ОСОБА_1, як інваліда війн за підписом керівника Територіального управління Державного бюро розслідувань;
- зобов'язати Територіальне управління Державного бюро розслідувань повторно розглянути звернення ОСОБА_1, як інваліда війни вжити заходів реагування з урахуванням обставин встановлених судом та подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Ухвалою окружного адміністративного суду, залишеною без змін постановою апеляційного адміністративного суду, відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державного бюро розслідувань про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Роз'яснено позивачу, що даний спір належить розглядати за правилами Кримінального процесуального кодексу України.
ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до пункту 2 частини другої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи, що мають вирішуватися в порядку кримінального судочинства.
Отже, законодавцем передбачено різновиди публічно-правових спорів, які належить розглядати не лише в адміністративному провадженні, а й у порядку кримінального судочинства.
Правовідносини, щодо розгляду заяв про вчинення кримінального правопорушення за своєю правовою природою є кримінально-процесуальними.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України "Про Державне бюро розслідувань" Державне бюро розслідувань вирішує завдання із запобігання, виявлення, припинення, розкриття і розслідування злочинів, вчинених службовими особами, які займають особливо відповідальне становище відповідно до частини першої статті 9 Закону України "Про державну службу", особами, посади яких віднесено до першої - третьої категорій посад державної служби, суддями та працівниками правоохоронних органів, крім випадків, коли ці злочини віднесено до підслідності детективів Національного антикорупційного бюро України.
Частиною четвертою статті 216 Кримінального процесуального кодексу України передбачено, що слідчі органів державного бюро розслідувань здійснюють досудове розслідування кримінальних правопорушень, вчинених, зокрема, працівником правоохоронного органу.
ВИСНОВКИ: вимоги позивача пов'язані не з управлінською діяльністю відповідача, а з діями та прийняттям рішення, порядок вчинення яких визначений кримінальним процесуальним законодавством України.
Отже, спірні правовідносини стосуються окремих питань діяльності відповідача, яка регламентована нормами Кримінального процесуального кодексу України, а тому даний спір не відноситься до юрисдикції адміністративних судів і не може бути розглянутий за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: спори з ДБР, повідомлення про кримінальні правопорушення, правила судової юрисдикції