На головну Тест 1 день

Моніторинг

Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Додати справу Перейти в розділ
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Перейти в розділ

Ви не авторизовані

Увійдіть в систему, або зареєструйтеся для отримання тестового доступу, щоб скористуватися усіма можливостями системи

Тест 1 день
Розділи системи

131 783 352

Судові рішення

28 474

Прецеденти ВС

4 628

Прецеденти ЄСПЛ

543 586

Нормативні акти

30 578 178

Судові засідання

52 409 095

Стан справ

beta
Тарифи системи
Унікальні можливості

Моніторинг

Відслідковуйте нові рішення та засідання по справі

Календар засідань

Слідкуйте за перебігом подій та синхронізуйте зі своїм календарем

Обране

Створюйте папки, зберігайте документи чи окремі цитати

Добірки прецедентів

Правові позиції, на які варто звернути увагу

Зв'яжіться з нами
Про нас
Комерційний відділ
067-739-51-14 sales@zakononline.ua
Підтримка користувачів
067-545-26-26 support@zakononline.ua
Загальні контакти
044-300-20-36 info@zakononline.ua
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram

Пов'язані правові позиції

Немає даних

Прецеденти ВС Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 18 лютого 2026 року у справі № 320/5589/23

Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 18 лютого 2026 року у справі № 320/5589/23

Актуальна правова позиція
Справа №: Справа № 320/5589/23
Судочинство: Адміністративне судочинство

Тип: Правова позиція

logo

Правова позиція

Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду

згідно з Постановою

від 18 лютого 2026 року

у справі № 320/5589/23

Адміністративна юрисдикція

Щодо протиправності обмеження НКРЕКП сумарної встановленої потужності генеруючих установок приватних домогосподарств у Правилах роздрібного ринку електричної енергії

Фабула справи: ОСОБА_2 звернувся з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП), за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_1, в якому, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, просив суд:

  1. визнати протиправними дії НКРЕКП по прийняттю нормативно-правових актів та внесення змін до них з порушенням вимог діючих законів;
  2. визнати неправомірними та скасувати п.п. 11.3.1., 11.3.5., 11.3.13., 11.3.23, 11.3.24 пп. 2, 6, 12, 13 п. 8 та абз. 9 п. 1.1.2. глави 1.1. першого розділу Змін, затверджених Постановою НКРЕКП № 1272 від 05.10.2022, до Правил роздрібного ринку електричної енергії № 312 (далі - Правила № 312);
  3. зобов'язати НКРЕКП у місячний термін привести у відповідність всі свої Постанови, Кодекси систем обліку, розподілу постачання, Правила, Порядки та Накази до діючого Законодавства, а саме вимогам п. 21 ч. 1 ст. 1 та пп. 12 п. 1 ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» (далі - Закон № 2019-VIII) та вимог Закону України «Про альтернативні джерела енергії»;
  4. зобов'язати НКРЕКП у місячний термін видати наказ або нормативно-правовий акт, яким зобов`язати постачальників універсальних послуг провести перерахунки по купівлі/продажу електроенергії виходячи величини генерованої домогосподарствами електричної енергії за даними лічильників з дати вводу в дію постанови № 1272.

Рішенням окружного адміністративного суду позов задоволено частково.

Постановою апеляційного адміністративного суду рішення окружного адміністративного скасовано. Ухвалено нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено.

Мотивація касаційної скарги: ОСОБА_1 зазначає про відсутність висновків Верховного Суду щодо питання застосування п.п. 1, 8 Змін до ПРРЕЕ, затверджених Постановою НКРЕКП від 05 жовтня 2022 року № 1272 в частині внесених змін до п.п. 11.3.1, 11.3.23, 11.3.24 ПРРЕЕ № 312, в контексті гарантій недопущення звуження змісту та обсягу існуючих прав, встановлених ст. 22 Конституції України.

Правова позиція Верховного Суду: відповідно до п. 21 ч. 1 ст. 1 Закону № 2019-VIII дозволена потужність - максимальна величина потужності, дозволена до використання в будь-який час за кожним об'єктом споживача відповідно до умов договору, набута на підставі виконання договору про приєднання або у результаті набуття права власності чи користування на об`єкт (об`єкти).

Абз.абз. 14 та 15 ч. 1 ст. 58 цього Закону було визначено, що побутові споживачі у своїх приватних домогосподарствах мають право встановлювати генеруючі установки, встановлена потужність яких не перевищує 50 кВт, призначені для виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру.

Відповідно до ч. 1 ст. 9-1 Закону № 555-IV "Зелений" тариф встановлюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, на електричну енергію, вироблену на об'єктах електроенергетики, у тому числі на введених в експлуатацію чергах будівництва електричних станцій (пускових комплексах), генеруючих установках приватних домогосподарств, споживачів, у тому числі енергетичних кооперативів, з альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - вироблену лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями). Встановлення "зеленого" тарифу, передбаченого цією статтею, здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, з урахуванням особливостей, визначених ст. 9-4 цього Закону.

Абз. 5 ч. 2 цієї статті визначено, що стимулювання виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, передбачене цією статтею, поширюється, зокрема, на споживачів електричної енергії, у тому числі енергетичні кооперативи, приватні домогосподарства, генеруючі установки яких виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії та для яких встановлено "зелений" тариф".

Відповідно ж до ч. 4 ст. 9-1 зазначеного Закону "зелений" тариф на електричну енергію, вироблену генеруючими установками приватних домогосподарств, споживачів, у тому числі енергетичних кооперативів, встановлюється єдиним за кожним видом альтернативного джерела енергії та для комбінованих вітро-сонячних генеруючих систем.

Аналіз вказаних норм права свідчить про те, що вони не містять визначення поняття генеруючої установки приватного домогосподарства. Відтак суд при вирішенні цього спору виходить з її визначення, наданого у п. 1.1.2 глави 1.1 Правил № 312 у редакції оскарженої постанови відповідача, як комплексу взаємопов'язаних споруд і устаткування, призначених для виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру, які розташовані в межах приватного домогосподарства.

Зміст же абз.абз. 14 та 15 ч. 1 ст. 58 Закону № 2019-VIII свідчить про те, що побутові споживачі мають право встановлювати у своїх приватних домогосподарствах генеруючі установки, встановлена потужність яких не перевищує 50 кВт. Проте сукупність вказаних вище норм права не містить припису про те, що величина встановленої потужності генеруючих установок приватного(-их) домогосподарства(-в) визначається на підставі паспортів точок розподілу як сумарна потужність встановлених генеруючих установок за всіма площадками вимірювання приватного(-их) домогосподарства(-в), які належать індивідуальному побутовому споживачу на території України, у тому числі на праві спільної власності (спільне майно), і не може перевищувати, встановлену потужність для відповідної категорії генеруючої установки, визначеної законом, як це встановив відповідач у змінах до абз. 9 п. 1.1.2 глави 1.1 розділу І Правил № 312.

Висновки: зміни до абз. 9 п. 1.1.2 глави 1.1 розділу І Правил № 312, які встановили порядок визначення величини встановленої потужності генеруючих установок приватного(-их) домогосподарства(-в) та зміни до п.п. 11.3.1, 11.3.23, 11.3.24 глави 11.3 розділу XI Правил № 312, які містять обмеження щодо встановленої потужності генеруючих установок побутового споживача у межах сумарної потужності всіх таких установок сукупно, суперечать положенням п. 21 ч. 1 ст. 1, ч. 1 ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» та ст. 9-1 Закону України «Про альтернативні джерела енергії».

Ключові слова: побутовий споживач, суперечливе регулювання, коефіцієнти «зеленого» тарифу

Інші прецеденти в категорії "Оскарження рішень, дій та бездіяльності КМУ, центральних органів виконавчої влади, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб"
logo
Правова позиція Великої Палати Верховного Суду згідно з Постановою від 13 травня 2020 року у справі № 815/1788/15
Щодо неможливості судового оскарження рішень органів владних повноважень, які не є кінцевими (остаточними)
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 02 липня 2024 року у справі № 380/5886/22[1]
Щодо юрисдикції спорів за позовом власника нерухомого майна на оскарження рішення органу місцевого самоврядування про затвердження містобудівних умов та обмежень, виданих третій особі
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 21 вересня 2022 року у справі № 446/889/15-а
Щодо юрисдикції спору з приводу оскарження рішень органу місцевого самоврядування про передачу у приватну власність та встановлення в натурі (на місцевості) меж земельних ділянок для третіх осіб
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 22 березня 2019 року у справі № 810/2574/18
Щодо неможливості об'єднання в одне провадження позовних вимог, які належить розглядати в порядку різного судочинства
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 14 листопада 2024 року у справі № 160/14510/22
Щодо відсутності у ДСНС права на звернення до суду з позовом про зобов'язання органу місцевого самоврядування вжити заходів стосовно приведення в належний технічний стан та готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 18 вересня 2018 року у справі № 826/7910/17
Щодо права прокурора на представництво в суді інтересів держави або конкретної особи
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 23 лютого 2021 року у справі № 803/2408/14
Щодо необхідності уникнення надмірного формалізму під час вирішення питання про підтвердження повноважень представника
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 23 лютого 2021 року у справі № 803/2408/14[1]
Щодо суб'єктів права на подання і підписання апеляційної скарги у порядку самопредставництва та представництва
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 20 листопада 2024 року у справі № 320/4795/23
Щодо підстави для відмови резиденту у видачі висновку стосовно продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорту товарів
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 19 березня 2026 року у справі № 320/3856/20
Щодо повноважень Держпродспоживслужби контролювати застосування державних регульованих тарифів суб'єктами природних монополій у сфері комунальних послуг
Комерційний відділ
067-739-51-14 sales@zakononline.ua
Підтримка користувачів
067-545-26-26 support@zakononline.ua
Загальні контакти
044-300-20-36 info@zakononline.ua
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram
Нормативні акти
Закони Кодекси Конституція Листи Накази Положення Порядки Постанови Рішення Розпорядження Роз’яснення Укази
Судова практика
Адміністративний процес Аліменти Архітектура Банкрутство Будівництво Визнання батьківства Визнання правочину недійсним Визначення місця проживання дитини Витрати Відчуження земельної ділянки Власність Головна сторінка Господарський процес Довіреність Договір Дозволи на будівництво Докази-доказування Забезпечення Законодавство Запобіжні заходи Заробітна плата Затримання особи Захист ЗЕД Землекористування Злочини Зобов'язання Інтелектуальна власність Кримінальна відповідальність Кримінальний процес Ліцензування Майно Матеріальна відповідальність Моніторинг Набуття та визнання Обвинувачення Опіка та піклування Оренда землі Оскарження Пенсія. Соціальні виплати Повідомлення про підозру Позов Покарання Поновлення на роботі Права Правочин Представництво Презумпція невинуватості Прецеденти ВС Провадження Продаж земель Процесуальні строки Рішення Самочинне будівництво Санкції Сервітут Склад суду Слідчі розшукові дії Соціальні права. Пільги Спадкування Спеціальна конфіскація Спори Стандартизація Суд Судова практика Судові засідання Судочинство Угода Усиновлення Усунення перешкод Ухвала Цивільна дієздатність Цивільний процес Цінні папери Шкода та збитки
MasterCard Visa
Публічна оферта ФОП Мирида В. А. Публічна оферта ФОП Берназюк О.О. Публічна оферта ТОВ ІПС Конфіденційність Статті
Ⓒ ZAKONONLINE, 2026
Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

support@zakononline.ua

Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

support@zakononline.ua

Спробуйте перезавантажити сторінку або перейдіть на головну.


Перезавантажити Перейти на головну
Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

support@zakononline.ua

{CONTENT}