На головну Тест 1 день

Моніторинг

Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Додати справу Перейти в розділ
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Перейти в розділ

Ви не авторизовані

Увійдіть в систему, або зареєструйтеся для отримання тестового доступу, щоб скористуватися усіма можливостями системи

Тест 1 день
Розділи системи

131 783 352

Судові рішення

28 474

Прецеденти ВС

4 628

Прецеденти ЄСПЛ

543 586

Нормативні акти

30 578 178

Судові засідання

52 409 095

Стан справ

beta
Тарифи системи
Унікальні можливості

Моніторинг

Відслідковуйте нові рішення та засідання по справі

Календар засідань

Слідкуйте за перебігом подій та синхронізуйте зі своїм календарем

Обране

Створюйте папки, зберігайте документи чи окремі цитати

Добірки прецедентів

Правові позиції, на які варто звернути увагу

Зв'яжіться з нами
Про нас
Комерційний відділ
067-739-51-14 sales@zakononline.ua
Підтримка користувачів
067-545-26-26 support@zakononline.ua
Загальні контакти
044-300-20-36 info@zakononline.ua
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram

Пов'язані правові позиції

Немає даних

Прецеденти ВС Правова позиція Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 12 листопада 2025 року у справі № 362/5066/17[1]

Правова позиція Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 12 листопада 2025 року у справі № 362/5066/17[1]

Актуальна правова позиція
Справа №: Справа № 362/5066/17[1]
Судочинство: Цивільне судочинство

Тип: Правова позиція

logo

Правова позиція

Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду

згідно з Постановою

від 12 листопада 2025 року

у справі № 362/5066/17[1]

Цивільна юрисдикція

Щодо необхідності ініціювання внесення до земельного законодавства змін, які б регламентували можливість усунення помилок, які були допущені у визначенні меж земельних ділянок державної та комунальної власності під час їхнього формування

ФАБУЛА СПРАВИ

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до районної державної адміністрації (далі - РДА) та ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, - Управління Держземагентства, у якому просив: (1) скасувати розпорядження голови районної державної адміністрації «Про передачу ОСОБА_2 безоплатно у власність земельної ділянки для ведення садівництва за рахунок земель садівничого товариства «Озерний» на території сільської ради за межами населеного пункту»; (2) визнати недійсним свідоцтво про право власності на нерухоме майно; скасувати державну реєстрацію права власності скаржниці на земельну ділянку для ведення садівництва за рахунок земель Садівничого товариства «Озерний» на території сільської ради за межами населеного пункту.

Суд першої інстанції ухвалив рішення, згідно з яким у задоволенні позову відмовив.

Апеляційний суд прийняв постанову, згідно з якою рішення суду першої інстанції скасував й ухвалив нове - про задоволення позову.

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду касаційну скаргу скаржниці задовольнив частково: скасував постанову апеляційного суду, а рішення суду першої інстанції змінив у мотивувальній частині, виклавши її у редакції постанови суду касаційної інстанції.

ОЦІНКА СУДУ

У законодавстві України немає правил, які б регламентували можливість усунення з ініціативи та/або за рахунок органів державної влади чи місцевого самоврядування помилок, які були допущені у визначенні меж земельних ділянок державної та комунальної власності під час їхнього формування та у зв'язку із затвердженням проєктів землеустрою щодо відведення таких ділянок, зокрема, у приватну власність.

Унаслідок цього судова система перевантажена спорами суміжних власників земельних ділянок, виділених державою та територіальними громадами, а вирішення цих спорів завжди має негативні наслідки не для суб`єкта формування та виділення відповідних ділянок, а для тих, хто їх набув від такого суб`єкта[1]. Причому часто таких наслідків через недоліки діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування, у тому числі недосконале розмежування земель державної та комунальної власності, зазнають суб'єкти, які першими набули право приватної власності на земельні ділянки, виділені з державної чи комунальної власності.

Формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру (частина перша статті 79-1 Земельного кодексу України, далі - ЗК України).

Відомості про межі земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру: на підставі відповідної документації із землеустрою щодо формування земельних ділянок - у випадках, визначених статтею 79-1 Земельного кодексу України, при їх формуванні; на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) - у разі встановлення (відновлення) меж земельної ділянки за її фактичним використанням відповідно до статті 107 Земельного кодексу України та у разі зміни меж суміжних земельних ділянок їх власниками (абзаци другий і третій частини першої статті 21 Закону України «Про Державний земельний кадастр»).

Виправлення технічних помилок, допущених у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок наявності технічних помилок у документах, на підставі яких були внесені такі відомості, здійснюється після виправлення помилок у зазначених документах.

Виправлення інших помилок, допущених у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок помилки у документації із землеустрою, оцінки земель, здійснюється після внесення змін до такої документації.

Виправлення помилок у відомостях про земельну ділянку може здійснюватися також на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) або матеріалів інвентаризації земель чи рішення суду (частини третя - п'ята статті 37 Закону України «Про Державний земельний кадастр»).

Основою для відновлення меж є дані земельно-кадастрової документації.

Встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється відповідно до відомостей Державного земельного кадастру, матеріалів Державного фонду документації із землеустрою та оцінки земель, матеріалів топографо-геодезичних робіт.

Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) розробляється за рішенням власника (розпорядника) земельної ділянки, землекористувача (частини перша та друга статті 55 Закону України «Про землеустрій»).

Під час касаційного перегляду судових рішень у цій справі Верховний Суд встановив підстави для постановлення окремої ухвали щодо Кабінету Міністрів України та Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру.

Право законодавчої ініціативи у Верховній Раді України належить, зокрема, Кабінету Міністрів України (частина перша статті 93 Конституції України).

Кабінет Міністрів України: забезпечує рівні умови розвитку всіх форм власності, спрямовує і координує роботу міністерств, інших органів виконавчої влади (пункти 5, 9 частини першої статті 116 Конституції України).

До повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, належать: ведення та адміністрування Державного земельного кадастру; здійснення підготовки земельно-кадастрової документації; внесення до Державного земельного кадастру та надання відомостей про землі, розташовані у межах державного кордону України, територій Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, районів, сіл, селищ, міст; організація здійснення на відповідній території робіт із землеустрою та оцінки земель, що проводяться з метою внесення відомостей до Державного земельного кадастру; розроблення технічних регламентів у сфері Державного земельного кадастру відповідно до закону, а також порядків створення та актуалізації картографічних матеріалів, кадастрових класифікаторів, довідників та баз даних; участь у погодженні матеріалів і документації Державного земельного кадастру та в установленому порядку надання відповідних висновків (абзаци другий - четвертий, сьомий, восьмий, одинадцятий частини другої статті 7 Закону України «Про Державний земельний кадастр»).

ВИСНОВКИ: Верховний Суд звертає увагу Кабінету Міністрів України та Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру на необхідність ініціювання внесення до земельного законодавства змін, які б регламентували можливість усунення з ініціативи та/або за рахунок органів державної влади чи місцевого самоврядування помилок, які були допущені у визначенні меж земельних ділянок державної та комунальної власності під час їхнього формування та у зв'язку із затвердженням проєктів землеустрою щодо відведення таких ділянок, зокрема, у приватну власність.

КЛЮЧОВІ СЛОВА: захист земельних прав, способи судового захисту, суміжне землекористування

Інші прецеденти в категорії "Судове рішення_ЦП"
logo
Правова позиція Великої Палати Верховного Суду згідно з Постановою від 11 березня 2026 року у справі № 946/3565/24
Щодо наслідків відсутності підпису судді у повному тексті судового рішення, зумовленої об'єктивними непереборними причинами після проголошення скороченого рішення
logo
Правова позиція Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 29 грудня 2025 року у справі № 216/5143/23
Щодо наявності підписів складу суду на копії судового рішення
logo
Правова позиція Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 28 листопада 2025 року у справі № 549/419/23
Щодо окремої думки судді
logo
Правова позиція Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 17 грудня 2025 року у справі № 370/702/21
Щодо неможливості застосування Закону України № 4292-ІХ у разі ухвалення судом першої інстанції судового рішення до набрання ним чинності
logo
Правова позиція Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 21 травня 2025 року у справі № 235/3143/24
Щодо відсутності необхідності додаткової деталізації у рішенні суду грошової компенсації моральної шкоди із розміром сплати податків, зборів чи інших обов'язкових платежів
logo
Правова позиція Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 07 квітня 2025 року у справі № 190/1598/22
Щодо необхідності мотивування апеляційним судом свого висновку про наявність поважних причин на поновлення строку на апеляційне оскарження
logo
Правова позиція Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду згідно з Окремою ухвалою від 05 лютого 2025 року у справі № 757/29209/22-ц[1]
Щодо недотримання фінансовими установами викладеної у приписі речення першого ч. 6 ст. 15 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» гарантії прав окремих груп споживачів фінансових послуг
logo
Правова позиція Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 13 лютого 2025 року у справі № 522/5637/16-ц
Щодо умови надсилання процесуальних документів на електронну адресу сторони у справі
logo
Правова позиція Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 13 січня 2025 року у справі № 334/1184/24
Щодо можливості обмеження дієздатності осіб, які страждають на психічні розлади, за період до постановлення судового рішення
logo
Правова позиція Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 04 листопада 2024 року у справі № 405/4689/19
Щодо застосування ч. 2 ст. 358 ЦПК України
Комерційний відділ
067-739-51-14 sales@zakononline.ua
Підтримка користувачів
067-545-26-26 support@zakononline.ua
Загальні контакти
044-300-20-36 info@zakononline.ua
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram
Нормативні акти
Закони Кодекси Конституція Листи Накази Положення Порядки Постанови Рішення Розпорядження Роз’яснення Укази
Судова практика
Адміністративний процес Аліменти Архітектура Банкрутство Будівництво Визнання батьківства Визнання правочину недійсним Визначення місця проживання дитини Витрати Відчуження земельної ділянки Власність Головна сторінка Господарський процес Довіреність Договір Дозволи на будівництво Докази-доказування Забезпечення Законодавство Запобіжні заходи Заробітна плата Затримання особи Захист ЗЕД Землекористування Злочини Зобов'язання Інтелектуальна власність Кримінальна відповідальність Кримінальний процес Ліцензування Майно Матеріальна відповідальність Моніторинг Набуття та визнання Обвинувачення Опіка та піклування Оренда землі Оскарження Пенсія. Соціальні виплати Повідомлення про підозру Позов Покарання Поновлення на роботі Права Правочин Представництво Презумпція невинуватості Прецеденти ВС Провадження Продаж земель Процесуальні строки Рішення Самочинне будівництво Санкції Сервітут Склад суду Слідчі розшукові дії Соціальні права. Пільги Спадкування Спеціальна конфіскація Спори Стандартизація Суд Судова практика Судові засідання Судочинство Угода Усиновлення Усунення перешкод Ухвала Цивільна дієздатність Цивільний процес Цінні папери Шкода та збитки
MasterCard Visa
Публічна оферта ФОП Мирида В. А. Публічна оферта ФОП Берназюк О.О. Публічна оферта ТОВ ІПС Конфіденційність Статті
Ⓒ ZAKONONLINE, 2026
Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

support@zakononline.ua

Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

support@zakononline.ua

Спробуйте перезавантажити сторінку або перейдіть на головну.


Перезавантажити Перейти на головну
Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

support@zakononline.ua

{CONTENT}