Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 01 липня 2025 року
у справі № П/857/6/24
Адміністративна юрисдикція
Щодо повноважень Мін`юсту на звернення до суду з позовом про заборону діяльності політичної партії в період дії воєнного стану
Фабула справи: Мін'юст звернувся до апеляційного адміністративного суду як суду першої інстанції з позовом до політичної партії (далі - ПП), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - СБУ - з вимогами:
- заборонити діяльність ПП;
- передати майно, кошти та інші активи політичної партії, її обласних, міських, районних організацій, первинних осередків та інших структурних утворень у власність держави.
Рішенням апеляційного адміністративного суду позов задоволено.
Мотивація апеляційної скарги: ПП як підставу для апеляційного оскарження відповідач наводить такі аргументи: з 24.02.2022 в Україні діє особливий правовий режим - воєнний стан, в умовах якого повноваження органів державної влади визначено спеціальним законом - Законом України «Про правовий режим воєнного стану». Зміст положень ч. 1 ст. 3, п. 5 ч. 1 ст.атті 6, п. 9 ч. 1 ст. 8 вказаного Закону дає підстави для висновку, що порушувати питання про заборону політичної партії може військове командування за умови: 1) обмеження відповідного конституційного права (ст. 36 Конституції України) зазначено в указі Президента України про введення воєнного стану; 2) якщо діяльність партії (громадської організації) спрямована на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності, незаконне захоплення державної влади, посягання на стійкість критичної інфраструктури.
Правова позиція Верховного Суду: відсутність в Указі Президента України про введення воєнного стану згадки про обмеження права на свободу об'єднання в політичні партії виключає можливість військового командування запроваджувати/здійснювати такі заходи правового режиму воєнного стану, як порушувати питання про заборону діяльності політичних партій.
Проте вказані особливості запровадження/здійснення заходів правового режиму воєнного стану стосуються саме військового командування й не накладають на Мін`юст обмежень щодо звернення до суду з адміністративним позовом про заборону політичної партії в межах державного контролю за діяльністю політичних партій, засади якого визначені Законом України «Про політичні партії в України» від 05.04.2001 № 2365-III (далі - Закон № 2365-III).
Так, відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону № 2365-III державний контроль за додержанням політичною партією вимог Конституції та законів України, а також статуту політичної партії, крім випадків, коли здійснення такого контролю законом віднесено до повноважень інших органів державної влади, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань.
Згідно з ч. 1 ст.19 Закону № 2365-III у разі порушення політичними партіями Конституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи:
- попередження про недопущення незаконної діяльності;
- заборона політичної партії.
Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 289-3 КАС України право звернутися з адміністративним позовом про заборону політичної партії має центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань.
Висновки: звернення до суду з позовом про заборону політичної партії є заходом реагування, що вживається Мін'юстом у межах державного контролю за додержанням політичною партією вимог Конституції та законів України у випадках, передбачених ст. 21 Закону України «Про політичні партії в України».
Реалізація Мін`юстом цих повноважень не є заходом правового режиму воєнного стану, а тому особливості запровадження / здійснення подібних за змістом заходів, що випливають із положень ч. 1 ст. 3, п. 5 ч. 1 ст. 6, п. 9 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», до яких апелює відповідач, до спірних правовідносин не застосовуються.
Ключові слова: законність діяльності політичної партії, межі повноважень СБУ, наслідки запровадження воєнного стану, обмеження конституційних прав