Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 03 червня 2025 року
у справі № 922/2737/23
Господарська юрисдикція
Щодо суб’єктів здійснення алокацій обсягів природного газу щодо споживачів
Фабула справи: АТ "Укртрансгаз" звернулося з позовом до ПрАТ "Харківська ТЕЦ - 5" про стягнення 206 001 803,00 грн компенсації вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу за листопад - грудень 2016 року та квітень 2017 року; 4 903 407,30 грн 3% річних та 26 736 351,52 грн інфляційних втрат.
Справа розглядалася судами неодноразово.
За результатами нового розгляду справи, рішенням господарського суду, залишеним без змін постановою апеляційного господарського суду, у задоволенні позову відмовлено.
Мотивація касаційної скарги: АТ "Укртрансгаз" посилається на відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування ч. 3 ст. 8 Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення" (надалі - Закон № 1730-VIII) у взаємозв`язку з главою 3 розділу IX Кодексу газорозподільних систем та главою 3 розділу XII Кодексу газотранспортної системи, а саме, що обсяги природного газу, зазначені в ч. 2 ст. 8 Закону № 1730-VIII, визначаються саме на підставі алокацій/звітів операторів газорозподільних систем.
Правова позиція Верховного Суду: із норм як Кодексу газотранспортної системи, так і Кодексу газорозподільних систем вбачається, що на період листопад-грудень 2016 року та квітень місяць 2017 року здійснення алокацій обсягів природного газу щодо споживачів було покладено на операторів газорозподільних систем (оператори ГРМ), а останні (оператори ГРМ) таку інформацію (фактичний об'єм та обсяг розподілу та споживання (постачання) природного газу по об'єкту споживача (алокація) за попередній газовий місяць) передавали оператору газотранспортної системи до 8-го числа наступного місяця (у тому числі до 08 травня 2017 року).
Втім, постановою НКРЕКП від 28.04.2017 № 615 були затверджені зміни до постанови НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2493 «Про затвердження Кодексу газотранспортної системи».
Варто зазначити, що у п. 3 вказаної постанови визначено, що ця постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її опублікування в офіційному друкованому виданні - газеті «Урядовий кур`єр».
Отже, лише з 07.05.2017 (опублікування в газеті «Урядовий кур`єр») постанова НКРЕКП від 28.04.2017 № 615, якою внесено зміни до Кодексу газотранспортної системи, набрала чинності.
Постанова НКРЕКП від 28.04.2017 № 615 не містить застереження про надання її положенням зворотної дії в часі, що узгоджується з приписами ч. 2 ст. 5 ЦК України.
Внаслідок внесених змін до Кодексу газотранспортної системи змінилось розуміння поняття алокація, та суб`єктів її здійснення.
Згідно з п. 1 глави 1 розділу XII Кодексу газотранспортної системи (в редакції, постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 28.04.2017 № 615) алокація фактичних обсягів природного газу по кожному замовнику послуг транспортування, поданих (отриманих) ним у точці входу та відібраних (переданих) ним у точці виходу за певний розрахунковий період, здійснюється оператором газотранспортної системи та доводиться ним до замовника послуг транспортування відповідно до вимог розділу XIV цього Кодексу.
Відповідно до п. 3 глави 1 розділу XII Кодексу газотранспортної системи (в редакції, постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 28.04.2017 № 615) для забезпечення належного виконання оператором газотранспортної системи процедури алокації оператори газорозподільних систем, суміжні газовидобувні підприємства, газовидобувні підприємства, підключені безпосередньо до газорозподільної системи, оператор газосховищ, оператор установки LNG зобов`язані надавати інформацію про обсяги подачі та/або відбору природного газу за формою оператора газотранспортної системи, розміщеною на його веб-сайті та у строки, визначені цим Кодексом. При цьому відповідальність за правильність наданої інформації несуть надавачі такої інформації.
Із положень Кодексу газотранспортної системи (в редакції, постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 28.04.2017 № 615) вбачається, що з 07.05.2017 здійснення алокацій обсягів природного газу по замовниках послуг транспортування (в розрізі його споживачів) було вже покладено на оператора газотранспортної системи, який здійснював відповідні алокації на підставі поданої операторами газорозподільних систем (операторами ГРМ) інформації про фактичний обсяг споживання природного газу кожним споживачем.
Крім того, ч. 3 ст. 8 Закону 1730-VIII унормовує питання визначення обсягів природного газу спожитих відповідними підприємствами, а саме, різниця між обсягами фактично спожитого природного газу на підставі алокацій/звітів операторів газорозподільних систем та обсягами поставленого/придбаного природного газу на підставі договорів купівлі-продажу/постачання природного газу та актів приймання-передачі природного газу за відповідний період споживання.
Із вказаної норми убачається, що за основу (як доказ) беруться алокації/звіти операторів газорозподільних систем.
Висновки: тільки з 07.05.2017 обов`язок здійснення алокацій по точках виходу з газотранспортної системи було покладено на оператора газотранспортної системи (АТ "Укртрансгаз"), до вказаної дати такий обов'язок був покладений на операторів газорозподільних систем (операторів ГРМ).
Тому, у разі здійснення алокацій операторами газорозподільних систем за листопад-грудень 2016 року та квітень місяць 2017 року та передання відповідної інформації оператору газотранспортної системи до 06.05.2017, такі дії слід вважати вчиненими належним суб`єктом.
Ключові слова: вироблення теплової енергії, чинність законодавства у часі, темпоральна дія НПА, встановлення обсягів газу