Номер провадження: 22-ц/813/6141/21
Номер справи місцевого суду: 520/8065/19
Головуючий у першій інстанції Коваленко О. Б.
Доповідач Князюк О. В.
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення апеляційної скарги без руху
25.01.2021 року м. Одеса
Одеський апеляційний суд в особі судді судової палати з розгляду цивільних справ Одеського апеляційного суду Князюка О.В., в порядку вирішення питання про відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Київського районного суду м. Одеси від 07 жовтня 2020 року по цивільній справі за позовною заяву Заступника керівника Одеської місцевої прокуратури № 1 в інтересах держави в особі Національної академії наук України до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Державне підприємство «Пансіонат «Борей» Національної академії наук України , при витребування майна,-
в с т а н о в и в:
Рішенням Київськогорайонного судум.Одеси від07жовтня 2020року узадоволенні позовноїзаяви ОСОБА_2 до Долинськоїсільської радиАнаньївського районуОдеської області,третя особа:Ананьївська районнадержавна адміністраціяОдеської областіпро визнанняправа наземельну частку(пай)в порядкуспадкування взв`язкуз втратоюправовстановлюючого документа - було відмовлено.
Не погодившись з вищевказаним рішенням суду 11 сіня 2021 року ОСОБА_1 подала апеляційу скаргу на рішення Київського районного суду м. Одеси від 07 жовтня 2020 року.
Разом з апеляційною скаргою ОСОБА_1 подано клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги. В обгрунтування поданого клопотання апелянт зазначає. щозгідно підпункту 6 пункту 1 частини 2 статті 4 Закону україни "про судовий збір", за подання апеляційної скарги на рішення суду слід сплатити 150 % ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви. Позивачем (юридичною особою) за подання позовної заяви сплачено судовий збір у розмірі 166 035, 31 грн, таким чином, розмір судового збору за подання апеляційної скарги складає 249 052 грн 97 коп.
Апелянт вважає, що судовий збір за подання апеляційної скарги у розмірі 249 052,97 грн складає майже реальну вартість оспорюваного майна і є надзвичайно великим фінансовим тягарем для відповідачки.
ОСОБА_1 з підстав зазначених у частині першій статті 136, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
Відповідачка доводить до відома суду апеляційної інстанції, що розмір виплаченого доходу складє 45 673 грн 24 коп за період 1-3 кварталу 2020 року, що підтверджується відомостями з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків (копію додає).
Таким чином, судовий збір за подання апеляційної скарги у розмірі 249 052,97 грн перевищує 5% розміру річного доходу відповідача.
Апелянт зазначає, що на її утриманні перебуває донька, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
З огляду на зазначене ОСОБА_1 просить суд звільнити її від сплати судового збору за подання апеляційної скарги на рішення Київського районного суду м. Одеси від 07 жовтня 2020 року.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору слід відмовити, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.1Закону України«Про судовийзбір» судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Обов`язок осіб, які звертаються до суду, сплачувати судовий збір - це процесуальний обов`язок, визначений нормами процесуального права.
Згідно до ч. 1,3 ст. 136 ЦПК України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.
З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
Згідно ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за умови, що розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи (наприклад, довідка про доходи, про склад сім`ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім`ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо). Клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно зі ст.12ЦПК України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Відповідно до п. 29 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17 жовтня 2014 року «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи (наприклад, довідка про доходи, про склад сім`ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім`ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо). Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно зі статтею 12 ЦПК повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Відповідно до вимог п. п. 1.6.1 ч. 2, ст. 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 року № 3674-VI (у редакції на день подачі апеляційної скарги), розмір ставки судового збору за подання апеляційної скарги на рішення суду становить 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви. Таким чином, у даному випадку сума судового збору для сплати повинна складати 249 052,97 грн.
Оскільки заявником не надано достатніх і належних доказів на підтвердження скрутного матеріального становища щодо неможливості сплати судового збору, суд суд важає за необхідне частково задовольнити клопотання ОСОБА_4 .. Апеляційна скарга підлягає залишенню без руху у зв`язку з тим, що в порушенні п.3 ч.4ст. 356 ЦПК Україниапелянтом не додані документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Приймаючи до уваги ту обставину, що судовий збір у розмірі 249 052,97 грн перевищує 5% розміру річного доходу відовідача, та те, що на утриманні апелянта перебуває неповнолітня донька ОСОБА_3 , апеляційний суд вважає за необхідне зменшити розмір суми судового збору що підлягає сплаті до 3 044,88 грн, що становить 5% розміру річного доходу апелянта (дохід за 1-3 квартал складає 45 673,24 грн, таким чином річний дохід складає - 60 897,65 грн)
Таким чином, у даному випадку сума судового збору для сплати становить 3 044,88 грн.
Вказана грошова сума за сплату судового збору повинна бути внесена за наступними реквізитами:
Отримувач коштів: ГУК в Од.обл./Малиновськ. р-н/22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37607526
Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.)
Код банку отримувача (МФО): 899998
Рахунок отримувача: UA428999980313161206080015757
Код класифікації доходів бюджету: 22030101
Призначення платежу: Судовий збір, за позовом _______(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Одеський апеляційний суд (назва суду, де розглядається справа), код ЄДРПОУ 42268321 (код суду, де розглядається справа).
Документи, що підтверджують оплату судового збору, подаються до Одеського апеляційного суду в оригіналах.
Разом з цим, у статті 129 Конституції України однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, у зв`язку із цим, саме по собі клопотання апелянта про звільнення від сплати судового збору, без підтверджуючих на те документів, не може вважатися достатньою підставою для звільнення від сплати судового збору.
Відмова у звільненні від сплати судового збору не порушує положення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо права особи на справедливий суд, оскільки не перешкоджає апелянту у доступі до суду і не ускладнює його таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права. Судовий збір, його об`єкти та ставки, підстави і порядок сплати, а також умови звільнення від сплати встановлені законом, тобто справляння судового збору переслідує законну мету.
В рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Креуз проти Польщі" від 19 червня 2001 року зазначено, що вимога сплати зборів цивільними судами у зв`язку з поданням позовів, які вони мають розглянути, не може вважатися обмеженням права доступу до суду.
У статті 129Конституції України однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Таким чином, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні клопотання про звільнення або відстрочку від сплати судового збору.
За правилами ст.357ЦПК України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 356 ЦПК України, а також у разі несплати суми судового збору, застосовуються положення статті 185 ЦПК України, тому апеляційну скаргу слід залишити без руху, надавши апелянту строк для усунення вказаних недоліків.
Відповідно до ч.2 ст.185 ЦПК України строк усунення недоліків не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви, а в даному випадку апеляційної скарги без руху.
Керуючись ст. ст.185,356,357 ЦПК України, Одеський апеляційний суд, -
у х в а л и в:
Клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги на рішення Київського районного суду м. Одеси від 07 жовтня 2020 року по цивільній справі за позовною заяву Заступника керівника Одеської місцевої прокуратури № 1 в інтересах держави в особі Національної академії наук України до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Державне підприємство «Пансіонат «Борей» Національної академії наук України , при витребування майна - задовольнити частково.
Зменшити ОСОБА_1 суму судового збору що підлягає сплаті до 3044,88 грн, що становить 5% розміру річного доходу апелянта.
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Київського районного суду м. Одеси від 07 жовтня 2020 року по цивільній справі за позовною заяву Заступника керівника Одеської місцевої прокуратури № 1 в інтересах держави в особі Національної академії наук України до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Державне підприємство «Пансіонат «Борей» Національної академії наук України , при витребування майна - залишити без руху.
Надати апелянту строк для усунення недоліків апеляційної скарги протягом 10 днів з дня вручення ухвали про залишення апеляційної скарги без руху.
Роз`яснити апелянту, що у разі невиконання ухвали суду в зазначений строк, суддею буде прийняте процесуальне рішення передбаченест. 357 ЦПК України.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, однак в частині визначення розміру судових витрат може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги протягом тридцяти днів з дня набрання законної сили до суду касаційної інстанції.
Суддя О. В. Князюк