ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
27.10.2020Справа № 2а-8201/08/1370
За позовом Державного територіально-галузевого об`єднання "Львівська залізниця";
до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України (відповідач 1);
Закарпатської обласної державної адміністрації (відповідач 2);
Берегівської міської ради Закарпатської області (відповідач 3);
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору:
Генеральна прокуратура України (третя особа 1);
Служба безпеки України (третя особа 2);
Державна служба України з надзвичайних ситуацій (третя особа 3);
Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області (третя особа 4);
про визнання незаконною бездіяльності, стягнення матеріальної шкоди.
Суддя О. В. Мандриченко
Представники:
Від позивача: не з`явилися;
Від відповідача 1: не з`явилися;
Від відповідача 2: не з`явилися;
Від відповідача 3: не з`явилися;
Від третьої особи 1: Тимко В. В., представник, довіреність № 15/1/2-1199-2 від 20.10.2020;
Від третьої особи 2: Ярко О. Ю., представник, довіреність № 22/289-Д від 10.09.2019;
Від третьої особи 3: не з`явилися;
Від третьої особи 4: не з`явилися.
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2008 року Державне територіально-галузеве об`єднання "Львівська залізниця" (далі - ДТГО "Львівська залізниця", позивач) звернулося з позовом до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України (далі - Мінприроди, Міністерство), Закарпатської обласної державної адміністрації (далі - Закарпатська ОДА), Берегівської міської ради Закарпатської області (далі - Берегівська Міськрада; відповідачі), треті особи: Генеральна прокуратура України, Служба безпеки України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області, у якому, з урахуванням змін до позовної заяви і уточнених позовних вимог, просило визнати протиправною бездіяльність відповідачів щодо визначення спеціально обладнаних місць чи об`єктів для екологічно безпечного зберігання речовини "Премікс", що знаходилася у 10 залізничних вагонах на станції Боржава, та стягнути солідарно з відповідачів кошти на відшкодування шкоди, завданої такою незаконною бездіяльністю в сумі 24281383,20 гривень.
Справа розглядалась судами неодноразово. Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 03.12.2015, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.02.2016, у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Верховного Суду від 03.08.2020 вищевказані судові рішення скасовано та закрито провадження у справі. Роз`яснено позивачеві, що розгляд цієї справи віднесено до юрисдикції господарського суду, а також про наявність права протягом десяти днів з дня отримання цієї постанови звернутися до Верховного Суду із заявою про направлення справи за встановленою юрисдикцією.
Ухвалою Верховного Суду від 18.08.2020 постановлено передати до Господарського суду міста Києва справу №2а-8201/08/1370 за позовом Державного територіально-галузевого об`єднання "Львівська залізниця" до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, Закарпатської обласної державної адміністрації, Берегівської міської ради Закарпатської області, треті особи: Генеральна прокуратура України, Служба безпеки України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області про визнання незаконною бездіяльності, стягнення матеріальної шкоди.
Відповідно до витягу протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 25.08.2020 року, справа № 2а-8201/08/1370 передана для розгляду судді Мандриченку О. В.
Ухвалою Господарського суду міста Києва призначено підготовче засідання на 27.10.20.
У підготовче засідання 27.10.2020 з`явилися тільки представники третьої особи 1 та третьої особи 2. Натомість від представника позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи та участь у судовому засіданні в режимі відео конференції.
Розглянувши клопотання про проведення судового засідання в режимі відеоконференції, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні означеного клопотання, виходячи з наступного.
За приписами ч. 6 ст. 11 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", учасникам судового процесу на підставі рішення суду забезпечується можливість брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у порядку, встановленому законом. Обов`язок забезпечити проведення відеоконференції покладається на суд, який отримав судове рішення про проведення відеоконференції, незалежно від спеціалізації та інстанції суду, який прийняв таке рішення.
Частиною 7 ст. 197 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що у клопотанні про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні суду в обов`язковому порядку зазначається суд, в якому необхідно забезпечити її проведення. Таке клопотання може бути подано не пізніш як за п`ять днів до відповідного судового засідання.
З огляду на зазначені положення чинного законодавства, необхідність проведення судового засідання у режимі відеоконференції визначається судом, що розглядає господарську справу.
При цьому, виключний перелік випадків, у яких суд може постановити ухвалу про участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції, законом не визначений, в зв`язку з чим необхідність проведення судового засідання в режимі відеоконференції визначається у кожному окремому випадку, з урахуванням обставин справи, її складності та потреби у наданні пояснень залучених спеціалістів чи інших учасників процесу, які за станом здоров`я чи з інших незалежних від цих осіб причин не можуть бути присутніми у засіданні суду, а їх участь є обов`язковою.
Призначення судового засідання у режимі відеоконференції має здійснюватись у виключних випадках, коли за об`єктивних причин учасник судового процесу позбавлений можливості приймати участь у засіданні, а його участь є необхідною для встановлення всіх обставин справи.
Позивачем не надано належних та допустимих доказів у розумінні ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, що підтверджують факт відсутності у нього, як юридичної особи, можливості направити представника у судове засідання.
Доказів того, що керівництво відповідача, яке в силу ст. 56 Господарського процесуального кодексу України може бути представником юридичної особи, не в змозі прийняти участь в судовому засіданні не подано.
В свою чергу, в разі неможливості з`явитись в судове засідання або подати документи через відділ діловодства суду, позивач не позбавлений права завчасно, до відповідного судового засідання, направити засобами поштового зв`язку документи на виконання вимог ухвали суду та письмові пояснення, в яких викласти свою правову позицію по суті спору.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку щодо відсутності достатніх підстав для проведення судового засідання в режимі відеоконференції, в зв`язку з чим клопотання Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Львівська залізниця" не підлягає задоволенню.
Натомість суд вважає за необхідне задовольнити подане клопотання в частині відкладення розгляду справи.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 183 ГПК України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках визначених частиною другою статті 202 цього Кодексу.
Відповідно до п. 1,2 ч.2 ст. 202 ГПК України суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку у зв`язку з неявкою в судове засідання учасника справи, щодо якого немає відомостей про направлення йому ухвали з повідомленням про дату, час і місце судового засідання, першою неявкою в судове засідання учасника справи, якого повідомлено про дату, час і місце судового засідання, якщо він повідомив про причини неявки, які судом визнано поважними.
Керуючись ст. ст. 120, 121, 183, 197, 202, 234 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
У Х В А Л И В:
1. У задоволенні клопотання Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Львівська залізниця" про проведення судового засідання в режимі відеоконференції відмовити.
2. Відкласти підготовче засідання до 24.11.20 о 16:00. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду міста Києва за адресою: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 44- Б, зал № 2.
3. Викликати у підготовче засідання представників учасників справи, яким необхідно при собі мати документи, що підтверджують їх повноваження відповідно до статті 60 Господарського процесуального кодексу України.
4. Попередити учасників судового процесу про наслідки неявки в судове засідання відповідно до ст. 202 Господарського процесуального кодексу України.
5. Повідомити учасників справи про відсутність у суду технічної можливості забезпечення учасникам справи права брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду до затвердження Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://ki.arbitr.gov.ua
Ухвала набрала чинності 27.10.2020 та оскарженню не підлягає.
Суддя О. В. Мандриченко