ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
01.09.2020Справа № 910/7310/20
За позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Зарічна 1-Г" (м. Київ)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Київ Комфорт Сервіс" (м. Київ)
про зобов`язання передати документи
Суддя Ващенко Т.М.
Секретар судового засідання Шаповалов А.М.
Представники сторін:
Від позивача: Агафонов А.В.
Від відповідача: не з`явився
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Зарічна 1-Г" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Київ Комфорт Сервіс" про зобов`язання відповідача передати позивачу документацію щодо будинку 1-Г по вулиці Зарічній в місті Києві, згідно визначеного позивачем переліку.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що у відповідача, як колишнього балансоутримувача будинку 1-Г по вулиці Зарічній в місті Києві наявний обов`язок з передачі документації на вказаний будинок позивачу після державної реєстрації Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Київ Комфорт Сервіс", що відповідачем вчинено не було. Вказане зумовило звернення позивача з даним позовом до суду.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 02.06.20. відкрито провадження у справі № 910/7310/20 та призначено підготовче засідання на 25.06.20.
Відповідачем означену ухвалу отримано 05.06.20. (арк. справи 109).
25.06.20. за клопотанням відповідача та з підстав його неявки судом без виходу до нарадчої кімнати постановлено ухвалу про оголошення перерви в підготовчому засіданні до 30.07.20.
Відповідача про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлено в порядку ст. ст. 120,121 ГПК України.
30.07.20. за відсутності відповідача, який про причини неявки суд не повідомив, судом без виходу до нарадчої кімнати постановлено ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 01.09.20.
Відповідача про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлено в порядку ст. ст. 120,121 ГПК України.
Означену ухвалу ним отримано 05.08.20. (арк. справи 153).
Однак відповідач явку свого повноважного представника в судове засідання 01.09.20. по розгляду справи № 910/7310/20 по суті не забезпечив, заяв не подав і не надіслав, про причини неявки суд не повідомив, про дату час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином.
Наразі, за висновками суду, неявка відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті в судовому засіданні 01.09.20.
В судовому засіданні 01.09.20. позивачем підтримано свої позовні вимоги в повному обсязі.
Після виходу суду з нарадчої кімнати, у судовому засіданні 01.09.20. судом проголошено вступну та резолютивну частину рішення та повідомлено, що повне рішення буде складено у термін, передбачений ч. 6 ст. 233 ГПК України та з врахуванням перебування судді у відпустці з 07.09.20. по 11.09.20.
Розглянувши надані документи і матеріали, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
За наявними в матеріалах справи доказами судом встановлено, що з дати введення в експлуатацію будинку 1-Г по вул. Зарічній в місті Києві, його обслуговування здійснювалось обслуговуючою компанією - відповідачем.
30.01.18. було проведено державну реєстрацію позивача.
Позивач звертався до відповідача із заявами (від 01.03.18., від 23.06.18., від 13.08.18.) щодо надання документацію щодо будинку 1-Г по вулиці Зарічній в місті Києві.
Оскільки таку документацію відповідачем позивачу передано не було, то вказане зумовило звернення позивача з даним позовом до суду.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
За ст. 4 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Частиною 14 ст. 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" визначено, що державна реєстрація об`єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об`єднання (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації.
Згідно з ч. ч. 18, 19 ст. 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об`єднання, у тримісячний строк з дня державної реєстрації об`єднання забезпечує передачу йому примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж. У разі відсутності документації на багатоквартирний будинок колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об`єднання, протягом півроку з дня державної реєстрації об`єднання відновлює її за власний рахунок.
Принцип юридичної визначеності вимагає, щоб у випадку прийняття спеціального закону з певного питання, цей Закон не ставився під сумнів (зокрема, шляхом його невиконання), а сторони, яких він стосується, мають обґрунтовано очікувати, що він буде застосовуватися.
Отже, з аналізу ст. 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" вбачається те, що передбачений зазначеною нормою обов`язок колишнього балансоутримувача будинку з передачі документації на будинок об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку виникає у нього виключно з дня державної реєстрації об`єднання та не залежить від укладення між сторонами договору про передачу будинку в управління, оскільки будь-яких інших умов, крім державної реєстрації об`єднання, для передачі документації від попереднього балансоутримувача законом не визначено.
Згідно з п. 2.2 Правил управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 13 від 02.02.2009, при передачі об`єкта в управління попередній балансоутримувач чи особа, що здійснювала управління будинком, надає замовнику, а замовник передає особі, що буде здійснювати управління будинком, оригінали або належним чином завірені копії документів (у разі зберігання оригіналів документів у місцевих архівах): щодо технічного стану об`єкта, у тому числі: план земельної ділянки з усіма будинками та спорудами, що на ній розташовані, виготовлений відповідно до вимог Інструкції з топографічного знімання у масштабах 1:5000, 1:2000, 1:1000 та 1:500 (ГКНТА-2.04-02-98), затвердженої наказом Головного управління геодезії, картографії та кадастру при Кабінеті Міністрів України від 09.04.1998 № 56, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 23.06.1998 за № 393/2833; паспорт об`єкта та земельної ділянки; проектно-кошторисну документацію та виконавчі креслення на кожний будинок та споруду об`єкта; акт технічного стану об`єкта на момент приймання-передачі; схеми внутрішньобудинкових мереж централізованого постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізованого опалення тощо; виконавчі креслення контурів заземлення (для споруд, які мають заземлення); паспорти котельного господарства, котлові книги; паспорти ліфтового господарства; кошториси, описи робіт з поточного та капітального ремонту; акти технічного огляду; журнали заявок мешканців об`єкта; протоколи виміру опору ізоляції електромереж; протоколи огляду системи вентиляції; щодо бухгалтерського обліку та передбаченої законодавством звітності за об`єктом; обліку мешканців об`єкта, а також власників, співвласників окремих приміщень об`єкта, які у ньому не мешкають; правовідносин попереднього балансоутримувача чи особи, що здійснювала управління будинком, з юридичними або фізичними особами у сфері надання та оплати житлово-комунальних послуг, найму, оренди та користування приміщеннями об`єкта; планових заходів за попередній та на поточний роки, необхідних для утримання об`єкта відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил та для збереження належного технічного стану будівельних елементів, конструкцій та мереж об`єкта.
У разі відсутності документів, передбачених цим пунктом, відмітка про це робиться у акті приймання-передачі об`єкта. Відсутні документи виготовляються чи відновлюються за рахунок попереднього балансоутримувача чи особи, що здійснювала управління будинком, протягом одного місяця з моменту складення акта приймання-передачі об`єкта та передаються ним особі, що буде здійснювати управління будинком, з оформленням додатку до акту приймання-передачі (п. 2.3 Правил управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд).
Оскільки жодними іншими, окрім Правил управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, які затверджені наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 02.02.2009 №13, та які встановлюють порядок здійснення управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, - законодавчими актами не визначено перелік документації на будинок, яка повинна бути передана балансоутримувачу чи управителеві, враховуючи подібність правовідносин, що врегульовані вказаним нормативним актом та тими, що виникли між сторонами, суд застосовує дані Правила в частині пункту 2.2 за аналогією до подібних правовідносин, що виникли між сторонами.
Поряд з викладеним, суд зазначає, що Перелік технічної документації на багатоквартирний будинок, затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 17.07.2018 № 176, який набрав чинності 14.09.2018, на який посилається позивач у позовній заяві, по суті не змінює переліку, що визначений у Порядку, при цьому конкретизує цей порядок, тому порівнявши перелік визначених позивачем в заяві про зміну підстав позову документів з переліком, наведеним у п. 2.2 Правил, з метою уникнення спорів щодо уточнення поняття "та іншої передбаченої законодавством документації на будинок" та враховуючи, що станом на момент настання строку виконання - відповідачем зобов`язання щодо передачі документу виконано не було, тривало, що стало підставою для вирішення спору у судовому порядку, суд дійшов висновку про застосування до спірних правовідносин також вказаного Переліку.
При цьому обставини фактичної наявності або відсутності такої документації у відповідача не мають істотного значення для вирішення даної категорії спорів, оскільки відповідно до частини 5 статті 5 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" така документація повинна була бути передана замовником будівництва або попереднім власником будинку відповідачу, а у випадку відсутності документації на багатоквартирний будинок він відповідно до вимог частини 19 статті 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" зобов`язаний відновити її за власний рахунок (така правова позиція викладена Верховним Судом у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду в постанові від 05.07.2019 у справі № 910/6167/18).
Крім того, положеннями п. 5 Порядку передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Про реалізацію Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" від 11.10.2002 № 1521, який був чинним станом на час спірних правовідносин, встановлено, що передача житлового комплексу або його частини з балансу на баланс проводиться разом з планом земельної ділянки, технічним паспортом будинку та відповідною технічною документацією (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж тощо) у двомісячний термін після надходження відповідного звернення від об`єднання. У разі втрати план земельної ділянки, технічний паспорт будинку або технічна документація виготовляються чи відновлюються за рахунок підприємства, установи чи організації, з балансу яких передається житловий комплекс або його частина, протягом місяця після надходження відповідного звернення від об`єднання.
Дослідивши всі наявні в матеріалах справи докази згідно з вимогами ст. 86 ГПК України, суд встановив, що Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Зарічна 1-Г" було зареєстровано 30.01.18. (про що було внесено відповідний запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань); наявними в матеріалах справи доказами підтверджуються неодноразові звернення позивача до відповідача із вимогами передати усю необхідну документацію; відповідно до ст. 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" у відповідача, як балансоутримувача житлового будинку, розташованого за адресою: м. Київ, вул. Зарічна, б. 1-Г, після державної реєстрації Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Зарічна 1-Г", яка відбулась 30.01.18., виник обов`язок в установлений законом строк передати об`єднанню всю технічну та іншу документацію на будинок, який не був виконаний відповідачем.
З огляду на викладене, враховуючи те, що відповідач не виконав передбаченого законом обов`язку щодо передачі ОСББ "Зарічна 1-Г" в тримісячний строк з дня державної реєстрації об`єднання технічної та іншої документації на будинок, позовні вимоги є такими, що задовольняються судом повністю.
Витрати по сплаті судового збору відповідно до ст. 129 ГПК України покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 73, 74, 76-80, 86, 129, 165, 219, 232, 233, 236-238, 240, 241 ГПК України, Господарський суд міста Києва
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Київ Комфорт Сервіс» (04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, буд. 21, офіс 501; ідентифікаційний код 39639958) передати Об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Зарічна 1-Г» (02132, м. Київ, вул. Зарічна, будинок 1-Г; ідентифікаційний код юридичної особи: 41900589) документацію щодо будинку 1-Г по вулиці Зарічній в місті Києві:
- Оригінал Технічного паспорту на багатоквартирний будинок;
- Оригінал Паспорту об`єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об`єктів будівництва;
- Оригінал технічного паспорта і планів інженерних мереж;
- Оригінал Енергетичного сертифікату і звіту про обстеження інженерних систем;
- Оригінал Проектної документації зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем;
- Оригінал Документу, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів;
- Оригінал актів приймання-передачі жилого будинку у разі зміни його власника чи балансоутримувача;
- Оригінали виконавчих креслень контурів заземлення (для споруд, які мають заземлення);
- Оригінал Технічної документації обладнання котелень;
- Оригінал Технічної документація на ліфти;
- Оригінал плану земельної ділянки з усіма будинками та спорудами, що на ній розташовані, наготовлений відповідно до вимог Інструкції з топографічного знімання у масштабах 1:5000, 1:2000, 1:1000 та 1:500 (ГКНТА-2.04-02-98), затвердженої наказом Головного управління геодезії, картографії та кадастру при Кабінеті Міністрів України від 09.04.1998 № 56 (Z0393-98 ), зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 23.06.1998 за № 393/2833;
- Оригінал Актів приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок;
- Оригінали Паспортів, гарантійних документів, актів випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку.
- Оригінали кошторисів, описів робіт з поточного та капітального ремонту;
- Оригінали актів технічного огляду;
- Оригінали журналів заявок мешканців об`єкта;
- Оригінали протоколів виміру опору ізоляції електромереж;
- Оригінали протоколів огляду системи вентиляції;
- Оригінали документів щодо бухгалтерського обліку та передбаченої законодавством звітності за об`єктом;
- Оригінали документів обліку мешканців об`єкта, а також власників, співвласників окремих приміщень об`єкта, які у ньому не мешкають;
- Оригінали документів щодо правовідносин попереднього балансоутримувача чи особи, що здійснювала управління будинком, з юридичними або фізичними особами у сфері надання та оплати житлово-комунальних послуг, найму, оренди та користування приміщеннями об`єкта;
- Оригінали документів щодо планових заходів за попередній та на поточний роки, необхідних для утримання об`єкта відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил та для збереження належного технічного стану будівельних елементів, конструкцій та мереж об`єкта.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Київ Комфорт Сервіс» (04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, буд. 21, офіс 501; ідентифікаційний код 39639958) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Зарічна 1-Г» (02132, м. Київ, вул. Зарічна, будинок 1-Г; ідентифікаційний код юридичної особи: 41900589) 2.102 (дві тисячі сто дві) грн 00 коп. судового збору.
4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили у відповідності до приписів ст. 241 Господарського процесуального кодексу України. Рішення господарського суду може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст.ст. 253, 254, 256-259 ГПК України з урахуванням підпункту 17.5 пункту 17 Розділу XI "Перехідні положення" ГПК України.
Повне рішення складено 14.09.20.
Суддя Т.М. Ващенко