Справа № 522/8849/19
Провадження № 2/522/5976/19
У Х В А Л А
про призначення судової психологічної експертизи
06 серпня 2019 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді – Донцова Д.Ю.,
при секретарі судового засідання – Вадуцкій В.І.,
розглянувши клопотання позивача про призначення судової психологічної експертизи у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Одеської області про відшкодування моральної (немайнової) шкоди, завданої винесенням протиправного рішення,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Приморського районного суду м. Одеси знаходиться вказана справа, ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 27.05.2019 року відкрито провадження у справі з призначенням розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження.
Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 10.07.2019 року перейдено від розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження до розгляду за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого судового засідання на 06.08.2019 року.
22.07.2019 року позивачем подано до суду клопотання про призначення судової психологічної експертизи з метою визначення наявності моральної шкоди та розміру грошової компенсації за завдані відповідачем моральні страждання.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник – адвокат Нестеренко О.М. клопотання підтримали та просили задовольнити.
Представник відповідача – адвокат Веселов О.В. проти задоволення клопотання заперечував.
Вислухавши пояснення учасників справи, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення клопотання про призначення судової психологічної експертизи, виходячи з наступного.
Так, предметом розгляду вказаної справи є відшкодування Кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури Одеської області на користь позивача завданої моральної шкоди в наслідокї винесення протиправного рішення в розмірі 20 000,00 грн.
Враховуючи зазначене, суд погоджується з доводами позивача, що встановлення наявності моральної шкоди та розміру її компенсації має значення для вирішення даної справи по суті та входить до предмету доказування.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом.
Статтею ст. 76 ЦПК України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами, як серед іншого, висновками експертів.
Відповідно до ч.1ст. 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:
1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;
2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Таким чином, оскільки для з`ясування обставин, які мають значення для справи та потребують спеціальних знань в галузі психології, суд з урахуванням предмету позову вважає за необхідне призначити по справі судову психологічну експертизу.
При призначені експертизи, суд бере за основу перелік питань, які поставлені позивачем перед експертом у письмову клопотанні, яке залучено до матеріалів справи.
Відповідно до частини третьої статі 103 ЦПК України при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд.
Враховуючи клопотання позивача, суд доручає проведення даного виду експертизи експертам Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз (м. Одеса, вул. Ланжеронівська, буд. 21).
З урахуванням вимог п.5 ч.1 ст.252 ЦПК України суд вважає за можливе та необхідне зупинити провадження у цій справі до отримання висновку вказаної експертизи.
Керуючись ст.ст. 3-12, 72 ,76, 103, 104, 108, 109, ч.1 ст. 223, п. 5 ч. 1 ст. 252, 258, 268, 260, 354 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Клопотання ОСОБА_1 про призначення судової психологічної експертизи у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Одеської області про відшкодування моральної (немайнової) шкоди, завданої винесенням протиправного рішення – задовольнити.
Призначити у справі судову психологічну експертизу, на вирішення експерта поставити наступні питання:
-Чи є ситуація, яка пов`язана із незаконним притягненням 13 березня 2018 року Дисциплінарною палатою Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Одеської області адвоката Грицюка Олександра Олексійовича на підставі рішення №867/17 до дисциплінарної відповідальності у вигляді попередження, психотравмуючою для нього? Якщо так, то чи завдані адвокату ОСОБА_1 страждання (моральна шкода) внаслідок незаконного притягнення до дисциплінарної відповідальності на підставі цього рішення?
-У випадку завдання адвокату Грицюку ОСОБА_2 Олексійовичу страждань (моральної шкоди) внаслідок незаконного притягнення до дисциплінарної відповідальності на підставі цього рішення, який орієнтовний розмір становить грошова компенсація за завдані страждання (моральну шкоду)?
Проведення експертизи доручити Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз (м. Одеса, вул. Ланжеронівська, буд. 21).
Попередити експерта про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України.
У розпорядження експерта надати матеріали цивільної справи № 522/8849/19.
Оплату за проведення експертизи покласти на позивача ОСОБА_1 .
Роз`яснити учасникам справи положення ст. 109 ЦПК України, які наступають у разі ухилення від участі в експертизі.
Провадження у справі зупинити на час проведення експертизи.
Ухвалу суду може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Повний текст ухвали складено 06.08.2019 року.
Суддя Д.Ю. Донцов