УХВАЛА
про залишення касаційної скарги без руху
22 липня 2019 року
м. Київ
справа №826/13682/18
провадження №К/9901/19884/19
Верховний Суд у складі судді-доповідача Касаційного адміністративного суду Єзерова А. А., перевіривши касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.02.2019 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 06.06.2019 у справі № 826/13682/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИВ:
15.07.2019 до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду була надійшла касаційна скарга ОСОБА_1 на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.02.2019 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 06.06.2019 у справі № 826/13682/18.
Перевіривши відповідність вказаної касаційної скарги та доданих до неї документів вимогам ст. 330 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом КАС України), Суд дійшов висновку, що вказана скарга має бути залишена без руху з огляду на таке.
Відповідно до ч. 4 ст. 330 КАС України до касаційної скарги додається документ про сплату судового збору.
Заявник до касаційної скарги не долучив документ про сплату судового збору.
Одночасно з касаційною скаргою скаржник подав клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання касаційної скарги на оскаржені судові рішення на підставі п. 16 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», згідно з яким від сплати судового збору звільняються позивачі за подання позовів щодо спорів, пов`язаних з наданням статусу учасника бойових дій відповідно до п. 19, 20 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
Тим часом положеннями п. 19, 20 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що учасниками бойових дій визнаються:
військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів;
особи, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.
Отже, з буквального тлумачення змісту пункту 16 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» вбачається, що дія цієї норми поширюється винятково на спори за позовами суб`єктів, перелік яких чітко й вичерпно визначений нормами п. 19, 20 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Тому, хоча предметом позову у цій справі є надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій, проте заявник не належить до кола осіб, що мають пільги у вигляді звільнення від сплати судового збору під час звернення до суду з позовом про отримання статусу учасника бойових дій, які (пільги) гарантовані положеннями п. 16 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір». Також скаржник не надав жодного документального підтвердження наявності у нього спеціального правового статусу військовослужбовця або ж члена добровольчого формування на той час, коли він брав участі у забезпеченні проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Інших підстав щодо звільнення від сплати судового збору (як-то скрутне майнове становище тощо) скаржник не зазначив, жодних доказів для підтвердження таких обставин також не надав, а тому у клопотанні про звільнення від сплати судового збору треба відмовити.
Згідно із ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 3 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що за подання до адміністративного суду касаційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до касаційної скарги на рішення суду сплачується 200 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.
Відповідно до пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» (у редакції, чинній на час подання позову у даній справі) за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано юридичною особою, ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Позовна заява подана у 2018 році та містить дві позовні вимоги немайнового характеру, тобто судовий збір під час подання зазначеного позову становив 1409,60 грн.
Отже, за подання цієї касаційної скарги судовий збір має бути сплачений в розмірі 2819,20 грн.
За таких обставин, касаційну скаргу треба залишити без руху та встановити скаржнику строк для усунення її недоліків у спосіб надсилання на адресу Суду документа про сплату судового збору у розмірі 2819,20 грн.
Реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів: УК у Печер. р-ні/Печерс. р-н/22030102, рахунок отримувача: 31219207026007, код ЄДРПОУ: 38004897, Код банку отримувача: 899998, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходу бюджету: 22030102 "Судовий збір (Верховний Суд, 055)", призначення платежу "*;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), ВЕРХОВНИЙ СУД (назва суду, де розглядається справа), номер справи, у якій сплачується судовий збір.
Керуючись положеннями статей 169, 330, 332 КАС України,
УХВАЛИВ:
1. Відмовити ОСОБА_1 у клопотанні про звільнення від сплати судового збору за подання касаційної скарги.
2. Касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.02.2019 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 06.06.2019 у справі № 826/13682/18 залишити без руху.
3. Надати скаржнику строк для усунення недоліків касаційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання цієї ухвали, а саме: для надання доказів сплати судового збору у встановленому порядку та розмірі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, є остаточною та не може бути оскаржена.
Суддя-доповідачА. А. Єзеров