ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
_____________________________________________________________________________________________
У Х В А Л А
про повернення апеляційної скарги
14 серпня 2018 року
м. Одеса
Справа № 916/1461/16
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого Величко Т.А.
суддів Поліщук Л.В., Філінюка І.Г.
за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Техномаркет - ЛТД"
на ухвалу Господарського суду Одеської області від 02.07.2018 року про відмову у задоволенні заяви про зустрічне забезпечення (суддя Оборотова О.Ю.)
по справі №916/1461/16
за позовом: Публічного акціонерного товариства "ЧОРНОМОРГІДРОЗАЛІЗОБЕТОН"
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Техномаркет - ЛТД"
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 та приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Бойка Олега Володимировича
про витребування майна з чужого незаконного володіння,
В С Т А Н О В И В:
Ухвалою господарського суду Одеської області від 02.07.2018р. у задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Техномаркет - ЛТД" про зустрічне забезпечення від 02.07.2018р. відмовлено.
12.07.2018 року ТОВ "Техномаркет - ЛТД" звернулось до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою на ухвалу господарського суду Одеської області від 02.07.2018 року у справі № 916/1461/16, в якій скаржник просить скасувати ухвалу господарського суду Одеської області, якою відмовлено ТОВ "Техномаркет - ЛТД" у задоволені заяви про зустрічне забезпечення. Винести ухвалу, якою вжити заходів до зустрічного забезпечення у справі №916/1461/16, а саме: зобов'язати ПАТ "ЧОРНОМОРГІДРОЗАЛІЗОБЕТОН" внести на депозитний рахунок ОАГС грошові кошти у розмірі 1 330 000, 00 грн.
Зазначена апеляційна скарга 25.07.2018р. отримана Одеським апеляційним господарським судом.
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 26.07.2018р. апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Техномаркет - ЛТД" на ухвалу Господарського суду Одеської області від 02.07.2018 року про відмову у задоволенні заяви про зустрічне забезпечення залишено без руху.
Встановлено Товариству з обмеженою відповідальністю "Техномаркет - ЛТД" строк для усунення недоліків, встановлених при поданні апеляційної скарги, а саме: надати докази сплати судового збору за подання апеляційної скарги на ухвалу суду у розмірі 1762 грн., протягом 10 днів з дня вручення ухвали про залишення апеляційної скарги без руху.
Роз'яснено Товариству з обмеженою відповідальністю "Техномаркет - ЛТД", що при невиконанні вимог даної ухвали, апеляційна скарга вважається неподаною та повертається апелянту.
Як вбачається з рекомендованого поштового повідомлення, Товариством з обмеженою відповідальністю "Техномаркет - ЛТД" не було отримано вищезазначену ухвалу Одеського апеляційного господарського суду, на конверті в примітці зазначено «за закінченням терміну зберігання».
Колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне відзначити, що до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом, згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.
Згідно з п. п. 116, 117 Правил надання послуг поштового зв'язку, у разі неможливості вручення одержувачам поштові відправлення, внутрішні поштові перекази зберігаються об'єктом поштового зв'язку місця призначення протягом одного місяця з дня їх надходження. У разі невручення рекомендованого листа з позначкою "Судова повістка" з поважних причин рекомендований лист разом з бланком повідомлення про вручення повертається за зворотною адресою не пізніше ніж через п'ять календарних днів з дня надходження листа до об'єкта поштового зв'язку місця призначення із зазначенням причини невручення. Поштові відправлення, поштові перекази повертаються об'єктом поштового зв'язку відправнику у разі його письмової заяви, письмової відмови адресата від одержання чи закінчення встановленого строку зберігання. Поштові відправлення, поштові перекази повертаються також у разі неможливості вручити їх через неправильно зазначену адресу або її відсутність (змита, відірвана чи пошкоджена в інший спосіб) та з інших причин, які не дають змоги оператору поштового зв'язку виконати обов'язки щодо пересилання поштових відправлень, поштових переказів.
Враховуючи, що ухвала Одеського апеляційного господарського суду від 26.07.2018р. була надіслана на адресу скаржника, згідно з поштовими реквізитами, наявними в матеріалах справи та враховуючи термін зберігання поштової кореспонденції відділенням поштового зв'язку і її повернення з приміткою "за закінченням терміну зберігання", колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку, що своїм правом на усунення недоліків для оскарження ухвали у встановлений строк скаржник не скористався, що свідчить про недбалість заявника скарги.
Статтею 258 Господарського процесуального кодексу України встановлено вимоги до форми і змісту апеляційної скарги.
Відповідно до ст.258 ГПК України апеляційна скарга подається у письмовій формі. В апеляційній скарзі мають бути зазначені: 1) найменування суду, до якого подається скарга; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає апеляційну скаргу, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти, офіційна електронна адреса, за наявності; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) рішення або ухвала, що оскаржується; 5) у чому полягає незаконність і (або) необґрунтованість рішення або ухвали (неповнота встановлення обставин, які мають значення для справи, та (або) неправильність установлення обставин, які мають значення для справи, внаслідок необґрунтованої відмови у прийнятті доказів, неправильного їх дослідження чи оцінки, неподання доказів з поважних причин та (або) неправильне визначення відповідно до встановлених судом обставин правовідносин тощо); 6) нові обставини, що підлягають встановленню, докази, які підлягають дослідженню чи оцінці, обґрунтування поважності причин неподання доказів до суду першої інстанції, заперечення проти доказів, використаних судом першої інстанції; 7) клопотання особи, яка подала скаргу; 8) дата отримання копії судового рішення суду першої інстанції, що оскаржується; 9) перелік документів та інших матеріалів, що додаються. До апеляційної скарги додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо скарга подана представником і в справі немає підтвердження його повноважень; 2) докази сплати судового збору; 3) докази надсилання копії скарги іншій стороні у справі; 4) докази, що підтверджують дату отримання копії оскаржуваного судового рішення суду першої інстанції, за наявності. Якщо апеляційна скарга подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення від сплати судового збору.
Відповідно до ч.2 ст.260 ГПК України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 258 цього Кодексу, застосовуються положення статті 174 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити). Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою. Суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи також у разі, якщо: 1) заяву подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано; 2) порушено правила об'єднання позовних вимог (крім випадків, в яких є підстави для застосування положень статті 173 цього Кодексу); 3) до постановлення ухвали про відкриття провадження у справі від позивача надійшла заява про врегулювання спору або заява про відкликання позовної заяви; 4) відсутні підстави для звернення прокурора до суду в інтересах держави або для звернення до суду особи, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи; 5) позивачем подано до цього самого суду інший позов (позови) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з однакових підстав і щодо такого позову (позовів) на час вирішення питання про відкриття провадження у справі, що розглядається, не постановлена ухвала про відкриття або відмову у відкритті провадження у справі, повернення позовної заяви або залишення позову без розгляду; 6) до заяви не додано доказів вжиття заходів досудового врегулювання спору у випадку, коли такі заходи є обов'язковими згідно із законом. Суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи не пізніше п'яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків. Про повернення позовної заяви суд постановляє ухвалу, яку може бути оскаржено. Копія позовної заяви залишається в суді. У разі скасування ухвали про повернення позовної заяви та направлення справи для продовження розгляду, суд не має права повторно повертати позовну заяву.
Повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення недоліків. У разі повернення позовної заяви з підстави, передбаченої пунктом 5 частини п'ятої цієї статті, судовий збір, сплачений за подання позову, не повертається.
Згідно з п. 7 ст. 260 ГПК України про повернення апеляційної скарги постановляється ухвала, яка може бути оскаржена в касаційному порядку.
З врахуванням викладеного, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що відповідно до вимог ч.2 ст. 260 Господарського процесуального кодексу України апеляційну скаргу слід повернути скаржнику.
Керуючись статтями 174, 234, 258, 260, Господарського процесуального кодексу України, Одеський апеляційний господарський суд
У Х В А Л И В:
Повернути без розгляду апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Техномаркет - ЛТД" на ухвалу Господарського суду Одеської області від 02.07.2018 року у справі № 916/1461/16.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та може бути оскаржена в касаційному порядку.
Додаток :
На адресу скаржника:
1) апеляційна скарга з додатками на 11 арк.
2) конверт на 1-му аркуші.
Головуючий суддя
Т.А. Величко
Судді:
Л.В. Поліщук
І.Г. Філінюк