open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
31 Справа № 804/7661/17
Моніторити
Постанова /06.06.2019/ Касаційний адміністративний суд Ухвала суду /03.06.2019/ Касаційний адміністративний суд Ухвала суду /19.03.2019/ Касаційний адміністративний суд Ухвала суду /27.12.2018/ Касаційний адміністративний суд Ухвала суду /23.07.2018/ Касаційний адміністративний суд Ухвала суду /05.07.2018/ Касаційний адміністративний суд Постанова /04.06.2018/ Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд Постанова /04.06.2018/ Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /05.04.2018/ Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /05.04.2018/ Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд Рішення /29.01.2018/ Дніпропетровський окружний адміністративний суд Дніпропетровський окружний адміністративний суд Рішення /29.01.2018/ Дніпропетровський окружний адміністративний суд Дніпропетровський окружний адміністративний суд Ухвала суду /21.12.2017/ Дніпропетровський окружний адміністративний суд Дніпропетровський окружний адміністративний суд Ухвала суду /21.12.2017/ Дніпропетровський окружний адміністративний суд Дніпропетровський окружний адміністративний суд Ухвала суду /21.12.2017/ Дніпропетровський окружний адміністративний суд Дніпропетровський окружний адміністративний суд Ухвала суду /04.12.2017/ Дніпропетровський окружний адміністративний суд Дніпропетровський окружний адміністративний суд Ухвала суду /21.11.2017/ Дніпропетровський окружний адміністративний суд Дніпропетровський окружний адміністративний суд
emblem
Справа № 804/7661/17
Вирок /23.01.2018/ Верховний Суд Постанова /06.06.2019/ Касаційний адміністративний суд Ухвала суду /03.06.2019/ Касаційний адміністративний суд Ухвала суду /19.03.2019/ Касаційний адміністративний суд Ухвала суду /27.12.2018/ Касаційний адміністративний суд Ухвала суду /23.07.2018/ Касаційний адміністративний суд Ухвала суду /05.07.2018/ Касаційний адміністративний суд Постанова /04.06.2018/ Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд Постанова /04.06.2018/ Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /05.04.2018/ Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /05.04.2018/ Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд Рішення /29.01.2018/ Дніпропетровський окружний адміністративний суд Дніпропетровський окружний адміністративний суд Рішення /29.01.2018/ Дніпропетровський окружний адміністративний суд Дніпропетровський окружний адміністративний суд Ухвала суду /21.12.2017/ Дніпропетровський окружний адміністративний суд Дніпропетровський окружний адміністративний суд Ухвала суду /21.12.2017/ Дніпропетровський окружний адміністративний суд Дніпропетровський окружний адміністративний суд Ухвала суду /21.12.2017/ Дніпропетровський окружний адміністративний суд Дніпропетровський окружний адміністративний суд Ухвала суду /04.12.2017/ Дніпропетровський окружний адміністративний суд Дніпропетровський окружний адміністративний суд Ухвала суду /21.11.2017/ Дніпропетровський окружний адміністративний суд Дніпропетровський окружний адміністративний суд

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 49089 м. Дніпро, вул. АкадемікаЯнгеля, 4, (веб адресасторінки на офіційному веб -порталісудовоївладиУкраїни в мережі інтернет - http://adm.dp.court.gov.ua)

29 січня 2018 року

Справа № 804/7661/17

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Жукової Є.О.

за участі секретаря судового засідання Воробйової П.В.

за участі:

представника позивача Носика Б.М.

представників відповідача Зарембо І.Г., Любінецької Ю.В.

представника третьої особи Вергуна С.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Публічного акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, терті особи які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Дніпропетровській області, Державна інспекція з експлуатації електричних станцій та мереж - інспекторська група по Дніпровському регіону про визнання протиправними та скасування: п.1 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 734 від 01.06.2017р.; п.2 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №734 від 01.06.2017р.; визнання протиправною та скасування постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 29.08.2017р. №1045; визнання протиправним дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

20 листопада 2017 року Публічне акціонерне товариство «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» звернулося до Дніпропетровського адміністративного суду з адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП), терті особи які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Дніпропетровській області (далі - третя особа-1), Державна інспекція з експлуатації електричних станцій та мереж - інспекторська група по Дніпровському регіону (далі - третя особа-2), в якому просило:

- визнати протиправним та скасувати п. 1 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 734 від 01.06.2017р. «Про накладення штрафу на ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» за порушення Ліцензійних умов з передачі та постачання електричної енергії, ухилення від виконання рішень Комісії та необхідність усунення порушень Ліцензійних умов з постачання електричної енергії та Ліцензійних умов з передачі електричної енергії»;

- визнати протиправним та скасувати п. 2 постанови НКРЕКП від 01 червня 2017 року №734 «Про накладення штрафу на ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» за порушення Ліцензійних умов з передачі електричної енергії, Ліцензійних умов з постачання електричної енергії та ухилення від виконання рішення НКРЕКП» в частині прийняття рішення про вилучення із структури тарифів на розподіл електричної енергії (передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами) та постачання електричної енергії за регульованим тарифом ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» коштів в сумі невиконання об'єктів заходу «Технічне переоснащення «Заміна існуючих силових трансформаторів 1Т та 2Т на підстанції «Промбаза-150», включеного до розділу І «Будівництво, модернізація та реконструкція електричних мереж та обладнання» схваленої Інвестиційної програми на 2016 рік у розмірі 29 520,69 тис. грн. (без ПДВ).;

- визнати протиправною та скасувати Постанову НКРЕКП. від 29 серпня 2017 року №1045 «Застереження щодо недопущення надалі ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» порушень Ліцензійних умов з передачі електричної енергії, Ліцензійних умов з постачання електричної енергії»;

- визнати неправомірними дії Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг щодо вилучення зі структури тарифів ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» суми невиконання по заходу «Технічне переоснащення «Заміна існуючих силових трансформаторів 1Т та 2Т на підстанції «Промбаза-150» розділу І «Будівництво, модернізація та реконструкція електричних мереж та обладнання» Інвестиційної програми на 2016 рік у розмірі 29 520,69 тис. грн (без ПДВ);

- зобов'язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг утриматися від вчинення дій по вилученню зі структури тарифів ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» суми невиконання по заходу «Технічне переоснащення «Заміна існуючих силових трансформаторів 1Т та 2Т на підстанції «Промбаза-150» розділу І «Будівництво, модернізація та реконструкція електричних мереж та обладнання» Інвестиційної програми на 2016 рік у розмірі 29 520,69 тис. грн. (без ПДВ).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем з 14.03.2017р. по 03.04.2017р. була проведена перевірка діяльності позивача, за результатами якої оформлено акт планової перевірки дотримання умов та правил здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і умов та правил здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом від 03.04.2017р. №28, яким встановлено порушення норм чинного законодавства. Водночас, висновки вищевказаного акту перевірки є безпідставними та спростовуються наданими до адміністративного позову доказами, та як наслідок винесені спірні рішення на підставі вищевказаного акту перевірки є протиправними та підлягають скасуванню. Так, відповідач в акті перевірки від 03.04.2017р. №28 не посилається на порушення самої процедури введення в експлуатацію обладнання ПС «Промбаза 150», а тільки ставить під сумнів достовірність актів комплексних випробувань і актів приймання-здачі технічно переоснащених об'єктів або замінених складових частин у зв'язку з наявністю підтікань оливи в момент проведення перевірки. Доказів того, що виявлені недоліки існували в момент актів комплексних випробувань і актів приймання-здачі технічно переоснащених об'єктів або замінених складових частин електричних мереж, а не виникли після введення об'єкта в експлуатацію НКРЕКП не надано. Відповідно до п. 4.2. Порядку формування інвестиційних програм ліцензіатів з передачі та постачання електричної енергії, виконаними вважаються об'єкти, які введені в експлуатацію відповідно до вимог чинного законодавства, прийняті на баланс та щодо яких здійснено повне фінансування. Позивачем було виконано всі передбачені законом процедури та належним чином введено трансформатори в експлуатацію, здійснено їх повне фінансування. Жодних зауважень щодо порушення законодавства під час введення трансформаторів в експлуатацію відповідач не навів ні під час проведення перевірок виконання інвестиційної програми. Оскільки відповідачем не надано доказів неналежного виконання Інвестиційної програм на 2016 рік, так само не надано обґрунтування наявності у НКРЕКП повноважень визнавати обладнання підстанції не введеним в експлуатацію, рішення НКРЕКП щодо визнання невиконаним Інвестиційної програми на 2016 по заходу «Технічне переоснащення «Заміна існуючих силових трансформаторів 1Тта 2Т на підстанції «Промбаза-150» розділу І «Будівництво, модернізація та реконструкція електричних мереж та обладнання» рік є незаконними, відповідно всі дії, які виконувались внаслідок такого визнання також є незаконними. Крім того, згідно з п. 3.7.4. Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами, затверджених постановою НКРЕ від 13.06.96 № 15, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 06.07.96р. за № 408/1433, які діяли на момент прийняття постанови від 01 червня 2017 року № 734, НКРЕКП має право переглядати тарифи у разі виявлення нецільового використання коштів, передбачених у затверджених тарифах ліцензіата, надання ліцензіатом до НКРЕ недостовірної інформації щодо здійснення ліцензованої діяльності та в інших випадках, передбачених нормативно-правовими актами НКРЕ. НКРЕ переглядає тарифи ліцензіата, виходячи з даних звітності ліцензіата та актів перевірок, що проводяться НКРЕ, пояснень та матеріалів ліцензіата. НКРЕ при прийнятті рішень ураховує інформацію, надану об'єднаннями споживачів, іншими заінтересованими особами. Так як, на момент винесення НКРЕКП постанови від 01 червня 2017 року № 734 були відсутні передбачені законом підстави для перегляду тарифів, а рішення відповідача, оформлене постановою про вилучення із структури тарифів на розподіл електричної енергії (передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами) та постачання електричної енергії за регульованим тарифом ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» коштів через невиконання об'єктів заходу «Технічне переоснащення «Заміна існуючих силових трансформаторів 1Т та 2Т на підстанції «Промбаза-150», включеного до розділу І «Будівництво, модернізація та реконструкція електричних мереж та обладнання» схваленої Інвестиційної програми на 2016 рік у розмірі 29 520,69 тис. грн (без ПДВ), є неправомірним.

04.12.2017 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду було відкрито провадження по справі та призначено її до судового розгляду на 13.12.2017 року о 13:00год.

13.12.2017р. розгляд означеної справи за клопотанням представника відповідача було відкладено на 21.12.2017р. на 11:00год. для надання можливості для підготування письмових заперечень на адміністративний позов та для надання можливості ознайомитися з матеріалами справи.

21.12.2017р. розгляд означеної справи відкладено на 19.01.2017р. на 11:00год для належного повідомлення залучених третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

19.01.2018р. розгляд означеної справи відкладено на 29.01.2018р. на 16:00год. для надання можливості сторонам ознайомитись із письмовими запереченнями.

Представник позивача у судовому засіданні, яке призначене на 29.01.2018р. о 16:00 год., підтримав пред'явлений адміністративний позов, посилаючись на обставини викладені у ньому.

Відповідач адміністративний позов не визнав та подав на нього письмовий відзив в якому просив відмовити у задоволені позовних вимог.

В обґрунтування поданого відзиву зазначалося, що відповідачем в межах наданих йому повноважень та у спосіб, передбачений нормами чинного законодавства, було проведено планову перевірку дотримання умов та правил здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і умов та правил здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом. За результати означеної перевірки складено акт від 03.04.2017р. №28, яким, зокрема, встановлено наступні порушення: порушення постанов НКРЕКП від 18.12.2014 № 854 (із змінами) та від 25.02.2016р. №231 (із змінами) в частині дотримання структури тарифів на постачання та передачу електроенергії; порушено підпункт 3.4.1 пункту 3.4 глави з Ліцензійних умов з постачання електроенергії щодо дій ліцензіата згідно із законодавством України та іншими нормативними документами, а саме: пунктів 4.1 та 4.4 розділу IV Порядку формування інвестиційних програм ліцензіатіз з передачі та постачання електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕ від 13.12.2012р. №1627, в частині виконання у повному обсязі інвестиційної програми, схваленої постановою НКРЕКП від 25.02.2016 № 231 редакції постанови НКРЕКП від 24.03.2016 №387, із змінами), відповідно до запланований етапів, обсягів робіт у кількісному вираженні та обсягів фінансування у вартісному вираженні та у частині перевищення варто» виконаних заходів, передбачених схваленою інвестиційною програмою понад 5 % у частині зменшення вартості виконаних заходів, передбачених схваленою інвестиційною програмою, понад 5% та відхилення фактичних фізичних обсягів від планових; пункту 7.3 ПКЕЕ в частині того, що обмеження в споживанні електричної енергії внаслідок відключення споживача має проводитися за умови одночасного забезпечення збереження необхідних рівнів надійності та якості електропостачання інших споживачів та субспоживачів; пункту 2.4. «Інструкції щодо заповненняформи звітності № 6-НКРЕ-енергопостачання», затвердженою постановою НКРЕ від 04.10.2012р. № 1257, яким встановлено, що ліцензіат забезпечує достовірність інформації, зазначеної ним у формі звітності № 6-НКРЕ-енергопостачання; пункту 3.13 «Інструкції щодо заповнення форми звітності № 6-НКРЕ-енергопостачання», затвердженою постановою НКРЕП від 04.10.2012р. №1257, яким встановлено, що у рядках 335, 340 графи 11 зазначаються дані, що стосуються інших витрат (доходів), крім ліцензованих видів господарської діяльності; пункту 2.2. «Інструкції щодо заповнення форми звітності № 4-НКРЕ», затвердженою постановою НКРЕП від 04.10.2012р. № 1257, в частині подання звіту до НКРЕ не пізніше 20 числа місяця, наступного після звітного; пункту 2.2. «Інструкції щодо заповнення форми звітності № 8-НКРЕ», затвердженою постановою НКРЕП від 04.10.2012р. № 1257, в частині надання звіту до НКРЕ до 10 числа місяця, що йде через один місяць після звітного періоду; порушено підпункт 3.5.1 пункту 3.5 глави ІІІ Ліцензійних умов з передачі електроенергії щодо дій ліцензіата згідно із законодавством України та іншими нормативними документами, а саме: пунктів 4.1 та 4.4 розділу IV Порядку формування інвестиційних програм ліцензіатів з передачі та постачання електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕП від 13.12.2012р. № 1627, в частині виконання у повному обсязі інвестиційної програми, схваленої постановою НКРЕКП від 25.02.2016р. № 231 (у редакції постанови НКРЕКП від 24.03.2016р. №387, із змінами), відповідно до запланованих етапів, обсягів робіт у кількісному вираженні та обсягів фінансування у вартісному вираженні та у частині перевищення вартості виконаних заходів, передбачених схваленою інвестиційною програмою понад 5%, у частині зменшення вартості виконаних заходів, передбачених схваленою інвестиційною програмою, понад 5 % та відхилення фактичних фізичних обсягів від планових; пункту 2.4. «Інструкції щодо заповнення форми звітності №6-НКРЕ-енергопостачання», затвердженою постановою НКРЕП від 04.10.2012р. № 1257, яким встановлено, що ліцензіат забезпечує достовірність інформації, зазначеної ним у формі звітності № 6-НКРЕ-енергопостачання; пункту 3.13 «Інструкції щодо заповнення форми звітності № 6-НКРЕ-енергопостачання», затвердженою постановою НКРЕП від 04.10.2012р. № 1257, яким встановлено, що у рядках 335, 340 графи 11 зазначаються дані, що стосуються інших витрат (доходів), крім ліцензованих видів господарської діяльності. З огляду на встановлені порушення, відповідачем винесено оскаржувані у цій справі рішення, які є правомірними та не підлягають скасуванню.

Представники відповідача заперечували що задоволення адміністративного позову, посилаючись на доводи, викладені у відзиву на нього.

Третя особа-1 надала письмові пояснення, в яких зазначала наступне.

Так, з аналізу довідки Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж від 30.03.2017р. № 34/100, яка є додатком до акту від 03.04.2017р. №28, про результати перевірки технічного стану обладнання та Інвестиційної програми ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» за 2016 рік, щодо технічного стану встановлених трансформаторів типу ТДТН-40000/150/35/6 1Т зав. №1155/2 та 2Т зав. №1155/1 на ПС «Промбаза-150» встановлено дефекти та течі. 07.02.2017р. та 15.03.2017р. на підставі проведеного аналізу результатів випробувань та вимірювань при введені в експлуатацію та в процесі експлуатації трансформаторів 1Т та 2Т на ПС «Промбаза-150» представник ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго» звертався на адресу постачальника обладнання ПАТ «ВІТ» про виявлені недоліки в їх експлуатації.

Проте, під час перевірки Державною інспекцією з експлуатації електричних станцій та мереж технічного стану встановлених силових трансформаторів 1Т та 2Т на ПС «Промбаза-150» станом на 30.03.2017р. встановлено, наступне: силовий трансформатор 2Т зав. №1155/1 має підтікання трансформаторного масла в чисельних місцях; трансформатор 1Т зав. №1155/2 має замикання активної частини на бак, про що свідчить нагрів шинки, яка з'єднує верхню та нижню частину баку трансформатора; силовий трансформатор 2Т зав. №1155/1 має підтікання трансформаторного масла в чисельних місцях; трансформатор 1Т зав. №1155/2 має замикання активної частини на бак, про що свідчить нагрів шинки, яка з'єднує верхню та нижню частину баку трансформатора.

При цьому, інформація, яка вказана в акті від 03.04.2017р. №28, була виявлена та перевірена в подальшому Державною інспекцією з експлуатації електричних станцій та мереж технічного стану, а Інспекцією Держенергонагляду у Дніпропетровській області факти неякісного виконання фізичних обсягів ІП не виявлені.

Представник третьої особи-1 у судовому засіданні просив відмовити у задоволені позовних вимог.

Представник третьої особи-2 у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що є відповідні докази в матеріалах справи.

В судовому засіданні судом було поставлено питання на розгляд щодо можливості переходу до розгляду справи по суті за доказами, які наявні у матеріалах справи.

Повноважені представники позивача, відповідача та третьої особи-1 не заперечували щодо переходу до розгляду справи по суті.

Таким чином, враховуючи зазначене вище, суд закрив підготовче провадження та перейшов до розгляду зазначеної справи по суті, застосувавши принцип процесуальної економії та у відповідності до ст.ст.192 - 211, 217, 224 - 228 КАС України, безпосередньо 29.01.2018 року.

Дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, які регулюють спірні правовідносини, суд приходить до висновку про те, що даний адміністративний позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідно до плану здійснення заходів державного контролю суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2017 рік, затвердженого постановою НКРЕКП від 01 грудня 2016 року № 2125 (зі змінами), на підставі постанови НКРЕКП від 09 лютого 2017 року № 181 «Про проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг у І кварталі 2017 року» та посвідчення на перевірку від 16.02.2017р. № 24, з 14.03.2017 по 03.04.2017р. відповідачем було проведено планову виїзну перевірку щодо виконання позивачем ліцензійних умов з передачі та ліцензійних умов з постачання.

За результатами проведення планової перевірки було складено акт планової виїзної перевірки дотримання умов та правил здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і умов та правил здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом від 03.04.2017р. № 28.

Вищевказаним актом перевірки встановлені наступні порушення: порушення постанов НКРЕКП від 18.12.2014 № 854 (із змінами) та від 25.02.2016р. №231 (із змінами) в частині дотримання структури тарифів на постачання та передачу електроенергії; порушено підпункт 3.4.1 пункту 3.4 глави з Ліцензійних умов з постачання електроенергії щодо дій ліцензіата згідно із законодавством України та іншими нормативними документами, а саме: пунктів 4.1 та 4.4 розділу IV Порядку формування інвестиційних програм ліцензіатіз з передачі та постачання електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕ від 13.12.2012р. №1627, в частині виконання у повному обсязі інвестиційної програми, схваленої постановою НКРЕКП від 25.02.2016 № 231 редакції постанови НКРЕКП від 24.03.2016 №387, із змінами), відповідно до запланований етапів, обсягів робіт у кількісному вираженні та обсягів фінансування у вартісному вираженні та у частині перевищення варто» виконаних заходів, передбачених схваленою інвестиційною програмою понад 5 % у частині зменшення вартості виконаних заходів, передбачених схваленою інвестиційною програмою, понад 5% та відхилення фактичних фізичних обсягів від планових; пункту 7.3 ПКЕЕ в частині того, що обмеження в споживанні електричної енергії внаслідок відключення споживача має проводитися за умови одночасного забезпечення збереження необхідних рівнів надійності та якості електропостачання інших споживачів та субспоживачів; пункту 2.4. «Інструкції щодо заповненняформи звітності № 6-НКРЕ-енергопостачання», затвердженою постановою НКРЕ від 04.10.2012р. № 1257, яким встановлено, що ліцензіат забезпечує достовірність інформації, зазначеної ним у формі звітності № 6-НКРЕ-енергопостачання; пункту 3.13 «Інструкції щодо заповнення форми звітності № 6-НКРЕ-енергопостачання», затвердженою постановою НКРЕП від 04.10.2012р. №1257, яким встановлено, що у рядках 335, 340 графи 11 зазначаються дані, що стосуються інших витрат (доходів), крім ліцензованих видів господарської діяльності; пункту 2.2. «Інструкції щодо заповнення форми звітності № 4-НКРЕ», затвердженою постановою НКРЕП від 04.10.2012р. № 1257, в частині подання звіту до НКРЕ не пізніше 20 числа місяця, наступного після звітного; пункту 2.2. «Інструкції щодо заповнення форми звітності № 8-НКРЕ», затвердженою постановою НКРЕП від 04.10.2012р. № 1257, в частині надання звіту до НКРЕ до 10 числа місяця, що йде через один місяць після звітного періоду; порушено підпункт 3.5.1 пункту 3.5 глави ІІІ Ліцензійних умов з передачі електроенергії щодо дій ліцензіата згідно із законодавством України та іншими нормативними документами, а саме: пунктів 4.1 та 4.4 розділу IV Порядку формування інвестиційних програм ліцензіатів з передачі та постачання електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕП від 13.12.2012р. № 1627, в частині виконання у повному обсязі інвестиційної програми, схваленої постановою НКРЕКП від 25.02.2016р. № 231 (у редакції постанови НКРЕКП від 24.03.2016р. №387, із змінами), відповідно до запланованих етапів, обсягів робіт у кількісному вираженні та обсягів фінансування у вартісному вираженні та у частині перевищення вартості виконаних заходів, передбачених схваленою інвестиційною програмою понад 5%, у частині зменшення вартості виконаних заходів, передбачених схваленою інвестиційною програмою, понад 5 % та відхилення фактичних фізичних обсягів від планових; пункту 2.4. «Інструкції щодо заповнення форми звітності №6-НКРЕ-енергопостачання», затвердженою постановою НКРЕП від 04.10.2012р. № 1257, яким встановлено, що ліцензіат забезпечує достовірність інформації, зазначеної ним у формі звітності № 6-НКРЕ-енергопостачання; пункту 3.13 «Інструкції щодо заповнення форми звітності № 6-НКРЕ-енергопостачання», затвердженою постановою НКРЕП від 04.10.2012р. № 1257, яким встановлено, що у рядках 335, 340 графи 11 зазначаються дані, що стосуються інших витрат (доходів), крім ліцензованих видів господарської діяльності.

На підставі зазначеного акту перевірки відповідачем було прийнято постанову № 734 від 01.06.2017р. «Про накладення штрафу на ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» за порушення Ліцензійних умов з передачі та постачання електричної енергії, ухилення від виконання рішень Комісії та необхідність усунення порушень Ліцензійних умов з постачання електричної енергії та Ліцензійних умов з передачі електричної енергії», постанову від 01 червня 2017 року №734 «Про накладення штрафу на ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» за порушення Ліцензійних умов з передачі електричної енергії, Ліцензійних умов з постачання електричної енергії та ухилення від виконання рішення НКРЕКП» в частині прийняття рішення про вилучення із структури тарифів на розподіл електричної енергії (передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами) та постачання електричної енергії за регульованим тарифом ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» коштів в сумі невиконання об'єктів заходу «Технічне переоснащення «Заміна існуючих силових трансформаторів 1Т та 2Т на підстанції «Промбаза-150», включеного до розділу І «Будівництво, модернізація та реконструкція електричних мереж та обладнання» схваленої Інвестиційної програми на 2016 рік у розмірі 29 520,69 тис. грн. (без ПДВ), постанову від 29 серпня 2017 року №1045 «Застереження щодо недопущення надалі ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» порушень Ліцензійних умов з передачі електричної енергії, Ліцензійних умов з постачання електричної енергії».

Вважаючи вищевказані рішення та дії відповідача щодо вилучення зі структури тарифів ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» суми невиконання по заходу «Технічне переоснащення «Заміна існуючих силових трансформаторів 1Т та 2Т на підстанції «Промбаза-150» розділу І «Будівництво, модернізація та реконструкція електричних мереж та обладнання» Інвестиційної програми на 2016 рік у розмірі 29 520,69грн. (без ПДВ) протиправними, позивач звернувся з означеним позовом до суду.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Відповідно до частин 1-3 статті 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22.09.2016 р. №1540-VIII (надалі - Закон №1540-VIII) Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор) є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Регулятор є юридичною особою публічного права, має відокремлене майно, що є державною власністю, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням. Роботу Регулятора забезпечують його центральний апарат і територіальні органи.

Згідно зі статтею 3 Закону № 1540-VIII Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України. Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: 1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом; 2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; 4) державного контролю та застосування заходів впливу; 5) використання інших засобів, передбачених законом.

Основними завданнями Регулятора є: 1) забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 2) сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; 3) сприяння інтеграції ринків електричної енергії, природного газу України з відповідними ринками інших держав, зокрема в рамках Енергетичного Співтовариства, співпраці з Радою регуляторів Енергетичного Співтовариства, Секретаріатом Енергетичного Співтовариства та національними регуляторами енергетики інших держав; 4) забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; 5) сприяння транскордонній торгівлі електричною енергією та природним газом, забезпечення інвестиційної привабливості для розвитку інфраструктури; 6) реалізація цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг; 7) сприяння впровадженню заходів з енергоефективності, збільшенню частки виробництва енергії з відновлюваних джерел енергії та захисту навколишнього природного середовища; 8) створення сприятливих умов для залучення інвестицій у розвиток ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 9) сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг; 10) інші завдання, передбачені законом.

Частинами 1, 2 статті 14 Закону № 1540-VIII встановлено, що засідання Регулятора є основною формою його роботи як колегіального органу. Порядок організації роботи Регулятора, зокрема проведення його засідань, визначається регламентом, що затверджується Регулятором, та підлягає оприлюдненню на його офіційному веб-сайті. Засідання Регулятора проводяться у формі відкритих слухань. На відкритих слуханнях розглядаються всі питання, розгляд яких належить до повноважень Регулятора, крім питань, що містять таємну інформацію. У разі розгляду Регулятором питання, що містить таємну інформацію, порядок доступу до якої регулюється законом, Регулятор приймає рішення про розгляд такого питання в режимі закритого слухання.

Відповідно до положень статті 19 Закону № 1540-VIII Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.

Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора. Для проведення перевірки створюється комісія з перевірки, що складається не менш як із трьох представників центрального апарату та/або територіальних органів Регулятора.

Під час здійснення державного контролю Регулятор має право: 1) вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог цього Закону та законів, що регулюють діяльність у сфері енергетики та комунальних послуг, і ліцензійних умов; 2) фіксувати процес здійснення планового або позапланового заходу чи кожну окрему дію засобами аудіо та відеотехніки, не перешкоджаючи здійсненню такого заходу; 3) вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю; 4) призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, копії документів, відомості з питань, що виникають під час державного контролю; 5) приймати обов'язкові до виконання суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, рішення про усунення виявлених порушень; 6) накладати штрафні санкції та вживати заходів, передбачених законом.

За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки. Один примірник акта про результати перевірки передається суб'єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі. Суб'єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п'яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки. У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом. Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб'єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора до розгляду акта на засіданні Регулятора.

Так, згідно пункту 7 частини 4 статті 14 Закону № 1540-VIII Регулятор на своїх засіданнях розглядає справи щодо видачі ліцензій та дотримання суб'єктами господарювання ліцензійних умов, а також щодо застосування санкцій за порушення ліцензійних умов та законодавства з питань державного регулювання діяльності суб'єктів природних монополій та суміжних ринків.

Частинами 2-4 статті 22 Закону №1540-VIII встановлено, що за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.

За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до посадових осіб суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати адміністративні стягнення.

У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.

Регулятор застосовує штрафні санкції до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України "Про ринок електричної енергії", «Про природні монополії», «Про природні монополії», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про ринок природного газу», «Про теплопостачання».

Так, 01.06.2017р. за результатами розгляду акта від 03.04.2017р. № 28 на засіданні Комісії, яке було проведено у формі відкритого слухання (за участю представників позивача: генерального директора Кухтій Вадима Юрійовича, технічного директора Березовського Сергія Йосиповича та директора по дистрибуції Гелюх Івана Миколайовича, що підтверджується протоколом засідання НКРЕКП від 01.06.2017р. № 51) було прийнято постанову НКРЕКП № 734 «Про накладення штрафу на ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» за порушення ліцензійних умов з передачі електричної енергії, ліцензійних умов з постачання електричної енергії та ухилення від виконання рішення НКРЕКП».

Так, пунктом 2 резолютивної частини постанови НКРЕКП від 01.06.2017р. № 734 передбачено, що НКРЕКП при найближчому перегляді структури та рівнів тарифів на розподіл електричної енергії (передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами) та постачання електричної енергії за регульованим тарифом розглянути питання щодо вилучення зі структури тарифів ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» кошти в сумі 116248,03 тис. грн (без ПДВ), де:

2.1. сума невиконання по заходу «Технічне переоснащення «Заміна існуючих силових трансформаторів 1Т та 2Т на підстанції «Промбаза-150» розділу І «Будівництво, модернізація та реконструкція електричних мереж та обладнання» Інвестиційної програми на 2016 рік у розмірі 29520,69 тис. грн (без ПДВ);

2.2. сума необгрунтованого недовиконання Інвестиційної програми на 2016 рік у розмірі 48805,34 тис. грн (без ПДВ);

2.3. економія коштів, отримана в результаті недофінансування витрат, затверджених структурою тарифів з урахуванням сум перевищення фактичних витрат від планових показників, отриманих за результатами діяльності з розподілу електричної енергії та постачання електричної енергії за регульованим тарифом у 2016 році, у розмірі 37922,00 тис. грн. (без ПДВ).

По пп.2.1 п.2 резолютивної частини постанови НКРЕП від 01.06.2017р. №734., суд зазначає наступне.

Актом планової перевірки від 03.04.2017р. № 28 зафіксовано аналіз виконання Позивачем заходів схваленої Інвестиційної програми 2016 року.

Так, комісією з перевірки (інспекторською групою по Дніпровському регіону Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж) перевірено виконання Позивачем фізичних обсягів Інвестиційної програми 2016 року.

В довідці Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж від 30.03.2017р. № 34/100 про результати перевірки технічного стану обладнання та Інвестиційної програми ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» за 2016 рік, а саме, щодо технічного стану встановлених трансформаторів типу ТДТН-40000/150/35/6 1Т зав. №1155/2 та 2Т зав. №1155/1 на ПС «Промбаза-150» зазначено:

-19.08.2016р. силовий трансформатор 2Т перед розвантаженням з трала був оглянутий комісією та виявлено дефекти, які зафіксовано в акті огляду від 19.08.2016р., а саме підтікання трансформаторного масла у чисельних місцях;

-05.10.2016р. при перевірці трансформатора 2Т на герметичність електротехнічною лабораторією шляхом подачі стисненого повітря у розширювальний бак після усунення 04.10.2016р. дефектів на ньому, повторно виявлено течі трансформаторного масла (акт випробування силового трансформатора від 05.10.2016р.);

-18.10.2016р. після усунення 11.10.2016р., відображених в акті випробування силового трансформатора від 05.10.2016р. дефектів, при повторній перевірці трансформатора 2Т на герметичність електротехнічною лабораторією шляхом подачі стисненого повітря у розширювальний бак були виявлені течі трансформаторного масла в інших місцях (акт випробування силового трансформатора від 18.10.2016р.)

Відповідно до пункту 8 «Протоколу монтажу трансформатора типа ТДТН-40000-150-У1 зав. №1155/1» від 18.11.2016 р. - всі течі було усунено.

Комісією, що була утворена на підставі наказу ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» були оформлені:

1. акти приймання-здачі технічно переоснащених об'єктів або замінених складових частин електричних мереж від 30.11.2016р. №2 (заміни силового трансформатора 2Т) та від 30.12.2016р. №3 (заміни силового трансформатора 1Т);

2. акти комплексного випробування технічно переоснащених об'єктів або замінених складових частин електричних мереж від 30.11.2016р. №2 (2Т) та від 30.12.2016р. №3 (1Т).

Згідно зазначених актів силові трансформатори 1Т та 2Т пройшли комплексне випробування, відповідають вимогам нормативних документів в галузі електроенергетики та готові до введення в дію.

07.02.2017 та 15.03.2017 на підставі проведеного аналізу результатів випробувань та вимірювань при введені в експлуатацію та в процесі експлуатації трансформаторів 1Т та 2Т на ПС «Промбаза-150» представник ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» звертався на адресу постачальника обладнання ПАТ «ВІТ» про виявлені недоліки в їх експлуатації.

Проте, під час перевірки Державною інспекцією з експлуатації електричних станцій та мереж технічного стану встановлених силових трансформаторів 1Т та 2Т на ПС «Промбаза-150» станом на 30.03.2017 встановлено, що силовий трансформатор 2Т зав. №1155/1 мас підтікання трансформаторного масла в чисельних місцях; трансформатор 1Т зав. №1155/2 має замикання активної частини на бак, про що свідчить нагрів шинки, яка з'єднує верхню та нижню частину баку трансформатора.

Таким чином, враховуючи вищезазначене інформація, що вказана в актах приймання-здачі технічно переоснащених об'єктів або замінених складових частин електричних мереж від 30.11.2016р. № 2 (2Т) та від 30.12.2016р. № 3 та актах комплексного випробування технічно переоснащених об'єктів або замінених складових частин електричних мереж від 30.11.2016р. №2 (2Т) та від 30.12.2016р. № З (1Т) не відповідає дійсності та, відповідно об'єкти заходу «Технічне переоснащення «Заміна існуючих силових трансформаторів 1Т та 2Т на ПС «Промбаза-150» (включеного до інвестиційної програми ПАТ «ДТЕКДніпрообленерго» на 2016рік) не можуть вважатися, як введені в експлуатацію відповідно до вимог чинного законодавства, а отже згідно пункту 4.2 Порядку формування інвестиційних програм ліцензіатів з передачі та постачання електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕ від 13.12.2012р. № 1627, захід вважається невиконаним.

Отже, сума невиконання по заходу «Технічне переоснащення «Заміна існуючих силових трансформаторів 1Т та 2Т на підстанції «Промбаза-150» розділу І «Будівництво, модернізація та реконструкція електричних мереж та обладнання» Інвестиційної програми на 2016 рік у розмірі 29 520,69 тис. грн (без ПДВ) була запропонована Департаментом ліцензійного контролю до вилучення зі структури тарифів ліцензіата згідно пункту 4.2 Порядку формування інвестиційних програм ліцензіатів з передачі та постачання електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕ від 13.12.2012р. № 1627, яким передбачено, що виконаними вважаються об'єкти, які введені в експлуатацію відповідно до вимог чинного законодавства, прийняті на баланс та щодо яких здійснено повне фінансування.

По пп.2.2 п.2 резолютивної частини постанови НКРЕП від 01.06.2017р. №734., встановлено наступне.

Актом від 03.04.2017р. № 28 зафіксовано суми необґрунтованого недовиконання Інвестиційної програми ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» на 2016 рік, а саме:

1)фактична сума оплати в 2016 році ліцензіатами реструктуризованої заборгованості, що виникла до 01 січня 2012 року,ї та штрафних санкцій в ДП «Енергоринок» станом на 01.01.2017р. - 89 607,00 грн.;

2)фактична сума частини чистого прибутку (дивідендів) на державну частку акцій, нараховану за підсумками 2015 року та виплачену в 2016 році - 0 грн.;

3)фактична сума використання коштів за статтею «витрати на ремонт» з ураховуванням витрат, які були капіталізовані за бухгалтерським обліком - 186 024,00грн. без ПДВ. ;

4)сума коштів недофінансування інвестиційної програми - 183 690,00 грн. без ПДВ.;

5)сума економії коштів при виконанні заходів ІП - 6 883,00грн.;

6)сума необ'єктивного перевищення вартості заходів Інвестиційних програм на 2015

рік - 401,23грн (через інфляцію виникло збільшення вартості ТМЦ та обладнання при

укладанні договорів);

7)стан розрахунків за куповану електроенергію з ДП «Енергоринок», без ПДВ:- закуплено у 2016 році - 26 079 529,00 грн.; оплата станом на 01.03.2017 - 26 079 529,00 грн. або 100%;

8) недоплати вугледобувних підприємств, що утримуються за рахунок коштів держбюджету за електроенергію, спожиту у 2016 році, станом на 01.03.2017-0 грн.;

9) величина дефіциту коштів, що виникла при виконані заходів зі стандартних приєднань електроустановок замовників у 2016 році у зв'язку з перевищенням вартості виконаних заходів над сумою отриманої плати за стандартні приєднання від замовників - 0 тис. грн.. (отримано коштів 34 189,82 грн., витрачено коштів - 17 908,32 грн.);

10) дохід, отриманий електропередавальною організацією як плата за резерв абонованої приєднаної потужності в електричних мережах, створених до 19 березня 2013 року - 0 грн.

Додатково отриманий дохід енергопостачальної компанії внаслідок збільшення фактичних обсягів передачі та постачання електроенергії споживачам порівняно із затвердженими в тарифах на передачу та постачання електроенергії склав 29247,00 грн. (без ПДВ) (35 667 х (1 - 0,18)).

Розрахунок додатково отриманого доходу від реактивної енергії, що передбачена у джерелах фінансування ІП 2016 року (без ПДВ):

197 985,00 грн. х (1 - 0,18) - 124 040,00 грн = 38 308,00 грн.

Розрахунок додатково отриманого доходу від економії ТВЕ, що передбачена у джерелах фінансування ІП 2016 року (без ПДВ):

311 388,00 грн. х (1 - 0,18) = 255 338 ,00 грн.

255338,00 грн. х 0,66 = 168 523,00 грн.

168 523,00 грн. - 122 756,00 грн. - 46 413,00грн = (-) 64,00 грн.

Сума фінансування «витрати на ремонт» з урахуванням витрат, які були капіталізовані за бухгалтерським обліком, складає 186 024,00грн, в тарифі - 186000,00грн, перевитрати склали 24000,00 грн.

Визначення суми необґрунтованого недовиконання ІП 2015 року:

1.Згідно алгоритму визначення загальної суми недофінансування:

(183 690 - 6 883) + 29 247 + 38 308 = 244 362,00грн. де 6 883,00грн - сума економії по заходах ІП

2. Сума необґрунтованого недовиконання з врахуванням об'єктивних чинників:

244 362 - 89 607 = 154 755,00 грн.

Також, у 2016 році НКРЕКП було проведено ряд планових та позапланових перевірок дотримання ліцензіатами ліцензійних умов провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами, постачання електричної енергії за регульованим тарифом та з передачі електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами.

За результатами розгляду на засіданнях НКРЕКП, що проводились у формі відкритих слухань, виявлених під час проведення перевірок порушень ліцензійних умов було прийнято, зокрема, протокольні рішення щодо зобов'язання ліцензіатів внести зміни до Інвестиційних програм 2016 року, а саме статей «Невикористані кошти 2014 року» та «Невикористані кошти 2015 року» з терміном виконання до 01.12.2016р., а також зобов'язану завершити до 01.12.2016р. виконання заходів Інвестиційних програм 2015 року, які було профінансовано але не освоєно.

У разі ненадання зазначених змін або невиконання заходів на визначені протокольними рішеннями суми в установлені терміни, пропонувалось при найближчому перегляді тарифів, розглянути питання щодо вилучення зі структури тарифів сум невиконання заходів Інвестиційних програм.

Згідно з пунктами 4.2. Порядку формування інвестиційних програм ліцензіатів з передачі та постачання електричної енергії, затвердженого постановок Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 13.12.2012р. № 1627 (зі змінами) та Порядку формування інвестиційних програм ліцензіатів з передач: електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами та з виробництва теплової та/або електричної енергії на атомних електростанціях, гідроелектростанціях та гідроакумулюючих електростанціях, затвердженого постановок НКРЕКП від 30.06.2015р. № 1972, виконаними вважаються об'єкти, які введені в експлуатацію відповідно до вимог чинного законодавства, прийняті на баланс та щодо яких здійснене повне фінансування.

Так, перевіркою виконання ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» зобов'язань, визначених протокольним рішенням № 3 (витяг з протоколу від 21.04.2016р. № 19) зі змінами, внесеними протокольним рішенням № 18 (витяг з протоколу від 02.06.2016р., 06.06.2016р. № 27), у частині необхідності в установлений термін виконати (завершити виконання) заходів Інвестиційної програми 2016 року по статті «Невикористані кошти 2015 року» в сумі 215 584,00 грн. (без ПДВ) згідно з підтверджуючими документами щодо виконання заходів на зазначену суму, наданими ліцензіатом станом на 01.12.2016р., встановлено:

рівень фінансування складає 206 478,19,00 грн. (без ПДВ);

рівень освоєння коштів складає 109 634,34 грн. (без ПДВ).

Додатково при визначенні суми необґрунтованого недовиконання ІП 2016 року слід врахувати, що при перегляді структури і рівнів тарифів на передачу та постачання електроенергії з 01.01.2017р. згідно з рішенням НКРЕКП (протокол від15.12.2016р. № 61, міститесь у відкритому доступі на офіційному веб-сайті НКРЕКП.

Так, зі структури тарифів була вилучена сума недовиконання реструктуризованої частини ІП 2015 року у сумі 105 949,66 грн., тому сума необґрунтованого недовиконання повинна бути зменшена на цю суму і буде складати 48 805,34 грн.

Таким чином, остаточна сума необґрунтованого недовиконання Інвестиційної, програми на 2016 рік складатиме 154 755 -105 949,66 = 48 805,34 грн. (без ПДВ).

Одночасно пунктом 5.2 Методичних рекомендацій щодо визначення сум необґрунтованого недовиконання інвестиційних програм, програм ремонтів енергопостачальних компаній та надлишково отриманого або недоотриманого доходу від здійснення ліцензованої діяльності, затверджених постановою НКРЕКП від 21.03.2017р. № 306 (далі - Методичні рекомендації) встановлено, що позитивна сума необґрунтованого недовиконання інвестиційної програми, програми ремонтів та надлишково отриманого доходу від здійснення ліцензованої діяльності за звітний рік індексується на індекс цін на будівельно-монтажні роботи з грудня звітного року до грудня попереднього до звітного року (використовується інформація, розміщена на офіційному веб-сайті Державної служби статистики України) та:

1)визначається як джерело фінансування інвестиційної програми на рік, наступний за

звітним, за умови:

100 % виконання інвестиційної програми на звітний рік (у фізичних обсягах); 100 % виконання програми ремонтів;

100 % розрахунків за куповану на ОРЕ електричну енергію у звітному році;

2)в іншому випадку - підлягає вилученню зі структури тарифів ліцензіата.

Отже, зазначена сума необґрунтованого недовиконання інвестиційної програми у розмірі 48 805,34 грн. (без ПДВ) була вилучено зі структури тарифів ліцензіата, оскільки згідно підпункту 1 пункту 5.2 Методичних рекомендацій у ліцензіата відсутнє 100% виконання інвестиційної програми на звітний рік (у фізичних обсягах).

По пп.2.3 п.2 резолютивної частини постанови НКРЕП від 01.06.2017р. №734., встановлено наступне.

Департаментом ліцензійного контролю було підготовлено обґрунтування до проекту рішення Комісії, на підставі аналізу пункту 4.1 акта від 03.04.2017р. № 28 планової перевірки із врахуванням обґрунтованого перевищення фактичних витрат від планових, у тому числі із врахуванням пояснень ліцензіата, наданих до акту перевірки.

Згідно пункту 1.4 постанови НКРЕ від 01.08.2001р. № 801 «Про затвердження Процедури встановлення або перегляду тарифів для ліцензіатів з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та з постачання електроенергії за регульованим тарифом» заявник зобов'язаний використовувати кошти, отримані внаслідок здійснення ліцензованої діяльності, виключно на витрати, передбачені встановленою структурою тарифу.

В ході перевірки встановлено, що економія з урахуванням сум перевищення складатиме 37922,00грн.

Отже, НКРЕКП було прийнято рішення щодо вилучення із структури тарифів економію коштів у розмірі 37 922,00 грн. (без ПДВ).

З урахування вищезазначеного, твердження позивача про не обґрунтованість розміру коштів, що мають бути вилучені зі структури тарифу позивача, передбачених пунктом 2 резолютивної частини постанови НКРЕКП від 01.06.2017р. № 734 не відповідають дійсним обставинам справи, та не можуть бути підставою для задоволення позову.

Щодо постанови НКРЕКП від 29.08.2017р. №1045 «Застереження щодо недопущення надалі ПАТ «ДТЕК ДШПРООБЛЕНЕРГО» порушень Ліцензійних умов з передачі електричної енергії, Ліцензійних умов з постачання електричної енергії», суд зазначає наступне.

Управлінням НКРЕКП у Дніпропетровській області за участю представників Державної інспекції з експлуатації електричних станцій відповідно до пункту 1 частини сьомої статті 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», постанови НКРЕКП від 09 лютого 2017 року № 182 «Про проведення позапланових виїзних та невиїзних перевірок суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг», на підставі наказу НКРЕКП від 03 липня 2017 № 37 та у зв'язку з листом ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» від 27 червня 2017 року № 44775/1001 (вх. НКРЕКП від 29 червня 2017 року № 10517/1-17) щодо здійснення заходу державного контролю» за його бажанням, було проведено позапланову виїзну перевірку дотримання ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» Ліцензійних умов з передачі електричної енергії та Ліцензійних умов з постачання електричної енергії, в частині перевірки виконання заходу «Технічні переоснащення «Заміна існуючих силових трансформаторів 1Т та 2Т на підстанції «Промбаза-150» розділу І «Будівництво, модернізація та реконструкція електричних мереж та обладнання» Інвестиційної програми на 2016 рік, схваленої постановою НКРЕКП ви 25.02.2016р. № 231 (зі змінами) «Про встановлення тарифів на розподіл електричної енергії (передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами) та тарифів на постачання електричної енергії за регульованим тарифом для ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО», за результатами якої складено акт від 07.07.2017р. №109 (далі - акт перевірки 109).

Одночасно, ліцензіатом було надано до НКРЕКП пояснення до виявлених актом перевірки порушень, які НКРЕКП розглянуто та розміщено на офіційному веб-сайт.

Так, ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» листом від 27.06.2017р. № 44775/1001 звернулося до НКРЕКП з проханн провести позапланову перевірку з цього питання та переглянути прийняте рішення взявши до уваги наступне:

1. трансформатор 1Т - в рамках гарантійних зобов'язань, виробником усунуто другу «паразитну» точку заземлення активної частини трансформатору на бак шляхом виконання ізоляції знайденого місця притулу.

2. трансформатор 2Т - в рамках гарантійних зобов'язань, виробником ліквідовано всі запотівання шляхом якісної проварки технологічних зварювальні швів.

Обидва трансформатора працюють під штатним навантаженням по схем: нормального режиму підстанції.

Під час позапланової виїзної перевірки, проведеної за участю представників інспекторських груп по Дніпровському та Північному регіонам було повторно розглянуто питання виконання ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» заходу «Технічне переоснащень «Заміна існуючих силових трансформаторів ІТ та 2Т на підстанції «Промбаза-150» розділу 1 «Будівництво, модернізація та реконструкція електричних мереж та обладнання-Інвестиційної програми на 2016 рік.

Інспекторськими групами по Дніпровському та Північному регіонам була проведена перевірка технічного стану трансформаторів 1Т та 2Т (Довідка від 07.07.2017 № 34/195 та встановлено, що трансформатори типу ТДТН-40000/150/35/6 1Т (зав. № 1155/2) та 2Т (зав. № 1155/1) були поставлені ПАТ «ВІТ» згідно договору на підстанцію «Промбаза-150» ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» 19.08.2016р. та 16.09.2016р.

Відповідно до вимог п. 5.1.5 ГОСТ 11677-85 ПАТ «ВІТ» не надав інструкцію по транспортуванню, розгрузці, зберіганню, монтажу та вводу в експлуатацію трансформатора.

Після прибуття до місця розвантаження трансформаторів було виявлено відсутність контрольних міток на баці трансформатора і на площадці транспортера, що засвідчено в акті огляду від 16.09.2016р. Їх відсутність не дає змоги виявити порушення, які могли б призвести _ механічних ушкоджень усередині бака, які могли виникнути під час транспортування розвантаження та зберігання.

На трансформаторі 1Т зав. № 1155/2 усунуте зауваження зазначене у довідці інспекторської групи від 30.03.2017 № 134/100 щодо внутрішнього дефекту, через який відбувався нагрів шинки між верхньою та нижньою частинами баку трансформатора.

При цьому, враховуючи чисельні зауваження, виявлені оглядом після перевезення трансформаторів з заводу на підстанцію (зазначені у довідці інспекторської групи від 07.07.2017р. № 34/193) виникає можливість проявлення в процесі експлуатації такого дефекту в іншому трансформаторі (2Т).

Під час огляду 05.07.2017р. на трансформаторі 2Т зав. № 1155/1 інспекторською групою було зафіксовано усунення підтікання оливи за винятком відпотівання оливи на гвинтах кріплення нижньої кришки термосифонного фільтру зі сторони високої напруги.

При цьому слід зазначити, що зазначеним вище листом ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» повідомляло НКРЕКП про усунення зауважень зафіксованих в довідці інспекторської групи від 30.03.2017р. № 34/100 щодо виконання заходу Інвестиційної програми 2016 року, а саме «Технічне переоснащення «Заміна існуючих силових трансформаторів 1Т та 2Т на підстанції «Промбаза-150» розділу І «Будівництво, модернізація та реконструкція електричних мереж та обладнання».

Проте під час позапланової виїзної перевірки, серед обґрунтовуючих матеріалів щодо усунення зауважень, комісії з перевірки надано фотографічні матеріали про ревізію трансформатора (або трансформаторів) з підняттям «колокола» бака трансформатора.

Однак, ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» не було надано комісії з перевірки жодних підтверджуючих матеріалів щодо виявлення дефектів та введення в роботу об'єктів електричних мереж, а саме: підтверджень виведення обладнання з експлуатації (в ремонт) на період виконання робіт з обстеження стану трансформаторів; дефектних актів; актів та протоколів індивідуальних випробувань устаткування, функціональних випробувань окремих систем та комплексного випробування устаткування.

У зв'язку з чим, за результатами перевірки комісія не має підстав вважати що захід «Технічне переоснащення «Заміна існуючих силових трансформаторів 1Т та 2Т на підстанції «Промбаза-150» розділу І «Будівництво, модернізація та реконструкція електричних мереж та обладнання» Інвестиційної програми на 2016 рік, схваленої постановою НКРЕКП від 25 лютого 2016 року № 231 (зі змінами) «Про встановлення тарифів на розподіл електричної енергії (передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами) та тарифів на постачання електричної енергії за регульованим тарифом для ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» виконаний відповідно до вимог чинного законодавства України.

Крім того ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» листом від 18.07.2017р. № 48166/1001 було надіслано до НКРЕКП додаткові матеріали щодо трансформаторів 1Т та 2Т на підстанції «Промбаза-150» за результатами аналізу яких та з метою прийняття об'єктивного і виваженого рішення за підсумками розгляду акта позапланової перевірки, НКРЕКП листом від 03.08.2017р. № 8513/14/7-17 направило ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» запит про надання додаткових матеріалів.

На зазначений вище запит НКРЕКП листом від 07.08.2017р. № 48362/1001 ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» надіслало додаткову інформацію та документи, які було опрацьовано НКРЕКП.

Так, зважаючи на численні звернення ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» до ПАТ «ВІТ» щодо усунення дефектів трансформаторів 1Т та 2Т ПС «Промбаза-150» є підсіви вважати, що зазначені трансформатори виготовлені, транспортовані чи експлуатувались неналежним чином, що не дозволяє стверджувати про можливість їх надійної роботі майбутньому та, як наслідок, забезпечення надійним електропостачанням споживач Дніпропетровської області.

Разом з тим, відповідно до Порядку формувань інвестиційних програм ліцензіатів з передачі та постачання електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕ від 13.12.2012р. №1627, ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» було надано відповідні обґрунтування щодо необхідності впровадження заходів інвестиційної програми на 2016 рік.

Зокрема, в обґрунтуванні заходу «Технічне переоснащення «Заміна існуючих силових трансформаторів 1Т та 2Т на підстанції «Промбаза-150» вказано щодо необхідності термінової заміни існуючих трансформаторів на нові, внаслідок відпрацювання їх ресурсу, незадовільного технічного стану, перевантаження, та, відповідно необхідності збільшення потужності.

Також в обґрунтуванні зазначено, що дана підстанція є опорною для мережі 35кв та її модернізація має соціальну та економічну значимість для категорійних споживачів. Отже, метою даного заходу передбачалось успішне досягнення саме перелічених вище основних цілей після його реалізації.

Однак численні звернення ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» до постачальника обладнання щодо усунення дефектів трансформаторів 1Т та 2Т ПС «Промбаза-15» дають привід для логічного висновку щодо недосягнення мети, вказаної у обґрунтуванні до інвестиційної програми ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» через численні зафіксовані порушення в роботі встановлених трансформаторів для виправлення яких абсолютно нове обладнання, що за документами пройшло всі необхідні іспити, в процесі експлуатації необхідно було ремонтувати, в тому числі з відключенням від мережі.

Отже, за результатами розгляду акта позапланової перевірки від 07.07.2017р. № 1 із додатками до нього, розгляду додаткових матеріалів, наданих позивачем, з врахуванням вищевикладеного, значенням даної підстанції, як опорної для мережі 35кВ, необхідно безумовного забезпечення надійності роботи обладнання, встановленого за кошти тари на електричну енергію, а отже - коштів споживачів, з метою виконання вимог Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» в частині забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами, а також Закону України «Про ринок електричної енергії» в частині забезпечення належних умов для ефективного і надійного функціонування електричних мереж з огляду на довгострокові цілі розвитку немає достатніх підстав вважати, що захід Інвестиційної програми на 2016 рік «Технічне переоснащення «Заміна існуючих силових трансформаторів 1Т та 2Т на підстанції «Промбаза-150» виконано у 2016 році в повному обсязі із дотриманням вимог чинного законодавства.

Таким чином, ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» було порушено вимоги підпункту 3.4.1. пункту 3.4. Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та підпункту 3.5.1. пункту 3.5. Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами, в частині недотримання законодавства України та інших нормативних документів, а саме пункту 4.1 розділу 4 Порядку формування інвестиційних програм ліцензіатів з передачі та постачання електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕ від 13.12.2012 № 1627, в частині невиконання в повному обсязі Інвестиційної програми на 2016 рік, схваленої постановою НКРЕКП від 25.02.2016 № 231 (із змінами) відповідно до запланованих етапів, обсягів робіт у кількісному вираженні та обсягів фінансування у вартісному вираженні: захід «Технічне переоснащення «Заміна існуючих силових трансформаторів 1Т та 2Т на підстанції «Промбаза-150» розділу І «Будівництво, модернізація та реконструкція електричних мереж та обладнання» вважається невиконаним.

Щодо порушень підпунктів 3.1.1 пунктів 3.1 та підпункт 3.4.1 пункту 3.4 Ліцензійних умов з передачі електричної енергії та Ліцензійних умов з постачання електричної енергії, відображених у пункті 1 резолютивної частини постанови НКРЕКП від 01.06.2017р. №734, суд зазначає наступне.

Так, відповідно до пункту 1 резолютивної частини на Позивача накладено штраф у розмірі 850000 (вісімсот п'ятдесят тисяч) гривень за порушення підпунктів 3.1.1 пунктів 3.1 Ліцензійних умов з передачі електричної енергії та Ліцензійних умов з постачання електричної енергії щодо обов'язку ліцензіата надавати НКРЕКП звітність, передбачену Мінфіном та Держкомстатом України, і додаткову звітність з ліцензованої діяльності, визначену НКРЕКП в установленому порядку; порушення підпункту 3.4.1 пункту 3.4 Ліцензійних умов з постачання електричної енергії та підпункту 3.5.1 пункту 3.5 Ліцензійних умов з передачі електричної енергії щодо обов'язку ліцензіата діяти згідно із законодавством України та іншими нормативними документами, зокрема:

Інструкцією щодо заповнення форми звітності № 6-НКРЕ-енергопостачання (квартальна) «Звіт про фінансові результати та виконання кошторису витрат з ліцензованих видів діяльності», затвердженою постановою НКРЕ від 04 жовтня 2012 року №1257, а саме пунктом 2.4 щодо забезпечення ліцензіатом достовірності інформації, наведеної у формі звітності № 6-НКРЕ-енергопостачання, та пунктом 3.13 в частині зазначення даних, що стосуються інших витрат (доходів), крім ліцензованих видів господарської діяльності,

Інструкцією щодо заповнення форми звітності № 4-НКРЕ (місячна) №Звітні та розрахункові дані про корисний відпуск електричної енергії за групами та класами споживачів», затвердженою постановою НКРЕ від 04 жовтня 2012 року № 1257, а саме пунктом 2.2 щодо складання звіту щомісяця станом на останнє число звітного місяця та подання ліцензіатом до НКРЕКП до 20 числа місяця, наступного після звітного.

Інструкцією щодо заповнення форми звітності № 8-НКРЕ (піврічна) «Звіт про проведення розрахунків за електроенергію населенням», затвердженою постановою НКРЕ від 04 жовтня 2012 року N 1257, а саме пунктом 2.2 щодо надання звіту до 10 числа місяця, що йде через один місяць після звітного періоду.

Так, під час проведення планової перевірки було встановлено, що позивач протягом 2016 року надавав до відділу НКРЕКП у Дніпропетровській області звітність з ліцензованої діяльності, затверджену постановою НКРЕ від 12.10.2012р. № 1257, фінансову звітність згідно з постановою НКРЕ від 20.02.2002р. № 159 та інформацію згідно з постановою НКРЕ від 23.10.2000р. № 1081.

У ході перевірки виявлено, що позивач у річному звіті про обсяги виконання додаткових робіт за 2016 рік не зазначив доходи та витрати по виду роботи «Послуги баз відпочинку», внаслідок чого у звіті № 6-НКРЕ за 2016 рік невірно зазначені показники графи 11 рядка 335 «чистий дохід від реалізації продукції» в сумі 11180,00 грн. замість 13418,00грн. та рядка 340 «інші операційні доходи» в сумі 268031,00грн. замість 265793,00грн.

Зазначене свідчить про порушення підпункту 3.5.1 пункту 3.5 Ліцензійних умов передачі електричної енергії та підпункту 3.4.1. пункту 3.4 Ліцензійних умов з постачання електричної енергії, щодо обов'язку ліцензіата діяти згідно із законодавством України таіншими нормативними документами, зокрема: пунктом 2.4. «Інструкції щодо заповнення форми звітності № 6-НКРЕ-енергопостачання», затвердженої постановою НКРЕ від 04.10.2012р. № 1257 (далі Інструкція), встановлено, що ліцензіат забезпечує достовірність інформації, зазначеної ним у формі звітності № 6-НКРЕ- енергопостачання; пунктом 3.13 Інструкції, яким встановлено, що у рядках 335, 340 графи 11 зазначаються дані, що стосуються інших витрат (доходів), крім ліцензованих видів господарської діяльності.

Позивач у ході перевірки листом від 27.03.2017р. № 22770/1085 надав до Управлінні НКРЕКП у Дніпропетровській області скоригований звіт про обсяги виконання додаткових робіт за 2016 рік та до НКРЕКП та Управління НКРЕКП у Дніпропетровській області відповідно листами від 24.03.2017р. № 22298/10185 та 24.03.2017р. №22295/10185 скоригований звіт № 6-НКРЕ за 2016 рік.

У ході перевірки було здійснено перевірку своєчасності надання звітності форм № 4-НКРЕ, № 6-НКРЕ та № 8-НКРЕ у 2016 році.

Відповідно до постанови НКРЕ від 04.10.2012р. № 1257 «Про затвердження форм звітності НКРЕ» ліцензіати з передачі та постачання електричної енергії мають подавати до НКРЕКП та територіального підрозділу НКРЕКП у відповідному регіоні (на паперових носіях та електронною поштою) звітність за формами:

6-НКРЕ-енергопостачання «Звіт про фінансові результати та виконання кошторису витрат з ліцензованих видів діяльності» (квартальна) - подається до_10 числа місяця, що йде через один місяць після звітного періоду;

4-НКРЕ (місячна) «Звітні та розрахункові дані про корисний відпуск електричне: енергії за групами та класами споживачів» - подається не пізніше 20 числа місяця наступного після звітного;

8-НКРЕ (піврічна) «Звіт про проведення розрахунків за електроенергію населенням» - подається до10 числа місяця, що йде через один місяць після звітного періоду.

Перевіркою встановлено, що 12 форма № 6-НКРЕ у 2016 році надавалася до НКРЕКП

своєчасно, форма № 4-НКРЕ електронною поштою надавалися своєчасно, а на паперовому

носії дати вихідних листів свідчать про несвоєчасність надання до НКРЕКП, а саме: форма № 4-НКРЕ за січень 2016 рік - 24.02.2016р., форма № 4-НКРЕ за лютий 2016 рік - 24.03.2016р., форма № 4-НКРЕ за березень 2016 рік - 29.04.2016р., форма № 4-НКРЕ за квітень 2016 рік - 31.05.2016р., форма № 4-НКРЕ за травень 2016 рік - 04.07.2016р., форма № 4-НКРЕ за червень 2016 рік - 26.07.2016р., форма № 4-НКРЕ за липень 2016 рік - 05.09.2016р., форма № 4-НКРЕ за серпень 2016 рік - 22.09.2016р., форма № 4-НКРЕ за вересень 2016 рік - 28.10.2016р., форма № 4-НКРЕ за жовтень 2016 рік - 25.11.2016р., форма № 4-НКРЕ за листопад 2016 рік - 27.12.2016р., форма № 4-НКРЕ за грудень 2016 рік - 23.01.2017р.

Наведене вище свідчить про порушення позивачем підпункту 3.4.1. пункту 3.4. Ліцензійних умов з постачання електричної енергії, щодо обов'язку ліцензіата діяти згідно із законодавством України та іншими нормативними документами, зокрема пунктом 2.2. «Інструкції щодо заповнення форми звітності № 4-НКРЕ», затвердженою постановою НКРЕ від 04.10.2012р. № 1257, в частині подання звіту до НКРЕ не пізніше 20 числа місяця, наступного після звітного.

Також, форма № 8-НКРЕ електронною поштою надавалися своєчасно, а на паперовому носії за 1 півріччя 2016 році дата вихідного листа свідчить про несвоєчасність надання звіту до НКРЕКП, а саме: форма № 8-НКРЕ за 1 півріччя 2016 року - 22.09.2016р., форма № 8-НКРЕ за 2 півріччя 2016 року - 09.02.2017р.

Зазначене свідчить про порушення позивачем підпункту 3.4.1. пункту 3.4. Ліцензійних умов з постачання електричної енергії, щодо обов'язку ліцензіата діяти згідно із законодавством України та іншими нормативними документами, зокрема, пунктом 2.2. «Інструкції щодо заповнення форми звітності № 8-НКРЕ», затвердженою постановою НКРЕ від 04.10.2012р. № 1257, в частині надання звіту до НКРЕ до 10 числа місяця, що йде через один місяць після звітного періоду.

Разом з тим, згідно з постановою НКРЕ від 20 лютого 2002 року № 159 «Про надання фінансової звітності ліцензіатами НКРЕ» ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» зобов'язане надавати до НКРЕКП квартальну та річну фінансову звітність, яка включає форму № 1 «Баланс», форму № 2 «Звіт про фінансові результати», форму № 3 «Звіт про рух грошових коштів», форму № 4 «Звіт про власний капітал», форму № 5 «Примітки до річної фінансової звітності».

Квартальна фінансова звітність подається до НКРЕКП не пізніше 25 числа місяця, що настає за звітним кварталом, а річна - не пізніше 20 лютого наступного за звітним року на паперовому носії, а також електронною поштою.

Водночас, згідно з положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2000 року № 419 «Про затвердження Порядку подання фінансової звітності» (далі - Порядок надання фінансової звітності) річна фінансова звітність подається не пізніше 28 лютого наступного за звітним року.

Згідно з пунктом 4 Порядку подання фінансової звітності, датою подання фінансової звітності для підприємства вважається день фактичної її передачі за належністю, а у разі надсилання її поштою - дата одержання адресатом звітності, зазначена на штемпелі підприємства зв'язку, що обслуговує адресата.

Так, ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» надавало до НКРЕКП фінансову звітність паперових носіях за І і III квартали 2016 року, з недотриманням встановлених термінів, а саме:

- за І квартал 2016 року - надано до НКРЕКП листом від 10.05.2016 № 31433/1001 (вх. НКРЕКП від 24.05.2016 № 12092/2-16);

- за II квартал 2016 року - ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» не було надано де НКРЕКП фінансової звітності на паперових носіях;

- за III квартал 2016 року - надано до НКРЕКП листом від 09.12.2016 № 86046/1001 (вх. НКРЕКП від 15.12.2016 № 29356/2-16);

- за 2016 рік фінансову звітність позивачем надано до НКРЕКП листом від 22.02.2017р. № 13446/1001 (вх.. НКРЕКП від 09.03.2017 № 6797/2-17).

Зазначене свідчить про порушення підпунктів 3.1.1 пунктів 3.1 Ліцензійних умов і передачі електричної енергії та Ліцензійних умов з постачання електричної енергії щодо обов'язку ліцензіата надавати НКРЕКП звітність передбачену Мінфіном та Держкомстатом України, і додаткову звітність з ліцензованої діяльності, визначену НКРЕКП в установленому порядку.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов до висновку, що постанова НКРЕКП від 01.06.2017р. № 734 «Про накладення штрафу на ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» за порушення Ліцензійних умов і передачі електричної енергії, Ліцензійних умов з постачання електричної енергії та ухилення від виконання рішення НКРЕКП», у тому числі пункти 1, 2 її резолютивної частини та постанова НКРЕКП від 29.08.2017р. № 1045 «Застереження щодо недопущення надалі ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» порушень Ліцензійних умов з передачі електричної енергії, Ліцензійних умов з постачання електричної енергії», були прийняті відповідачем з дотриманням вимог законів України «Про ліцензування видів господарської діяльності», «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг «Про електроенергетику».

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Позивачем не доведено та судом не встановлено наявності підстав для скасування спірних рішень.

Оскільки судом визнано не правомірними вищевказані постанови відповідача, суд також вважає такими що не підлягають задоволенню позовні вимоги позивача щодо визнання неправомірними дій Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг щодо вилучення зі структури тарифів ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» суми невиконання по заходу «Технічне переоснащення «Заміна існуючих силових трансформаторів 1Т та 2Т на підстанції «Промбаза-150» розділу І «Будівництво, модернізація та реконструкція електричних мереж та обладнання» Інвестиційної програми на 2016 рік у розмірі 29 520,69 тис. грн (без ПДВ) та зобов'язання Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг утриматися від вчинення дій по вилученню зі структури тарифів ПАТ «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» суми невиконання по заходу «Технічне переоснащення «Заміна існуючих силових трансформаторів 1Т та 2Т на підстанції «Промбаза-150» розділу І «Будівництво, модернізація та реконструкція електричних мереж та обладнання» Інвестиційної програми на 2016 рік у розмірі 29 520,69 тис. грн. (без ПДВ).

З огляду на викладене, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, оскільки оскаржувані рішення та дії є винесеними та вчинені відповідачем в порядку і у спосіб, що визначені чинним законодавством та в межах наданих йому повноважень.

Згідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України в разі відмови в задоволенні позову судові витрати не присуджуються на користь сторони за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

Керуючись ст.ст. 242-244, 246, 250, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовної заяви Публічного акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО»(шосе Запорізьке 22, м. Дніпро, 49107) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул. Смоленська 19, м.Київ, Київська обл., 03057), терті особи які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Дніпропетровській області(вул.Генераторська 5,1,3, м.Запоріжжя, Запорізька обл., 69041), Державна інспекція з експлуатації електричних станцій та мереж - інспекторська група по Дніпровському регіону(вул..Гребельна 3, м.Запоріжжя, Запорізька обл., 69041) про визнання протиправними та скасування: п.1 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 734 від 01.06.2017р.; п.2 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №734 від 01.06.2017р.; визнання протиправною та скасування постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 29.08.2017р. №1045; визнання протиправним дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені ст.295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складено 08 лютого 2018 року.

Суддя

Є.О. Жукова

Джерело: ЄДРСР 73251874
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку