АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-ц/793/150/18
Головуючий по 1 інстанції ОСОБА_1 Доповідач в апеляційній інстанції ОСОБА_2
Категорія:
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 січня 2018 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:
суддів Бондаренка С. І., Вініченка Б.Б., Храпка В.Д.
за участю секретаря Чуйко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси апеляційну скаргу Смілянської місцевої прокуратури на ухвалу Чигиринського районного суду Черкаської області від 16 листопада 2017 року, постановленої під головуванням судді Івахненко О.Г. у справі за позовом Смілянської місцевої прокуратури до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, ОСОБА_3 про визнання незаконними наказів, визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок, скасування державної реєстрації договорів оренди,-:
в с т а н о в и в :
У вересні 2017 року Смілянська місцева прокуратура звернулась до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, ОСОБА_3 про визнання незаконними наказів, визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок, скасування державної реєстрації договорів оренди. Позовні вимоги обґрунтовувала тим, що наказами Головного управління Держземагентства у Черкаській області від 13 серпня 2014 року №№ 23-2681/14-14-СГ, 23-2682/14-14-СГ ОСОБА_3 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення із земель державної вдасності в оренду, розташованих в адміністративних межах Зам’ятницької сільської ради Чигиринського району Черкаської області орієнтовною площею 21, 600 га та 73, 8400 га.
Наказом Головного управління Держземагентства у Черкаській області від 22 квітня 2015 року № 23-2510/14-15-СГ затверджено розроблений на замовлення ОСОБА_3 проект землеустрою та згідно договору оренди землі від 22 квітня 2015 року ОСОБА_3 передано земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної форми власності за кадастровим номером 7125481800:01:000:0910 площею 19,6617 га, сільськогосподарські угіддя - сіножаті, розташовані за межами населеного пункту, в адміністративних межах Зам’ятницької сільської ради Чигиринського району Черкаської області.
Наказом Головного управління Держземагентства у Черкаській області від 12 вересня 2015 року № 23-4639/14-15-СГ затверджено розроблений на замовлення ОСОБА_3 проект землеустрою та згідно договору оренди землі від 12 вересня 2015 року ОСОБА_3 передано земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної форми власності за кадастровим номером 7125481800:01:000:0909 площею 60,2410 га, сільськогосподарські угіддя - сіножаті, розташовані за межами населеного пункту, в адміністративних межах Зам’ятницької сільської ради Чигиринського району Черкаської області.
При прийнятті Головним управлінням Держземагентства у Черкаській області, правонаступником якого є Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, зазначених наказів про надання дозволу на розробку землевпорядної документації, її затвердження з подальшим укладенням договорів оренди землі допущено порушення законодавства, що є підставою для визнання спірних наказів та договорів оренди землі недійсними.
Позивачем встановлено факт порушення вимог земельного законодавства під час передачі земельної ділянки державної власності, що полягає у незаконній зміні цільового виду використання земельної ділянки та її передачі особі, яка не може нею володіти для таких цілей. Спірні земельні ділянки, надані ОСОБА_3 не для сінокосіння, як того вимагає закон, а для ведення фермерського господарства.
На підставі наведеного позивач просив суд визнати недійсним наказ Головного управління Держземагентства у Черкаській області від 22 квітня 2015 року № 23-2510/14-15-СГ.
Визнати недійсним наказ Головного управління Держземагентства у Черкаській області від 12 вересня 2015 року № 23-4639/14-15-СГ.
Визнати недійсними договори оренди земельних ділянкок площею 19, 6617 га (кадастровий номер 7125481800:01:000:0910) та площею 60, 2410 га (кадастровий номер 7125481800:01:000:0909), укладені між Головним управлінням Держземагентства у Черкаській області та ОСОБА_3
Скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 28 липня 2015 року № 10658031 та від 28 вересня 2015 року № 11429870 Реєстраційної служби Чигиринського районного управління юстиції Черкаської області.
Ухвалою Чигиринського районного суду Черкаської області від 16 листопада 2017 року в частині визнання незаконними наказів та скасування державної реєстрації договорів оренди провадження у справі закрито.
Не погоджуючись з ухвалою суду першої інстанції Смілянська місцева прокуратура подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм процесуального права, просить ухвалу скасувати як таку, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, а справу направити для продовження розгляду до суду першої інстанції. Зазначає, що суд помилково прийшов до висновку про те, що даний позов за своєю суттю є спором із земельних питань, який містить вимоги, що не підлягають розгляду за правилами цивільного судочинства, оскільки спір виник щодо розпорядженням земельними ділянками власником яких є держава і від імені держави діє відповідний державний орган.
Представником ОСОБА_3 подано заперечення, в якому останній вважає ухвалу районного суду законною, а подану апеляційну скаргу не обґрунтованою.
Заслухавши доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість ухвали суду першої інстанції, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з наступних підстав.
При постановленні ухвали про закриття провадження у справі в частині позову про визнання незаконними наказів Головного управління Держземагентства у Черкаській області та скасування державної реєстрації договорів оренди, суд прийшов до висновку про те, що спір в цій частині не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, є публічно-правовим та належить до юрисдикції адміністративних судів.
Проте, колегія суддів не може погодитися з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ч.2 ст. 2 КАС України, в редакції яка діяла на час постановлення судом оскаржуваної ухвали, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно до ч.ч.1,2 ст. 17 КАС України, в редакції яка діяла на час постановлення судом оскаржуваної ухвали, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Відповідно до ст. 15, 16 ЦПК України, в редакції яка діяла на час постановлення судом оскаржуваної ухвали, в порядку цивільного судочинства суди розглядають справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства. Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність у них спору про право цивільне (справи за позовами, що виникають із будь-яких правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства), по-друге, суб'єктний склад такого спору (однією зі сторін у спорі є, як правило, фізична особа).
Земельні відносини, суб'єктами яких є фізичні чи юридичні особи, органи місцевого самоврядування, органи державної влади, а об'єктами - землі у межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї), регулюються земельним і цивільним законодавством на принципах забезпечення юридичної рівності прав їх учасників, забезпечення гарантій прав на землю у цих відносинах здійснюється способами, визначеними статтями 16,21 ЦК України, статтею 152 ЗК України, у тому числі шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.
Відповідно до цього спори, що виникають із земельних відносин, у яких хоча б однією зі сторін є фізична особа, незважаючи на участь у них суб'єкта владних повноважень, згідно зі ст. 15 ЦПК України, в редакції яка діяла на час постановлення судом оскаржуваної ухвали, розглядаються в порядку цивільного судочинства.
Таким чином, судом допущено порушення норм процесуального права, що призвело до постановлення незаконної ухвали, що відповідно до ст.379 ЦПК України є підставою для скасування ухвали суду, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст. 374, 379, 382, 383, 384 ЦПК України, колегія суддів,
п о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу Смілянської місцевої прокуратури - задовольнити.
Ухвалу Чигиринського районного суду Черкаської області від 16 листопада 2017 року, постановленою під головуванням судді Івахненко О.Г., у справі за позовом Смілянської місцевої прокуратури до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, ОСОБА_3 в частині визнання незаконними наказів та скасування державної реєстрації договорів оренди - скасувати.
Справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до суду касаційної інстанції протягом 30 днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Повний текст постанови виготовлений 11 січня 2017 року.
Судді